My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

0,5% na długoterminowej Lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
0,5% na długoterminowej Lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku
Źródło: strona Santander Consumer Banku

Lokata Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku to najlepsza propozycja oszczędnościowa w tej instytucji. Depozyt w wersji zakładanej na 2 i 3 lata oferuje oprocentowanie na poziomie 0,5% w skali roku.

Santander Consumer Bank to instytucja specjalizująca się przede wszystkim w udzielaniu kredytów, choć istotną częścią jej oferty są także lokaty. Przykładem jest właśnie Lokata Online Nowe Środki.

Już sama nazwa depozytu sygnalizuje nam dwie istotne informacje. Po pierwsze, możesz go założyć przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Po drugie, oprocentowanie proponowane w ramach oferty dotyczy wyłącznie nowych środków. Konkretnie, będą nim objęte wyłącznie środki stanowiące nadwyżkę ponad saldo na wszystkich lokatach terminowych w Santander Consumer Banku na dzień 1 czerwca 2020 r. Jeśli więc tego dnia nie posiadałeś żadnego depozytu w tym banku, to za „nowe środki” zostanie uznana cała kwota wpłacona na lokatę.

Ulokować możesz już zaledwie 1 000 zł, zaś maksymalna kwota lokaty to aż 400 000 zł.

Oprocentowanie zależne od kapitału i okresu oszczędzania

Zacznijmy jednak od tego, co w przypadku lokat najważniejsze – stawki oprocentowania. Jej wysokość uzależniona jest od zadeklarowanego przez Ciebie okresu oszczędzania zgodnie z zasadą - im dłużej oszczędzasz tym jest ono wyższe. Dokładną wysokość możliwych do zarobienia odsetek prezentujemy w poniższej tabeli:

Oprocentowanie Lokaty Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku

Okres lokaty (w miesiącach)

Oprocentowanie

1

0,10%

3

0,10%

6

0,30%

7

0,10%

9

0,10%

10

0,10%

12

0,40%

15

0,40%

24

0,50%

36

0,50%

Wnioski? Generalnie im większa kwota lokaty i im dłuższy okres oszczędzania, tym wyższe przysługuje Ci oprocentowanie. Niezależnie od wariantu lokaty odsetki kapitalizowane są na koniec okresu umownego.

Ile możesz zyskać na Lokacie Online Nowe Środki?

Najwyższe oprocentowanie – 0,5% w skali roku – przysługuje Ci po wyborze 2-letniej i 3-letniej wersji lokaty. Sprawdźmy, ile możesz zarobić przez ten okres na odsetkach.

W tym przypadku także posłużymy się tabelą. Pamiętaj, że uwzględniliśmy w niej należny podatek od zysków kapitałowych, a podane wysokości odsetek stanowią kwoty netto.

Zysk* z Lokaty Online Nowe Środki na 2 i 3 lata w Santander Consumer Banku
Kwota lokaty Odsetki z lokaty 2-letniej Odsetki z lokaty 3-letniej
1 000 zł 8 zł 12 zł
5 000 zł 41 zł 61 zł
10 000 zł 81 zł 122 zł
20 000 zł 162 zł 243 zł
30 000 zł 243 zł 365 zł
40 000 zł 324 zł 486 zł
50 000 zł 405 zł 608 zł
90 000 zł 729 zł 1 094 zł
100 000 zł 810 zł 1 215 zł
200 000 zł 1 620 zł 2 430 zł
300 000 zł 2 430 zł 3 645 zł
400 000 zł 3 240 zł 4 860 zł

Pamiętaj: Twoje środki są bezpieczne

Przypominamy, że środki zgromadzone na lokacie w Santander Consumer Banku – podobnie jak w innych bankach – objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że nawet w przypadku upadku banku (choć to bardzo mało prawdopodobny scenariusz) otrzymasz zwrot wpłaconego kapitału.

Gwarancja BFG obejmuje środki do 100 tys. euro, tak więc bezpieczna jest całość środków wpłacanych na Lokatę Online Nowe Środki.

Jak możesz skorzystać z Lokaty Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku?

Jak już wspomnieliśmy, lokatę możesz założyć przez Internet. W tym celu wejdź na stronę banku i wypełnij wniosek, wybierając okres oszczędzania oraz deklarując konkretną kwotę do ulokowania – po wprowadzeniu tych danych natychmiast uzyskasz odpowiedź na pytanie o prognozowaną wysokość odsetek. W tym miejscu będziesz mógł także wybrać opcję dotyczącą odnawialności lokaty.

Przed wypełnieniem wniosku przygotuj także skan lub wyraźne zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku, z którego zamierzasz przelać środki na lokatę.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Po zakończeniu okresu lokaty – w zależności od wybranej przez Ciebie opcji – może ona zostać odnowiona lub zamknięta. Odnowiona lokata uzyska identyczny okres obowiązywania, co pierwotny depozyt. Oprocentowanie spadnie natomiast do poziomu standardowego, które będzie obowiązywać w momencie odnowienia (dla lokaty 2- i 3-letniej jest to aktualnie 0,5%).

Oczywiście lokatę możesz zerwać w każdej chwili, nie czekając na termin jej zakończenia. W takim wypadku musisz się jednak liczyć z utratą całości naliczonych do tej pory odsetek, co jest właściwie standardem na rynku.

Dokonaj mądrego wyboru

Oferta Lokaty Online Nowe Środki po ostatnich zmianach mocno straciła na atrakcyjności. Oprocentowanie na poziomie 0,5% przy stawkach konkurencji to niestety mało zachęcająca propozycja... Jeśli mielibyśmy jednak wymienić atuty tej oferty, to będzie to na z pewnością możliwość łatwego jej otwarcia bez wychodzenia z domu czy brak konieczności zakładania konta osobistego (którego zresztą i tak nie ma w katalogu produktów banku).

Jeśli poszukujesz innej oferty, która pozwoli Ci na ulokowanie wyższych środków niż 400 tys. zł, to warto zastanowić się nad BFF Banking Group (Lokata Facto) czy Toyota Banku (Lokata Plus), gdzie możliwe jest ulokowanie nawet wielomilionowych oszczędności.

Ocena redakcji:

Zalety

  • możliwość wpłaty na lokatę kwot już od 1 000 zł
  • lokata bez konta osobistego
  • możliwość wyboru opcji dotyczącej odnawialności

Wady

  • oferta dotyczy wyłącznie nowych środków

Przydatne dokumenty

  1. Strona lokaty

O banku

Santander Consumer Bank należy do hiszpańskiej Grupy Santander i kieruje swoje usługi do osób fizycznych oraz firm. Działalność banku obejmuje kredyty, ubezpieczenia oraz depozyty terminowe. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługują lokaty długoterminowe, zakładane online, w oddziale lub telefonicznie.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze