My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

13 marca Santander Consumer Bank obniżył oprocentowanie Lokaty Online Nowe Środki.

Ocena redakcji:

2,6% na 3-letniej Lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku

Aktualizacja:
Portrait
Rafał Janik
Aktualnie kończy doktorat z zakresu rynków finansowych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
2,6% na 3-letniej Lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku
Źródło: strona Santander Consumer Banku

Poszukujesz sposobu na zysk w perspektywie długoterminowej? Jeśli tak, to warto, byś rozważył ofertę Lokaty Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku. Depozyt w wersji zakładanej na 36 miesięcy oferuje bowiem oprocentowanie na poziomie aż 2,6% w skali roku.

Szczegóły lokaty

Santander Consumer Bank to instytucja specjalizująca się przede wszystkim w udzielaniu kredytów, choć istotną częścią jej oferty są także lokaty. Przykładem jest właśnie Lokata Online Nowe Środki.

Już sama nazwa depozytu sygnalizuje nam dwie istotne informacje. Po pierwsze, możesz go założyć przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Po drugie, oprocentowanie proponowane w ramach oferty dotyczy wyłącznie nowych środków. Konkretnie, będą nim objęte wyłącznie środki stanowiące nadwyżkę ponad saldo na wszystkich lokatach terminowych w Santander Consumer Banku na dzień 1 marca 2019 r. Jeśli więc tego dnia nie posiadałeś żadnego depozytu w tym banku, to za „nowe środki” zostanie uznana cała kwota wpłacona na lokatę.

Ulokować możesz już zaledwie 1 000 zł, zaś maksymalna kwota lokaty to aż 400 000 zł.

Oprocentowanie zależne od kapitału i okresu oszczędzania

Zacznijmy jednak od tego, co w przypadku lokat najważniejsze – stawki oprocentowania. Jej wysokość uzależniona jest od zadeklarowanego przez Ciebie okresu oszczędzania zgodnie z zasadą - im dłużej oszczędzasz tym jest ono wyższe. Dokładną wysokość możliwych do zarobienia odsetek prezentujemy w poniższej tabeli:

Oprocentowanie Lokaty Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku

Okres lokaty (w miesiącach)

Oprocentowanie

1

0,25%

3

0,60%

6

1,20%

7

1,30%

9

1,30%

10

1,30%

12

2,00%

15

2,20%

18

2,20%

24

2,40%

36

2,60%

Wnioski? Generalnie im większa kwota lokaty i im dłuższy okres oszczędzania, tym wyższe przysługuje Ci oprocentowanie. Wystarczy jednak, że zdecydujesz się przynajmniej na roczna lokatę, by oprocentowanie Twojego depozytu było identycznie bez względu na wysokość wpłaconego kapitału.

Niezależnie od wariantu lokaty odsetki kapitalizowane są na koniec okresu umownego.

Ile możesz zyskać na Lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku?

Najwyższe oprocentowanie – 2,6% w skali roku – przysługuje Ci po wyborze 3-letniej wersji lokaty. Sprawdźmy, ile możesz zarobić przez ten okres na odsetkach.

W tym przypadku także posłużymy się tabelą. Pamiętaj, że uwzględniliśmy w niej należny podatek od zysków kapitałowych, a podane wysokości odsetek stanowią kwoty netto.

Zysk* z Lokaty Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku

Kwota lokaty

Odsetki netto

Kwota lokaty wraz z odsetkami

1 000 zł

63 zł

1 063 zł

2 000 zł

126 zł

2 126 zł

5 000 zł

316 zł

5 316 zł

10 000 zł

632 zł

10 632 zł

20 000 zł

1 264 zł

21 264 zł

50 000 zł

3 159 zł

53 159 zł

100 000 zł

6 318 zł

106 318 zł

150 000 zł

9 477 zł

159 477 zł

200 000 zł

12 636 zł

212 636 zł

250 000 zł

15 795 zł

265 795 zł

400 000 zł

25 272 zł

425 272 zł

Zysk z Lokaty Online Nowe Środki
Kliknij, aby powiększyć

Oprocentowanie 2,6% sprawia, że po okresie 3 lat oszczędzania będziesz mógł liczyć na solidny zysk. Maksymalnie możesz zyskać ponad 25 tys. zł – przy założeniu, że ulokujesz najwyższą możliwą kwotę - 400 tys. zł.

Pamiętaj: Twoje środki są bezpieczne

Przypominamy, że środki zgromadzone na lokacie w Santander Consumer Banku – podobnie jak w innych bankach – objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że nawet w przypadku upadku banku (choć to bardzo mało prawdopodobny scenariusz) otrzymasz zwrot wpłaconego kapitału.

Gwarancja BFG obejmuje środki do 100 tys. euro, tak więc bezpieczna jest całość środków wpłacanych na Lokatę Online Nowe Środki.

Jak możesz skorzystać z Lokaty Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku?

Jak już wspomnieliśmy, lokatę możesz założyć przez Internet. W tym celu wejdź na stronę banku i wypełnij wniosek, wybierając okres oszczędzania oraz deklarując konkretną kwotę do ulokowania – po wprowadzeniu tych danych natychmiast uzyskasz odpowiedź na pytanie o prognozowaną wysokość odsetek. W tym miejscu będziesz mógł także wybrać opcję dotyczącą odnawialności lokaty.

Lokata Online Nowe Środki
Kliknij, aby powiększyć
Tak wygląda strona na której zakładasz lokatę

Przed wypełnieniem wniosku przygotuj także skan lub wyraźne zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku, z którego zamierzasz przelać środki na lokatę.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Po zakończeniu okresu lokaty – w zależności od wybranej przez Ciebie opcji – może ona zostać odnowiona lub zamknięta. Odnowiona lokata uzyska identyczny okres obowiązywania, co pierwotny depozyt. Oprocentowanie spadnie natomiast do poziomu standardowego, które będzie obowiązywać w momencie odnowienia (dla lokaty 3-letniej jest to aktualnie 1,9%).

Oczywiście lokatę możesz zerwać w każdej chwili, nie czekając na termin jej zakończenia. W takim wypadku musisz się jednak liczyć z utratą całości naliczonych do tej pory odsetek, co jest właściwie standardem na rynku.

Dokonaj mądrego wyboru

Oferta Lokaty Online Nowe Środki to propozycja głównie dla tych, którzy nastawieni są na długoterminowe oszczędzanie. Powód jest prosty – oprocentowanie środków w przypadku krótko- i średnioterminowych depozytów nie jest szczególnie wysokie.

Warto zatem zdecydować się na 3-letni wariant lokaty, by zyskać aż 2,6% w skali roku. Wystarczy rzut oka na nasz ranking, by stwierdzić, że pod tym względem Lokata Online Nowe Środki prezentuje się zachęcająco – jedyne depozyty 3-letnie, które proponują identyczne oprocentowanie, znajdziemy w ofercie… Santander Consumer Banku (Lokata Direct+ Wzrost oraz Lokata Zysk+ Wzrost).

Szczególnie duży zysk przyniesie ulokowanie wyższych kwot – maksymalna wysokość środków, które możesz wpłacić na depozyt, to aż 400 tys. zł. Z drugiej strony, wspomniana stawka oprocentowania dotyczy także znacznie niższych środków (od 1 tys. zł). Inne atuty tej lokaty to m.in. możliwość łatwego jej otwarcia bez wychodzenia z domu czy brak konieczności zakładania konta osobistego (którego zresztą i tak nie ma w katalogu produktów banku).

Minusy? W oczy rzuca się jeden – objęcie proponowanym oprocentowaniem wyłącznie nowych środków. Nie jest to jednak żaden problem dla kogoś, kto nie korzystał dotąd z lokat Santander Consumer Banku.

A może poszukujesz oferty, która pozwoli Ci na ulokowanie wyższych środków niż wspomniane 400 tys. zł? Jeśli tak, to warto zastanowić się nad propozycją BOŚ Banku (Ekolokata 5 Na 5) czy Toyota Banku (Lokata Plus) – w obu przypadkach również mamy do czynienia z atrakcyjnym oprocentowaniem, ale wspomniane banki nie zastosowały limitów maksymalnych kwot lokaty. Jeśli jednak ograniczenie do kwoty ćwierć miliona złotych Ci nie przeszkadza, to propozycja Lokaty Online Nowe Środki jest zdecydowanie godna Twojej uwagi. 

Ocena redakcji:

Zalety

  • konkurencyjne oprocentowanie lokaty w wariancie długoterminowym (2,6% w skali roku dla lokaty 3-letniej)
  • możliwość wpłaty na lokatę kwot już od 1 000 zł
  • lokata bez konta osobistego
  • możliwość wyboru opcji dotyczącej odnawialności

Wady

  • oferta dotyczy wyłącznie nowych środków
  • mało atrakcyjne oprocentowanie depozytu w wariancie krótko- i średnioterminowym

Przydatne dokumenty

  1. Strona lokaty

O banku

Santander Consumer Bank należy do hiszpańskiej Grupy Santander i kieruje swoje usługi do osób fizycznych oraz firm. Działalność banku obejmuje kredyty, ubezpieczenia oraz depozyty terminowe. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługują lokaty długoterminowe, zakładane online, w oddziale lub telefonicznie.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze