My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty Facto od włoskiej BFF Banking Group dostępne w Polsce

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Lokaty Facto od włoskiej BFF Banking Group dostępne w Polsce

Po tym, jak w Polsce pojawił się estoński Inbank, witamy na naszym rynku BFF Banking Group. Sprawdźmy, co oferuje ten zagadkowo brzmiący bank.

BFF Banking Group, czyli kto?

BFF Banking Group należy do włoskiej spółki Banco Farmafactoring S.p.A. i początkowo specjalizowała się w usługach faktoringowych dla sektora medycznego i publicznego. Od 2013 r. grupa posiada licencję bankową i podlega włoskiemu prawu bankowemu.

W Polsce BFF formalnie działa od 19 września 2019 r. - wraz z uruchomieniem strony internetowej z Lokatami Facto. Wcześniej instytucja uzyskała stosowną zgodę KNF. Co istotne, bank oferuje tylko lokaty terminowe, nie skorzystamy tu z pożyczki, tradycyjnego ROR czy karty debetowej.

Uwaga: w dokumentach i regulacjach bankowych jako podmiot, któremu powierzamy nasze pieniądze i dane osobowe, figuruje właśnie Banco Farmafactoring S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce.

Nawet 4% w ofercie dla klientów indywidualnych

Głównym i jedynym produktem BFF jest Lokata Facto. Można ją założyć tylko internetowo i w podobny sposób wpłacić na nią środki. Pozostałe parametry prezentują się całkiem prosto:

  • oprocentowanie depozytów jest stałe;
  • do obsługi lokaty służy tzw. Rachunek Depozytowy (patrz niżej);
  • Lokaty Facto są nieodnawialne;
  • limit maksymalny wszystkich depozytów w BFF to 12 mln zł na jednego klienta;
  • zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą odsetek.

A co z oprocentowaniem? Szybki rzut oka na tabelę oprocentowania pozwala stwierdzić, że bank celuje głównie w osoby, które chcą oszczędzać minimum przez rok. Lokaty Facto na 3 miesiące objęte są stawką 2,0%, natomiast średnioterminowe (6 i 9 miesięcy) - 2,2%. Oprocentowanie pozostałych depozytów uzależnione jest już od okresu lokowania środków i statusu klienta (nowy/obecny):

Oferta lokat długoterminowych BFF
OkresOprocentowanie dla nowego klienta*Oprocentowanie dla obecnego klienta

12 miesięcy

18 miesięcy

2,85%2,35%
2 lata3,00%2,50%

3 lata

4 lata

3,60%3,10%
5 lat4,00%3,50%

* Nowy klient to osoba, która zakłada lokatę w ciągu 30 dni od przesłania przez bank umowy o Rachunek Depozytowy.

Jak skorzystać z oferty BFF Banking Group?

Jeśli chcielibyśmy założyć lokatę w BFF, pierwszym krokiem powinno być otworzenie bezpłatnego Rachunku Depozytowego (można to zrobić online). Jest to rodzaj konta technicznego, które służy do zakładania lokat - najpierw należy zasilić Rachunek Depozytowy dowolną kwotą, a potem ze środków na koncie otworzyć Lokatę Facto.

Co ważne, Rachunek Depozytowy może być powiązany tylko z jednym naszym rachunkiem bankowym, na który będziemy mogli przelewać środki. Na szczęście taka operacja będzie bezpłatna.

Środki gwarantowane przez włoski odpowiednik BFG

Zakładając lokaty w BFF Banking Group, możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Bank działa w oparciu o włoską licencję bankową i podlega ochronie Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi (Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych), polskiego odpowiednika BFG.

Twoje środki zgromadzone w BFF są chronione do równowartości 100 tys. euro. Więcej o systemie gwarancji znajdziesz tutaj.

Bardzo dobra wiadomość dla oszczędzających

Cieszy nas każda nowa oferta oszczędnościowa, a propozycje nowego banku na rynku mogą budzić zainteresowanie. Choć nie da się ukryć, że atrakcyjne lokaty dotyczą tu głównie długiego horyzontu czasowego, to oprocentowanie 4% naprawdę robi wrażenie. Do tego dochodzi wygodny sposób zakładania depozytów i gwarancje ze strony włoskiego systemu ochrony zdeponowanych środków.

Pierwsze propozycje BFF Banking Group są obiecujące, jednak obowiązują tylko do 18 października 2019 r. Co potem? Czas - i klienci - pokażą.

Komentarze