My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Kolejne cięcie stóp procentowych!

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.
Kolejne cięcie stóp procentowych!

Poprzednia obniżka, z 17 marca, była reakcją na rozpoczynającą się pandemię koronawirusa. Wówczas stopa referencyjna spadła z 1,5% do 1,0%, ale ekonomiści nie mieli złudzeń, że kolejne cięcie to tylko kwestia czasu, jednak mało kto oczekiwał, że nastąpi ono już podczas kwietniowego posiedzenia.

Tymczasem członkowie RPP nie zwlekali z radykalnymi krokami. Po ich dzisiejszej decyzji oprocentowanie depozytów w NBP będzie wynosiło od 9 kwietnia 2020 r. 0%, a wysokość stopy referencyjnej, będącej podstawą do ustalania oprocentowania kredytów – 0,5% w skali roku. Są to najniższe wskaźniki w historii, co więcej zeszliśmy poniżej poziomów, które obowiązują w innych państwach naszego regionu, które posługują się walutową narodową.

Stopy procentowe NBP

Stopa procentowa

Poziom od 9 kwietnia 2020 r.

Poziom na dzień 18 marca 2020 r.

Referencyjna

0,5%

1,00%

Lombardowa

1,00%

1,50%

Depozytowa

0%

0,50%

Redyskontowa

0,55%

1,05%

Analiza sytuacji

Analizując obecną sytuację makroekonomiczną, RPP stwierdziła w komunikacie po posiedzeniu, że działania podejmowane w celu ograniczenia pandemii koronawirusa przyczynią się do istotnego spadku wskaźników gospodarczych, wzrostu bezrobocia oraz zmniejszenia się dochodów gospodarstw domowych. Rada zauważa przy tym, że silne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki oraz pakiety stymulacyjne wprowadzane w Polsce i innych krajach powinny przynieść stopniowe ożywienie gospodarcze.

W komunikacie po posiedzeniu wskazano także, że „NBP będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym”.

Konsekwencje decyzji RPP

Decyzja RPP ucieszy z pewnością kredytobiorców, którzy po wakacjach kredytowych będą płacili niższe raty. Z drugiej strony to wyraźny sygnał do oszczędzających, by wydawali swoje pieniądze i w ten sposób pomagali przedsiębiorcom przetrwać obecną trudną sytuację.

Jako że obecnie nie jest to takie łatwe z powodu wprowadzonych ograniczeń, sugerujemy przechowanie pieniędzy do czasu ustania pandemii na atrakcyjnie oprocentowanych depozytach. W kontekście dzisiejszej decyzji RPP wybór jest całkiem spory, o czym można się przekonać spoglądając na nasz ranking lokat bankowych.

Naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z propozycji długoterminowych. Nawet jeśli ich oprocentowanie jest nieco niższe niż lokat na krótkie terminy, to trzeba pamiętać, że będzie ono obowiązywało przez cały czas trwania depozytu, gdy tymczasem odsetki z lokat krótkoterminowych z pewnością będą wkrótce niższe. Nie można też wykluczyć, że gdyby pandemia się przedłużała, to RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych, by ulżyć kredytobiorcom i skłonić oszczędzających do wydawania pieniędzy lub ich inwestowania.

Decyzje trzeba podejmować szybko, gdyż banki z pewnością wkrótce obniżą oprocentowanie depozytów.

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 8 kwietnia 2020 r.

Przeczytaj także

Komentarze