My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Jak oszczędzać pieniądze w domu? Poradnik

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Jak oszczędzać pieniądze w domu? Poradnik
Źródło: © grzegorz_pakula /fotolia

Nikt nie lubi oszczędzać. Często kojarzy nam się to z wyrzeczeniami, odmawianiem sobie przyjemności, przysłowiowym „zaciskaniem pasa”.Tak negatywne określenia sprawiają, że niechętnie podchodzimy do odkładania pieniędzy, podczas gdy na początek wystarczy analiza naszego domowego budżetu oraz codziennych przyzwyczajeń, a potem stopniowe zmiany nieefektywnych finansowo nawyków.

Ten artykuł jest podsumowaniem naszej serii publikacji o domowych sposobach oszczędzania pieniędzy. Prezentujemy tu tylko niektóre, najprostsze metody na ograniczanie wydatków domowych. Jeżeli chcesz poznać więcej metod oszczędzania, zapoznaj się z naszymi dedykowanymi artykułami, do których odsyłacze znajdziesz w dalszej części tekstu.

Oszczędzanie na zakupach

Codzienne bądź cotygodniowe zakupy to stałe wydatki każdego z nas i trudno doradzać, by z nich zrezygnować. Warto jednak przemyśleć sposób, w jaki kupujemy potrzebne produkty, i spróbować kilku sprawdzonych pomysłów na ograniczenie niepotrzebnych wydatków:

 • Zrób listę zakupów – odpowiednio wcześnie przygotowana lista zakupów pozwoli nam kupić tylko to, co naprawdę potrzebne, i uniknąć nieprzewidzianych, niepotrzebnych produktów w koszyku.
 • Uważaj na promocje – ceny z końcówką „99 gr”, produkty w gratisie czy wielopaki zawsze są kuszące, jednak niekoniecznie opłacalne, dlatego warto bliżej przyjrzeć się takim ofertom, zanim dokonamy zakupu.
 • Porównuj ceny – konkurencja wśród sklepów jest naprawdę duża, dlatego nie zawsze opłaca się robić zakupy tylko w jednym miejscu. Dobrym pomysłem jest porównywanie cen tych samych produktów w kilku sklepach (np. w najbliższej okolicy), dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić na najczęstszych zakupach.

Więcej o oszczędzaniu na zakupach piszemy w tym artykule.

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Rachunki za prąd potrafią zrujnować każdy budżet, dlatego dobrze czasem zastanowić się, co w naszym mieszkaniu zużywa za dużo energii. Sposoby na ograniczenie tych kosztów nie muszą być trudne do zrealizowania:

 • Wyłączaj z kontaktu nieużywane sprzęty elektroniczne – nagminnie zapominamy o tym, że pozostawienie w gniazdku wtyczki od ładowarki, drukarki czy telewizora generuje niepotrzebne koszty, pobierając energię w tzw. trybie czuwania. Często lepszym rozwiązaniem może być np. listwa antyprzepięciowa, która posiada kilka gniazdek i można odciąć w niej zasilanie jednym przyciskiem.
 • Wymień żarówki na energooszczędne - zwykłe żarówki są wprawdzie tańsze, jednak wersja energooszczędna w dłuższym okresie może pomóc nam zaoszczędzić na oświetleniu. Pamiętajmy jednak, że tego typu żarówki zużywają najwięcej energii przy włączaniu, dlatego jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótką chwilę, lepiej nie gasić światła.
 • Zmień dostawcę energii lub negocjuj umowę - każde gospodarstwo domowe może w każdej chwili zmienić dostawcę prądu na takiego, który oferuje lepsze warunki. Sposobem na niższe rachunki za energię może być także wybór innej taryfy, jednak uważajmy przy tym na wszelkie promocje (np. stawka za 1 kWh będzie niższa, jednak opłaty za przesył energii mogą okazać się wyższe).

Inne przykłady oszczędzania na energii elektrycznej znajdziesz tutaj.

Sposoby na ograniczanie zużycia wody

Koszty zużycia wody to obok energii elektrycznej kolejne spore obciążenie naszych finansów. Woda jest niezbędna do życia, jednak czasem można w racjonalny sposób ograniczyć rachunki za jej pobieranie:

 • Weź prysznic zamiast kąpieli - pełna wanna zużywa więcej wody niż zwykły, krótki prysznic, dlatego w ramach oszczędności warto ograniczyć ciepłe kąpiele.
 • Uszczelnij krany - notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Wydaje się, że taka utrata wody nie jest wielka, jednak w skali miesiąca czy roku nasze rachunki mogą znacząco wzrosnąć.
 • Wyposaż kran w perlator - perlator to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Mamy wtedy wrażenie, że wody leci więcej, podczas gdy w rzeczywistości perlator pozwala zmniejszyć jej zużycie.

Artykuł o oszczędzaniu na zużyciu wody dostępny jest pod tym adresem.

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Ogrzewanie mieszkania czy domu potrafi pochłonąć wyjątkowo dużo pieniędzy, dlatego każdy sposób na ograniczenie tego typu kosztów wart jest rozważenia:

 • Nie otwieraj okien przy odkręconym grzejniku - często można się spotkać z takim błędem: chcesz przewietrzyć pokój, ale zostawiasz grzejnik odkręcony. W taki sposób ciepło ulatuje przez otwarte okno, a grzejnik pobiera więcej energii, próbując wyrównać temperaturę w pomieszczeniu. Uważaj na to, kiedy wietrzysz mieszkanie, aby twoje rachunki za ogrzewanie drastycznie nie wzrosły.
 • Przykręć grzejniki przed wyjazdem - kiedy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz gdzieś na dłużej, nie musisz zostawiać kaloryferów maksymalnie odkręconych. Warto je trochę przykręcić, ale tak, by zbytnio nie wychłodzić mieszkania (wtedy najbliższa próba ogrzania mieszkania może skutkować koniecznością dostarczenia większej ilości ciepła).
 • Załóż termostat - jeśli chcesz wiedzieć, jaka temperatura jest w pomieszczeniu i mieć nad tym kontrolę, zainstaluj przy grzejniku termostat. Dzięki niemu będziesz mógł automatycznie regulować temperaturę wtedy, gdy może być ona nieco niższa (np. podczas snu).

Więcej o oszczędzaniu na ogrzewaniu piszemy w tym artykule.

Tani transport

Wydatki na transport i komunikację stanowią stały punkt każdego budżetu. Warto zoptymalizować także tę kategorię, jeśli nasze wydatki są zbyt wysokie:

 • Korzystaj z komunikacji miejskiej – każdy, kto jeździ po mieście własnym autem, wie, jakie są tego wady i zalety: popołudniowe korki, mało miejsc parkingowych, a z drugiej strony wygoda i niezależność od rozkładów jazdy. Komunikacja miejska nie musi być złym wyborem, szczególnie gdy miesięczne wydatki na paliwo „pożerają” dużą część twoich pieniędzy.
 • Podróżuj razem ze znajomymi - jeśli ty i twoi znajomi jeździcie do pracy samochodami, możecie podwozić się wzajemnie. To prosty i całkiem przyjemny sposób na oszczędności – w drodze możecie swobodnie rozmawiać, a koszty przejazdu rozkładają się na kilka osób.
 • Prowadź ekologicznie - tzw. ecodriving często wspominany jest w kontekście bezpiecznej i ekonomicznej jazdy samochodem. Płynne hamowanie czy wyłączenie klimatyzacji często pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym zaoszczędzić pieniądze.

Inne porady związane z oszczędzaniem na transporcie znajdziesz tutaj.

Oszczędzanie na usługach telekomunikacyjnych

Telewizja, Internet czy telefon są niemal w każdym domu, jednak niejednokrotnie wiążą się z niepotrzebnymi lub nadmiernymi wydatkami. Istnieją rozsądne i sprawdzone sposoby na ograniczenie tych kosztów:

 • Zmień abonament telewizyjny lub telefoniczny - nasz abonament telewizyjny lub telefoniczny często może być zbyt wysoki. Pakiet wielu atrakcyjnych kanałów czy też duża ilość „darmowych” minut po jakimś czasie okazują się niepotrzebne i nieekonomiczne. Usługa generuje wtedy niepotrzebne koszty, dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy tak wielu kanałów telewizyjnych bądź kilkuset minut na rozmowy i zmienić abonament na niższy.
 • Wyłącz zbędne usługi w telefonie – wraz z abonamentem telefonicznym często otrzymujemy dodatkowe usługi, które przez miesiąc (lub dłużej) są bezpłatne: darmowe minuty, pakiet internetowy czy muzykę w trakcie oczekiwania na połączenie. Na początku przyzwyczajamy się do takich udogodnień, jednak potem operator automatycznie nalicza nam za nie opłaty i powiększa abonament (lub pomniejsza stan konta, jeśli numer jest na kartę). Warto sprawdzić, czy naprawdę potrzebujemy takich usług i zrezygnować z niektórych, aby płacić mniej za telefon.
 • Oglądaj filmy i programy w Internecie – w Internecie można znaleźć różne treści: artykuły, zdjęcia, muzykę, ale również filmy i programy telewizyjne. Niektóre serwisy oferują bezpłatny dostęp do programów zarówno emitowanych w telewizji krajowej, jak i zagranicznej, z kolei usługi VOD (video on demand – wideo na żądanie) pozwalają za opłatą obejrzeć wybrany film czy program niedostępny w ogólnodostępnym paśmie. Jeśli chcesz oglądać ulubiony serial, film lub program, zamiast rozszerzać abonament, sprawdź, czy nie możesz ich zobaczyć online.

Artykuł o oszczędzaniu na telekomunikacji dostępny jest pod tym adresem.

Oszczędzanie na usługach finansowych 

Źródłem poważnych oszczędności dla Twojego budżetu może być także odpowiednie korzystanie z usług finansowych. Stosując się do poniższych wskazówek możesz sprawić, że na koniec miesiąca w Twojej domowej kasie pozostanie całkiem sporo środków: 

 • Znajdź tanie lub darmowe konto bankowe – jak pokazują dane opracowywane m.in. przez Narodowy Bank Polski, koszty korzystania z usług bankowych z roku na rok stają się coraz droższe. Obecnie obsługa statystycznego rachunku osobistego wraz z kartą płatniczą kosztuje ponad 10 zł miesięcznie. Tymczasem dzięki umiejętnej selekcji dostępnych produktów bankowych możemy obniżyć ten wydatek praktycznie do zera. Na łamach naszego bliźniaczego portalu – NajlepszeKonto.pl prezentujemy na bieżąco aktualizowany ranking najlepszych i najtańszych rachunków bankowych (również takich, gdzie brak jest jakichkolwiek opłat za konto i kartę) 

Zobacz ranking najlepszych kont bankowych 

 • Załóż konto oszczędnościowe – jeśli dysponujesz nadwyżkami pieniędzy, radzimy abyś wpłacił je na rachunek oszczędnościowy. Dzięki temu sprawisz, że Twoje środki zaczną dla Ciebie pracować (za każdy dzień otrzymasz stosowne odsetki) Także tym razem odsyłamy Cię do portalu NajlepszeKonto.pl, gdzie znajdziesz zestawienie najlepszych tego typu kont. Aktualnie oprocentowanie tego typu rachunków sięga nawet 3-4%. To poziom, dzięki któremu „pokonasz” inflację i sprawisz, że Twoje oszczędności będą realnie zyskiwały na wartości.
 • Korzystaj z promocji bankowych – wiele banków organizuje różnorakie akcje promocyjne, których uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Najczęściej oferowane nagrody mają charakter gotówkowy. Oznacza to, że po spełnieniu warunków danej promocji otrzymasz od banku stosowny przelew na konto. A ile można zyskać biorąc udział w tego typu ofertach? To już zależy od konkretnej akcji promocyjnej. Najlepsze oferty, których aktualną listę znajdziesz tutaj pozwalają zyskać nawet kilkaset złotych. W ten oto sposób korzystanie z usług finansowych zamiast kosztów, może stać się źródłem dodatkowych zysków.  
 • Uważaj na przelewy w walutach obcych – na temat płacenia w obcych walutach poświęciliśmy cały obszerny poradnik. Czytają go dowiesz się jak unikać niepotrzebnych kosztów związanych z tzw. spreadem walutowym (jest to różnica między ofertami kupna i sprzedaży danej waluty), a także prowizji za tzw. przewalutowanie transakcji. Zastosowanie się do tych wskazówek sprawi, że koszty płacenia w walutach obcych mogą obniżyć się nawet o kilkanaście procent.  

Komentarz redakcji

Domowy budżet od czasu do czasu potrzebuje analizy i w razie potrzeby cięcia wydatków. Nikt nie lubi takich działań, dlatego warto poszukać prostych i mało uciążliwych sposobów na ograniczenie kosztów np. zużycia wody, energii elektrycznej czy transportu. Wprawdzie są to wydatki stałe, jednak mamy pewien wpływ na ich wysokość, dlatego zachęcamy do lektury naszych mini-poradników oszczędnościowych i wprowadzenia w życie opisanych pomysłów. Nie są one rewolucyjne i wyjątkowe, jednak mogą pomóc w optymalizacji domowych wydatków i oszczędzaniu.

Przeczytaj także

Komentarze