My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

28 kwietnia 2020 r. BOŚ Bank wycofał EKOlokatę 5 na 5 ze swojej oferty.

Ocena redakcji:

2,3% na EKOlokacie 5 na 5 w BOŚ Banku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
2,3% na EKOlokacie 5 na 5 w BOŚ Banku
Źródło: strona BOŚ Banku

EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku to aktualnie jedna z lepiej oprocentowanych lokat długoterminowych oferowana na polskim rynku bankowym. Depozyt pozwala Ci odłożyć pieniądze na aż 5-letni okres czasu, a zysk, jaki możesz osiągnąć, to 2,3% w skali roku.

EKOlokata 5 na 5 to w naszej opinii jedna z lepszych ofert skierowanych do osób zainteresowanych długoterminowym i bezpiecznym inwestowaniem swoich oszczędności. Średnie oprocentowanie tej 5-letniej lokaty to aż 2,3% i jest to wynik, który mieści się obecnie w pierwszej dziesiątce naszego rankingu długoterminowych depozytów.

Minimalna kwota potrzebna do otwarcia EKOlokaty 5 na 5 to tylko 1000 zł, bez ograniczenia co do maksymalnej kwoty, jaką możesz zainwestować. Z oferty skorzystają zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci BOŚ Banku. Do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie rachunku osobistego.

Lokata o progresywnym charakterze

Oferta BOŚ Banku ma charakter progresywny (przeczytaj więcej czym jest lokata progresywna tutaj). Oznacza to, że z biegiem czasu oprocentowanie lokaty będzie coraz wyższe. Przykładowo – w pierwszym roku oszczędzania od Twoich pieniędzy otrzymasz 1,50% odsetek, a w ostatnim roku będzie to aż 5,00%.

Oprocentowanie EKOlokaty 5 na 5 w poszczególnych latach:

 • 1 rok – 1,30%
 • 2 rok – 1,50%
 • 3 rok – 1,70%
 • 4 rok – 2,00%
 • 5 rok – 5,00%

Przedwczesne zerwanie lokaty

Bardzo dużym plusem EKOlokaty 5 na 5 jest możliwość zachowania odsetek w przypadku jej przedwczesnego zerwania. Jedyne ograniczenie polega na tym, że odsetki wypłacane są za każdy zakończony rok lokaty. Przykładowo – jeśli wycofasz swoje pieniądze po półtora roku, wpłyną do Ciebie jedynie odsetki za pierwszy rok, natomiast odsetki naliczone za kolejne pół roku niestety przepadną. Natomiast jeśli wycofasz się z inwestycji np. po 11 miesiącach, wówczas oprócz kapitału nie otrzymasz już nic więcej.

Stąd nasza rada – jeśli zamierzasz zerwać lokatę, zaczekaj do upływu pełnego roku.

Ile zarobisz na EKOlokacie 5 na 5 w BOŚ Banku?

W tej sekcji wyliczyliśmy zysk, jaki możesz osiągnąć na EKOlokacie 5 na 5. Kwoty prezentowane w tabeli uwzględniają oprocentowanie średnie z 5 lat. Wartości na wykresie i w tabeli są już kwotami netto, uwzględniającymi podatek od zysków kapitałowych.

Zysk* z EKOlokaty 5 na 5

Kwota lokaty 

Zysk netto 

Kwota lokaty wraz z odsetkami 

1 000,00 zł 

93 zł 

1 093 zł

5 000,00 zł 

466 zł 

5 466 zł 

10 000,00 zł 

932 zł 

10 932 zł 

25 000,00 zł 

2 329 zł 

27 329 zł

50 000,00 zł 

4 658 zł

54 658 zł

100 000,00 zł 

9 315 zł

109 315 zł

200 000,00 zł 

18 630 zł

218 630 zł

300 000,00 zł 

27 945 zł

327 945 zł

430 000,00 zł 

40 055 zł

470 055 zł

Zysk z EKOlokaty 5 na 5 w BOŚ Banku
Kliknij, aby powiększyć

W porównaniu do statystycznej lokaty oferowanej aktualnie na rynku bankowym, Twój zysk z EKOlokaty 5 na 5 będzie blisko dwukrotnie wyższy. Przykładowo – lokując na niej 10 tys. zł, po 5 latach oszczędzania kwota odsetek, jaką otrzymasz, wyniesie aż 932 zł (wobec rynkowej średniej na poziomie zaledwie 506 zł; dowiedz się więcej).

Zauważ jednak, że przez pierwsze trzy lata różnica między depozytem oferowanym przez BOŚ Bank, a statystycznymi lokatami konkurencji będzie niewielka. Dopiero w czwartym i piątym roku oszczędzania EKOlokata 5 na 5 pozwala zdecydowane „pokonanie” rynkowej średniej. Stąd wniosek, że jest to depozyt skierowany głównie do osób, które raczej nie biorą pod uwagę przedwczesnego zakończenia inwestycji.

Gwarancje BFG

EKOlokata 5 na 5, podobnie jak wszystkie depozyty oferowane przez polskie banki komercyjne oraz SKOK-i, objęta jest 100% gwarancjami ze strony BFG. Kwota gwarancji stanowi równowartość 100 tys. euro.

Dowiedz się więcej na temat BFG tutaj.

Naszym zdaniem

W kategorii lokat długoterminowych (zakładanych na okres powyżej 12 miesięcy) EKOlokata 5 na 5 ma obecnie dość mocną konkurencję w postaci Lokaty Facto w BFF czy Standardowej w Inbanku. Obie oferują wprawdzie wyższe oprocentowanie, ale ich zerwanie spowoduje utratę wypracowanych odsetek. Tymczasem w BOŚ Banku atutem jest możliwość zachowania odsetek w przypadku przedwczesnego zerwania lokaty. Większość depozytów w innych bankach takiej opcji nie daje – jeśli chcesz cieszyć się zyskiem, musisz utrzymać lokatę aż do dnia jej zapadalności. EKOlokata 5 na 5 jest więc doskonałą propozycją dla wszystkich osób, które myślą o stabilnych i jednocześnie całkiem sporych wpływach odsetkowych w długim terminie.

Osobom, które chciałyby skorzystać z oferty BOŚ Banku zwracamy jednak uwagę, że jest to lokata o stałym oprocentowaniu. Oznacza to, że jeśli w ciągu najbliższych pięciu lat stopy procentowe pójdą w górę, Ty nie zarobisz na EKOlokacie 5 na 5 już ani grosza więcej, tymczasem w międzyczasie na rynku mogą pojawić się lepsze oferty, przynoszące np. 4% lub nawet 5% zysku. Jeśli jednak ten argument Cię nie zniechęca i poważnie myślisz o budowaniu swojego kapitału, analizowana przez nas lokata jest ciekawą propozycją.

Ocena redakcji:

Zalety

 • wysokie oprocentowanie
 • zachowanie odsetek przy zerwaniu lokaty
 • brak konieczności posiadania konta w BOŚ Banku
 • oferta zarówno dla nowych jak i starych klientów
 • niska kwota potrzebna do otwarcia lokaty przy braku górnego limitu

Wady

 • oprocentowanie niższe niż na najlepszych lokatach krótkoterminowych

Przydatne dokumenty

 1. Regulamin prowadzenia lokat w BOŚ Banku
 2. Tabela oprocentowania lokat oferowanych przez BOŚ Banku

O banku

BOŚ Bank to jedyny polski bank tak mocno skupiony na działaniach ekologicznych. Działalność instytucji opiera się na wspieraniu przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska i obejmuje szeroki wachlarz różnych produktów. Oferta depozytowa BOŚ Banku to standardowe lokaty złotowe i walutowe, a na szczególną uwagę zasługują depozyty do 6 miesięcy. Hasło banku to: "BOŚ Bank – z korzyścią dla Ciebie i świata, w którym żyjesz".

Czytaj więcej
Znajdź podobne:

Przeczytaj także

Komentarze