My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Obecnie oprocentowanie lokaty wynosi 0,1%

Ocena redakcji:

Nawet 1,50% zysku na EKOlokacie z Frankiem w BOŚ Banku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 1,50% zysku na EKOlokacie z Frankiem w BOŚ Banku

EKOlokata z frankiem w BOŚ Banku to prawdziwy Mercedes, jeśli chodzi o lokaty walutowe. Jej najważniejsze zalety to oprocentowanie sięgające aż 1,50% oraz możliwość ulokowania praktycznie dowolnej kwoty franków szwajcarskich. Dla porównania – wybierając nawet najlepsze oferty konkurencji nie zyskasz nawet 0,50% odsetek w skali roku.

EKOlokata z Frankiem to - jak sama nazwa wskazuje - lokata walutowa prowadzona we frankach szwajcarskich. Depozyt dostępny jest w kilku wariantach, różniących się pod względem czasu trwania inwestycji oraz oferowanego oprocentowania. Najkrótszy możliwy okres, na jaki możesz ulokować swoje oszczędności w szwajcarskiej walucie, to 3 miesiące, natomiast najdłuższy termin trwania lokaty to aż 36 miesięcy.

Do założenia depozytu wystarczy Ci już zaledwie 1000 franków. Z kolei maksymalna kwota lokaty w ogóle nie jest określona. Z uwagi na limit gwarancji ze strony BFG (dowiedz się więcej) radzimy jednak wpłacać na EKOlokatę z Frankiem nie więcej niż 115 tys. franków (ok. 430 tys. zł).

Oprocentowanie EKOlokaty z Frankiem

Jak zdążyliśmy wspomnieć, oprocentowanie lokaty oferowanej przez BOŚ Banku różni się w zależności od jej wariantu:

 • Lokata 3-miesięczna – 0,30%;
 • Lokata 6-miesięczna – 0,60%;
 • Lokata 12-miesięczna – 1,00%;
 • Lokata 24-miesięczna – 1,30%;
 • Lokata 36-miesięczna – 1,50%.

W porównaniu do lokat prowadzonych w polskich złotych oferowane oprocentowanie nie jest zbyt wysokie. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że od 2015 roku w Szwajcarii obowiązują ujemne stopy procentowe. Z tego powodu odsetki na lokatach we frankach nie tylko nie mogą być zbyt wysokie, ale w wielu przypadkach nie ma ich wcale.

Żeby nie być gołosłownym – w szwajcarskim oddziale Raiffeisena dostępna jest 3-letnia lokata we frankach z oprocentowaniem na poziomie zaledwie 0,10%. To i tak lepiej niż w konkurencyjnym Credit Suisse, gdzie część depozytów oferuje… ujemne oprocentowanie.

Stopa LIBOR CHF
Kliknij, aby powiększyć

Podobnie ma się sprawa w przypadku polskich banków, umożliwiających założenie lokaty we frankach. Lokata Walutowa w Getin Banku - aktualny nr 2 pod względem oprocentowania - pozwala na zarobienie co najwyżej 0,40% w skali roku. W przypadku reszty konkurencji jest z tym jeszcze gorzej. Na tle tych wszystkich ofert Ekolokacie z Frankiem w BOŚ Banku z oprocentowaniem wynoszącym nawet 1,50% prezentuje się zatem wręcz rewelacyjnie!

Jak założyć EKOlokatę z Frankiem?

EKOlokatę z Frankiem najprościej założysz przez Internet, wypełniając ten formularz. Opcjonalnie możesz też zadzwonić na infolinię lub udać się do dowolnego oddziału BOŚ Banku. Jeśli natomiast jesteś już klientem banku, to (poza wymienionymi sposobami) lokatę założysz także w systemie bankowości internetowej BOŚBank24 Twoje e-Konto.

Do otwarcia lokaty konieczne będzie posiadanie całkowicie bezpłatnego EKOkonta oszczędnościowego z Frankiem. Standardowe oprocentowanie rachunku to 0,3% (w aktualnie trwającej promocji może zostać podniesione do 0,5%; dowiedz się więcej).

Na etapie wnioskowania o EKOlokatę z Frankiem będziesz mógł zdecydować o jej odnawialności oraz o tym, co ma stać się z zarobionymi odsetkami.

Uwaga na dodatkową opłatę
Ponieważ zgłaszali się do nas czytelnicy skarżący się na to, że bank pobiera od nich 0,25% opłaty za otwarcie lokaty, zapytaliśmy o to konsultantkę BOŚ Banku. Z uzyskanych informacji dowiedzieliśmy się, że taka opłata pobierana jest wyłącznie w przypadku przelewów w systemie Target i dotyczy przelewów we frankach szwajcarskich z rachunku w innym banku na rachunek osobisty prowadzony przez BOŚ-a. Natomiast jeżel założymy lokatę przez internet i dokonamy wpłaty bezpośrednio na rachunek lokaty, wówczas opłata nie zostanie pobrana. Alternatywny sposób uniknięcia opłaty to osobista wizyta w którymś z oddziałów banku i dokonanie wpłaty gotówkowej.

Przedwczesne zerwanie lokaty z zachowaniem odsetek

Rewelacyjne oprocentowanie to nie wszystko, co może zaoferować Ci EKOlokata z Frankiem. Dodatkowym plusem jest możliwość zachowania części odsetek w przypadku jej przedwczesnego zerwania.

Wprawdzie w takim przypadku Twój zysk wyniesie tylko 0,3% - to jednak i tak znacznie lepiej niż w przypadku ofert konkurencji, gdzie prawie zawsze traci się całość naliczonych odsetek.

Ile zarobisz na EKOlokacie z Frankiem?

W poniższej tabeli prezentujemy zysk, jaki możesz osiągnąć na EKOlokacie z Frankiem w BOŚ Banku. Do obliczeń przyjęliśmy 12-miesięczny wariant lokaty. Uzyskany wynik porównaliśmy z odsetkami, jakie uzyskałbyś na najlepszych depozytach oferowanych aktualnie przez konkurencję – Getin Bank oraz BZ WBK (Santander Bank Polska). Wszystkie prezentowane kwoty są już kwotami netto, a więc uwzględniającymi podatek od zysków kapitałowych.

Zysk* z EKOlokaty z Frankiem w porównaniu do innych lokat we frankach szwajcarskich

Kwota lokaty 

EKOLokata z Frankiem w BOŚ Banku (1%) 

Lokata Walutowa w Getin Banku (0,4%) 

Lokata terminowa walutowa w BZ WBK (0,15%) 

1000 CHF

8 CHF

3 CHF

1 CHF

5000 CHF

41 CHF

16 CHF

6 CHF

10000 CHF

81 CHF

32 CHF

12 CHF

25000 CHF

203 CHF

81 CHF

30 CHF

50000 CHF

405 CHF

162 CHF

61 CHF

75000 CHF

608 CHF

243 CHF

91 CHF

100000 CHF

810 CHF

324 CHF

122 CHF

115000 CHF

932 CHF

373 CHF

140 CHF

Zysk z EKOlokaty z Frankiem
Kliknij, aby powiększyć
Naszym zdaniem

Co tu dużo mówić – EKOLokata z Frankiem jak najbardziej zasługuje na najwyższą możliwą ocenę, czyli pięć gwiazdek. Pod względem oprocentowania jest to w swojej kategorii zdecydowanie najlepszy depozyt oferowany obecnie na polskim rynku bankowym. Dodatkowymi atutami są: wysoka elastyczność jeśli chodzi o deponowaną kwotę a także warunki założenia lokaty. Na plus zaliczamy także możliwość częściowego zachowania wypracowanych odsetek w razie przedwczesnego zakończenia inwestycji.

Minusy? Niewielkim mankamentem oferty jest konieczność otwarcia rachunku oszczędnościowego. Z drugiej strony, rachunek ten jest darmowy i na dodatek wysoko oprocentowany.

Podsumowując, naprawdę ciężko przyczepić się do jakiegokolwiek elementu EKOLokaty z Frankiem. Dla osób oszczędzających w walutach obcych jest to naszym zdaniem pozycja obowiązkowa!

Ocena redakcji:

Zalety

 • oprocentowanie znacznie przewyższające rynkową średnią
 • brak ograniczeń co do maksymalnej kwoty lokaty
 • niska kwota potrzebna do otwarcia lokaty
 • zachowanie części odsetek przy zerwaniu lokaty

Wady

 • konieczność posiadania konta oszczędnościowego (jest bezpłatne)

Przydatne dokumenty

 1. REGULAMIN PROMOCJI „EKOLOKATA Z FRANKIEM”

O banku

BOŚ Bank to jedyny polski bank tak mocno skupiony na działaniach ekologicznych. Działalność instytucji opiera się na wspieraniu przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska i obejmuje szeroki wachlarz różnych produktów. Oferta depozytowa BOŚ Banku to standardowe lokaty złotowe i walutowe, a na szczególną uwagę zasługują depozyty do 6 miesięcy. Hasło banku to: "BOŚ Bank – z korzyścią dla Ciebie i świata, w którym żyjesz".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze