My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

7% w skali roku na kwartalnej ekstraLOKACIE 3M w Polskim Banku Spółdzielczym w Poznaniu

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
7% w skali roku na kwartalnej ekstraLOKACIE 3M w Polskim Banku Spółdzielczym w Poznaniu
Źródło: PBS w Poznaniu

Nieraz zdarza się, że stosunkowo niewielkie banki spółdzielcze mają do zaoferowania nawet więcej niż najpopularniejsze banki komercyjne. Przykładem jest Polski Bank Spółdzielczy w Poznaniu, który proponuje oprocentowanie na poziomie aż 7% w skali roku na trzymiesięcznej ekstraLOKACIE.

Poszukując najlepszych ofert oszczędnościowych, nie musimy wcale ograniczać się wyłącznie do wielkich instytucji szeroko reklamujących się w telewizji czy w Internecie. Równie dobre, a nawet lepsze warunki mogą bowiem przysługiwać np. klientom mniejszych banków spółdzielczych. Sprawdźmy, czy to samo możemy powiedzieć o propozycji Polskiego Banku Spółdzielczego w Poznaniu.

7% tylko dla nowych klientów

Kwartalny depozyt o obiecującej nazwie ekstraLOKATA z oprocentowaniem 7% w skali roku mogą otworzyć wyłącznie nowi klienci banku, którzy złożą elektroniczny wniosek o Rachunek depozytowy. Choć przez sam bank jest on określany mianem „konta osobistego”, to w praktyce jest to po prostu całkowicie darmowy rachunek służący przede wszystkim do obsługi lokaty.

Definicja „nowego klienta” jest w tym przypadku klarowna – chodzi o osobę, która nigdy wcześniej nie korzystała z takich produktów banku jak: konto osobiste, rachunek oszczędnościowy, lokata, kredyt, pożyczka czy karta kredytowa. W przypadku rachunków wykluczenie dotyczy również współposiadaczy i pełnomocników.

Kolejne warunki skorzystania z oferty to wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowych oraz korespondencję drogą elektroniczną (w tym na wywołanie skutku doręczenia), a także niewyrażenie sprzeciwu wobec przetwarzania danych i wykorzystania automatycznych systemów wywołujących oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych dla celów marketingu bezpośredniego.

Ile możesz zyskać na ekstraLOKACIE 3M?

Oto tabela prezentująca zysk netto (po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych) dla poszczególnych kwot lokaty.

Zysk* z ekstraLOKATY 3M w PBS w Poznaniu
Kwota lokaty Odsetki po opodatkowaniu
1 000 zł 14 zł
2 500 zł 36 zł
5 000 zł 71 zł
10 000 zł 143 zł
25 000 zł 357 zł
40 000 zł 572 zł
50 000 zł 715 zł
60 000 zł 857 zł
70 000 zł 1000 zł
80 000 zł 1143 zł
90 000 zł 1286 zł
100 000 zł 1429 zł

Jak widzisz, wpłata na lokatę niewielkich kwot nie przynosi wymiernych zysków. Co innego, jeśli dysponujesz wyższą sumą do ulokowania – wówczas po 3 miesiącach możesz zgarnąć kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych w formie odsetek.

Bezpieczeństwo środków w PBS w Poznaniu

Pieniądze klientów Polskiego Banku Spółdzielczego w Poznaniu są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro (ok. 450 tys. zł). Poziom bezpieczeństwa środków nie jest więc w żadnym razie niższy od tego, jaki gwarantują pozostałe banki funkcjonujące w naszym kraju.

W tym miejscu przypomnijmy, że najrozsądniejsze jest nielokowanie w jednej instytucji sum przekraczających równowartość wspomnianej gwarancji BFG.

Lokata dostępna tylko w bankowości elektronicznej

Założenie lokaty możliwe jest za pośrednictwem bankowości elektronicznej w terminie 85 dni od momentu podpisania umowy o Rachunek depozytowy. Należy mieć jednak na uwadze, że bank gwarantuje dostępność lokaty dla nowego klienta jedynie przez 5 dni roboczych od dnia złożenia przez niego wniosku o wspomniane konto. Jeśli zatem po tym czasie depozyt zostanie wycofany z oferty, nie będziesz mógł z niego skorzystać.

Rachunek depozytowy umożliwiający założenie lokaty możesz otworzyć zdalnie na stronie banku. Zawarcie umowy i potwierdzenie tożsamości odbywa się za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Po wstępnej weryfikacji wniosku otrzymasz szczegółowe informacje na temat całej procedury – od razu zaznaczmy, że nie jest ona szczególnie skomplikowana, a sama instrukcja jest prosta i czytelna.

Rachunek, z którego będziesz zlecał przelew weryfikacyjny, jest jednocześnie kontem do wypłaty środków z lokaty. Musi to być Twój rachunek, przy którym nastąpiła „pełna identyfikacja tożsamości posiadacza”. Wymagana jest też zgodność adresu nadawcy przelewu, czyli Ciebie, z adresem podanym we wniosku.

EkstraLOKATA 3M – limit, odnawialność, zerwanie lokaty

Choć PBS w Poznaniu nie ustalił maksymalnej liczby ekstraLOKAT posiadanych przez jednego klienta, to zaznaczył, że suma środków na wszystkich lokatach założonych przez Internet nie może przekraczać 100 tys. zł.

Lokata ma charakter odnawialny. Po upływie umownych 3 miesięcy depozyt zostanie automatycznie przedłużony na kolejny kwartał, ale ze śladowym oprocentowaniem w wysokości 0,01% (warto więc przenieść oszczędności w inne miejsce).

Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Jeśli zerwiesz lokatę przed terminem, utracisz wszystkie wypracowane wcześniej odsetki, a bank wypłaci Ci jedynie równowartość wpłaconego kapitału.

Czy warto?

Oferta ekstraLOKATY to przyzwoita propozycja dla osób poszukujących w pełni bezpiecznych i krótkoterminowych form oszczędzania. W teorii bank wymaga co prawda otwarcia konta, ale mówimy tu tylko o darmowym rachunku do obsługi lokaty, co czyni ten warunek właściwie „bezbolesnym”. Poza wyrażeniem niezbędnych zgód nie jest konieczna żadna aktywność.

Ocena redakcji:

Zalety

  • oferta bez dodatkowych warunków aktywności
  • szeroki zakres kwot
  • lokata dostępna przez Internet

Wady

  • lokata dostępna tylko przez 85 dni po otwarciu Rachunku depozytowego i nie później niż do momentu wycofania jej z oferty

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Polski Bank Spółdzielczy w Poznaniu jest jednym z najstarszych banków spółdzielczych w Polsce.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze