My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Oferta depozytowa Inbanku. Czy warto z niej skorzystać?

Portrait
Rafał Janik
Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Oferta depozytowa Inbanku. Czy warto z niej skorzystać?
Źródło: strona Inbanku

Niedługo miną dwa lata, odkąd na polskiej scenie zadebiutował AS Inbank - niewielki, internetowy bank mający swoje korzenie w Estonii. Z tej okazji przyglądamy się ofercie depozytowej banku, radząc, czy warto z niej skorzystać.

Na samym wstępie chcemy zaznaczyć, że lokaty oferowane przez Inbank objęte są gwarancjami ze strony funduszu Tagatisfond (estoński odpowiednik BFG). W praktyce oznacza to, że w przypadku mało prawdopodobnego bankructwa banku wszyscy jego klienci otrzymają zwrot ulokowanych tam środków do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł).

Sylwetka Inbanku
Inbank to licencjonowany bank z Estonii, oferujący wyłącznie produkty oszczędnościowe i kredytowe dla klientów indywidualnych. Bank nie prowadzi rachunków osobistych, nie zajmuje się również obsługą produktów inwestycyjnych i transakcyjnych. Obecnie działa nie tylko w Estonii, lecz również na terenie Austrii, Łotwy oraz Niemiec, a od marca 2017 r. jest obecny w Polsce. Pod względem skali prowadzonej działalności jest to mały, ale bardzo szybko rozwijający się bank. W momencie wejścia do naszego kraju dysponował on aktywami o równowartości niespełna 0,4 mld zł. Dziś jest to już ponad 1,1 mld zł (mamy tu więc blisko 3-krotny wzrost w ciągu zaledwie dwóch lat).

Depozyty dostępne jedynie przez Internet

Inbank działa wyłącznie online jako bank wirtualny i nie prowadzi placówek naziemnych. Klienci mogą skorzystać z lokat i produktów kredytowych tylko za pomocą bankowości telefonicznej lub internetowej (za pośrednictwem komputerów, smartfonów i tabletów).

Na swojej stronie bank deklaruje, że założenie lokaty czy wzięcie pożyczki będzie „proste, szybkie i wygodne”, zaś dzięki rezygnacji ze stacjonarnych oddziałów i przeniesieniu działalności do Internetu będzie mógł zaproponować klientom znacznie bardziej atrakcyjne warunki niż konkurencja. Czy tak jest rzeczywiście? Przekonajmy się.

Lokaty w Inbanku - ranking

Pełną, na bieżąco aktualizowaną listę dostępnych lokat Inbanku prezentujemy poniżej:

Oferta lokat bankowych w Inbanku

Warto wiedzieć:

  • bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie lokaty;
  • automatyczne odnowienie depozytu obejmuje kolejny, taki sam okres i następuje na standardowych warunkach;
  • za każdym razem w przypadku automatycznego odnowienia lokaty bank powiększy jej oprocentowanie po odnowieniu o bonus w wysokości 0,1 puntu procentowego;
  • bank nie pobiera opłat za zwrot środków z depozytu na powiązany rachunek bankowy (tzn. rachunek osobisty wskazany w umowie, z którego została opłacona lokata). W przypadku zmiany numeru rachunku opłata wynosi 30 zł;
  • do lokaty można ustanowić pełnomocnictwo (jednorazowo 50 zł) oraz dyspozycję wkładem na wypadek śmierci (50 zł);
  • lokatę można założyć wyłącznie przez Internet.

Taryfa opłat i prowizji dla lokat znajduje się tutaj. Tabela oprocentowania lokat terminowych znajduje się pod tym adresem.

Czy lokaty w Inbanku są bezpieczne?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć na wstępie - depozyty złożone w Inbank Oddział w Polsce są gwarantowane przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond. Estoński system gwarantowania depozytów spełnia wszystkie warunki przewidziane dyrektywą Unii Europejskiej 94/19/EC wspólne dla wszystkich krajów członkowskich, w tym Polski.

Ochroną objęte są depozyty wraz z odsetkami do pełnej wysokości, maksymalnie do kwoty 100 000 euro w stosunku do pojedynczego depozytariusza.

Z estońskim Funduszem Gwarancyjnym można skontaktować się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Tagatisfond w języku estońskim, angielskim i rosyjskim.

Komentarz redakcji

W rankingu bankowych depozytów królują obecnie produkty obwarowane szeregiem gwiazdek i dodatkowych wymogów. Aby skorzystać z naprawdę dobrej oferty, najczęściej należy posiadać w danym banku konto osobiste. W zamian możemy liczyć na preferencyjne oprocentowanie lokaty, wynoszące maksymalnie od 2 do maksymalnie 4% w skali roku.

Tymczasem Inbank nie stawia przed nami w zasadzie żadnych wymagań - wystarczy zarejestrować się w serwisie bankowości internetowej i podpisać z bankiem umowę w formie elektronicznej, aby czerpać zyski z atrakcyjnie oprocentowanych depozytów.

Minimum, na jakie możemy liczyć, to 2,45% w skali roku (w przypadku lokaty 3-miesięcznej). Natomiast najwięcej zarobią osoby, które powierzą Inbankowi oszczędności na 5-letni okres czasu. W ich przypadku mowa jest aż o 3,35% zysku (pod względem oprocentowania to zdecydowany rynkowy lider wśród lokat długoterminowych). Jeśli więc ktoś szuka atrakcyjnego, długoterminowego depozytu - oferta Inbanku będzie dla niego jak znalazł.

Warto jednak pamiętać, że nowy bank działa na nieco innych niż konkurencja zasadach, podlega bowiem estońskiemu nadzorowi i systemowi gwarantowania depozytów. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów z lokatami klienci będą zmuszeni do kontaktów z estońskim Funduszem Gwarancyjnym, co może znacznie wydłużyć proces odzyskania pieniędzy.

Czy warto zatem skorzystać z lokat Inbanku? Naszym zdaniem tak, ale pod warunkiem, że nie będziemy w nim przechowywali wszystkich swoich wolnych środków.

Przeczytaj także

Komentarze