My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Oferta depozytowa Inbanku. Czy warto z niej skorzystać?

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Oferta depozytowa Inbanku. Czy warto z niej skorzystać?
Źródło: strona Inbanku

Na samym wstępie chcemy zaznaczyć, że lokaty oferowane przez Inbank objęte są gwarancjami ze strony funduszu Tagatisfond (estoński odpowiednik BFG). W praktyce oznacza to, że w przypadku mało prawdopodobnego bankructwa banku wszyscy jego klienci otrzymają zwrot ulokowanych tam środków do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł).

Sylwetka Inbanku
Inbank to licencjonowany bank z Estonii, oferujący wyłącznie produkty oszczędnościowe i kredytowe dla klientów indywidualnych. Bank nie prowadzi rachunków osobistych, nie zajmuje się również obsługą produktów inwestycyjnych i transakcyjnych. Obecnie działa nie tylko w Estonii, lecz również na terenie Austrii, Łotwy oraz Niemiec, a od marca 2017 r. jest obecny w Polsce. Pod względem skali prowadzonej działalności jest to mały, ale bardzo szybko rozwijający się bank. W momencie wejścia do naszego kraju dysponował on aktywami o równowartości niespełna 0,4 mld zł. Dziś jest to już ponad 1,1 mld zł (mamy tu więc blisko 3-krotny wzrost w ciągu zaledwie dwóch lat).

Depozyty dostępne jedynie przez Internet

Inbank działa wyłącznie online jako bank wirtualny i nie prowadzi placówek naziemnych. Klienci mogą skorzystać z lokat i produktów kredytowych tylko za pomocą bankowości telefonicznej lub internetowej (za pośrednictwem komputerów, smartfonów i tabletów).

Na swojej stronie bank deklaruje, że założenie lokaty czy wzięcie pożyczki będzie „proste, szybkie i wygodne”, zaś dzięki rezygnacji ze stacjonarnych oddziałów i przeniesieniu działalności do Internetu będzie mógł zaproponować klientom znacznie bardziej atrakcyjne warunki niż konkurencja. Czy tak jest rzeczywiście? Przekonajmy się.

Depozyty Inbanku

Pełną, na bieżąco aktualizowaną listę dostępnych lokat Inbanku prezentujemy poniżej:

Oferta lokat bankowych w Inbanku

Warto wiedzieć:

  • bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie lokaty;
  • automatyczne odnowienie depozytu obejmuje kolejny, taki sam okres i następuje na standardowych warunkach;
  • za każdym razem w przypadku automatycznego odnowienia lokaty bank powiększy jej oprocentowanie po odnowieniu o bonus w wysokości 0,1 puntu procentowego;
  • bank nie pobiera opłat za zwrot środków z depozytu na powiązany rachunek bankowy (tzn. rachunek osobisty wskazany w umowie, z którego została opłacona lokata). W przypadku zmiany numeru rachunku opłata wynosi 30 zł;
  • do lokaty można ustanowić pełnomocnictwo (jednorazowo 50 zł) oraz dyspozycję wkładem na wypadek śmierci (50 zł);
  • lokatę można założyć wyłącznie przez Internet.

Taryfa opłat i prowizji dla lokat znajduje się tutaj. Tabela oprocentowania lokat terminowych znajduje się pod tym adresem.

Czy kapitał w Inbanku jest bezpieczny?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć na wstępie - depozyty złożone w Inbank Oddział w Polsce są gwarantowane przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond. Estoński system gwarantowania depozytów spełnia wszystkie warunki przewidziane dyrektywą Unii Europejskiej 94/19/EC wspólne dla wszystkich krajów członkowskich, w tym Polski.

Ochroną objęte są depozyty wraz z odsetkami do pełnej wysokości, maksymalnie do kwoty 100 000 euro w stosunku do pojedynczego depozytariusza.

Z estońskim Funduszem Gwarancyjnym można skontaktować się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Tagatisfond w języku estońskim, angielskim i rosyjskim.

Komentarz redakcji

W rankingu bankowych depozytów królują obecnie produkty obwarowane szeregiem gwiazdek i dodatkowych wymogów. Aby skorzystać z naprawdę dobrej oferty, najczęściej należy posiadać w danym banku konto osobiste. W zamian możemy liczyć na preferencyjne oprocentowanie lokaty, wynoszące maksymalnie od 2 do maksymalnie 4% w skali roku.

Tymczasem Inbank nie stawia przed nami w zasadzie żadnych wymagań - wystarczy zarejestrować się w serwisie bankowości internetowej i podpisać z bankiem umowę w formie elektronicznej, aby czerpać zyski z atrakcyjnie oprocentowanych depozytów.

Minimum, na jakie możemy liczyć, to 2,45% w skali roku (w przypadku lokaty 3-miesięcznej). Natomiast najwięcej zarobią osoby, które powierzą Inbankowi oszczędności na 5-letni okres czasu. W ich przypadku mowa jest aż o 3,35% zysku (pod względem oprocentowania to zdecydowany rynkowy lider wśród lokat długoterminowych). Jeśli więc ktoś szuka atrakcyjnego, długoterminowego depozytu - oferta Inbanku będzie dla niego jak znalazł.

Warto jednak pamiętać, że nowy bank działa na nieco innych niż konkurencja zasadach, podlega bowiem estońskiemu nadzorowi i systemowi gwarantowania depozytów. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów z lokatami klienci będą zmuszeni do kontaktów z estońskim Funduszem Gwarancyjnym, co może znacznie wydłużyć proces odzyskania pieniędzy.

Czy warto zatem skorzystać z lokat Inbanku? Naszym zdaniem tak, ale pod warunkiem, że nie będziemy w nim przechowywali wszystkich swoich wolnych środków.

Przeczytaj także

Komentarze