Moneteo
Spis treści
Wróć

Kalkulator lokat bankowych: oblicz ile zyskasz na lokacie


2 komentarze
Kalkulator lokat bankowych: oblicz ile zyskasz na lokacie

Kalkulator: oblicz, ile zyskasz na lokacie

Poniższy kalkulator pozwoli Ci nie tylko w szybki sposób poznać Twój zysk z lokaty. Takie narzędzie umożliwia także przeprowadzenie ciekawych analiz dotyczących Twoich oszczędności, m.in. jak kształtuje się wysokość podatku od zysków kapitałowych w zależności od zdeponowanej kwoty, ile wynosi oprocentowanie w skali roku czy też sprawdzenie, jak okresowa kapitalizacja odsetek wpływa na osiągniętą stopę zwrotu.

Oblicz, ile zyskasz na lokacie


Okres umowy
Na jaki czas planujesz założyć lokatę?
Kwota depozytu (zł)
Ile środków chcesz ulokować na lokacie?
Oprocentowanie (%)
Oprocentowanie w skali roku podane w prospekcie informacyjnym lokaty.
Kapitalizacja odsetek
Częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej odsetki są dopisywane do rachunku, tym lepiej dla oszczędzającego.
Uwzględnij podatek
Wartość lokaty

10 081 zł

Zysk z lokaty

81 zł

Wiesz już, ile możesz zyskać na lokacie. W naszym rankingu lokat bankowych sprawdzisz natomiast, gdzie najlepiej ulokujesz swoje wolne środki.

Jak korzystać z kalkulatora odsetek lokat bankowych?

Korzystanie z kalkulatora oprocentowania lokat jest bardzo proste:

  1. Podaj okres lokaty - określ, na jaki czas planujesz założyć lokatę. Może być to dowolny okres z przedziału od jednego dnia do kilku milionów lat :).
  2. Podaj kwotę depozytu (pozycja: kwota lokaty) - określ, ile środków chcesz ulokować na lokacie.
  3. Wpisz oprocentowanie nominalne lokaty, czyli oprocentowanie, które bank podaje w prospekcie informacyjnym lokaty. Oprocentowanie nominalne jest podawane w skali roku (jeśli jest inaczej, bank wyraźnie o tym informuje w umowie lokaty).
  4. Podaj jak często następuje kapitalizacja odsetek – kalkulator uwzględni tą informację w obliczeniach. Najczęściej kapitalizacja następuje na koniec okresu umownego lokaty, ale można znaleźć oferty, które charakteryzują się większą częstotliwością kapitalizacji odsetek (dotyczy to zwłaszcza lokat długoterminowych, zakładanych na okres przekraczający 12 miesięcy). Uniwersalna zasada jest następująca: im częściej odsetki są dopisywane do rachunku - tym lepiej dla oszczędzającego.
  5. Określ, czy chcesz, aby obliczenia uwzględniały 19% podatek od zysków kapitałowych (potocznie zwany jako podatek Belki). Pamiętaj, że nie możesz uniknąć tego podatku, ponieważ bank automatycznie potrąca go od wypracowanych na lokacie odsetek przed ich zaksięgowaniem na Twoim rachunku.
  6. Kliknij przycisk "Oblicz" - po chwili zaprezentowane zostaną rezultaty obliczeń:
    • wartość środków wraz z odsetkami po zakończeniu lokaty - taką (albo przybliżoną) kwotę bank powinien Ci przelać na Twoje konto po terminie zapadalności lokaty,
    • oprocentowanie realne w okresie umownym lokaty - faktyczne oprocentowanie lokaty w wybranym okresie oszczędzania, które uwzględnia: wybrany przez Ciebie okres umowny, kapitalizację odsetek oraz - jeżeli wybrałeś odpowiednią opcję - 19% podatek od zysków kapitałowych. Oprocentowanie realne wyraża w formie procentowej zysk uzyskany z lokaty,
    • wartość środków bez uwzględniania podatku od zysków kapitałowych – nasz kalkulator umożliwia także dokonanie obliczeń przy założeniu, że 19% podatek „Belki” nie musi być odprowadzony. Jest to przydatne przede wszystkim wtedy, kiedy korzystasz z rachunku typu IKE lub IKZE oraz ofert dedykowanych przedsiębiorcom. W obu przypadkach podatek od osiągniętych zysków nie jest naliczany.

Czego nie uwzględnia nasz kalkulator?

Głównym zadaniem naszego kalkulatora jest obliczenie zysku ze standardowej lokaty terminowej, przy założeniu, że utrzymujemy depozyt do ustalonego w umowie okresu zapadalności. Nasze narzędzie nie sprawdzi się natomiast w przypadku bardziej złożonych kalkulacji takich jak:

  • obliczenie zysku z lokaty z premią, czyli oferty stanowiącej kombinację tradycyjnej lokaty terminowej i premii gotówkowej wypłacanej przez bank
  • wyliczenie zysku ze zgromadzonego kapitału z uwzględnieniem kosztów dodatkowych takich jak np. opłata za korzystanie z rachunku bankowego (do otwarcia niektórych lokat konieczne jest założenie rachunku osobistego)
  • przedterminowe zakończenie oszczędzania, czyli sytuacja, w której z różnych powodów jesteśmy zmuszeni do zamknięcia lokaty przed dniem jej zapadalności.

Do przeprowadzenia tego typu obliczeń radzimy wykorzystać m.in. arkusz kalkulacyjnych Excel, a w razie jakichkolwiek wątpliwości do zapoznania się z bazą wiedzy naszego serwisu.

Bezpieczeństwo deponowanych środków

Wszystkie lokaty, które prezentujemy w naszym serwisie objęte są 100% gwarancjami ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Maksymalna kwota ochrony wynosi 100 tys. euro, czyli ok. 430 tys. złotych. Taką rekompensatę otrzymasz w przypadku ewentualnego bankructwa banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. Przy obliczaniu zysku z lokaty powinieneś uwzględniać ten fakt. Z nasze strony radzimy, aby zgromadzony kapitał podzielić pomiędzy kilka różnych banków, tak aby w każdym znajdowało się nie więcej niż wynosi limit gwarancji BFG.


Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
E
emi
Gość

czy kalkulator dziala tez dla kont oszczednosciowych

Odpowiedz

M
Marek
Gość
@emi

Generalnie tak, ale to też zależy od konta - bo jak masz ofertę na okres liczony w dniach, a kapitalizacja jest miesięczna, to taki podstawowy kalkulator nie wystarczy.

Odpowiedz