My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Od 23 kwietnia 2019 r. nie można już założyć Lokaty Bezkompromisowej w BGŻOptima.

Ocena redakcji:

2,7% na 6-miesięcznej Lokacie Bezkompromisowej w BGŻOptima

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
2,7% na 6-miesięcznej Lokacie Bezkompromisowej w BGŻOptima

BGŻOptima (wchodzący obecnie w skład BGŻ BNP Paribas) słynie z prostej i korzystnej oferty lokat. Nie inaczej jest w przypadku 6-miesięcznej Lokaty Bezkompromisowej. Oprocentowanie na poziomie 2,7% sprawia, że depozyt wygląda na tle konkurencji dość interesująco – przynajmniej wśród lokat dla wyższych kwot.

Wniosek o założenie Lokaty Bezkompromisowej możesz złożyć jedynie przez Internet lub telefonicznie i tylko na etapie otwierania Konta Oszczędnościowego Smart w BGŻOptima.

Oferta skierowana jest do nowych klientów BGŻOptima, którzy na 12 miesięcy przed zawarciem umowy ramowej nie byli posiadaczami Konta Smart.

Lokata Bezkompromisowa: 2,7% w skali roku

Na początku przyjrzyjmy się jednak samej Lokacie Bezkompromisowej. Jest to depozyt 6-miesięczny, na który możesz wpłacić środki w wysokości od 50 000 do 100 000 zł.

Oprocentowanie nominalne lokaty jest stałe i wynosi 2,7% brutto w skali roku. Oznacza to, że oprocentowanie netto (czyli oprocentowanie po odliczeniu 19% podatku od zysków kapitałowych) jest równe 2,187% w skali roku. Kapitalizacja odsetek następuje po zakończeniu 6-miesięcznego okresu umownego, więc po kwartale uzyskasz ok. 1,09%.

Jak prezentuje się zysk z lokaty w stosunku do wpłaconej kwoty? Najlepiej zobrazuje to tabela:

Zysk* z Lokaty Bezkompromisowej
Kwota Lokaty Odsetki netto
50 000 zł 547 zł
60 000 zł 656 zł
70 000 zł 765 zł
80 000 zł 875 zł
90 000 zł 984 zł
100 000 zł 1 094 zł

Zysk z Lokaty Bezkompromisowej BGŻ Optima
Kliknij, aby powiększyć


Co warto wiedzieć?

Choć oprocentowanie to zdecydowanie najważniejszy parametr, który bierzemy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej założenia konkretnej lokaty, to w przypadku Lokaty Bezkompromisowej w BGŻOptima należy pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Jak już wspomnieliśmy, lokatę otworzysz tylko wraz z Kontem Smart i wyłącznie pod warunkiem, że w okresie ostatnich 12 miesięcy nie byłeś posiadaczem tego rachunku. Jeżeli posiadasz już Konto Indywidualne BGŻOptima, a chcesz skorzystać z Lokaty Bezkompromisowej, musisz zamknąć ten rachunek, odczekać okrągły rok i założyć lokatę - tym razem na etapie otwierania Konta Smart. Taki sam okres karencji obowiązuje w przypadku posiadaczy Lokaty Bezkarnej.

BGŻOptima nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie depozytu. Sporą zaletą Lokaty Bezkompromisowej jest również fakt, że możesz ją zamknąć w każdej chwili i to bez utraty odsetek. Depozyt ma charakter nieodnawialny - po zakończeniu okresu umownego Twoje środki zostaną przelane na konto oszczędnościowe BGŻOptima.

Kilka słów o Koncie Smart w BGŻOptima

Nie sposób nie wspomnieć o drugim z elementów pakietu oszczędnościowego, czyli o Koncie Smart.

Konto Smart to rachunek, za którego otwarcie i prowadzenie nie zapłacisz ani złotówki. Darmowe są także przelewy do innego banku krajowego, niezależnie od ich kwoty. Taki przelew możesz wykonać jedynie na tzw. rachunek powiązany, jednak zmiana takiego konta jest bezpłatna.

Standardowe oprocentowanie Konta Smart to 0,7%. Szczegółowy opis znajdziesz tutaj.

Lokata Bezkompromisowa w ocenie redakcji

Propozycja Lokaty Bezkompromisowej pozytywnie wyróżnia się na tle ofert dotyczących lokat dla większych kwot (do 100 tys. zł). Wysokie oprocentowanie 2,7% w skali roku sprawia, że lokata zasługuje na szczególną uwagę. Dodatkowym atutem tej oferty jest możliwość zamknięcia lokaty bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek.

Minusem depozytu jest 12-miesięczny okres karencji. Jeśli jednak w ciągu ostatniego roku nie byłeś posiadaczem Konta Smart, to wniosek o założenie lokaty możesz złożyć już dziś.

Ocena redakcji:

Zalety

  • Atrakcyjne oprocentowanie 2,7% w skali roku.
  • Możliwość przedterminowego zamknięcia lokaty bez utraty odsetek.

Wady

  • Roczny okres karencji.
  • Lokata funkcjonuje wyłącznie w pakiecie z Kontem Smart.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

BGŻOptima wchodzi w skład BNP Paribas i jest bankiem skoncentrowanym wyłącznie na oszczędzaniu i inwestowaniu. Oferta tej instytucji obejmowała konta oszczędnościowe, lokaty o różnych okresach lokowania środków oraz fundusze inwestycyjne. Depozyty kwartalne Optimy plasują się w czołówce rankingów lokat. Od 14 września 2020 r. bank obsługuje wyłącznie dotychczasowych klientów, a od 4 grudnia 2020 r. działa jako GOoptima.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze