My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata została wycofana z oferty banku
Ocena redakcji:

3,5% na Lokacie Bezkonkurencyjnej Plus w Idea Banku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
3,5% na Lokacie Bezkonkurencyjnej Plus w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Idea Bank zdążył już przyzwyczaić nas do tego, że jego oferta lokat jest jedną z najlepszych na rynku. Nie inaczej jest w przypadku jego najnowszego produktu depozytowego o nazwie Lokata BEZKONKURENCYJNA PLUS, na której można zarobić aż 3,50% w skali roku. Warunkiem skorzystania z oferty jest jednak posiadanie dowolnego konta osobistego dla osób indywidualnych.

Dla osób, które poza lokatą nie chcąc wiązać się z Idea Bankiem żadnymi dodatkowymi umowami, oferowana jest natomiast Lokata BEZKONKURENCYJNA (bez "plusa"), której oprocentowanie wynosi 3,20%.

3,5% na Lokacie BEZKONKURENCYJNEJ PLUS

Analizowana przez nas oferta charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem 3,5% oraz ogromną elastycznością co do inwestowanej kwoty. Na rachunek Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ PLUS możemy wpłacić dowolną sumę pieniędzy z przedziału od 500 zł do aż 1 mln zł.

Do wyboru jest 1- i 3-miesięczny okres oszczędzania, każdy z takim samym oprocentowaniem. Lokatę w wygodny i szybki sposób założymy w serwisie bankowości internetowej Idea Bank lub korzystając z aplikacji mobilnej.

Jak zdążyliśmy jednak zaznaczyć na wstępie – skorzystanie z oferty wiąże się z koniecznością otwarcia konta osobistego w Idea Banku. W tym miejscu pragniemy jednak zaznaczyć, że jeśli wybierzemy Konto Idealne, za jego prowadzenie nie czekają nas jakiekolwiek koszty. Bezpłatnie wyrobimy i skorzystamy także z wydanej do konta karty płatniczej, jak również wypłacimy pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce. Pełną analizę Konta Idealnego zamieściliśmy tutaj.

A co się stanie ze środkami po zakończeniu okresu umownego lokaty? Depozyt ma charakter nieodnawialny, co oznacza, że środki wrócą na rachunek w Idea Banku. Zanotuj sobie ten dzień, aby Twoje oszczędności nie leżały bezczynnie zbyt długo na nieoprocentowanym rachunku osobistym :)

3,2% na Lokacie BEZKONKURENCYJNEJ

Wszystkie najważniejsze parametry Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ są niemal identyczne jak w przypadku Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ PLUS. Najważniejszą różnicą jest nieco niższe oprocentowanie - 3,2% - które jednak rekompensowane jest brakiem konieczności posiadania rachunku osobistego w Idea Banku.

Pamiętaj jednak, że jeśli nigdy nie byłeś klientem Idea Banku, to możesz wcześniej skorzystać z oferty Lokaty Happy oprocentowanej na poziomie aż 4% (w przypadku depozytu zakładanego na 2 miesiące)! 

Odnawialność na niekorzystnych warunkach

Pewnym minusem tej wersji lokaty jest natomiast automatyczne odnowienie depozytu na znacznie mniej korzystnych warunkach.

W praktyce wygląda to tak, że po zakończeniu Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ zdeponowane na niej środki wraz z naliczonymi odsetkami odnawiane są na warunkach Lokaty Standardowej oprocentowanej na zaledwie 0,01% rocznie. Jeśli więc ktoś chce uniknąć takiej negatywnej finansowej niespodzianki, powinien zapisać sobie dokładną datę zapadalności lokaty i natychmiastowo rozwiązać ją po tym dniu.

Ile można zarobić na Lokacie BEZKONKURENCYJNEJ i Lokacie BEZKONKURENCYJNEJ PLUS?

W poniższej tabeli zaprezentowaliśmy kwotę odsetek, jakie można zarobić na obu analizowanych przez nas lokatach. Wyliczenia porównaliśmy z rynkową średnią, czyli wartością odsetek oferowanych na statystycznej lokacie terminowej założonej aktualnie w polskim banku.

Zysk z Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ PLUS i Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ w zależności od okresu oszczędzania oraz zainwestowanej kwoty

Inwestowana kwota

Lokata BEZKONKURENCYJNA PLUS

Lokata BEZKONKURENCYJNA

Rynkowa średnia*

1 miesiac

3 miesiące

1 miesiac

3 miesiące

1 miesiąc

3 miesiące

1000 zł

2,36 zł

7,09 zł

2,16 zł

6,48 zł

1,05 zł

3,14 zł

5000 zł

11,81 zł

35,44 zł

10,80 zł

32,40 zł

5,23 zł

15,69 zł

10 000 zł

23,63 zł

70,88 zł

21,60 zł

64,80 zł

10,46 zł

31,39 zł

100 000 zł

236,25 zł

708,75 zł

216,00 zł

648,00 zł

104,63 zł

313,88 zł

400 000 zł

945,00 zł

2 835,00 zł

864,00 zł

2 592,00 zł

418,50 zł

1 255,50 zł

* Rynkowa średnia - aktualne (kwiecień 2018) oprocentowanie statystycznej lokaty terminowej założonej w polskim banku. Obliczenia własne na podstawie danych NBP. Więcej na ten temat tutaj.

W przypadku kwoty inwestycji na poziomie 1000 zł, po 3-miesiącach oszczędzania na Lokacie BEZKONKURENCYJNEJ PLUS nasz portfel wzbogaci się o 7,09 zł (kwota już po opłaceniu podatku „Belki”). W przypadku Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ osiągnięty zysk będzie nieco niższy i wyniesie 6,48 zł.

Wraz ze wzrostem oszczędzanej kwoty, zyski staną się jednak coraz poważniejsze. Dla przykładu – jeśli na Lokatę BEZKONKURENCYJNĄ PLUS przelejemy 100 000 zł, to kwartał później zainkasujemy zarobek w wysokości ponad 700 zł. Natomiast jeśli oszczędzana kwota będzie jeszcze wyższa, potencjalne zyski będą liczone już w tysiącach złotych.

Dla porównania – w tym samym czasie statystyczna lokata założona w którymś z polskich banków dałaby po tym samym czasie blisko 2,5-krotnie niższy zarobek.

Zysk z Lokaty Bezkonkurencyjnej w Idea Banku
Kliknij, aby powiększyć

Jak otworzyć lokatę w Idea Banku?

Jeśli już jesteś posiadaczem konta osobistego w Idea Banku i chcesz założyć Lokatę BEZKONKURENCYJNĄ PLUS wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości internetowej. Następnie z menu po lewej stronie wystarczy wybrać zakładkę „Lokaty”. Na ekranie wyświetli Ci się lista lokat aktualnie oferowanych przez Idea Bank. Lokata BEZKONKURENCYJNA PLUS znajdzie się na drugim miejscu od góry. Teraz wystarczy już tylko wybrać okres oszczędzania i wpisać kwotę, jaką chcesz zainwestować. Po kliknięciu w przycisk „załóż” otrzymasz SMS, służący do autoryzacji zleconej dyspozycji.

W przypadku Lokaty BEZKONKURENCYJNEJ proces postępowania jest praktycznie taki sam. Po podaniu i zatwierdzeniu parametrów lokaty (okres, kwota), otrzymasz wiadomość mailową z numerem rachunku, na który powinieneś wpłacić zadeklarowaną kwotę lokaty. Pamiętaj przy tym, że na opłacenie wniosku masz maksymalnie dwa dni.

Bezpieczeństwo lokat w Idea Banku

Lokaty oferowane przez Idea Bank – podobnie jak w przypadku depozytów w innych bankach - są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tys. euro. Oznacza to, że w przypadku mało prawdopodobnego bankructwa banku, cała kwota lokaty wraz z wypracowanymi odsetkami zostanie zwrócona ich posiadaczom w ciągu 7 dni roboczych od daty ogłoszenia niewypłacalności.

Wobec rynkowych plotek o potencjalnej możliwości takiego scenariusza, chcielibyśmy jednocześnie uspokoić, że kwota depozytów zgromadzonych aktualnie w Idea Banku jest porównywalna ze środkami systemu gwarantowania depozytów w bankach. W praktyce oznacza to, że nawet w przypadku materializacji najgorszego możliwego scenariusza, BFG nie powinien mieć większych problemów ze zwrotem zdeponowanych tam pieniędzy.

Dla bezpieczeństwa Twoich oszczędności odradzamy mimo wszystko wpłacanie na depozyt jakiegokolwiek banku środków powyżej kwoty objętych ochroną BFG, czyli ok. 420 tys. zł. Dowiedz się więcej na temat BFG.

Ocena redakcji:

Zalety

  • Bardzo konkurencyjne oprocentowanie (3,5% lub 3,2%).
  • Duża dowolność w zakresie inwestowanych kwot (od 500 zł do 1 mln zł).
  • Łatwość i szybkość założenia lokaty.
  • Brak konieczności posiadania konta osobistego (dotyczy Lokaty Bezkonkurencyjnej).

Wady

  • Automatycznie odnowienie lokaty na niekorzystnych warunkach (dotyczy wersji bez "plusa").

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin oferty Lokata BEZKONKURENCYJNA PLUS
  2. Regulamin oferty Lokata BEZKONKURENCYJNA
  3. Tabela oprocentowania lokat w Idea Banku

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze