My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Do 1% zysku na Lokacie walutowej USD w Getin Banku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Do 1% zysku na Lokacie walutowej USD w Getin Banku
Źródło: Strona Getin Banku

Lokata walutowa w dolarach amerykańskich w Getin Banku to aktualnie najlepsza oferta tego typu dostępna na polskim rynku bankowym. Depozyt umożliwia ulokowanie pieniędzy na 3-, 6- lub 12-miesięczny okres czasu. Niestety mimo palmy pierwszeństwa w naszym zestawieniu, lokatę ciężko określić mianem atrakcyjnej. Główny powód to bardzo niskie oprocentowanie, wynoszące maksymalnie 1% w skali roku.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, lokata walutowa w dolarach amerykańskich w Getin Banku dostępna jest w trzech różnych wariantach, różniących się między sobą okresem trwania oraz wysokością oprocentowania:

  • Lokata 3-miesięczna z oprocentowaniem 0,55%
  • Lokata 6-miesięczna z oprocentowaniem 0,75%
  • Lokata 12-miesięczna z oprocentowaniem 1,00%

Jeśli więc nie chcesz „mrozić” swojego kapitału na 12-miesięczny okres czasu, możesz wybrać opcję 3- lub 6-miesięcznego depozytu. Pamiętaj jednak, że wówczas zamiast tytułowego 1% zysku, Twój ostateczny zarobek będzie niższy.

Do otwarcia lokaty wystarczy Ci posiadanie zaledwie 100 dolarów, bez ograniczeń co do maksymalnej kwoty depozytu. Lokata kapitalizowana jest na koniec okresu umownego. W praktyce oznacza to, że jeśli zerwiesz ją przed tym terminem, wówczas utracisz całość naliczonych odsetek.

Bez konieczności posiadania konta

Do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie konta osobistego ani walutowego w Getin Banku. Wniosek o założenie depozytu w wygodny i szybki sposób możesz złożyć bezpośrednio na stronie banku.

Opcjonalnie – jeśli już korzystasz z usług „zielonego banku” możesz zalogować się do Twojego systemu bankowości elektronicznej i tam otworzyć depozyt.

Ile możesz zarobić?

Poniżej prezentujemy zysk jaki możesz osiągnąć na Lokacie walutowej w dolarach w Getin Banku. Wyliczenia przygotowaliśmy dla 12-miesięcznego wariantu lokaty.

Zysk z 12-miesięcznej Lokaty walutowej w dolarach w Getin Banku

Kwota lokaty 

Zysk netto* 

$100,00 

$0,81 

$500,00 

$4,05 

$1 000,00 

$8,10 

$5 000,00 

$40,50 

$10 000,00 

$81,00 

$25 000,00 

$202,50 

$50 000,00 

$405,00 

$100 000,00 

$810,00 

$110 000,00 

$891,00 

Zysk na lokacie dolarowej w Getin Banku
Kliknij, aby powiększyć
Bezpieczeństwo lokat w Getin Banku

Zarówno analizowana przez nas lokata dolarowa, jak i wszystkie inne lokaty Getin Bank, objęte są 100% gwarancjami ze strony BFG. W praktyce oznacza to, że w przypadku ewentualnego bankructwa banku, fundusz w ciągu 7 dni roboczych zwróci Tobie wszystkie zdeponowane środki.

Pamiętaj jednak, że kwota gwarancji BFG stanowi równowartość 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł) – jeśli będziesz miał ulokowane w banku więcej – o odzyskanie nadwyżki ponad tą kwotę będziesz musiał ubiegać się w inny sposób np. na drodze sądowej.

Naszym zdaniem - najlepszy wśród kiepskich

Przyznamy, że analizując Lokatę walutową w dolarach w Getin Banku mieliśmy spory dylemat, jaką ocenę jej przyznać. Z jednej strony – na tle swojej konkurencji jest to zdecydowanie wyróżniająca się oferta. Z drugiej – patrząc na aktualne warunki makroekonomiczne, lokata prezentuje się wyjątkowo słabo – żeby nie powiedzieć beznadziejnie.

Pisząc o makroekonomii mamy tu na myśli przede wszystkim politykę prowadzoną przez amerykański bank centralny (FED), który w ostatnim czasie podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu w obecne dekadzie – 2,00-2,25%.

Stopy procentowe w Polsce i USA
Kliknij, aby powiększyć
Jak tłumaczyliśmy w tym artykule wraz z rosnącymi stopami, w górę powinny pójść także odsetki na bankowych lokatach.

Dokładnie tak dzieje się obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie już teraz bez trudu znajdziemy depozyty oprocentowane na 3% lub więcej. Podobnie sprawa wygląda także w innych zagranicznych bankach oferujących lokaty dolarowe.

Wygląda jednak na to, że polscy bankowcy nie zauważyli bądź postanowili nie reagować na te zmiany. W efekcie oprocentowanie lokat dolarowych już od kilku lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie (o ponad 1 p.p. niższym, niż wynosi obecnie efektywna stopa procentowa w USA).

Dla lepszego zobrazowania – to tak jakby najlepsza na rynku lokata w polskich złotych oferowała oprocentowanie na poziomie 0,4% w skali roku (sprawdź, ile można obecnie zarobić na najlepszych lokatach w polskiej walucie). Ostatecznie więc – biorąc pod uwagę oba wymienione czynniki (konkurencję i makroekonomię) zdecydowaliśmy, aby przyznać Lokacie walutowej w dolarach w Getin Banku jedynie dwie i pół na pięć możliwych gwiazdek. Dodajmy jednak, że gdyby poddać

analizie inne lokaty walutowe z naszego rankingu (zobacz ranking najlepszych lokat w dolarach), większość z nich otrzymałaby jedną lub co najwyżej dwie gwiazdki.

Ocena redakcji:

Zalety

  • duża elastyczność, jeśli chodzi o kwotę lokaty
  • brak konieczności otwierania konta

Wady

  • bardzo niskie oprocentowanie

Przydatne dokumenty

  1. Karta informacyjna produktu

O banku

Getin Bank jest częścią większej instytucji – Getin Noble Banku – i zajmuje się bankowością detaliczną skierowaną do klientów indywidualnych, firmowych jak i korporacji czy wspólnot mieszkaniowych. Oferta depozytowa Getin Banku jest bardzo różnorodna i obejmuje lokaty tradycyjne zakładane w oddziale i online, depozyty walutowe, a także lokaty progresywne. Obecnie hasłem przewodnim banku są "Finanse na prostych zasadach".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze