My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata Happy została wycofana z oferty Idea Banku 17 grudnia 2018 r. Od 18 grudnia jej miejsce zastępuje równie dobra (a pod niektórymi względami nawet lepsza) Lokata Hit, którą dokładnie opisujemy w tym artykule.

Ocena redakcji:

3,0% na lokacie Happy Pro w Idea Banku bez konieczności posiadania konta

Aktualizacja:
Portrait
Rafał Janik
Aktualnie kończy doktorat z zakresu rynków finansowych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
3,0% na lokacie Happy Pro w Idea Banku bez konieczności posiadania konta
Źródło: Strona Idea Banku

Lokata Happy Pro to depozyt, który już od dłuższego czasu utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych lokat terminowych dostępnych w polskich bankach. Oferowane oprocentowanie to aż 3,00% w skali roku dla środków do 100 000 zł, a czas trwania inwestycji wynosi 3 miesiące. Co szczególnie istotne - otwarcie lokaty nie wymaga posiadania konta bankowego ani korzystania z jakichkolwiek innych produktów finansowych.

Lokata Happy Pro oferowana jest dla osób, które do tej pory nigdy nie korzystały z usług Idea Banku ani Lion’s Banku. Oferta charakteryzuje się sporą elastycznością – minimalna kwota niezbędna do otwarcia depozytu to 20 tys. zł (+ 1 grosz), natomiast maksimum wynosi aż 100 tys. zł. Od całej tej kwoty naliczane jest oprocentowanie w wysokości 3% w skali roku

Lokaty Happy Pro – warunki odnowienia i zerwania

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, Lokata Happy Pro zakładana jest na okres trzech miesięcy. Po tym okresie lokata jest automatycznie odnawiana na warunkach kwartalnej Lokaty Standardowej. Aby dokonać zmiany parametru odnawialności lokaty, zadzwoń na infolinię banku lub udaj się do najbliższego oddziału.

Natomiast jeśli zdecydowałbyś się na przedwczesne zerwanie depozytu, musiałbyś się liczyć z utratą całości naliczonych odsetek. Masz natomiast pewność, że wróci do Ciebie cała kwota, którą wpłaciłeś na rachunek lokaty (więcej w sekcji „Bezpieczeństwo lokaty”).

Ile można zarobić na Lokacie Happy Pro?

W poniższej tabeli prezentujemy, ile można zarobić na Lokacie Happy Pro w zależności od zainwestowanej kwoty. Potencjalny zysk porównaliśmy z odsetkami, jakie aktualnie (lipiec 2018) oferuje statystyczna lokata bankowa oferowana przez polskie banki komercyjne.

Zysk* z Lokaty Happy Pro w Idea Banku

Zainwestowana kwota

Lokata Happy Pro

Statystyczna lokata bankowa**

20 000,01

121,50 zł

64,80 zł

25 000

151,88 zł

81,00 zł

30 000

182,25 zł

97,20 zł

50 000

303,75 zł

162,00 zł

75 000

455,63 zł

243,00 zł

100 000

607,50 zł

324,00 zł

Kliknij, aby powiększyć
W przypadku inwestycji w minimalnej możliwej kwocie (20 000,01 zł) po trzech miesiącach Twój zysk wyniesie ponad 120 zł. Natomiast jeśli zdecydujesz się na wpłatę na rachunek Lokaty Happy Pro maksymalnej możliwej kwoty (100 000 zł), wówczas zarobione przez Ciebie odsetki wyniosą aż 607,50 zł.

Na tle konkurencyjnych ofert to wręcz imponujący wynik. Dla porównania - statystyczna lokata oferowana obecnie w polskich bankach (jej oprocentowanie to 1,56%; dowiedz się więcej) przyniosłaby Ci blisko dwukrotnie mniejszy dochód. 

Bezpieczeństwo lokaty

Lokata Happy Pro – podobnie jak wszystkie depozyty oferowane przez Idea Bank - objęta jest gwarancją ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W razie mało prawdopodobnego bankructwa banku po zdeponowane w nim pieniądze (wraz z wypracowanymi odsetkami) będziesz mógł zgłosić się już w ciągu 7 dni roboczych od daty ogłoszenia tego faktu. Maksymalna kwota gwarancji to równowartość 100 tys. euro (według obecnego kursu jest to ok. 425 tys. zł), zatem sporo więcej niż maksymalny limit tej lokaty. W praktyce oznacza to, że środki wpłacone na lokatę będą w pełni bezpieczne.

Jak założyć Lokatę Happy Pro?

Jedna osoba może założyć wyłącznie jedną Lokatę Happy, a z oferty można skorzystać zarówno online, dzwoniąc na infolinię, jak również udając się od jednego z oddziałów Idea Banku.

Ścisła rynkowa czołówka

Lokata Happy Pro to oferta, której ciężko jest wytknąć jakiekolwiek poważniejsze wady. Na lokatę wpłacić możesz nawet 100 tys. zł i cieszyć się wysokim zyskiem na poziomie 3,0% w skali roku. Plusem jest także brak konieczności wiązania się z Idea Bankiem jakimikolwiek dodatkowymi umowami jak np. umowa o prowadzenie konta osobistego.

Drobnymi minusami są natomiast automatyczne odnowienie lokaty na niekorzystnych warunkach oraz minimalna kwota lokaty w wysokości 20 tys. zł. To stosunkowo wysokie minimum sprawia, że osoby z nieco chudszym portfelem niestety z oferty nie skorzystają.

Takie osoby nie muszą się jednak zbytnio przejmować! W ofercie Idea Banku możemy bowiem znaleźć inną, procentowo korzystniejszą ofertę dla nowych klientów banku, czyli 3-miesięczną Lokatę Happy z oprocentowaniem 4% dla środków od 500 do 20 000 zł. Z jej dokładną analizą zapoznasz się w tym artykule.

Niemniej w ogólnym rozrachunku Lokata Happy Pro to wciąż bardzo solidna oferta, szczególnie dla większych kwot :)

Ocena redakcji:

Zalety

  • Wysokie oprocentowanie 3%.
  • Brak konieczności posiadania konta osobistego.
  • Lokata dostępna dla większych kwot (do 100 tys. zł).

Wady

  • Lokatę otworzą jedynie nowi klienci Idea Banku.

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin lokaty

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej
Znajdź podobne:

Przeczytaj także

Komentarze