My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Idea Bank wycofał tę ofertę 28 lutego 2019 r. Na jej miejsce pojawiła się nieco lepsza oferta, a mianowicie Lokata Happy 4,0% do 20 000 zł.

Ocena redakcji:

Lokata HIT w Idea Banku: kwartalny depozyt z oprocentowaniem 3,4% w skali roku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Lokata HIT w Idea Banku: kwartalny depozyt z oprocentowaniem 3,4% w skali roku
Źródło: strona banku

3-miesięczna Lokata HIT – jak na prawdziwy hit przystało – oferuje wysokie oprocentowanie 3,4% w skali roku. To jednak nie koniec jej zalet. Na depozyt możesz wpłacić niewielką lub bardzo dużą kwotę, a do skorzystania z niego nie potrzebujesz konta osobistego.

Idea Bank wykazuje się sporą aktywnością w odświeżaniu swojej oferty, czego efektem są nowe i dość zaskakujące propozycje depozytów. Przykładem jest właśnie Lokata HIT, której parametry sprawiają, że jest ona zdecydowanie warta rozważenia.

Oferta tylko dla nowych klientów

Lokatę HIT mogą założyć wyłącznie nowi klienci - tacy, którzy nigdy nie składali żadnego wniosku ani nie podpisywali żadnej umowy z Idea Bankiem lub Lion’s Bankiem. To właściwie jedyny warunek skorzystania z depozytu.

„Jedyny”, gdyż wraz z lokatą nie musisz otwierać konta osobistego ani korzystać z jakichkolwiek innych produktów.

3,4% z gwarancją zachowania odsetek

3,4% w skali roku – w takim tempie będzie „zarabiać” Twój kapitał na Lokacie HIT w Idea Banku (oprocentowanie jest stałe). Co więcej, w przypadku zerwania lokaty przed upływem 3 miesięcy, bank wypłaci Ci wypracowane do tej pory odsetki!

Na depozyt możesz wpłacić środki od 500 zł do nawet 1 mln zł. Kapitalizacja następuje na koniec okresu umownego.

Ile zyskasz na Lokacie HIT?

Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaki zysk możesz liczyć po upływie umownych 3 miesięcy. Tę kwestię powinna wyjaśnić poniższa tabela, w której przedstawiliśmy wysokość odsetek w ujęciu netto (po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych i zaokrągleniu do pełnych złotych) w porównaniu z zyskiem ze standardowej lokaty na rynku:

Odsetki netto z Lokaty HIT w porównaniu ze statystyczną lokatą (1,49%):

Kwota lokaty

Odsetki z Lokaty HIT (3,4%)

Odsetki ze statystycznej lokaty (1,49%)

500 zł

3 zł

2 zł

1 000 zł

7 zł

3 zł

2 000 zł

14 zł

6 zł

5 000 zł

34 zł

15 zł

10 000 zł

69 zł

30 zł

20 000 zł

138 zł

60 zł

50 000 zł

344 zł

151 zł

100 000 zł

689 zł

302 zł

200 000 zł

1 377zł

603 zł

300 000 zł

2 066 zł

905 zł

400 000 zł

2 754 zł

1 207 zł

430 000 zł 2 961 zł 1 297 zł

500 000 zł

3 443 zł

1 509 zł

1 000 000 zł

6 885 zł

3 017 zł

Zysk z Lokaty HIT Idea Bank
Kliknij, aby powiększyć


Jak widać, zysk z Lokaty HIT przewyższa odsetki ze standardowej lokaty na rynku ponad dwuipółkrotnie.

Gwarancje BFG

Nasz wykres nieprzypadkowo „kończy się” na kwocie 430 tys. zł. Ma to związek z gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które sięgają kwoty do równowartości 100 tys. euro (a więc mniej więcej 430 tys. zł). Dotyczy to zresztą każdej innej instytucji, nie tylko Idea Banku.

Wniosek? Do wysokości wspomnianej kwoty Twoje środki (traktowane łącznie jako środki na wszystkich rachunkach i depozytach w ramach jednego banku) są w 100% bezpieczne – w razie ewentualnego upadku banku otrzymasz całość zgromadzonego kapitału. Wpłacanie wyższych kwot wiąże się już z pewnym ryzykiem, na które godzisz się na własną odpowiedzialność.

Dla pełnej świadomości, czym są gwarancje BFG i jakie środki podlegają ochronie, zapoznaj się z tym tekstem.

Co po upływie okresu umownego?

Lokata domyślnie ma charakter odnawialny. Po upływie 3 miesięcy jest ona przedłużana na kolejne 3 miesiące na warunkach Lokaty Standardowej (również w wersji kwartalnej):

Parametr dotyczący odnawialności lokaty możesz zmienić w dowolnym momencie trwania Lokaty HIT za pośrednictwem infolinii lub w oddziale. Niestety, podobnej zmiany nie można dokonać poprzez bankowość elektroniczną.

Jak założysz Lokatę HIT w Idea Banku?

Nie musisz wcale odwiedzać placówki, by skorzystać z tej oferty. Lokatę HIT szybko i wygodnie założysz na stronie banku.

W internetowym wniosku będziesz musiał zadeklarować wybraną kwotę lokaty. Po jego wypełnieniu otrzymasz wiadomość mailową z instrukcją aktywacji lokaty oraz numer rachunku do wpłaty środków. Radzimy nie zwlekać z wpłatą, gdyż termin ważności wniosku upływa po 5 dniach.

Czołówka wśród depozytów kwartalnych

Oprocentowanie 3,4%, gwarancja zachowania odsetek nawet w przypadku zerwania lokaty czy brak konieczności posiadania innych produktów banku – to cechy Lokaty HIT, które sprawiają, że zasługuje ona na swoją nazwę.

Mankamentem jest natomiast fakt, że oferta jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów. Dla tych, którzy mają lub mieli już do czynienia z Idea Bankiem/Lion’s Bankiem, rozwiązaniem jest Lokata NR 1, która oferuje jednak nieco gorsze oprocentowanie i warunki.

Podsumowując - jeśli jesteś nowym klientem Idea Banku, rozważ założenie Lokaty HIT - to aktualnie jeden z najlepszych depozytów terminowych na rynku.

Ocena redakcji:

Zalety

  • Wysokie oprocentowanie 3,4% w skali roku.
  • Zachowanie odsetek w przypadku przedterminowego zerwania lokaty.
  • Brak konieczności posiadania innych produktów banku.
  • Możliwość wpłaty niskich (500 zł), jak i bardzo wysokich kwot (1 mln zł).

Wady

  • Lokata tylko dla nowych klientów.
  • Brak możliwości zmiany parametru odnawialności lokaty przez bankowość elektroniczną.

Przydatne dokumenty

  1. Aktualna tabela oprocentowania

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze