My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata jednodniowa - definicja, ranking, porównanie

Lokata jednodniowa - definicja, ranking, porównanie
Źródło: © sasun Bughdaryan/fotolia

Lokaty jednodniowe niegdyś cieszyły się naprawdę dużą popularnością wśród oszczędzających. Pozwalały one legalnie uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, co automatycznie przekładało się na to, że klient mógł zarobić więcej niż na tradycyjnej lokacie terminowej. Niestety, na skutek zmiany ordynacji podatkowej w kwietniu 2012 r., jednodniowe depozyty (powszechnie zwane jako „lokaty bez podatku Belki”, lub „lokaty antybelkowe”) praktycznie przestały istnieć na rynku depozytów.

Przez dłuższy czas nic nie wskazywało na to, że lokaty jednodniowe ponownie pojawią się na rynku depozytów bankowych, jednak stało się inaczej. Od jakiegoś czasu banki ponownie zachęcają Polaków do oszczędzania na lokatach jednodniowych. Tym razem klienci nie są już kuszeni możliwością uniknięcia podatku. Zamiast tego dzisiejsze lokaty jednodniowe zachęcają oszczędzających wysokimi odsetkami oraz krótkim okresem zamrożenia kapitału.

Jak funkcjonuje lokata jednodniowa?

Dyspozycję założenia lokaty jednodniowej składasz zwykle do godziny 21:00, bank automatycznie pobiera środki z Twojego konta osobistego i przekazuje je na rachunek lokaty. Okres lokacyjny to 1 dzień, jednak w praktyce bank zwraca środki na Twój rachunek osobisty do godziny 9:00 następnego dnia, dlatego realny czas trwania lokaty to ok. 12 godzin.

Jakie są zalety lokat jednodniowych?

  • relatywnie wysokie oprocentowanie - przy aktywnym korzystaniu z „jednodniówek” możesz sobie stworzyć całkiem nieźle oprocentowany rachunek oszczędnościowy!
  • zachowanie stosunkowo dużej płynności finansowej - okres lokacyjny jednodniowego depozytu tak naprawdę trwa tylko kilkanaście godzin - środki przeważnie zamrażane są na noc i o poranku zostają zwracane na Twój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku. W ciągu dnia masz swobodny dostęp do swoich pieniędzy i możesz nimi do woli dysponować.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Lokaty jednodniowe posiadają także kilka wad i różnego rodzaju niedogodności:

  • po pierwsze, banki zwykle stawiają warunek, że dyspozycja otwarcia lokaty musi zostać zlecona z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku. Patrząc na to z perspektywy instytucji finansowych, można śmiało powiedzieć, że lokaty jednodniowe to sposób na przyciągnięcie nowych klientów (będą oni musieli założyć konto osobiste, by skorzystać z oferty). Jeśli nie zamierzasz przenosić rachunku osobistego do innego banku, pozostają Ci inne formy oszczędzania;
  • po drugie, kwota, którą możesz ulokować na takiej lokacie jest z reguły dosyć mocno ograniczona. Przeważnie banki pozwalają klientowi wpłacić na jedną taką lokatę maksymalnie ok. 10 000 zł;
  • po trzecie, banki często oferują lokatę jednodniową jako depozyt nieodnawialny. Oznacza to, że jeżeli chcesz codziennie korzystać z takiego depozytu, to każdego dnia musisz pamiętać o złożeniu dyspozycji otwarcia nowej lokaty.

Czy warto założyć lokatę jednodniową?

Lokata jednodniowa na pewno nie jest produktem dla każdego. Depozyt jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy wykorzystasz jego zalety i jednocześnie zaakceptujesz jego wady. Rozważ skorzystanie z lokaty jednodniowej, gdy dysponujesz stosunkowo niewielką kwotą (do 10 – 20 tys. zł), którą aktywnie zarządzasz i potrzebujesz mieć dostęp do swoich środków zawsze w godzinach pracy. Jeżeli na przykład zamierzasz dokonać wkrótce większego zakupu, to zamiast trzymać środki na nieoprocentowanym rachunku osobistym, możesz wypracować dodatkowy zysk, umieszczając je na lokacie jednodniowej. Jeżeli dodatkowo uda Ci się znaleźć taki depozyt z oprocentowaniem znacząco przewyższającym oprocentowanie konkurencyjnych rachunków oszczędnościowych, to może warto przełknąć pewne niedogodności związane z jednodniówkami (np. konieczność każdorazowego manualnego odnawiania lokaty) i skorzystać z takiej oferty.

Najlepsze lokaty jednodniowe

Poniżej prezentujemy listę najlepszych lokat jednodniowych na rynku. Przy sporządzaniu niniejszego rankingu wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania depozytu. Jeżeli jesteś naprawdę zainteresowany założeniem lokaty jednodniowej, podczas dokonywania wyboru uwzględnij maksymalną kwotę, którą możesz włożyć na lokatę oraz dodatkowe warunki stawiane przez bank - zwykle wymagane jest otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – zwróć także uwagę na opłaty związane z prowadzeniem tego konta.

Ranking lokat jednodniowych

Przeczytaj także