My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Lokata na nowe środki w Alior Banku: nawet 6,5% do 200 tys. zł

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Lokata na nowe środki w Alior Banku: nawet 6,5% do 200 tys. zł
Źródło: strona banku

Alior Bank proponuje osobom, które wpłacą na lokatę nowe środki, oprocentowanie od 6% do 6,5% w skali roku. Depozyt dostępny jest dla nowych i dla obecnych klientów na identycznych warunkach.

Lokata na nowe środki dostępna jest w kilku wariantach, różniących się wysokością oprocentowania i długością trwania:

  • 6% - lokata zakładana na 92 dni,
  • 6,5% - lokata na 182 dni.

Depozyt założysz już od 1000 zł, natomiast kwota maksymalna wszystkich założonych lokat wynosi 200 tys. zł.

Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą wypracowanych odsetek.

Czym są nowe środki?

Nowe środki, które trafią na lokatę, to oszczędności, których nie miałeś dotąd zdeponowanych w Alior Banku. Muszą one stanowić nadwyżkę ponad łączne saldo środków zgromadzonych na należących do Ciebie rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR-ach), kontach oszczędnościowych oraz lokatach w PLN według stanu na 10 marca 2023 r.

Ile zyskasz na Lokacie na nowe środki?

Przyjrzyjmy się teraz kwestii zysku z tego depozytu. W tabeli przedstawiliśmy, ile odsetek otrzymasz „na rękę”, gdy wybierzesz wariant kwartalny (92 dni) lub półroczny (182 dni).

Zysk* z Lokaty na nowe środki w Alior Banku
Kwota lokaty

Odsetki z lokaty na 92 dni

Odsetki z lokaty na 182 dni

1 000 zł 12 zł 26 zł
2 500 zł 31 zł 66 zł
5 000 zł 61 zł 131 zł
10 000 zł 122 zł 263 zł
25 000 zł 306 zł 656 zł
50 000 zł 612 zł 1 313 zł
75 000 zł 919 zł 1 969 zł
100 000 zł 1 225 zł 2 625 zł
125 000 zł 1 531 zł 3 282 zł
150 000 zł 1 837 zł 3 938 zł
175 000 zł 2 144 zł 4 594 zł
200 000 zł 2 450 zł 5 251 zł

Lokatę założysz na stronie banku.

Zysk z Lokaty na nowe środki w Alior Banku
Kliknij, aby powiększyć

Odnawialność lokaty

Lokata na nowe środki jest depozytem odnawialnym; naszym zdaniem nie warto jednak korzystać z tej możliwości, gdyż jeśli po upływie okresu umownego nie wypłacisz zgromadzonych na niej środków, to będą one oprocentowane na poziomie zaledwie 1-1,5% w skali roku.

Natomiast jeszcze w trakcie trwania lokaty możesz w dowolnym momencie zmienić wariant depozytu na odnawialny w bankowości elektronicznej lub w placówce banku.

Jak założyć depozyt?

Lokata na nowe środki dostępna jest zarówno w bankowości elektronicznej banku, jak i w oddziale wyłącznie dla osób posiadających konto osobiste w Alior Banku. Jeżeli go nie posiadasz możesz założyć go na tej stronie banku.

Możesz otworzyć dowolną liczbę lokat.

Lokata wraz z kontem osobistym i oszczędnościowym

Dla wielu osób wymóg posiadania konta osobistego stanowi niemałą wadę, warto jednak zapoznać się z ofertą Alior Banku w tym zakresie – tym bardziej że korzystanie z ROR-u daje dostęp do innych produktów oszczędnościowych z konkurencyjnym oprocentowaniem.

Najpopularniejszym rachunkiem osobistym tej instytucji jest Konto Jakże Osobiste. Zwróć uwagę, że bank może pobrać niemałą opłatę (10 zł), jeśli nie zapewnisz co miesiąc jednorazowego wpływu na rachunek w wysokości 1500 zł. Jednak otwarcie Konta Jakże Osobistego może być całkiem opłacalne, gdyż bank dodaje do rachunku kilkusetzłotową premię, wydatnie powiększającą Twój zysk z Lokaty na nowe środki.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ofertę kont oszczędnościowych Alior Banku. Przykładowo, na Koncie Mega Oszczędnościowym również możesz zdeponować nowe środki, choć uzyskanie wyższego oprocentowania wiąże się z aktywnym korzystaniem z rachunku osobistego:

Lokatę na nowe środki wraz z Kontem Jakże Osobistym z premią założysz na tej stronie.

Czy Twoje oszczędności są bezpieczne?

Jak wszystkie środki zdeponowane w polskich bankach i należące do klientów detalicznych, oszczędności w Alior Banku chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tys. euro (ok. 450 tys. zł).

Na Lokacie na nowe środki możesz zdeponować znacznie więcej i choć Alior Bank działa bardzo prężnie, powinieneś zdawać sobie sprawę, że lokowanie nadwyżki ponad kwotę gwarantowaną wiąże się z pewnym – hipotetycznym – ryzykiem.

Komentarz redakcji

Lokata na nowe środki w Alior Banku to na pierwszy rzut oka niezła propozycja: przyzwoite, sięgające do 6,5% w skali roku, oprocentowanie i niska kwota minimalna… Jednak w obecnych warunkach oba warianty lokaty wcale nie wyróżniają się na tle konkurencji i śmiało możne je określić mianem „średniaków”.

Ocena redakcji:

Zalety

Wady

  • promocyjne oprocentowanie dotyczy tylko nowych środków

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Alior Bank funkcjonuje na rynku jako instytucja, która łączy tradycyjną bankowość z nowoczesnymi rozwiązaniami. Działalność banku jest uniwersalna, skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i firmowych, a depozyty kwartalne i średnioterminowe stanowią kompromis między zyskiem a bezpieczeństwem. Alior Bank systematycznie dostosowuje swoją ofertę do ich oczekiwań i idzie z duchem czasu, co znajduje odbicie w haśle „Wyższa kultura. Bank nowości".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze