My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

2,2% w skali roku do 50 000 zł dla nowych środków w Kasie Stefczyka

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.
2,2% w skali roku do 50 000 zł dla nowych środków w Kasie Stefczyka
Źródło: strona Kasy Stefczyka

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowa im. Franciszka Stefczyka, czyli po prostu Kasa Stefczyka, oferuje aż 2,2% w skali roku na 5- lub 9-miesięcznej lokacie terminowej. Można na niej ulokować tylko nowe środki do 30 000 zł lub 50 000 zł. W analizie przyglądamy się dwóm wariantom depozytu na nowe środki: "zwykłej" Lokacie na nowe środki oraz Lokacie na nowe środki PLUS. Sprawdzamy też, czy tak atrakcyjne oprocentowanie nie wiąże się z jakimiś „haczykami”.

Propozycja Kasy Stefczyka wygląda interesująco, ale skorzystanie z niej wymaga nieco zachodu. Kłopot w tym, że chcąc z niej skorzystać trzeba być członkiem Kasy, a dopełnienie formalności może się odbyć tylko w placówce. Choć w stosunku do innych SKOK-ów jest ich sporo, to i tak nie każdy będzie ją miał w pobliżu. Trzeba mieć też świadomość, że przystąpienie do Kasy wiążę się z różnego rodzaju opłatami, które – na szczęście – w przypadku tego SKOK-u nie są wysokie (o czym za chwilę) i nie uszczuplą zbytnio zysku.

Dwa warianty Lokaty na nowe środki

Kasa Stefczyka przygotowała dla swoich członków dwa warianty depozytu, oba objęte stawką 2,2% w skali roku:

  • Lokatę na nowe środki zakładaną na 9 miesięcy do 30 000 zł;
  • Lokatę na nowe środki PLUS zakładaną na 5 miesięcy do 50 000 zł. Depozyt założysz tutaj.

Nowe środki obliczane są jako nadwyżka ponad stan salda na wszystkich rachunkach członka Kasy na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca. Chodzi o pieniądze na rachunkach płatniczych IKS, rachunkach systematycznego oszczędzania „Książeczka” oraz lokatach. Należne Ci odsetki otrzymasz po zakończeniu okresu umownego.

W przypadku omawianych depozytów obowiązują dwie bardzo interesujące z punktu widzenia klienta reguły. Po pierwsze, zrywając lokatę przed terminem, uratujesz choć część naliczonych odsetek, konkretnie 10% z nich. Po drugie, możesz otworzyć kilka lokat na nowe środki (w sumie maksymalnie na 30 000 zł lub na 50 000 zł w przypadku wariantu PLUS) i w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś potrzebował części pieniędzy wcześniej. Gdyby tak się stało, zerwiesz tylko te lokaty, które pozwolą Ci uzyskać dostęp do niezbędnej kwoty gotówki. 

Możesz skorzystać z obu wariantów jednocześnie i powiększyć maksymalną kwotę objętą stawką 2,2% do w sumie 80 000 zł.

Ile możesz zyskać na lokacie w Kasie Stefczyka?

Poniżej prezentujemy zysk z Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka. Są to już kwoty netto, czyli po uwzględnieniu „podatku Belki”.

Zysk z Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka
Kwota lokaty Lokata PLUS na 5 miesięcy Lokata na 9 miesięcy
300 zł 2 zł 4 zł
500 zł 4 zł 7 zł
1 000 zł 7 zł 14 zł
5 000 zł 37 zł 67 zł
7 500 zł 56 zł 100 zł
10 000 zł 74 zł 134 zł
15 000 zł 111 zł 200 zł
20 000 zł 149 zł 267 zł
25 000 zł 186 zł 334 zł
30 000 zł 223 zł 401 zł
40 000 zł 297 zł -
50 000 zł 371 zł -

Zysk z Lokaty na nowe środki i Lokaty na nowe środki PLUS w Kasie Stefczyka
Kliknij, aby powiększyć
Jak widzisz, wpłacając na "zwykłą" Lokatę na nowe środki maksymalną dopuszczalną kwotę, czyli 30 000 zł, zyskasz 400 zł. Z kolei z wariantem "PLUS" (50 000 zł na 5 miesięcy) zarobisz nieco mniej, bo niewiele ponad 370 zł. Niestety Twój zysk zostanie nieco uszczuplony o różnego rodzaju opłaty, które musisz ponieść jako członek Kasy Stefczyka.

Jak założyć Lokatę na nowe środki i jakie wiążą się z tym opłaty?

Lokatę na nowe środki możesz założyć jedynie w placówce Kasy Stefczyka (ich wykaz znajdziesz tutaj), korzystając ze środków zgromadzonych na rachunku IKS.

Oznacza to, że musisz być członkiem tego SKOK-u, co wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na szczęście są one niewielkie – w sumie 4 zł za wpisowe, wkład członkowski, udział w Kasie i składkę na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Tę ostatnią będziesz też musiał ponosić co miesiąc przez cały okres członkostwa w Kasie. Aktualnie wynosi ona 1 zł/miesiąc.

Zakładając, że będziesz chciał się rozstać z Kasą zaraz po zakończeniu lokaty, Twoje dodatkowe koszty wyniosą kilkanaście złotych (4 zł „na start” + 1 zł za każdy miesiąc członkostwa).

Ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Co prawda w grę wchodzi maksymalnie tylko 80 000 zł (30 000 zł + 50 000 zł w wariancie "PLUS"), ale warto zadać sobie pytanie, czy przedstawiona propozycja jest bezpieczna. Jak najbardziej tak, gdyż Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe objęte są „opieką” Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w związku z czym w razie ewentualnych kłopotów Kasy zdeponowane w niej środki do równowartości 100 000 euro odzyskasz w krótkim czasie.

Rachunek IKS Classic

Rachunek IKS Classic z typowymi dla ROR-u funkcjonalnościami zakładany jest bezpłatnie a jego prowadzenie kosztuje 16,50 zł. Warunkiem uniknięcia tej opłaty jest zapewnienie w danym miesiącu wpływów zewnętrznych w łącznej wysokości min. 2000 zł. Nie dotyczy to osób, które nie ukończyły 25 r.ż., dla nich rachunek zawsze jest prowadzony za darmo.

Można go obsługiwać zdalnie korzystając z dostępu do bankowości elektronicznej. Przelew internetowy kosztuje 0 zł, chyba, że jest to transakcja do ZUS/US, za którą Kasa pobiera prowizję w wysokości 3,09 zł. Trzeba też wiedzieć o opłacie 0,20 zł za kod autoryzujący transakcję internetową.

Posiadanie karty debetowej nie jest konieczne. Jeśli się na nią zdecydujesz, to będziesz mógł nią płacić wszędzie tam, gdzie są akceptowane „debetówki” z logo Visa oraz bezpłatnie wypłacać pieniądze z bankomatów sieci SKOK24. W urządzeniach z logo Euronetu każda wypłata kosztuje 3 zł, a w innych bankomatach – 5 zł. Natomiast za skorzystanie z usługi cashback (maksymalnie 300 zł) zapłacisz 1 zł.

Dodajmy, że wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach Kasy Stefczyka są darmowe.

Za sam fakt posiadania karty Kasa będzie pobierała od Ciebie co miesiąc po 5 zł i nie ma możliwości uniknięcia tej opłaty.

Czy warto skorzystać?

Przy różnych okazjach podkreślamy, że obecnie uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania nie jest proste, że często wymaga nieco większego wysiłku niż tylko założenie depozytu w bankowości internetowej. Tak jest i w tym przypadku – trzeba bowiem zostać członkiem Kasy Stefczyka i na dodatek dopełnienie formalności możliwe jest tylko w placówce. Dla wielu osób będzie to z pewnością uciążliwe, czy wręcz zupełnie nieopłacalne, ze względu na odległość do najbliższego oddziału Kasy.

Niejako dla równowagi trzeba zauważyć, że oprocentowanie 2,2% dotyczy okresu 5 lub aż 9 miesięcy, podczas gdy większość ofert promocyjnych dotyczy okresu 2-3 miesięcy. Choć maksymalna kwota depozytu (30 000 zł lub 50 000 zł) nie wydaje się zbyt wysoka, warto mieć na uwadze, że w bankach podobne stawki można zyskać na lokatach zakładanych do 10 000 zł, czasami 15 000 zł. Można więc powiedzieć, że decydując się na propozycję Kasy Stefczyka dasz sobie dłuższy okres spokoju, nie będziesz musiał po kilku tygodniach szukać nowego miejsca na ulokowanie swoich oszczędności.

Oceniając ofertę omawianej lokaty, trzeba też pamiętać o warunkach aktywności na rachunku IKS, które pozwolą uniknąć opłaty za jego prowadzenie.

Możesz też rozważyć taki manewr: na początek założyć Lokatę Witaj w Kasie, która także jest oprocentowana 2,2% w skali roku dla kwot do 50 000 zł, ale tylko przez 2 miesiące, i dopiero potem pomyśleć o depozycie na nowe środki. Nie masz jednak gwarancji, że będzie on nadal dostępny na tak atrakcyjnych warunkach.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy też do lektury tekstu „Banki spółdzielcze vs SKOK-i – podobieństwa i różnice”, w którym omówiliśmy specyfikę funkcjonowania SKOK-ów.

W przypadku Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka do przemyślenia jest wiele rzeczy. Rozważ je na spokojnie, oceń plusy i minusy tej propozycji w odniesienie do Twojej sytuacji i dopiero wtedy na spokojnie podejmij decyzję, czy zechcesz z niej skorzystać.

Zalety

  • bardzo atrakcyjne oprocentowanie
  • długi czas trwania depozytu (9 miesięcy do 30 000 zł)
  • zachowanie części odsetek w sytuacji zerwania depozytu przed terminem

Wady

  • obowiązek przystąpienia do Kasy Stefczyka
  • konieczność dopełnienia formalności w placówce

Przydatne dokumenty

  1. Cennik lokat

O banku

Powstała w 1993 r. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka nawiązuje do tradycji polskiej spółdzielczości finansowej z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze