My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

3,1% w skali roku nawet do 150 000 zł na Lokacie na nowe środki w Kasie Stefczyka

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.
3,1% w skali roku nawet do 150 000 zł na Lokacie na nowe środki w Kasie Stefczyka
Źródło: strona Kasy Stefczyka

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowa im. Franciszka Stefczyka, czyli po prostu Kasa Stefczyka, oferuje aż 3,1% w skali roku na 6- lub 11-miesięcznej lokacie terminowej. Można na niej ulokować tylko nowe środki łącznie do 150 000 zł. W analizie przyglądamy się, czy tak atrakcyjne oprocentowanie nie wiąże się z jakimiś „haczykami”.

Propozycja Kasy Stefczyka wygląda interesująco, ale skorzystanie z niej wymaga nieco zachodu. Kłopot w tym, że chcąc z niej skorzystać trzeba być członkiem Kasy, a dopełnienie formalności może się odbyć tylko w placówce. Choć w stosunku do innych SKOK-ów jest ich sporo, to i tak nie każdy będzie ją miał w pobliżu. Trzeba mieć też świadomość, że przystąpienie do Kasy wiąże się z różnego rodzaju opłatami, które – na szczęście – w przypadku tego SKOK-u nie są wysokie (o czym za chwilę) i nie uszczuplą zbytnio zysku.

Nowe środki wysoko oprocentowane

Lokata na nowe środki ma dwa warianty:

 • "zwykły", na którym możesz zdeponować 100 000 zł na okres 11 miesięcy,
 • PLUS, zakładany na 6 miesięcy do 50 000 zł.

W każdym przypadku oprocentowanie wynosi 3,1% w skali roku. Możesz skorzystać z obu wariantów jednocześnie, pod warunkiem, że na depozyty wpłacisz tzw. nowe środki.

Nowe środki obliczane są jako nadwyżka ponad stan salda na wszystkich rachunkach członka Kasy na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca. Chodzi o pieniądze na rachunkach płatniczych IKS, rachunkach systematycznego oszczędzania „Książeczka” oraz lokatach. Należne Ci odsetki otrzymasz po zakończeniu okresu umownego.

W przypadku omawianych depozytów obowiązują dwie bardzo interesujące z punktu widzenia klienta reguły. Po pierwsze, zrywając lokatę przed terminem, uratujesz choć część naliczonych odsetek, konkretnie 10% z nich. Po drugie, możesz otworzyć kilka lokat na nowe środki (w sumie maksymalnie na 150 000 zł, wliczając wersję "PLUS") i w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś potrzebował części pieniędzy wcześniej. Gdyby tak się stało, zerwiesz tylko te lokaty, które pozwolą Ci uzyskać dostęp do niezbędnej kwoty gotówki. 

Ile możesz zyskać na lokacie w Kasie Stefczyka?

Poniżej prezentujemy zysk z Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka. Są to już kwoty netto, czyli po uwzględnieniu „podatku Belki”.

Zysk z Lokaty na nowe środki i Lokaty na nowe środki PLUS w Kasie Stefczyka
Kwota lokaty Odsetki z Lokaty na nowe środki PLUS 3,1% przez 6 miesięcy Odsetki z Lokaty na nowe środki 3,1% przez 11 miesięcy
300 zł 4 zł 7 zł
500 zł 6 zł 12 zł
1 000 zł 13 zł 23 zł
5 000 zł 63 zł 115 zł
7 500 zł 94 zł 173 zł
10 000 zł 126 zł 230 zł
12 500 zł 157 zł 288 zł
15 000 zł 188 zł 345 zł
17 500 zł 220 zł 403 zł
20 000 zł 251 zł 460 zł
25 000 zł 314 zł 575 zł
30 000 zł 377 zł 691 zł
40 000 zł 502 zł 921 zł
50 000 zł 628 zł 1 151 zł
75 000 zł - 1 726 zł
100 000 zł - 2 302 zł

Zysk z Lokaty na nowe środki SKOK Stefczyka
Kliknij, aby powiększyć

Jak widzisz, wpłacając na lokatę PLUS maksymalną dopuszczalną kwotę, czyli 50 000 zł, zyskasz niemal 630 zł. Inwestując swoje oszczędności na dłużej, po 11 miesiącach otrzymasz ponad 2300 zł. Niestety Twój zysk zostanie nieco uszczuplony o różnego rodzaju opłaty, które musisz ponieść jako członek Kasy Stefczyka.

Jak założyć Lokatę na nowe środki i jakie wiążą się z tym opłaty?

Lokatę na nowe środki Plus na 6 miesięcy założysz online na tej stronie.

Lokatę na nowe środki na 11 miesięcy możesz założyć jedynie w placówce Kasy Stefczyka (ich wykaz znajdziesz tutaj), korzystając ze środków zgromadzonych na rachunku IKS.

Oznacza to, że musisz być członkiem tego SKOK-u, co wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na szczęście są one niewielkie – w sumie 4 zł za wpisowe, wkład członkowski, udział w Kasie i składkę na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Tę ostatnią będziesz też musiał ponosić co miesiąc przez cały okres członkostwa w Kasie. Aktualnie wynosi ona 1 zł/miesiąc.

Zakładając, że będziesz chciał się rozstać z Kasą zaraz po zakończeniu lokaty, Twoje dodatkowe koszty wyniosą kilkanaście złotych (4 zł „na start” + 1 zł za każdy miesiąc członkostwa).

Ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Co prawda w grę wchodzi maksymalnie tylko 150 000 zł, ale warto zadać sobie pytanie, czy przedstawiona propozycja jest bezpieczna. Jak najbardziej tak, gdyż Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe objęte są „opieką” Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w związku z czym w razie ewentualnych kłopotów Kasy zdeponowane w niej środki do równowartości 100 000 euro odzyskasz w krótkim czasie.

Rachunek IKS Deponent

Rachunek IKS Deponent zakładany jest bezpłatnie, a jego prowadzenie kosztuje 5,90 zł/mies. Warunkiem uniknięcia tej opłaty jest zapewnienie w danym miesiącu wpływów zewnętrznych w łącznej wysokości min. 1000 zł. 

Rachunek można obsługiwać wyłącznie w oddziale, nie ma do niego dostępu elektronicznego. Koszt przelewu zależy od kwoty operacji i wynosi:

 • 3,50 zł za przelew do 200 zł,
 • 5 zł za przelew od 200 zł do 1250 zł,
 • 0,4% wartości transakcji dla kwot od 1250 zł do 20 000 zł,
 • 80 zł za przelew powyżej 20 000 zł.

Do rachunku możesz również zamówić kartę debetową. Jej wydanie jest bezpłatne, zaś miesięczny koszt korzystania wynosi 5 zł.

Jeżeli zależy Ci na dostępie zdalnym do swojego konta, zwróć uwagę na Rachunek IKS Classic. Przelewy internetowe z tego rachunku są darmowe, chociaż trzeba się liczyć z opłatą 0,20 zł za kod autoryzacyjny do transakcji. Aby uniknąć comiesięcznej prowizji za prowadzenie konta Classic, należy zapewnić wpływ w wysokości 2000 zł/mies.

Dodajmy, że wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach Kasy Stefczyka są darmowe.

Za sam fakt posiadania karty Kasa będzie pobierała od Ciebie co miesiąc po 5 zł i nie ma możliwości uniknięcia tej opłaty.

Czy warto skorzystać?

Przy różnych okazjach podkreślamy, że obecnie uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania nie jest proste, że często wymaga nieco większego wysiłku niż tylko założenie depozytu w bankowości internetowej. Tak jest i w tym przypadku – trzeba bowiem zostać członkiem Kasy Stefczyka i na dodatek dopełnienie formalności możliwe jest tylko w placówce. Dla wielu osób będzie to z pewnością uciążliwe, czy wręcz zupełnie nieopłacalne, ze względu na odległość do najbliższego oddziału Kasy.

Niejako dla równowagi trzeba zauważyć, że oprocentowanie 3,1% dotyczy okresu 6 i 11 miesięcy, podczas gdy większość ofert promocyjnych obowiązuje jedynie przez 2-3 miesiące. Choć maksymalna kwota depozytu (150 000 zł, łącząc oba warianty) może nie wydaje się zbyt wysoka, warto mieć na uwadze, że w wielu bankach podobne stawki można zyskać na lokatach zakładanych do 10 000 zł, czasami 20 000 zł. Można więc powiedzieć, że decydując się na propozycję Kasy Stefczyka, dasz sobie dłuższy okres spokoju, nie będziesz musiał po kilku tygodniach szukać nowego miejsca na ulokowanie swoich oszczędności.

Oceniając ofertę omawianej lokaty, trzeba też pamiętać o warunkach aktywności na rachunkach IKS, które pozwolą uniknąć opłaty za ich prowadzenie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy też do lektury tekstu „Banki spółdzielcze vs SKOK-i – podobieństwa i różnice”, w którym omówiliśmy specyfikę funkcjonowania SKOK-ów.

W przypadku Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka do przemyślenia jest wiele rzeczy. Rozważ je na spokojnie, oceń plusy i minusy tej propozycji w odniesienie do Twojej sytuacji i dopiero wtedy na spokojnie podejmij decyzję, czy zechcesz z niej skorzystać.

Zalety

 • bardzo atrakcyjne oprocentowanie
 • długi czas trwania depozytu w przypadku depozytu do 100 000 zł (11 miesięcy)
 • zachowanie części odsetek w sytuacji zerwania depozytu przed terminem

Wady

 • obowiązek przystąpienia do Kasy Stefczyka
 • konieczność dopełnienia formalności w placówce

Przydatne dokumenty

 1. Cennik lokat

O banku

Powstała w 1993 r. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka nawiązuje do tradycji polskiej spółdzielczości finansowej z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze