My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

21 września 2020 r. Idea Bank podniósł oprocentowanie Lokaty na Nowe Środki PLUS do 2,5% w skali roku, a pod wieczór zaproponował aż 2,9%!

Ocena redakcji:

2,9% zysku na Lokacie Na Nowe Środki Plus w Idea Banku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
2,9% zysku na Lokacie Na Nowe Środki Plus w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Świetna (jak na obecne czasy) oferta depozytowa firmowana przez Idea Bank. Lokata Na Nowe Środki Plus – bo o niej mowa – umożliwi Ci ulokowanie praktycznie dowolnej kwoty pieniędzy i zarobienie na niej aż 2,9% w skali roku!

Do skorzystania z oferty wymagane jest posiadanie konta osobistego w banku, a na lokatę wpłacić można jedynie "nowe środki" (więcej na ten temat w tekście).

3 warianty lokaty do wyboru

Lokata Na Nowe Środki Plus charakteryzuje się dużą elastycznością. Minimalna kwota, jaką możesz na nią wpłacić wynosi 500 zł, natomiast maksimum to aż 1 mln zł. Oprocentowanie lokaty jest stałe, a jego poziom zależy od okresu trwania depozytu. Obecnie do wyboru masz tylko dwa warianty z następującym oprocentowaniem:

  • Lokata 1-miesięczna - oprocentowanie wynosi 2,9% w skali roku;
  • Lokata 2-miesięczna - oprocentowanie wynosi 2,9% w skali roku;
  • Lokata 3-miesięczna - oprocentowanie wynosi 2,9% w skali roku.

Niezależnie od wyboru konkretnej opcji, kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Jeśli wybierzesz np. lokatę kwartalną, to odsetki zostaną dopisane do salda po upływie trzech miesięcy.

Lokata tylko na nowe środki

Należy zaznaczyć, że powyższe wartości oprocentowania obowiązują w przypadku wpłaty na rachunek lokaty wyłącznie nowych środków. Za „nowe środki” przyjmuje się środki wpłacone na lokatę, które stanowią nadwyżkę ponad sumę zgromadzoną na wszystkich Twoich rachunkach w Idea Banku. Bank weźmie pod uwagę saldo na rachunkach na koniec 20. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonałeś wpłaty środków na lokatę.

Zbierzmy powyższe informacje i przedstawmy je na czytelnym przykładzie. Jeśli dokonasz wpłaty we wrześniu, to bank uwzględni saldo na dzień 20 sierpnia. Załóżmy, że posiadałeś tego dnia 2 tys. zł na koncie osobistym i 5 tys. zł na innej lokacie w Idea Banku. W takiej sytuacji przed wpłatą środków na Lokatę Na Nowe Środki Plus będziesz musiał się upewnić, że Twoje saldo nie jest aktualnie niższe niż 7 tys. zł. Dopiero wówczas bank potraktuje ulokowaną kwotę jako nadwyżkę i przyzna wyższe oprocentowanie.

Oczywiście te wyliczenia nie będą miały zastosowania w przypadku tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z Idea Bankiem. Jakiejkolwiek kwoty by oni nie wpłacili, oprocentowanie Lokaty Na Nowe Środki Plus wyniesie 2,9%.

Ile zyskasz na Lokacie Na Nowe Środki w Idea Banku?

Pora sprawdzić, na jaki zysk z odsetek możesz liczyć w zależności od konkretnego wariantu lokaty i wysokości wpłaconych środków (tabela poniżej).

Zysk* z Lokaty Na Nowe Środki Plus
Kwota lokaty Lokata 1-miesięczna Lokata 2-miesięczna Lokata 3-miesięczna
500 zł 1 zł 2 zł 3 zł
1 000 zł 2 zł 4 zł 6 zł
5 000 zł 10 zł 20 zł 29 zł
10 000 zł 20 zł 39 zł 59 zł
15 000 zł 29 zł 59 zł 88 zł
20 000 zł 39 zł 78 zł 117 zł
25 000 zł 49 zł 98 zł 147 zł
30 000 zł 59 zł 117 zł 176 zł
40 000 zł 78 zł 157 zł 235 zł
50 000 zł 98 zł 196 zł 294 zł
100 000 zł 196 zł 392 zł 587 zł
200 000 zł 392 zł 783 zł 1 175 zł
300 000 zł 587 zł 1 175 zł 1 762 zł
400 000 zł 783 zł 1 566 zł 2 349 zł
430 000 zł 842 zł 1 683 zł 2 525 zł
500 000 zł 979 zł 1 958 zł 2 936 zł
1 000 000 zł 1 958 zł 3 915 zł 5 873 zł

Prezentowane kwoty są już kwotami netto, czyli po odliczeniu należnego podatku od zysków kapitałowych.

Zysk z 3-miesięcznej Lokaty na Nowe Środki PLUS w Idea Banku
Kliknij, aby powiększyć

Bezpieczeństwo lokaty dzięki gwarancjom BFG

Środki zgromadzone w Idea Banku – podobnie jak w przypadku innych instytucji bankowych – podlegają ochronie ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w przypadku mało prawdopodobnego upadku banku otrzymasz zwrot swoich pieniędzy.

Pamiętaj jednak, że gwarancja BFG nie jest nieograniczona i obejmuje jedynie depozyty do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł). Jeśli więc ulokujesz więcej, a Twój bank upadnie, o nadwyżkę ponad tę kwotę będziesz musiał ubiegać się inną drogą np. w drodze postępowania sądowego.

Dowiedz się więcej o BFG

Co po zakończeniu lokaty?

Lokata Na Nowe Środki Plus ma charakter nieodnawialny. Oznacza to, że po zakończeniu oszczędzania bank przeleje zdeponowane pieniądze wraz z należnymi odsetkami na Twój rachunek osobisty.

Uwaga: jeśli zerwiesz lokatę przed upływem jej terminu, bank wypłaci Ci jedynie równowartość wpłaconego kapitału. Stracisz zatem wszystkie wypracowane do tej pory odsetki.

Otwarcie Lokaty Na Nowe Środki Plus wyłącznie online

Procedura otwarcia lokaty zależy od tego, czy jesteś już klientem Idea Banku i posiadasz dostęp do systemu bankowości elektronicznej (internetowej lub mobilnej). Jeśli tak właśnie jest, to depozyt założysz po zalogowaniu i wejściu w zakładkę z lokatami.

Natomiast jeśli do tej pory nie korzystałeś z usług banku, będziesz musiał najpierw założyć konto osobiste. Możesz również założyć Lokatę Happy dla nowych klientów, a potem z poziomu bankowości elektronicznej złożyć wniosek o darmowy rachunek.

Tanie Konto Idealne w Idea Banku

Jedynym warunkiem założenia Lokaty na Nowe Środki Plus jest posiadanie w Idea Banku konta osobistego. Głównym rachunkiem oferowanym przez bank jest Konto Idealne, którego otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne.

Ani złotówki nie zapłacisz także za obsługę karty płatniczej, 5 wypłat z bankomatów w kraju (w miesiącu) czy przelewy internetowe. Oczywiście z Kontem Idealnym otrzymujesz dostęp do bogatej oferty oszczędnościowej.

Unikatowa oferta

Oferowane aktualnie oprocentowanie – 2,9% w skali roku – to prawdziwy rarytas. Na dodatek na omawianym depozycie można ulokować nawet 1 mln zł (a można ich założyć wiele!). Sugerujemy jednak, by nie przekazywać do Idea Banku aż tak dużych kwot, bo w razie jego kłopotów można będzie odzyskać tylko część oszczędności. Przypomnijmy, że ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego objęte są kwoty do równowartości 100 tys. euro.

Podwyższenie oprocentowania przez Idea Bank to zaskakujący ruch. Trudno się oprzeć wrażeniu, że ma związek z zamieszaniem wokół jego właściciela. W przeszłości już tak bywało, że szum medialny wokół jego osoby oznaczał atrakcyjne warunki depozytów dla oszczędzających. Po południu zastanawialiśmy się, czy poranna propozycja – 2,5% to "ostateczna oferta", czy też Idea Bank czymś jeszcze nas zaskoczy. Teraz jest 2,9%... Co będzie dalej?

Ocena redakcji:

Zalety

  • duża elastyczność co do kwoty lokaty

Wady

  • konieczność posiadania konta osobistego
  • lokata tylko dla nowych środków

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin "Lokaty na nowe środki plus"

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze