My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Do 1% zysku na Lokacie Na Nowe Środki Plus w Idea Banku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Do 1% zysku na Lokacie Na Nowe Środki Plus w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Kolejna niezła (jak na obecne czasy) oferta depozytowa firmowana przez Idea Bank. Lokata Na Nowe Środki Plus – bo o niej mowa – umożliwi Ci ulokowanie praktycznie dowolnej kwoty pieniędzy i zarobienie na niej 1% w skali roku.

Do skorzystania z oferty wymagane jest posiadanie konta osobistego w banku, a na lokatę wpłacić można jedynie "nowe środki" (więcej na ten temat w tekście).

2 warianty lokaty do wyboru

Lokata Na Nowe Środki Plus charakteryzuje się dużą elastycznością. Minimalna kwota, jaką możesz na nią wpłacić wynosi 500 zł, natomiast maksimum to aż 1 mln zł. Oprocentowanie lokaty jest stałe, a jego poziom zależy od okresu trwania depozytu. Obecnie do wyboru masz tylko dwa warianty z następującym oprocentowaniem:

 • Lokata 2-miesięczna - oprocentowanie wynosi 1% w skali roku;
 • Lokata 3-miesięczna - oprocentowanie wynosi 0,9% w skali roku.

Niezależnie od wyboru konkretnej opcji, kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Jeśli wybierzesz np. lokatę kwartalną, to odsetki zostaną dopisane do salda po upływie trzech miesięcy.

Lokata tylko na nowe środki

Należy zaznaczyć, że powyższe wartości oprocentowania obowiązują w przypadku wpłaty na rachunek lokaty wyłącznie nowych środków. Za „nowe środki” przyjmuje się środki wpłacone na lokatę, które stanowią nadwyżkę ponad sumę zgromadzoną na wszystkich Twoich rachunkach w Idea Banku. Bank weźmie pod uwagę saldo na rachunkach na koniec 20. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonałeś wpłaty środków na lokatę.

Zbierzmy powyższe informacje i przedstawmy je na czytelnym przykładzie. Jeśli dokonasz wpłaty w czerwcu, to bank uwzględni saldo na dzień 20 maja. Załóżmy, że posiadałeś tego dnia 2 tys. zł na koncie osobistym i 5 tys. zł na innej lokacie w Idea Banku. W takiej sytuacji przed wpłatą środków na Lokatę Na Nowe Środki Plus będziesz musiał się upewnić, że Twoje saldo nie jest aktualnie niższe niż 7 tys. zł. Dopiero wówczas bank potraktuje ulokowaną kwotę jako nadwyżkę i przyzna wyższe oprocentowanie.

Oczywiście te wyliczenia nie będą miały zastosowania w przypadku tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z Idea Bankiem. Jakiejkolwiek kwoty by oni nie wpłacili, oprocentowanie Lokaty Na Nowe Środki Plus wyniesie 0,9% - 1%.

Ile zyskasz na Lokacie Na Nowe Środki w Idea Banku?

Pora sprawdzić, na jaki zysk z odsetek możesz liczyć w zależności od konkretnego wariantu lokaty i wysokości wpłaconych środków (tabela i wykres poniżej).

Zysk* z Lokaty Na Nowe Środki Plus
Kwota lokaty Lokata 2-miesięczna Lokata 3-miesięczna
500 zł 1 zł 1 zł
1 000 zł 2 zł 2 zł
5 000 zł 8 zł 9 zł
10 000 zł 16 zł 18 zł
15 000 zł 24 zł 27 zł
25 000 zł 41 zł 46 zł
50 000 zł 81 zł 91 zł
100 000 zł 162 zł 182 zł
300 000 zł 486 zł 547 zł
400 000 zł 648 zł 729 zł
430 000 zł 697 zł 784 zł
500 000 zł 810 zł 911 zł
1 000 000 zł 1 620 zł 1 823 zł

Prezentowane kwoty są już kwotami netto, czyli po odliczeniu należnego podatku od zysków kapitałowych.

Bezpieczeństwo lokaty dzięki gwarancjom BFG

Środki zgromadzone w Idea Banku – podobnie jak w przypadku innych instytucji bankowych – podlegają ochronie ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w przypadku mało prawdopodobnego upadku banku otrzymasz zwrot swoich pieniędzy.

Pamiętaj jednak, że gwarancja BFG nie jest nieograniczona i obejmuje jedynie depozyty do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł). Jeśli więc ulokujesz więcej, a Twój bank upadnie, o nadwyżkę ponad tę kwotę będziesz musiał ubiegać się inną drogą np. w drodze postępowania sądowego.

Dowiedz się więcej o BFG

Co po zakończeniu lokaty?

Lokata Na Nowe Środki Plus ma charakter nieodnawialny. Oznacza to, że po zakończeniu oszczędzania bank przeleje zdeponowane pieniądze wraz z należnymi odsetkami na Twój rachunek osobisty.

Uwaga: jeśli zerwiesz lokatę przed upływem jej terminu, bank wypłaci Ci jedynie równowartość wpłaconego kapitału. Stracisz zatem wszystkie wypracowane do tej pory odsetki.

Otwarcie Lokaty Na Nowe Środki Plus wyłącznie online

Procedura otwarcia lokaty zależy od tego, czy jesteś już klientem Idea Banku i posiadasz dostęp do systemu bankowości elektronicznej (internetowej lub mobilnej). Jeśli tak właśnie jest, to depozyt założysz po zalogowaniu i wejściu w zakładkę z lokatami.

Natomiast jeśli do tej pory nie korzystałeś z usług banku, będziesz musiał najpierw założyć konto osobiste. W tym miejscu szczególnie polecamy darmowe w prowadzeniu Konto Idealne (przeczytaj pełną analizę Konta Idealnego).

Tanie Konto Idealne w Idea Banku

Jedynym warunkiem założenia Lokaty na Nowe Środki Plus jest posiadanie w Idea Banku konta osobistego. Głównym rachunkiem oferowanym przez bank jest Konto Idealne, którego otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne.

Ani złotówki nie zapłacisz także za obsługę karty płatniczej, 5 wypłat z bankomatów w kraju (w miesiącu) czy przelewy internetowe. Oczywiście z Kontem Idealnym otrzymujesz dostęp do bogatej oferty oszczędnościowej.

Oferta warta rozważenia, ale…

Niezłe oprocentowanie (do 1% w skali roku) oraz elastyczność dotycząca kwot i okresu oszczędzania sprawiają, że Lokata Na Nowe Środki Plus to propozycja godna rozważenia dla tych, którzy poszukują korzystnych depozytów krótko- i średnioterminowych.

Właściwie chciałoby się powiedzieć, że oferta jest szczególnie interesująca dla nowych klientów - głównie z powodu ograniczenia dotyczącego nowych środków oraz konieczności posiadania rachunku osobistego. Z drugiej strony, jeśli nigdy nie korzystałeś z usług Idea Banku, to być może w pierwszej kolejności warto założyć Lokatę Happy z oprocentowaniem 2% w skali roku.

Poniżej krótkie podsumowanie, a właściwie analiza, różnych scenariuszy lokowania środków, w zależności od dotychczasowych relacji z Idea Bankiem:

 • Jeśli nie korzystałeś do tej pory z oferty Idea Banku i chcesz ulokować do 20 000 zł, rozważ Lokatę Happy 2% na 3 miesiące.
 • Jeśli nie korzystałeś do tej pory z oferty Idea Banku i chcesz ulokować więcej środków, np. 100 000 zł, rozważ założenie dwóch lokat:
  • 20 000 zł możesz wrzucić na Lokatę Happy PRO 1,7%;
  • 80 000 zł możesz ulokować na Lokacie Na Nowe Środki Plus do 1%.
 • A jeśli korzystałeś już wcześniej z oferty Idea Banku, pozostaje Ci zainteresować się Lokatą Na Nowe Środki Plus lub sprawdzić nasz ranking lokat :)
Ocena redakcji:

Zalety

 • duża elastyczność co do kwoty lokaty

Wady

 • konieczność posiadania konta osobistego
 • lokata tylko dla nowych środków

Przydatne dokumenty

 1. 2020-07/1593679727_lokata-na-nowe-srodki-plus-regulamin.pdf

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze