My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

13 sierpnia 2019 r. Plus Bank wycofał Lokatę Na Start ze swojej oferty.

Ocena redakcji:

3-miesięczna Lokata na Start: 4,011% zysku dla klientów Plus Banku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
3-miesięczna Lokata na Start: 4,011% zysku dla klientów Plus Banku
Źródło: strona Plus Banku

Lokata na Start w Plus Banku to jeden z najwyżej oprocentowanych depozytów dostępnych na polskim rynku bankowym. Jego nominalne oprocentowanie wynosi aż 4% w skali roku. Oferta dostępna jest jednak wyłącznie dla posiadaczy Konta Plus, którzy do tej pory nie korzystali z depozytów Plus Banku. Czy warto z niej skorzystać? Zapraszamy do przeczytania naszej analizy.

Lokata na Start to na pierwszy rzut oka świetna okazja do tego, aby oszczędności wreszcie zaczęły przynosić naprawdę sensowne zyski. Nominalne oprocentowanie lokaty wynosi bowiem aż 4% w skali roku, a po uwzględnieniu comiesięcznej kapitalizacji odsetek efektywny zysk jest nawet wyższy i wynosi 4,011% (poziom, którego nie jest w stanie przebić żadna oferta konkurencji). Lokata na Start zakładana jest na okres 3 miesięcy, a maksymalna kwota, jaką można na nią wpłacić, to 10 tys. zł.

Kto może założyć Lokatę na Start?

Z oferty skorzystają te osoby, które posiadają rachunek osobisty o nazwie Konto Plus wraz z wydaną do niego kartą płatniczą. Lokatę można założyć do 12 miesięcy po otwarciu konta. Dodatkowy warunek to brak jakichkolwiek wcześniej posiadanych depozytów w Plus Banku.

Jeśli więc jesteś klientem banku już od dłuższego czasu, np. od 2015 roku i już posiadałeś którąś z lokat oferowanych przez Plus Bank, niestety będziesz musiał rozejrzeć się za innymi produktami oszczędnościowymi (zobacz pełną ofertę depozytową Plus Banku).

Każda osoba może założyć tylko jedną Lokatę na Start. Po zakończeniu 3-miesięcznego okresu oszczędzania depozyt nie jest odnawiany, a zgromadzone na nim środki są przekazywane na Twój rachunek osobisty w Plus Banku.

Lokatę można założyć w oddziałach Plus Banku (zobacz mapę oddziałów tutaj), w telefonicznym Centrum Obsługi Klienta lub drogą sms-ową (wysyłka sms-a o treści START pod numer 661 005 500).

Progresywne oprocentowanie nawet do 5%

Lokata na Start charakteryzuje się progresywnym oprocentowaniem. W praktyce oznacza to, że z biegiem czasu naliczane odsetki stają się coraz wyższe. I tak – w pierwszym miesiącu oszczędzania jej oprocentowanie wynosi 3%. W drugim miesiącu jest to już 4%, a w trzecim, ostatnim wysokość odsetek rośnie aż do 5% w skali roku. Efektywne oprocentowanie, jak łatwo policzyć, wynosi zatem 4% w skali roku.

Co ważne – jako posiadacz lokaty możesz samemu określić, czy zarobione na koniec każdego miesiąca odsetki mają zostać przekazane na Twój rachunek osobisty, czy też pozostać na rachunku lokaty i być dalej kapitalizowane. W tym drugim przypadku efektywne oprocentowanie depozytu będzie nawet wyższe niż tytułowe 4% i wyniesie dokładnie 4,011% (sprawdź, jak kapitalizacja odsetek wpływa na efektywny zysk z lokaty).

Ile można zarobić na Lokacie na Start?

W poniższej tabeli prezentujemy odsetki, które można zarobić na Lokacie na Start. Podane kwoty porównaliśmy z zyskiem, jaki osiągnie posiadacz statystycznej lokaty dostępnej aktualnie na polskim rynku depozytów bankowych (dowiedz się więcej tutaj).

Zysk z Lokaty na Start w Plus Banku
Wpłacona kwota Lokata na Start Średnia dla wszystkich lokat dostępnych na rynku**
Odsetki netto
1 000 zł 8,12 zł 3,04 zł
2 500 zł 20,30 zł 7,59 zł
5 000 zł 40,61 zł 15,19 zł
7 500 zł 60,91 zł 22,78 zł
10 000 zł 81,21 zł 30,38 zł

Zysk z Lokaty na Start w Plus Banku
Kliknij, aby powiększyć

Jeśli wpłacisz na Lokatę na Start 1000 zł (minimum potrzebne do jej założenia), to na koniec 3-miesięcznego okresu oszczędzania zarobisz na niej 8,12 zł odsetek (już po zapłaceniu podatku „Belki”). Wraz ze wzrostem zainwestowanej kwoty Twój zysk będzie jednak proporcjonalnie rosnąć. Jeśli zdecydujesz się ulokować maksymalną możliwą kwotę – 10 tys. zł, wówczas na Lokacie na Start zarobisz aż ponad 81 zł.

Dla porównania – w tym samym czasie na statystycznej lokacie oferowanej aktualnie przez polskie banki zyskałbyś niewiele ponad 30 zł.

Gwarancja zachowania odsetek

Sporą zaletą oferty Plus Banku jest gwarancja wypłaty odsetek za poszczególne okresy rozliczeniowe. W praktyce wygląda to w następujący sposób:

 • zerwanie lokaty po upływie pierwszego miesiąca – zwrot zainwestowanej kwoty + wypłata odsetek naliczonych za pierwszy miesiąc rozliczeniowy;
 • zerwanie lokaty po upływie drugiego miesiąca – zwrot zainwestowanej kwoty + wypłata odsetek naliczonych za pierwszy i drugi miesiąc rozliczeniowy.

Jeśli jednak zerwiesz lokatę przed upływem pierwszego miesiąca, otrzymasz jedynie zainwestowaną kwotę, a odsetki przepadną.

Tabela poniżej pokazuje, na jakie odsetki możesz liczyć w przypadku przedterminowego zakończenia lokaty.

Wpłacona kwota Zerwanie lokaty przed upływem 1 miesiąca Zerwanie lokaty po 1 miesiącu Zerwanie lokaty po 2 miesiącach
Odsetki netto
1 000 zł brak zysku 2,02 zł 4,73 zł
2 500 zł brak zysku 5,06 zł 11,83 zł
5 000 zł brak zysku 10,13 zł 23,65 zł
7 500 zł brak zysku 15,19 zł 35,48 zł
10 000 zł brak zysku 20,25 zł 47,30 zł

Trzeba przyznać, że gwarancja zachowania odsetek za poszczególne okresy stanowi poważny atut Lokaty na Start. Zerwanie większości konkurencyjnych depozytów skutkuje bowiem utratą całości zarobionych odsetek – niezależnie od tego, czy nastąpi to pierwszego, czy też przedostatniego dnia trwania lokaty.

Ile kosztuje Konto Plus w Plus Banku?

Konto Plus to podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w ofercie Plus Banku. Otwarcie i prowadzenie konta jest całkowicie darmowe. Obsługa wydawanej do rachunku karty debetowej kosztuje natomiast 9,90 zł miesięcznie. Choć w porównaniu do konkurencji jest to stosunkowo wysoka kwota, to jednak można jej uniknąć.

Aby tak się stało należy spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • wydać za pomocą karty min. 500 zł;
 • zapewnić wpływy na konto w minimalnej wysokości 1900 zł.

Jak widać, warunki te choć nie są zaporowe, to nie należą też do najłatwiejszych do spełnienia.

Pozostałe koszty prezentują się już dużo lepiej. Nie zapłacimy m.in. za przelewy internetowe, czy wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju.

Dowiedz się więcej na temat Konta Plus tutaj.

Kto będzie zadowolony z Lokaty na Start?  

Choć pod względem oferowanego oprocentowania Lokata na Start to jeden z najlepszych depozytów na rynku, to jednak oferta Plus Banku nie jest wolna od wad.

Podstawowym minusem jest konieczność posiadania konta osobistego wraz z kartą płatniczą (kosztuje standardowo 9,90 zł miesięcznie). Jeśli więc ktoś nie ma zamiaru regularnie korzystać ze swojego rachunku, temu odradzamy Lokatę na Start. Powód – sama opłata za kartę w większości przypadków przewyższy odsetki, które można zarobić na lokacie.

Druga niedogodność to brak możliwości założenia lokaty drogą internetową. Do jej otwarcia niezbędna jest osobista wizyta, w którymś z oddziałów Plus Banku lub telefon na infolinię (sprawdź gdzie mieszczą się odziały banku). Sporym ograniczeniem jest także  niska kwota, którą można wpłacić na Lokatę na Start. Wprawdzie dla większości z nas 10 tys. zł to sporo, ale znajdą się i tacy, którzy dysponują znacznie większą gotówką – ci będą musieli rozejrzeć się za inną ofertą, aby ulokować cały posiadany kapitał. 

Podsumowując – Lokata na Start to dobra oferta depozytowa, jednak zadowolone z niej będą wyłącznie te osoby, które zamierzają trwale związać się z Plus Bankiem i oprócz oszczędzania aktywnie korzystać także z innych oferowanych przez niego produktów finansowych. 

Ocena redakcji:

Zalety

 • Najwyższe efektywne oprocentowanie na rynku
 • Zachowanie odsetek po zakończeniu każdego okresu odsetkowego.

Wady

 • Konieczność posiadania rachunku osobistego Konto Plus.
 • Konieczność wyrobienia karty płatniczej do konta.
 • Brak możliwości wpłaty większych kwot (maksymalna kwota inwestycji to 10 tys. zł).
 • Lokaty nie można otworzyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Przydatne dokumenty

 1. Strona internetowa Lokaty na Start
 2. Regulamin Lokaty na Start

O banku

Plus Bank to niewielki, uniwersalny bank, który swoją nazwę zawdzięcza współpracy z operatorem komórkowym. Oprócz produktów stricte bankowych instytucja oferuje także usługi Polkomtela oraz Cyfrowego Polsatu, których połączenie daje klientom wymierne korzyści. Oferta depozytowa Plus Banku to przede wszystkim standardowe lokaty w polskich złotych, które można założyć drogą internetową.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze