My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Wskazówka: jeśli nigdy nie miałeś lokaty lub konta w Idea Banku, to przed założeniem Lokaty NR 1 rozważ skorzystanie z Lokaty Happy 4% dla nowych klientów tego banku. Po jej założeniu będziesz mógł otwierać kolejne depozyty (w tym Lokatę NR 1) z poziomu bankowości elektronicznej.

Ocena redakcji:

Lokata NR 1 w Idea Banku: od 1,8% do 2,3% w skali roku

Portrait
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Lokata NR 1 w Idea Banku: od 1,8% do 2,3% w skali roku
Źródło: strona Idea Banku

Depozyt otwierany na okres od 1 do 24 miesięcy z oprocentowaniem do 2,3% w skali roku i to bez konieczności otwierania konta – tak w skrócie możemy scharakteryzować Lokatę NR 1 w Idea Banku.

Szczegóły lokaty

Możliwość wpłaty niewielkich (od 500 zł) lub bardzo wysokich (do 1 mln zł) kwot sprawia, że z oferty może skorzystać właściwie każdy. Znaczenia nie ma również to, czy jesteś już klientem Idea Banku, czy nie. Do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie innych produktów, w tym konta osobistego.

Od 1,8% do 2,3% w skali roku

Elastyczność oferty objawia się również w tym, że masz możliwość wyboru okresu trwania depozytu. Dostępnych jest aż 5 wariantów z następującym oprocentowaniem w skali roku:

 • 1 miesiąc – 1,80%;
 • 3 miesiące – 2,30%;
 • 6 miesięcy – 2,10%;
 • 12 miesięcy – 1,90%;
 • 24 miesiące - 1,80%;

Z punktu widzenia wysokości oprocentowania najkorzystniej prezentuje się wariant kwartalny. Jeśli jednak jesteś zainteresowany oszczędzaniem w dłuższej perspektywie, to do wyboru masz także lokatę 6- i 12-miesięczną. Oczywiście całkowity zysk z odsetek będzie tym wyższy, im dłużej wpłacony kapitał będzie „pracował”.

Ile możesz zyskać na Lokacie NR 1?

Poniższa tabela prezentuje całkowity zysk netto z odsetek na Lokacie NR 1. Postanowiliśmy wybrać 3 warianty: z najwyższym oprocentowaniem (3 miesiące), średnioterminowy (6 miesięcy) i najdłuższy (24 miesiące).

Zysk* netto (po odliczeniu podatku "Belki") po okresie umownym
Kwota lokaty 3-miesięczna 6-miesięczna 24-miesięczna
500 zł 2 zł 4 zł 15 zł
1 000 zł 5 zł 9 zł 29 zł
5 000 zł 23 zł 43 zł 146 zł
10 000 zł 47 zł 85 zł 292 zł
20 000 zł 93 zł 170 zł 583 zł
50 000 zł 233 zł 425 zł 1 458 zł
100 000 zł 466 zł 851 zł 2 916 zł
200 000 zł 932 zł 1 701 zł 5 832 zł
300 000 zł 1 397 zł 2 552 zł 8 748 zł
400 000 zł 1 863 zł 3 402 zł 11 664 zł
430 000 zł 2 003 zł 3 657 zł 12 539 zł
500 000 zł 2 329 zł

4 253 zł 

14 580 zł

1 000 000 zł

4 658 zł

8 505 zł

29 160 zł

Zysk z Lokaty NR 1 na 3 miesiące
Kliknij, aby powiększyć

Jak widać, różnice między zyskiem w przypadku poszczególnych wariantów lokaty mogą być naprawdę znaczne. Ważne, byś sam zdecydował, który model oszczędzania (krótko-, średnio- lub długoterminowy) najbardziej Ci odpowiada. Musisz jednak mieć przy tym na uwadze fakt, że zerwanie lokaty przed umówionym okresem będzie skutkowało utratą całości odsetek.

Czy możesz wpłacać środki na lokaty w Idea Banku bez obaw?

Odpowiedź jest prosta i konkretna: tak. Pamiętaj, że środki zgromadzone w Idea Banku – podobnie jak w innych instytucjach - podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro.

Jest jednak druga strona medalu. Lokowanie w jednym banku wyższych kwot (w tabeli oznaczyliśmy je szarym kolorem) wiąże się z pewnym ryzykiem, które podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Więcej o gwarancjach BFG dowiesz się z tego tekstu. Z kolei tutaj znajdziesz nasz szerszy komentarz dotyczący bezpieczeństwa środków w Idea Banku.

Co po zakończeniu okresu umownego?

Gdy nadejdzie koniec okresu trwania Twojego depozytu, domyślnie zostanie on odnowiony. Warunki odnowionej lokaty są uzależnione od tego, który wariant Lokaty NR 1 wybrałeś:

 • dla lokat miesięcznych i kwartalnych obowiązują po odnowieniu warunki 3-miesięcznej Lokaty Standardowej;
 • dla lokaty półrocznej po odnowieniu obowiązują warunki 6-miesięcznej Lokaty Standardowej;
 • dla zakończonych lokat 12- i 24-miesięcznej obowiązują po odnowieniu warunki rocznej Lokaty Standardowej.

Należy zaznaczyć, że Lokata NR 1 zostanie odnowiona na takich warunkach Lokaty Standardowej, jakie będą obowiązywały w dniu odnowienia. Szczegóły dotyczące Lokaty Standardowej przedstawiliśmy w tej analizie.

Co istotne, Twoja Lokata NR 1 wcale nie musi zostać odnowiona. Choć jest to opcja domyślna, to możesz ją zmienić w każdej chwili trwania depozytu w oddziale lub za pośrednictwem infolinii.

Lokata NR 1: jak otworzyć?

Jak już wspomnieliśmy, Lokatę NR 1 w Idea Banku mogą otworzyć zarówno nowi, jak i obecni klienci.

Jeśli nie korzystałeś dotąd z usług tego banku, złóż internetowy wniosek lub udaj się do najbliższego oddziału. W przypadku wypełniania wniosku przez Internet aktywacja lokaty nastąpi po wpłacie środków na numer rachunku, który otrzymasz w wiadomości mailowej. Pamiętaj, by dokonać tego w ciągu 5 dni, gdyż właśnie wówczas upłynie termin ważności wniosku. Równolegle otrzymasz dostęp do bankowości elektronicznej Idea Banku, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z innych jego produktów.

Uwaga: jeśli nigdy dotąd nie korzystałeś z oferty Idea Banku, rozważ założenie Lokaty Happy dla nowych klientów tego banku. Lokatę możesz założyć na 3 miesiące, a jej oprocentowanie jest nieco wyższe niż opisywanej tutaj lokaty. Więcej w naszej analizie Lokaty Happy.

Z kolei obecni klienci mogą ponadto otworzyć depozyt za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej.

Czy to rzeczywiście numer 1?

Elastyczność i niezłe oprocentowanie nawet do 2,3% w skali roku – to główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z propozycji Lokaty NR 1. Oszczędzający mogą nie tylko wybrać odpowiadający im okres trwania depozytu, ale również mają możliwość wpłaty właściwie dowolnej kwoty (musi się ona jedynie mieścić w przedziale 500 – 1 mln zł, jednak w praktyce lepiej unikać wpłat przekraczających ok. 430 tys. zł).

Pewnym problemem jest natomiast fakt, że trudno przewidzieć, na jakich warunkach lokata zostanie automatycznie odnowiona. Dotyczy to szczególnie tych, którzy zdecydują się na wariant długoterminowy. Parametr dotyczący odnawialności lokaty można co prawda zmienić – szkoda tylko, że nie dokonamy tego z poziomu bankowości internetowej, a jedynie przez telefon lub w oddziale. Nie są to jednak mankamenty, które znacząco wpływają na naszą ocenę oferty.

Sprawdź inne lokaty oferowane przez Idea Bank:

Ranking lokat Idea Bank

Jeżeli natomiast nie chcesz ograniczać się do oferty Idea Banku, sprawdź całościowy przegląd najlepszych propozycji na rynku tutaj.

Ocena redakcji:

Zalety

 • Szeroki wachlarz wariantów lokaty.
 • Brak konieczności otwierania/posiadania innych produktów banku.
 • Możliwość wpłaty stosunkowo niskich (500 zł), jak i bardzo wysokich kwot (1 mln zł).

Wady

 • Parametr odnawialności lokaty możesz zmienić wyłącznie przez telefon lub w oddziale.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela oprocentowania
 2. Strona Lokaty Nr 1

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze