My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata została wycofana z oferty banku
Ocena redakcji:

Lokata NR 1 w Idea Banku: od 0,3% do 0,6% w skali roku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Lokata NR 1 w Idea Banku: od 0,3% do 0,6% w skali roku
Źródło: strona Idea Banku

Depozyt zakładany na okres od 1 do 24 miesięcy z oprocentowaniem do 0,6% w skali roku i bez konieczności otwierania konta – tak w skrócie możemy scharakteryzować Lokatę NR 1 w Idea Banku.

Możliwość wpłaty niewielkich (od 500 zł) lub bardzo wysokich (do 1 mln zł) kwot sprawia, że z oferty może skorzystać właściwie każdy. Znaczenia nie ma również to, czy jesteś już klientem Idea Banku, czy nie. Do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie innych produktów, w tym konta osobistego.

Od 0,3% do 0,6% w skali roku

Elastyczność oferty przejawia się również w tym, że masz możliwość wyboru okresu trwania depozytu oraz sposobu zawierania umowy. Jeśli chcesz założyć lokatę przez Internet, telefon lub aplikację mobilną, warianty Lokaty NR1 prezentują się następująco:

 • 1 miesiąc – 0,30%;
 • 3 miesiące – 0,60%;
 • 6 miesięcy – 0,60%;
 • 12 miesięcy – 0,60%;
 • 24 miesiące - 0,60%;

Z punktu widzenia wysokości oprocentowania najkorzystniej prezentują się obecnie warianty od 3 miesięcy.

Ile możesz zyskać na Lokacie NR 1?

Poniższa tabela prezentuje całkowity zysk netto z odsetek na Lokacie NR 1. Postanowiliśmy wybrać 2 warianty: kwartalny oraz najdłuższy, dwuletni, przyjmując, że lokatę zakładamy drogą internetową.

Zysk z Lokaty NR 1 w Idea Banku
Kwota lokaty

Lokata 3-miesięczna

Lokata 24-miesięczna
500 zł 0,61 zł 5 zł
1 000 zł 1,22 zł 10 zł
5 000 zł 6 zł 49 zł
10 000 zł 12 zł 97 zł
15 000 zł 18 zł 146 zł
20 000 zł 24 zł 194 zł
30 000 zł 36 zł 292 zł
40 000 zł 49 zł 389 zł
50 000 zł 61 zł 486 zł
90 000 zł 109 zł 875 zł
100 000 zł 122 zł 972 zł
200 000 zł 243 zł 1 944 zł
300 000 zł 365 zł 2 916 zł
400 000 zł 486 zł 3 888 zł
430 000 zł 522 zł 4 180 zł
500 000 zł 608 zł 4 860 zł
1 000 000 zł 1 215 zł 9 720 zł

Jak widać, różnice między zyskiem w poszczególnych wariantach lokaty mogą być naprawdę znaczne. Ważne, byś sam zdecydował, który model oszczędzania (krótko- czy długoterminowy) najbardziej Ci odpowiada. Musisz jednak mieć przy tym na uwadze fakt, że zerwanie lokaty przed umówionym okresem będzie skutkowało utratą całości odsetek.

Czy możesz wpłacać środki na lokaty w Idea Banku bez obaw?

Odpowiedź jest prosta i konkretna: tak. Pamiętaj, że środki zgromadzone w Idea Banku – podobnie jak w innych instytucjach - podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro.

Jest jednak druga strona medalu. Lokowanie w jednym banku wyższych kwot (w tabeli oznaczyliśmy je szarym kolorem) wiąże się z pewnym ryzykiem, które podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Więcej o gwarancjach BFG dowiesz się z tego tekstu. Z kolei tutaj znajdziesz nasz szerszy komentarz dotyczący bezpieczeństwa środków w Idea Banku.

Co po zakończeniu okresu umownego?

Gdy nadejdzie koniec okresu trwania Twojego depozytu, domyślnie zostanie on odnowiony. Warunki odnowionej lokaty są uzależnione od tego, który wariant Lokaty NR 1 wybrałeś:

 • dla lokat miesięcznych i kwartalnych obowiązują po odnowieniu warunki 3-miesięcznej Lokaty Standardowej;
 • dla lokaty półrocznej po odnowieniu obowiązują warunki 6-miesięcznej Lokaty Standardowej;
 • dla zakończonych lokat 12- i 24-miesięcznej obowiązują po odnowieniu warunki rocznej Lokaty Standardowej.

Należy zaznaczyć, że Lokata NR 1 zostanie odnowiona na takich warunkach Lokaty Standardowej, jakie będą obowiązywały w dniu odnowienia. Szczegóły dotyczące Lokaty Standardowej przedstawiliśmy w tej analizie.

Co istotne, Twoja Lokata NR 1 wcale nie musi zostać odnowiona. Choć jest to opcja domyślna, to możesz ją zmienić w każdej chwili trwania depozytu w oddziale lub za pośrednictwem infolinii.

Lokata NR 1: jak otworzyć?

Jak już wspomnieliśmy, Lokatę NR 1 w Idea Banku mogą otworzyć zarówno nowi, jak i obecni klienci.

Jeśli nie korzystałeś dotąd z usług tego banku, złóż internetowy wniosek - aktywacja lokaty nastąpi po wpłacie środków na numer rachunku, który otrzymasz w wiadomości mailowej. Pamiętaj, by dokonać tego w ciągu 5 dni, gdyż właśnie wówczas upłynie termin ważności wniosku. Równolegle otrzymasz dostęp do bankowości elektronicznej Idea Banku, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z innych jego produktów.

Uwaga: jeśli nigdy dotąd nie korzystałeś z oferty Idea Banku, rozważ założenie Lokaty Happy dla nowych klientów tego banku. Lokatę możesz założyć na 3 miesiące, a jej oprocentowanie jest zdecydowanie wyższe niż opisywanej tutaj lokaty. Więcej w naszej analizie Lokaty Happy.

Z kolei obecni klienci mogą ponadto otworzyć depozyt za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej.

Czy to rzeczywiście numer 1?

Elastyczność i oprocentowanie do 0,6% w skali roku – to główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z propozycji Lokaty NR 1. Oszczędzający mogą nie tylko wybrać odpowiadający im okres trwania depozytu, ale również mają możliwość wpłaty właściwie dowolnej kwoty (musi się ona jedynie mieścić w przedziale 500 – 1 mln zł, jednak w praktyce lepiej unikać wpłat przekraczających ok. 430 tys. zł).

Pewnym problemem jest natomiast fakt, że trudno przewidzieć, na jakich warunkach lokata zostanie automatycznie odnowiona. Dotyczy to szczególnie tych, którzy zdecydują się na wariant długoterminowy. Parametr dotyczący odnawialności lokaty można co prawda zmienić – szkoda tylko, że nie dokonamy tego z poziomu bankowości internetowej, a jedynie przez telefon lub w oddziale. Nie są to jednak mankamenty, które znacząco wpływają na naszą ocenę oferty.

Sprawdź inne lokaty oferowane przez Idea Bank:

Ranking lokat Idea Bank

Jeżeli natomiast nie chcesz ograniczać się do oferty Idea Banku, sprawdź aktualny ranking lokat bankowych.

Ocena redakcji:

Zalety

 • Szeroki wachlarz wariantów lokaty.
 • Brak konieczności otwierania/posiadania innych produktów banku.
 • Możliwość wpłaty stosunkowo niskich (500 zł), jak i bardzo wysokich kwot (1 mln zł).

Wady

 • Parametr odnawialności lokaty możesz zmienić wyłącznie przez telefon lub w oddziale.

Przydatne dokumenty

 1. Strona Lokaty Nr 1
 2. Tabela oprocentowania

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze