My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

0,4% na Lokacie Powitalnej w euro w Getin Banku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
0,4% na Lokacie Powitalnej w euro w Getin Banku
Źródło: strona Getin Banku

Lokata Powitalna w euro oferowana przez Getin Bank to prawdziwy rarytas wśród depozytów walutowych. Oprocentowanie na poziomie 0,4% w skali roku to aktualnie najwyższa stawka w tym segmencie rynku lokat. Jeśli poszukujesz korzystnej oferty oszczędnościowej w obcej walucie, koniecznie zapoznaj się z tą propozycją. 

Choć nazwa depozytu – Lokata Powitalna – może sugerować, że jest on dostępny tylko dla nowych klientów Getin Banku, to warunki skorzystania z oferty wcale nie są szczególnie restrykcyjne.

Bank wymaga jedynie nieposiadania na dzień 27 sierpnia 2021 r. aktywnej lokaty w walucie euro. Jeśli zatem tego dnia nie posiadałeś w banku takowego depozytu, możesz śmiało czytać dalej.

Jakie są warunki Lokaty Powitalnej w euro?

Na lokatę możesz wpłacisz kwotę już od 100 euro do aż 100 tys. euro. Depozyt zakładany jest na 6 lub 12 miesięcy, zaś oprocentowanie wynosi 0,3% w przypadku lokaty półrocznej i 0,4% w skali roku - dla lokaty 12-miesięcznej.

Depozyt dostępny w placówce i na infolinii

Co do pozostałych warunków Lokaty Powitalnej w euro, to skorzystać z niej możesz przy okazji wizyty w oddziale Getin Banku, w placówce franczyzowej (w tym drugim przypadku wyłącznie w formie bezgotówkowej) lub na infolinii.

Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Zerwanie przez upływem umownych miesięcy będzie skutkowało utratą odsetek.

Ile możesz zyskać?

Skoro o odsetkach mowa - sprawdźmy, ile możesz zarobić na 12-miesięcznej Lokacie Powitalnej w euro (0,4%). Wartości podane w tabeli (poza zyskiem dla kwoty 100 euro) są zaokrąglone i uwzględniają już należny podatek od zysków kapitałowych:

Zysk* z Lokaty Powitalnej (12 miesięcy, 0,4% w skali roku)

Kwota lokaty [EUR]

Odsetki netto [EUR]

100

0,07

500

0,35

1 000

0,70

5 000

3,52

10 000

7,04

20 000

14,09

50 000

35,22

100 000

70,43

Gwarancje BFG

Pamiętaj, że lokaty w Getin Banku – podobnie jak w każdym innym banku funkcjonującym w naszym kraju – objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Kwota ochrony to 100 tys. euro, a więc dokładnie tyle, ile wynosi maksymalna kwota lokaty. Zwróć jednak uwagę na to, jakie środki posiadasz na innych depozytach i rachunkach w banku (w kontekście gwarancji są one sumowane).

Jak możesz zasilić rachunek lokaty?

Jak już wspomnieliśmy, lokatę można założyć wyłącznie podczas wizyty w placówce. Pozostaje kwestia, w jaki sposób możesz ją zasilić środkami w obcej walucie. Rozważmy kilka scenariuszy:

  1. Posiadasz w Getin Banku konto walutowe prowadzone w euro: To sytuacja idealna. Wystarczy wówczas zlecić w oddziale przelew na rachunek lokaty, po czym zostaje ona natychmiast aktywowana.
  2. Posiadasz konto walutowe prowadzone w euro, ale w innym banku: To również nie problem. Podczas składania wniosku o lokatę w placówce otrzymasz numer rachunku, na który w ciągu kilku dni (dokładny termin wskaże pracownik banku) będziesz musiał przelać wybraną sumę z konta walutowego. Depozyt będzie aktywny od momentu uznania wpływu na rachunek lokaty.
  3. Nie posiadasz konta walutowego w żadnym banku: W takim razie zdecydowanie powinieneś je otworzyć. Dla osób chcących oszczędzać w obcych walutach jest to produkt praktycznie niezbędny. Jeśli zasilisz rachunek lokaty z konta w złotych, możesz być niemal pewny, że strata z tytułu kosztów przewalutowania „pożre” cały Twój oczekiwany zysk. Najlepsze oferty kont walutowych znajdziesz w tym rankingu.

Oczywiście możesz udać się do oddziału Getin Banku z gotówką w euro, o ile dysponujesz odpowiednią jej ilością – bank nie pobiera opłat za wpłaty gotówkowe w oddziale. Jeśli posiadasz jedynie środki w polskiej walucie, konieczna będzie ich wymiana (np. w którymś z bankowych kantorów) i wpłata na konto walutowe.

Co po zakończeniu okresu umownego?

Lokata Powitalna ma charakter odnawialny. Oznacza to, że o ile nie zamkniesz lokaty w dniu jej zakończenia, to zostanie ona automatycznie odnowiona na ten sam okres na warunkach zwykłej lokaty walutowej.

Jeśli warunki takiej lokaty w momencie odnowienia nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące, radzimy jak najszybciej wypłacić środki i rozejrzeć się za alternatywą.

Lokata Powitalna w euro: lider wśród depozytów walutowych

Pod względem oferowanego oprocentowania (0,3% na 6 miesięcy i 0,4% na 12 miesięcy) propozycja Lokaty Powitalnej w euro w Getin Banku nie ma sobie równych wśród depozytów w tej walucie. 

Kolejną zaletą Lokaty Powitalnej jest fakt, że do jej otwarcia nie jest konieczne korzystanie z innych produktów. Wystarczy, że 27 sierpnia 2021 r. nie posiadałeś w Getin Banku aktywnej lokaty w walucie euro.

Największym minusem jest dostępność lokaty jedynie w oddziale banku. W przeciwieństwie do innych depozytów walutowych w Getin Banku nie otworzysz jej z poziomu bankowości elektronicznej. Nie zmienia to jednak faktu, że Lokata Powitalna to prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych oszczędzaniem w walutach obcych.

Ocena redakcji:

Zalety

  • najwyższe oprocentowanie wśród lokat w walucie euro dostępnych na rynku
  • brak konieczności posiadania innych produktów banku

Wady

  • dostępność wyłącznie w placówkach banku bądź na infolinii

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Getin Bank jest częścią większej instytucji – Getin Noble Banku – i zajmuje się bankowością detaliczną skierowaną do klientów indywidualnych, firmowych jak i korporacji czy wspólnot mieszkaniowych. Oferta depozytowa Getin Banku jest bardzo różnorodna i obejmuje lokaty tradycyjne zakładane w oddziale i online, depozyty walutowe, a także lokaty progresywne. Obecnie hasłem przewodnim banku są "Finanse na prostych zasadach".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze