My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Do 2% na Lokacie Powitalnej w euro w Getin Banku

Portrait
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Do 2% na Lokacie Powitalnej w euro w Getin Banku
Źródło: Źródło obrazka: strona Getin Banku

Lokata Powitalna w euro oferowana przez Getin Bank to prawdziwy rarytas wśród depozytów walutowych. Oprocentowanie na poziomie nawet 2% w skali roku to aktualnie najwyższa stawka w tym segmencie rynku lokat. Jeśli poszukujesz korzystnej oferty oszczędnościowej w obcej walucie, koniecznie zapoznaj się z tą propozycją. W dalszej części tekstu prezentujemy też sposób w jaki sposób zwiększyć zysk z Lokaty Powitalnej do ponad 4,0%!

Szczegóły lokaty

Choć nazwa depozytu – Lokata Powitalna – może sugerować, że jest on dostępny tylko dla nowych klientów Getin Banku, to warunki skorzystania z oferty wcale nie są szczególnie restrykcyjne.

Bank wymaga jedynie nieposiadania na dzień 10 marca 2019 r. aktywnej lokaty w walucie euro. Jeśli zatem tego dnia nie posiadałeś w banku takowego depozytu, możesz śmiało czytać dalej.

Jakie są warunki Lokaty Powitalnej w euro?

Na lokatę możesz wpłacisz kwotę już od 100 euro do aż 1 mln euro. Getin Bank oferuje depozyt w dwóch wersjach:

  • 3-miesięcznej z oprocentowaniem 2% w skali roku;
  • 6-miesięcznej z oprocentowaniem 1,7% w skali roku.

Krótki komentarz dotyczący oprocentowania: jeśli nie robi on na Tobie wielkiego wrażenia, to przypominamy, że oprocentowanie depozytów w euro uzależnione jest od aktualnej stawki EURIBOR 3M. Ta jest obecnie na… ujemnym poziomie (ok. -0,3%). W związku z tym oprocentowanie 2% przewyższa tę stawkę o grubo ponad 2 p.p. – jest to więc porównywalne z sytuacją, w której depozyt w polskiej walucie oferuje ok. 4% w skali roku (stawka WIBOR 3M to obecnie 1,72%)!

Depozyt dostępny wyłącznie w placówce

Co do pozostałych warunków Lokaty Powitalnej w euro, to skorzystać z niej możesz wyłącznie przy okazji wizyty w oddziale Getin Banku lub w placówce franczyzowej (w tym drugim przypadku wyłącznie w formie bezgotówkowej).

Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Decydując się na konkretny wariant lokaty, pamiętaj, że jej zerwanie przez upływem umownych 3 lub 6 miesięcy będzie skutkowało utratą odsetek.

Ile możesz zyskać?

Skoro o odsetkach mowa - sprawdźmy, ile możesz zarobić na Lokacie Powitalnej w euro w wariancie kwartalnym (2%). Wartości podane w tabeli (poza zyskiem dla kwoty 100 euro) są zaokrąglone i uwzględniają już należny podatek od zysków kapitałowych:

Zysk* z Lokaty Powitalnej (wariant 3-miesięczny, 2% w skali roku)

Kwota lokaty

[EUR]

Odsetki netto

[EUR]

Kwota lokaty

wraz z odsetkami [EUR]

100

0,4

100,04

500

2

502

1 000

4

1 004

2 000

8

2 008

5 000

20

5 020

10 000

41

10 041

20 000

81

20 081

50 000

203

50 203

100 000

405

100 405

200 000

810

200 810

500 000

2 025

502 025

1 000 000

4 050 1 004 050

Lokata Powitalna EUR Getin Bank
Kliknij, aby powiększyć

Gwarancje BFG

Pamiętaj, że depozyty w Getin Banku – podobnie jak w każdym innym banku funkcjonującym w naszym kraju – objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Kwota ochrony to jednak „tylko” 100 tys. euro, więc lokowanie w jednym banku wyższych kwot wiąże się z ryzykiem. Dlatego, choć na Lokatę Powitalną teoretycznie możesz wpłacić kilkaset, a nawet cały milion euro, robisz to na własną odpowiedzialność.

Więcej o gwarancjach BFG przeczytasz tutaj.

Jak możesz zasilić rachunek lokaty?

Jak już wspomnieliśmy, lokatę można założyć wyłącznie podczas wizyty w placówce. Pozostaje kwestia, w jaki sposób możesz ją zasilić środkami w obcej walucie. Rozważmy kilka scenariuszy:

  1. Posiadasz w Getin Banku konto walutowe prowadzone w euro: To sytuacja idealna. Wystarczy wówczas zlecić w oddziale przelew na rachunek lokaty, po czym zostaje ona natychmiast aktywowana.
  2. Posiadasz konto walutowe prowadzone w euro, ale w innym banku: To również nie problem. Podczas składania wniosku o lokatę w placówce otrzymasz numer rachunku, na który w ciągu kilku dni (dokładny termin wskaże pracownik banku) będziesz musiał przelać wybraną sumę z konta walutowego. Depozyt będzie aktywny od momentu uznania wpływu na rachunek lokaty.
  3. Nie posiadasz konta walutowego w żadnym banku: W takim razie zdecydowanie powinieneś je otworzyć. Dla osób chcących oszczędzać w obcych walutach jest to produkt praktycznie niezbędny. Jeśli zasilisz rachunek lokaty z konta w złotych, możesz być niemal pewny, że strata z tytułu kosztów przewalutowania „pożre” cały Twój oczekiwany zysk. Najlepsze oferty kont walutowych znajdziesz w tym rankingu.

Oczywiście możesz udać się do oddziału Getin Banku z gotówką w euro, o ile dysponujesz odpowiednią jej ilością – bank nie pobiera opłat za wpłaty gotówkowe w oddziale. Jeśli posiadasz jedynie środki w polskiej walucie, konieczna będzie ich wymiana (np. w którymś z bankowych kantorów) i wpłata na konto walutowe.

Co po zakończeniu okresu umownego?

Lokata Powitalna ma charakter odnawialny. Oznacza to, że o ile nie zamkniesz lokaty w dniu jej zakończenia, to zostanie ona automatycznie odnowiona na ten sam okres na warunkach zwykłej lokaty walutowej.

Jeśli warunki takiej lokaty w momencie odnowienia nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące, radzimy jak najszybciej wypłacić środki i rozejrzeć się za alternatywą.

Jak zwiększyć oprocentowanie Lokaty Powitalnej do ponad 4,0% w skali roku?

A teraz obiecany przez nas na wstępie sposób na zwiększenie oprocentowania Lokaty Powitalnej do ponad 4,0% w skali roku. Sposób ten pozwoli nam jednocześnie wyeliminować ryzyko kursowe naszej inwestycji (innymi słowy - niezależnie od kursu euro na koniec oszczędzania, w przeliczeniu na złote zawsze zarobicie tyle samo. Ostrzegamy jednak, że jest to opcja wyłącznie dla osób z pewnym doświadczeniem w zakresie inwestowania na rynkach finansowych, które posiadają dostęp do rachunku maklerskiego (zobacz aktualny ranking najlepszych kont maklerskich).

Przechodząc do konkretów - w momencie otwarcia Lokaty Powitalnej powinniśmy otworzyć krótką pozycję na walutowych kontraktach terminowych oznaczonych jako FEUR (najlepiej, aby był to kontrakt z 3-miesięcznym terminem wykonania np. seria FEURM19). Pamiętajmy, aby nominalna wartość takiej pozycji pokrywała się z kwotą lokaty. Przykładowo - wpłacając na lokatę 10 tys. euro powinniśmy dokonać sprzedaży 10 kontraktów (ich łącza wartość to 10 tys. euro). Alternatywnie możemy otworzyć krótką pozycję na parze walutowej EUR/USD korzystając z rachunku forex, jednak jest to nieco gorsza opcja.

Aktualnie kontrakt walutowy FEURM19 notowany jest z premią w stosunku do faktycznego kursu wymiany euro do złotego (wynika to ze wspomnianych już różnic w stopach procentowych). Po 3-miesiącach (a więc z momencie wygaśnięcia kontraktu) cała ta różnica zostanie jednak zniwelowana i będzie stanowiła nasz zysk. W praktyce więc po zakończeniu lokaty trafi do nas 2% odsetek, a kolejne 2% dostarczy nam kontrakt walutowy. Jednocześnie pozbywamy się w ten sposób ryzyka walutowego, co pokazaliśmy w poniżej tabeli (obliczenia dla lokaty w wysokości 10 tys. euro).

Zysk* z Lokaty Powitalnej zabezpieczonej od zmian kursowych za pomocą kontraktów terminowych

Kurs euro na zakończenie inwestycji

Kwota lokaty w przeliczeniu na polskie złote

Zysk na kontrakcie terminowym

Łączne saldo inwestycji w przeliczeniu na polskie złote

4,40

44180

-828

43352

4,35

43678

-326

43352

4,30

43176

176

43352

4,25

42674

678

43352

4,20

42172

1180

43352

Zdajemy sobie sprawę, że dla laika powyższy trik może wyglądać na bardzo skomplikowany. Jednak w praktyce wszystko sprowadza się w zasadzie do jednego kliknięcia myszką. Tylko tyle wystarczy, aby podwoić swój zysk z Lokaty Powitalnej w Getin Banku!

Lokata Powitalna w euro: lider wśród depozytów walutowych

Pod względem oferowanego oprocentowania (w tym przypadku to aż 2% w skali roku w wariancie 3-miesięcznym) propozycja Lokaty Powitalnej w euro w Getin Banku nie ma sobie równych wśród depozytów w obcych walutach. Co ciekawe, zdetronizowała ona inną ofertę tego banku, która w wariancie rocznym daje 0,75% w skali roku.

Kolejną zaletą Lokaty Powitalnej jest fakt, że do jej otwarcia nie jest konieczne korzystanie z innych produktów. Wystarczy, że 10 marca 2019 r. nie posiadałeś w Getin Banku aktywnej lokaty w walucie euro.

Największym minusem jest dostępność lokaty jedynie w oddziale banku. W przeciwieństwie do innych depozytów walutowych w Getin Banku nie otworzysz jej z poziomu bankowości elektronicznej. Nie zmienia to jednak faktu, że Lokata Powitalna to prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych oszczędzaniem w walutach obcych.

Ocena redakcji:

Zalety

  • wysokie oprocentowanie (2% w skali roku w wariancie 3-miesięcznym
  • brak konieczności posiadania innych produktów banku

Wady

  • z lokaty nie mogą skorzystać osoby, które 10 lutego 2019 r. posiadały w Getin Banku aktywną lokatę w euro
  • dostępność wyłącznie w placówkach banku

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Getin Bank jest częścią większej instytucji – Getin Noble Banku – i zajmuje się bankowością detaliczną skierowaną do klientów indywidualnych, firmowych jak i korporacji czy wspólnot mieszkaniowych. Oferta depozytowa Getin Banku jest bardzo różnorodna i obejmuje lokaty tradycyjne zakładane w oddziale i online, depozyty walutowe, a także lokaty progresywne. Obecnie hasłem przewodnim banku są "Finanse na prostych zasadach".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze