My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Banku. Klienci nie mają się czego obawiać, o czym przeczytasz w naszym artykule.

Ocena redakcji:

6,5% w skali roku na Lokacie Rentierskiej w Noble Banku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
6,5% w skali roku na Lokacie Rentierskiej w Noble Banku
Źródło: strona Noble Banku

Co Ty na to, by „wynająć” swój majątek bankowi i żyć z odsetek? Właśnie taką możliwość daje swoim klientom Noble Bank, oferując Lokatę Rentierską z oprocentowaniem nawet 6,5% w skali roku. Zgodnie ze specyfiką podobnych produktów odsetki z takiego depozytu bank wypłaca już w trakcie inwestycji – w tym przypadku co miesiąc.

Noble Bank specjalizuje się w ofercie dla klientów z nieco grubszym portfelem. Właśnie takim osobom proponowana jest Lokata Rentierska z oprocentowaniem do 6,5% w skali roku.

Depozyt jest dostępny dla nowych i obecnych klientów Noble Banku, którzy posiadają w nim Konto Osobiste Noble lub Konto Osobiste Noble Private Banking. Możesz na niego wpłacić kwotę już od 50 tys. zł.

Odsetki co miesiąc na koncie

W Getin Noble Banku Lokata Rentierska zakładana jest na 18, 24 lub 36 miesięcy. Oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,0% i 5,0% i 6,5 w skali roku.

Kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc, przy czym - zamiast podwyższać kapitał zgromadzony na lokacie – trafiają one automatycznie na Twoje konto osobiste. Jest to więc swoisty „czynsz” od banku za To, że przechowujesz u niego swoje środki. Co więcej, to Ty wyznaczysz konkretny dzień w miesiącu, w którym będą wypłacane odsetki.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o specyficznym produkcie, jakim jest lokata rentierska, przeczytaj ten tekst.

Ile możesz zyskać na Lokacie Rentierskiej w Noble Banku?

W poniższej tabeli prezentujemy miesięczną kwotę odsetek, jaka zostanie wypłacona, jeśli zdecydujesz się na Lokatę Rentierską w Noble Banku. Oczywiście po zakończeniu okresu oszczędzania zainwestowany kapitał wróci do Ciebie w całości z powrotem.

Łączna kwota odsetek otrzymana w tracie trwania Lokaty Rentierskiej
Kwota lokaty Odsetki z lokaty 18-miesięcznej

Odsetki z lokaty 2-letniej

Odsetki z lokaty 3-letniej
50 000 zł 2436 zł 4052 7898 zł
75 000 zł 3654 zł 6078 11 846 zł
100 000 zł 4872 zł 8104 15 795 zł
150 000 zł 7308 zł 12 156 zł 23 693 zł
180 000 zł 8770 zł 14 588 zł 28 431 zł
200 000 zł 9745 zł 16 209 zł 31 590 zł
300 000 zł 14 617 zł 24 313 zł 47 385 zł
400 000 zł 19 489 zł 32 417 zł 63 180 zł
450 000 zł 21 925 zł 36 469 zł 71 078 zł

Miesięczny zysk z Lokaty rentierskiej w Noble Banku
Kliknij, aby powiększyć

Na co zwrócić uwagę?

Z propozycją związanych jest kilka istotnych kwestii. Warto je poruszyć, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty.

Czy Twoje środki będą bezpieczne?

Po pierwsze: gwarancje BFG. Noble Bank pozwala na wpłaty na Lokatę Rentierską właściwie nieograniczonych kwot (byle równych lub wyższych niż 50 tys. zł). Z drugiej strony, ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego objęte są jedynie środki do równowartości 100 tys. euro. W przypadku np. bankructwa banku (to mało prawdopodobny scenariusz, ale jednak) otrzymasz więc jedynie zwrot ok. 450 tys. zł, a środki powyżej tego progu zwyczajnie przepadną.

Dowiedz się więcej o BFG

Z tego względu, dla bezpieczeństwa, radzimy nie lokować w jednej instytucji kwot przewyższających limit środków objętych ochroną BFG. Oczywiście Noble Bank nie jest tu wyjątkiem - ta uwaga dotyczy również każdego innego banku. W celu uniknięcia ryzyka najlepszym wyjściem będzie po prostu podział majątku pomiędzy kilka instytucji.

Co się stanie, jeśli zerwiesz lokatę przed umówionym okresem?

Rezygnacja z depozytu spowoduje, że Twoje oprocentowanie spadnie do poziomu 0,1% w skali roku. W momencie rezygnacji z lokaty „kwota wypłaty zostaje pomniejszona o odsetki już wypłacone”.

Zrywanie depozytu przed terminem nie jest zatem najlepszym pomysłem, choć skutki takiego ruchu i tak będą mniej dotkliwe w przypadku zwykłej lokaty – ogromna większość tradycyjnych depozytów charakteryzuje się bowiem całkowitą utratą odsetek po ich przedterminowym zamknięciu.

Lokata Rentierska w Noble Banku jest nieodnawialna.

Jak mogę skorzystać z Lokaty Rentierskiej?

Lokatę założysz w bankowości internetowej, w oddziale lub telefonicznie.

Konto Osobiste Noble i Konto Osobiste Noble Private Banking

Pora przedstawić parametry kont osobistych, których posiadanie uprawnia do skorzystania z propozycji Lokaty Rentierskiej.

Właściwie jedyną istotną opłatą dotyczącą Konta Osobistego Noble oraz Konta Osobistego Noble Private Banking jest miesięczna opłata za prowadzenie konta. Niestety, jest ona bardzo wysoka. W przypadku pierwszego rachunku wynosi ona 50 zł, a uniknąć jej można jedynie dzięki aktywom w banku w wysokości min. 200 tys. zł lub zapewnieniu w danym miesiącu wpływów na poziomie co najmniej 10 tys. zł. Z kolei z rachunkiem dla klientów bankowości prywatnej wiąże się opłata za prowadzenie aż 250 zł, a jej uniknięcie wymaga posiadania w banku aktywów w wysokości co najmniej 1 mln zł.

Korzyści związane z posiadaniem jednego ze wspomnianych kont to m.in. bezprowizyjne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie i szereg ekskluzywnych przywilejów. Dla przykładu, w bankowości osobistej Noble Banku możesz negocjować warunki korzystania z depozytów oraz korzystać z programu Nobile Prime (dzięki niemu masz dostęp do strefy VIP na lotniskach, ubezpieczeń i zniżek). Z kolei klienci bankowości prywatnej mogą oprócz tego liczyć na wsparcie osobistego doradcy oraz na pełną obsługę w zakresie zarządzania majątkiem.

Lider wśród lokat rentierskich

W kategorii lokat rentierskich propozycja Noble Banku jest jedną z najlepszych na rynku. Z wypracowanych odsetek będziesz mógł korzystać na bieżąco, ponieważ bank będzie je wypłacał na Twoje konto osobiste każdego miesiąca w wybranym przez Ciebie dniu.

Z drugiej strony, posiadanie wspomnianego rachunku osobistego może stanowić pewien problem. Bardzo wysokiej opłaty za jego prowadzenie można co prawda uniknąć, ale wymaga to ponadprzeciętnie wysokich dochodów/aktywów. Również konieczność wpłaty co najmniej 150 tys. zł wskazuje, że z Lokaty Rentierskiej w Noble Banku skorzystają raczej zamożniejsi klienci.

Jeśli nie jesteś milionerem, a mimo to interesuje Cię ten nieszablonowy produkt, możesz skorzystać z konkurencyjnych ofert. Część lokat rentierskich otworzysz, posiadając kapitał początkowy na poziomie 5-10 tys. zł. Nie każda wymaga również zakładania konta, a jeśli nawet, to oferowane rachunki są zwyczajnie tańsze niż w Noble Banku.

Jeszcze raz zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułem o lokatach rentierskich. Na samym końcu umieściliśmy ranking tego typu ofert, który z pewnością okaże się pomocny.

Ocena redakcji:

Zalety

  • konkurencyjne oprocentowanie

Wady

  • konieczność posiadania konta osobistego

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Noble Bank jest marką Getin Noble Banku, związaną z bankowością prywatną. Instytucja obsługuje zamożnych klientów, zapewniając im najwyższą jakość usług. Depozyty Noble Banku to m.in. lokaty na nowe środki, w walutach obcych, natomiast lokata rentierska należy do najlepszych tego typu depozytów na rynku.

Czytaj więcej
Znajdź podobne:

Przeczytaj także

Komentarze