My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Nawet 3,50% na Lokacie Standardowej w Idea Banku

Portrait
Rafał Janik Ostatnia aktualizacja:
Aktualnie kończy doktorat z zakresu rynków finansowych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 3,50% na Lokacie Standardowej w Idea Banku

Jeszcze do niedawna Lokata Standardowa w Idea Banku była prawdopodobnie najgorszym depozytem terminowym na polskim rynku, oferującym odsetki na poziomie….0,01%. W ostatnim czasie mamy jednak zwrot o 180 stopni, a Lokata Standardowa z roli outsidera stała się jedynym z największych depozytowych hitów.

Szczegóły lokaty

Niemałe zaskoczenie spotkało nas niedawno podczas codziennej aktualizacji naszego rankingu najlepszych lokat (zobacz ranking). Okazało się bowiem, że oprocentowanie Lokaty Standardowej ze zwyczajowych 0,01% wzrosło w zależności od jej wariantu do 3,00% - 3,50%!

Lokata tylko przez telefon

Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji, jedyną możliwością złożenia wniosku o otwarcie Lokaty Standardowej jest kontakt z infolinią. Tak złożony wniosek jest ważny przez 5 dni – do tego czasu powinniśmy dokonać wpłaty na wskazany w nim rachunek bankowy (potwierdzenie przyjęcia wniosku otrzymamy drogą mailową). Klient zainteresowany Lokatą Standardową może wybrać jeden z trzech jej wariantów:

  • 3 miesięczny – oprocentowanie 3,50%,
  • 6 miesięczny – oprocentowanie 3,00%,
  • 12 miesięczny – oprocentowanie 3,00%.

Maksymalna kwota lokaty to 1 mln zł. Ciekawostką jest natomiast to, że minimum wymagane do jej otwarcia to zaledwie….1 grosz. Lokata cechuje się domyślnie aktywną odnawialnością. Oznacza to, że po jej zakończeniu Twoje pieniądze zostaną ulokowane ponownie na ten sam okres. Przykładowo – jeśli do tej pory korzystałeś z 3-miesięcznego wariantu lokaty, także i tym razem lokata będzie otwarta na okres jednego kwartału.

Podstawa oprocentowania dla zakończonych lokat

Lokata Standardowa pełni również funkcję lokaty referencyjnej dla innych depozytów odnawianych przez Idea Bank. Innymi słowy – wszystkie zakończone lokaty mające aktywna opcję odnawialności, otwierane są na warunkach Lokaty Standardowej. Przykładowo – jeśli skończysz oszczędzać na Lokacie Beztroskiej (przeczytaj analizę lokaty) Twoje pieniądze zostaną ponownie ulokowane, tyle że tym razem na warunkach Lokaty Standardowej.

Do tej pory ostrzegaliśmy przez takim scenariuszem, gdyż oprocentowanie takiej odnowionej lokaty wynosiło symboliczne 0,01%. Ale wraz ze wzrostem oprocentowania Lokaty Standardowej takie odnowienie stało się o wiele bardziej atrakcyjne – w wielu przypadkach możliwe do uzyskania odsetki są bowiem wyższe niż „oryginalna” lokata!

Ile możesz zarobić na Lokacie Standardowej?

W poniższej tabeli prezentujemy zysk, jaki możesz osiągnąć na lokacie standardowej w zależności od ulokowanej kwoty i wybranego okresu oszczędzania.

Zysk* z Lokaty Standardowej w Idea Banku

Kwota lokaty

3-miesiące

6-miesięcy

12-miesięcy

1 000 zł

7 zł

12 zł

24 zł

5 000 zł

35 zł

61 zł

122 zł

10 000 zł

71 zł

122 zł

243 zł

20 000 zł

142 zł

243 zł

486 zł

50 000 zł

355 zł

608 zł

1 215 zł

Lokata Standardowa w Idea Banku
Kliknij, aby powiększyć

Gwarancje BFG

Lokata Standardowa podobnie jak wszystkie inne depozyty terminowe w Idea Banku objęta jest 100% gwarancjami ze strony BFG. Kwota gwarancji to aż 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł). Więcej informacji na temat bezpieczeństwa depozytów bankowych znajdziesz tutaj). A jeśli chcesz poznać nasze zdanie na temat bezpieczeństwa depozytów w Idea Banku, przeczytaj ten artykuł.

Walka o utrzymanie klientów?

Wyraźnie widać, że zarządowi Idea Banku bardzo zależy na zatrzymaniu depozytów swoich klientów, a podniesienie oprocentowania Lokaty Standardowej z 0,01% do nawet 3,50% jest jednym z tego przejawów. Czy więc warto skorzystać z tej oferty? Naszym zdaniem…..nie. Powód? Dostępność lokaty wyłącznie za pośrednictwem infolinii.

Oczywiście nikomu nie bronimy przechodzić żmudnego procesu telefonicznego zakładania lokaty, jednak znacznie łatwiej będzie otworzyć Lokatę Beztroską. Jest to lokata oferująca jeszcze wyższe oprocentowaine (3,9% na 3 miesiące), a założyć ją możemy w bardzo wygodny sposób drogą internetową lub mobilną. A jeśli z jakiś powodów będziemy chcieli wcześniej wycofać swoje środki, będziemy mogli to zrobić z zachowaniem wypracowanych do tego dnia odsetek.

Ocena redakcji:

Zalety

  • Bardzo wysokie oprocentowanie
  • Dowolność deponowanych kwot (od 0,01 zł do 1 mln zł)
  • Brak konieczności posiadania konta osobistego

Wady

  • Lokata dostępna wyłącznie na infolinii banku

Przydatne dokumenty

  1. Specyfikacja Lokaty Standardowej (s. 10 dokumentu)

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze