My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

1 października 2020 r. Inbank podniósł oprocentowanie lokaty na 6 i 12 miesięcy oraz na 24 miesiące.

Ocena redakcji:

Nawet 2,2% zysku na Lokacie standardowej w Inbanku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 2,2% zysku na Lokacie standardowej w Inbanku
Źródło: strona Inbanku

Inbank to stosunkowo niewielki, wywodzący się z Estonii bank, który z miesiąca na miesiąc coraz śmielej radzi sobie w naszym kraju. Jego atutem jest Lokata standardowa, której oprocentowanie w zależności od okresu oszczędzania wynosi od 0,9% do nawet 2,2%. Dużym plusem tego depozytu jest brak jakichkolwiek haczyków – założymy go bez konieczności posiadania jakichkolwiek innych produktów finansowych. Aby zacząć oszczędzać w Inbanku, wystarczy 5 tysięcy złotych.

Jeśli szukasz długoterminowej oferty oferującej przyzwoite oprocentowanie, to Lokata standardowa w Inbanku będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Zakładając depozyt o 5-letnim okresie zapadalności, otrzymasz odsetki na poziomie 2,2% w skali roku (lokata w wariancie 3-miesięcznym zapewni Ci 0,9% rocznego zysku). Na tle konkurencji oferującej depozyty długoterminowe Lokata standardowa to aktualnie bezapelacyjny numer 1.

Natomiast jeśli nie chcesz „mrozić” swojego kapitału na tak długi okres, możesz wybrać wersję z krótszym okresem zapadalności np. 6-miesięcznym. Powinieneś jednak wiedzieć, że wówczas odsetki nie będą już tak atrakcyjne i wyniosą 1,45%.

Poniżej prezentujemy wszystkie warianty Lokaty standardowej wraz z oferowanym oprocentowaniem:

 • 5 lat – 2,20%;
 • 4 lata – 2,00%;
 • 3 lata – 1,85%;
 • 2 lata – 1,80%;
 • 12 miesięcy – 1,70%;
 • 6 miesięcy – 1,45%;
 • 3 miesiące - 0,90%.

Elastyczność i brak „haczyków”

Osoby zainteresowane założeniem Lokaty standardowej będą potrzebowały do tego zaledwie 5 tys. zł. Maksymalna kwota pojedynczego depozytu wynosi 50 tys. zł. A co zrobić, jeśli posiadamy większą sumę oszczędności, którą chcielibyśmy powierzyć Inbankowi? W takim przypadku wystarczy… założyć następną Lokatę standardową. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, każda osoba może założyć dowolną liczbę depozytów; jedyne ograniczenie to maksymalna kwota wszystkich posiadanych lokat, która wynosi 400 tys. zł.

Lokatę standardową otworzymy w bardzo wygodny sposób drogą elektroniczną. Ofertę Inbanku charakteryzuje całkowity brak „haczyków”. W praktyce oznacza to brak konieczności zakładania konta osobistego czy podpisywania innych umów produktowych, np. o pożyczkę. Deponowanie oszczędności na Lokacie standardowej cechuje więc maksimum prostoty.

Premia za systematyczność

Na atrakcyjnym oprocentowaniu, wysokiej elastyczności oraz na braku „haczyków” plusy Lokaty standardowej się jednak nie kończą. Dodatkowym atutem jest bonus w wysokości 0,1 p.p. dla lokat, które zostaną automatycznie odnowione (opcję automatycznego odnowienia ustawisz podczas otwierania swojego pierwszego depozytu).

Przykładowo – wybierając 12-miesięczny wariant Lokaty standardowej, możesz liczyć na zysk w wysokości 1,70% w skali roku, ale gdy po upływie pełnego roku dojdzie do jej automatycznego odnowienia, wówczas oferowane oprocentowanie zwiększy się do 1,80%.

Bezpieczeństwo lokaty

Mimo że Inbank nie podlega bezpośrednio Komisji Nadzoru Finansowego ani Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, to oszczędzanie w nim jest bardzo bezpieczne. Wszystko dzięki gwarancjom ze strony estońskiego funduszu Tagatisfond. W razie mało prawdopodobnej upadłości banku, fundusz zwróci klientom ich pieniądze do równowartości 100 tys. euro. W praktyce bezpieczeństwo lokat w Inbanku nie różni się więc niczym od tych zakładanych w polskich bankach.

Jedyna różnica polega na tym, że w razie ewentualnego bankructwa Inbanku procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków.

Z estońskim Funduszem Gwarancyjnym można skontaktować się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Tagatisfond w języku estońskim, angielskim i rosyjskim.

Ile można zarobić na Lokacie standardowej?

W poniższej tabeli prezentujemy wyliczenia zysku dla przykładowych kwot i wariantów Lokaty standardowej. Podane kwoty są wartościami netto (uwzględniają już podatek „Belki”).

Zysk* z Lokaty Standardowej Inbanku
Kwota lokaty Lokata 12-miesięczna Lokata 3-letnia Lokata 5-letnia
5 000 zł 69 zł 225 zł 446 zł
7 500 zł 103 zł 337 zł 668 zł
10 000 zł 138 zł 450 zł 891 zł
12 500 zł 172 zł 562 zł 1 114 zł
15 000 zł 207 zł 674 zł 1 337 zł
17 500 zł 241 zł 787 zł 1 559 zł
20 000 zł 275 zł 899 zł 1 782 zł
25 000 zł 344 zł 1 124 zł 2 228 zł
30 000 zł 413 zł 1 349 zł 2 673 zł
40 000 zł 551 zł 1 798 zł 3 564 zł
50 000 zł 689 zł 2 248 zł 4 455 zł

Zysk z 3-letniej i 5-letniej Lokaty standardowej w Inbanku
Kliknij, aby powiększyć
Naszym zdaniem

Jak zdążyliśmy zaznaczyć już na wstępie – Lokata standardowa to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób szukających atrakcyjnego, długoterminowego depozytu. Oprocentowanie na poziomie 2,2% w przypadku wariantu 5-letniego (oraz minimalnie niższe odsetki na lokatach 3- i 4-letnich) na tle konkurencji musi robić wrażenie.

Przy tak długim okresie oszczędzania należy jednak brać pod uwagę ewentualne wzrosty stóp procentowych. Gdyby rzeczywiście ten scenariusz się spełnił, oprocentowanie na wielu konkurencyjnych lokatach mogłoby pójść w górę, podczas gdy nasz depozyt nadal oferowałby zysk w wysokości 2,2%. Doświadczenie i intuicja mówią nam jednak, że podwyżki w bliższej perspektywie nie będą znaczne, stąd wybór Lokaty standardowej w wariancie długoterminowym – z uwagi na bardzo atrakcyjne oprocentowanie – wydaje się na daną chwilę w pełni racjonalny.

Mówiąc krótko: Lokata standardowa w Inbanku w wariancie długoterminowym (dwa lata i więcej) – tak. Depozyt w wariancie krótkoterminowym (szczególnie 3-miesięcznym) – tak, ale tylko w przypadku chęci dywersyfikacji posiadanych oszczędności na różne banki.

Ocena redakcji:

Zalety

 • Wysokie oprocentowanie lokaty w wariantach długoterminowych.
 • Brak konieczności posiadania konta.
 • Lokata łatwo dostępna przez Internet.
 • Szerokie spektrum kwot, które możemy zainwestować.

Wady

 • Przeciętne oprocentowanie lokaty w wariantach krótkoterminowych.
 • W razie ewentualnego bankructwa Inbanku procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków.

Przydatne dokumenty

 1. 2020-10/tabela-oprocentowania-inbank.pdf

O banku

Inbank jest bankiem z Estonii, którego usługi dostępne są dla klientów na 8 europejskich rynkach (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Austria, Francja, Holandia). Bank działa online i oferuje polskim klientom: pożyczki, kredyty i lokaty.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze