My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

23 września 2021 r. Inbank podwyższył oprocentowanie wszystkich lokat.

Ocena redakcji:

Nawet 1,7% zysku na Lokacie standardowej w Inbanku (bez konta!)

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 1,7% zysku na Lokacie standardowej w Inbanku (bez konta!)
Źródło: strona Inbanku

Estoński Inbank zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Trudno się dziwić – jego atutem jest Lokata standardowa z oprocentowaniem nawet 1,7% w wariancie rocznym, co w obecnej sytuacji rynkowej jest naprawdę atrakcyjną stawką. Jakby tego było mało, lokatę założymy bez konieczności posiadania jakichkolwiek innych produktów. Aby zacząć oszczędzać w Inbanku, wystarczy posiadać do ulokowania 5000 zł.

Jeśli szukasz oferty oferującej atrakcyjne rynkowo oprocentowanie, to Lokata standardowa w Inbanku będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Zakładając depozyt o 5-letnim okresie zapadalności, otrzymasz odsetki na poziomie 1,7% w skali roku. Na tle konkurencji oferującej depozyty długoterminowe Lokata standardowa to aktualnie bezapelacyjny numer 1.

Natomiast jeśli nie chcesz „mrozić” swojego kapitału na tak długi okres, możesz wybrać jedną z wersji z krótszym okresem zapadalności, które również oferują solidne stawki.

Poniżej prezentujemy wszystkie warianty Lokaty standardowej wraz z oferowanym oprocentowaniem:

 • 5 lat – 1,70%;
 • 4 lata – 1,65%;
 • 3 lata – 1,60%;
 • 2 lata – 1,60%;
 • 12 miesięcy – 1,60%;
 • 6 miesięcy – 1,40%;
 • 3 miesiące - 1,20%;
 • 1 miesiąc - 1,00%.

Elastyczność i brak „haczyków”

Osoby zainteresowane założeniem Lokaty standardowej będą potrzebowały do tego zaledwie 5 tys. zł. Maksymalna kwota pojedynczego depozytu wynosi 50 tys. zł. A co zrobić, jeśli posiadamy większą sumę oszczędności, którą chcielibyśmy powierzyć Inbankowi? W takim przypadku wystarczy... założyć następną Lokatę standardową. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, każda osoba może założyć dowolną liczbę depozytów; jedyne ograniczenie to maksymalna kwota wszystkich posiadanych lokat, która wynosi 400 tys. zł.

Lokatę standardową otworzymy w bardzo wygodny sposób drogą elektroniczną. Ofertę Inbanku charakteryzuje całkowity brak „haczyków”. W praktyce oznacza to brak konieczności zakładania konta osobistego czy podpisywania innych umów produktowych, np. o pożyczkę. Deponowanie oszczędności na Lokacie standardowej cechuje więc maksimum prostoty.

Premia za systematyczność

Na atrakcyjnym oprocentowaniu, wysokiej elastyczności oraz na braku „haczyków” plusy Lokaty standardowej się jednak nie kończą. Dodatkowym atutem jest bonus w wysokości 0,1 p.p. dla lokat, które zostaną automatycznie odnowione (opcję automatycznego odnowienia ustawisz podczas otwierania swojego pierwszego depozytu).

Przykładowo – wybierając 12-miesięczny wariant Lokaty standardowej, możesz liczyć na zysk w wysokości 1,60% w skali roku, ale gdy po upływie pełnego roku dojdzie do jej automatycznego odnowienia, wówczas oferowane oprocentowanie zwiększy się do 1,70%.

Bezpieczeństwo lokaty

Mimo że Inbank nie podlega bezpośrednio Komisji Nadzoru Finansowego ani Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, to oszczędzanie w nim jest bardzo bezpieczne. Wszystko dzięki gwarancjom ze strony estońskiego funduszu Tagatisfond. W razie mało prawdopodobnej upadłości banku, fundusz zwróci klientom ich pieniądze do równowartości 100 tys. euro. W praktyce bezpieczeństwo lokat w Inbanku nie różni się więc niczym od tych zakładanych w polskich bankach.

Jedyna różnica polega na tym, że w razie ewentualnego bankructwa Inbanku procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków.

Z estońskim Funduszem Gwarancyjnym można skontaktować się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Tagatisfond w języku estońskim, angielskim i rosyjskim.

Ile można zarobić na Lokacie standardowej?

W poniższej tabeli prezentujemy wyliczenia zysku dla przykładowych kwot i wariantów Lokaty standardowej. Podane kwoty są wartościami netto (uwzględniają już podatek „Belki”).

Zysk* z Lokaty Standardowej Inbanku
Kwota lokaty Lokata 6-miesięczna Lokata 12-miesięczna Lokata 5-letnia
5 000 zł 28 zł 65 zł 344 zł
10 000 zł 57 zł 130 zł 689 zł
12 500 zł 71 zł 194 zł 861 zł
15 000 zł 85 zł 194 zł 1 033 zł
17 500 zł 99 zł 227 zł 1 205 zł
20 000 zł 113 zł 259 zł 1 377 zł
25 000 zł 142 zł 324 zł 1 721 zł
30 000 zł 170 zł 389 zł 2 066 zł
40 000 zł 227 zł 518 zł 2 754 zł
50 000 zł 284 zł 648 zł 3 443 zł

Zysk z Lokaty standardowej 6- i 12-miesięcznej w Inbanku
Kliknij, aby powiększyć

Bezpiecznie i efektywnie

Lokata standardowa to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób szukających atrakcyjnego, długoterminowego depozytu. Oprocentowanie na poziomie 1,7% w przypadku wariantu 5-letniego (oraz minimalnie niższe odsetki na lokatach 2-, 3- i 4-letnich) na tle konkurencji musi robić wrażenie.

Ze względu na niezłe oprocentowanie sprawdzi się również depozyt w wariancie krótkoterminowym (3- i 6-miesięcznym), zwłaszcza w przypadku chęci dywersyfikacji posiadanych oszczędności. Mówiąc wprost: żal nie skorzystać.

Ocena redakcji:

Zalety

 • Wysokie oprocentowanie lokaty.
 • Brak konieczności posiadania konta.
 • Lokata łatwo dostępna przez Internet.
 • Szerokie spektrum kwot, które możemy zainwestować.

Wady

 • W razie ewentualnego bankructwa Inbanku procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela oprocentowania

O banku

Inbank jest bankiem z Estonii, którego usługi dostępne są dla klientów na 8 europejskich rynkach (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Austria, Francja, Holandia). Bank działa online i oferuje polskim klientom: pożyczki, kredyty i lokaty.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze