My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Nawet 3,35% zysku na Lokacie standardowej w Inbanku

Portrait
Rafał Janik
Aktualnie kończy doktorat z zakresu rynków finansowych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 3,35% zysku na Lokacie standardowej w Inbanku
Źródło: strona Inbanku

Inbank to stosunkowo niewielki, wywodzący się z Estonii bank, który z miesiąca na miesiąc coraz śmielej radzi sobie w naszym kraju. Jego asem atutowym jest Lokata standardowa, której oprocentowanie w zależności od okresu oszczędzania wynosi od 2,45% do nawet 3,35%. Dużym plusem tej lokaty jest brak jakichkolwiek haczyków – założymy ją bez konieczności posiadania jakichkolwiek innych produktów finansowych. Aby zacząć oszczędzać w Inbanku wystarczy 5 tysięcy złotych.

Szczegóły lokaty

Jeśli szukasz długoterminowej lokaty oferującej przyzwoite oprocentowanie, to Lokata standardowa w Inbanku będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Zakładając depozyt o 5-letnim okresie zapadalności otrzymasz odsetki na poziomie aż 3,35% w skali roku. Natomiast lokata w wariancie 3-letnim zapewni Ci 3,15% rocznego zysku. Na tle konkurencji oferującej depozyty długoterminowe Lokata standardowa to aktualnie bezapelacyjny numer 1.

Natomiast jeśli nie chcesz „mrozić” swojego kapitału na tak długi okres czasu, możesz wybrać wersję z krótszym okresem zapadalności np. 6-miesięcznym. Powinieneś jednak wiedzieć, że wówczas odsetki nie będą już tak atrakcyjne i wyniosą 2,65%.

Poniżej prezentujemy wszystkie warianty Lokaty standardowej wraz z oferowanym oprocentowaniem:

 • 5 lat – 3,35%;
 • 4 lata – 3,25%;
 • 3 lata – 3,15%;
 • 2 lata – 3,00%;
 • 12 miesięcy – 2,85%;
 • 6 miesięcy – 2,65%;
 • 3 miesiące 2,45%.

Elastyczność i brak „haczyków”

Osoby zainteresowane założeniem Lokaty standardowej będą potrzebowały do tego zaledwie 5 tys. zł. Natomiast maksymalna kwota pojedynczej lokaty wynosi 50 tys. zł. A co zrobić jeśli posiadamy większą sumę oszczędności, którą chcielibyśmy powierzyć Inbankowi? W takim przypadku wystarczy… założyć następną Lokatę standardową. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, każda osoba może założyć dowolną liczbę depozytów. Jedyne ograniczenie to maksymalna kwota wszystkich posiadanych lokat, która wynosi 400 tys. zł.

Lokatę standardową otworzymy w bardzo wygodny sposób drogą elektroniczną. Ofertę Inbanku charakteryzuje całkowity brak „haczyków”. W praktyce oznacza to brak konieczności zakładania konta osobistego czy podpisywania innych umów produktowych, np. o pożyczkę. Deponowanie oszczędności na Lokacie standardowej cechuje więc maksimum prostoty.

Premia za systematyczność

Na atrakcyjnym oprocentowaniu, wysokiej elastyczności oraz na braku „haczyków” plusy Lokaty standardowej się jednak nie kończą. Dodatkowym atutem jest bonus w wysokości 0,1 p.p. dla lokat, które zostaną automatycznie odnowione (opcję automatycznego odnowienia ustawisz podczas otwierania swojego pierwszego depozytu).

Przykładowo – wybierając 12-miesięczny wariant Lokaty standardowej możesz liczyć na zysk w wysokości 2,85% w skali roku. Ale, gdy po upływie pełnego roku dojdzie do jej automatycznego odnowienia, wówczas oferowane oprocentowanie zwiększy się do 2,95%.

Bezpieczeństwo lokaty

Mimo, że Inbank nie podlega bezpośrednio Komisji Nadzoru Finansowego ani Bankowego Funduszowi Gwarancyjnemu, to oszczędzanie w nim jest bardzo bezpieczne. Wszystko dzięki gwarancjom ze strony estońskiego funduszu Tagatisfond. W razie mało prawdopodobnej upadłości banku, fundusz zwróci klientom ich pieniądze do równowartości 100 tys. euro. W praktyce bezpieczeństwo lokat w Inbanku nie różni się więc niczym od tych zakładanych w polskich bankach.

Jedyna różnica polega na tym, że w razie ewentualnego bankructwa Inbanku procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków.

Z estońskim Funduszem Gwarancyjnym można skontaktować się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Tagatisfond w języku estońskim, angielskim i rosyjskim.

Ile można zarobić na Lokacie standardowej?

W poniższej tabeli prezentujemy wyliczenia zysku dla przykładowych kwot i wariantów Lokaty standardowej. Podane kwoty są wartościami netto (uwzględniają już podatek „Belki”).

Zysk* z Lokaty Standardowej Inbanku

Kwota lokaty

3 miesiące

1 rok

5 lat

5 000 zł

25 zł

115 zł

678 zł

10 000 zł

50 zł

231 zł

1 357 zł

20 000 zł

99 zł

462 zł

2 714 zł

30 000 zł

149 zł

693 zł

4 070 zł

40 000 zł

198 zł

923 zł

5 427 zł

50 000 zł

248 zł

1 154 zł

6 784 zł

Zysk z Lokaty standardowej Inbanku
Kliknij, aby powiększyć

Naszym zdaniem

Jak zdążyliśmy zaznaczyć już na wstępie – Lokata standardowa to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób szukających atrakcyjnego, długoterminowego depozytu. Oprocentowanie na poziomie 3,35% w przypadku wariantu 5-letniego (oraz minimalnie niższe odsetki na lokatach 3- i 4-letnich) na tle konkurencji musi robić wrażenie.

Przy tak długim okresie oszczędzania należy jednak brać pod uwagę ewentualne wzrosty stóp procentowych. Gdyby rzeczywiście ten scenariusz się spełnił, oprocentowanie na wielu konkurencyjnych lokatach mogłoby pójść w górę, podczas gdy nasza lokata nadal oferowałaby zysk w wysokości 3,35%. Doświadczenie i intuicja mówią nam jednak, że jeśli do podwyżek dojdzie to najwcześniej będzie to w 2020 roku, a ich ewentualna skala nie będzie zbyt wysoka. Stąd wybór Lokaty standardowej w wariancie długoterminowym – z uwagi na bardzo atrakcyjne oprocentowanie – wydaje się na daną chwilę w pełni racjonalny.

Zdecydowanie gorzej prezentuje się natomiast Lokata standardowa w wariantach krótkoterminowych: 3- i 6-miesięcznym. Wprawdzie wypłacane odsetki także są całkiem niezłe (odpowiednio: 2,45% i 2,65%) jednak na tle wielu konkurencyjnych ofert jest to raczej przeciętny wynik.

Mówiąc krótko: Lokata standardowa w Inbanku w wariancie długoterminowym (dwa lata i więcej) – tak. Depozyt w wariancie krótkoterminowym (rok i poniżej) – tak, ale tylko w przypadku chęci dywersyfikacji posiadanych oszczędności na różne banki.

Ocena redakcji:

Zalety

 • Wysokie oprocentowanie lokaty wariantach długoterminowych.
 • Brak konieczności posiadania konta.
 • Lokata łatwo dostępna przez internet.
 • Szerokie spektrum kwot, które możemy zainwestować.

Wady

 • Przeciętne oprocentowanie lokaty w wariantach krótkoterminowych.
 • W razie ewentualnego bankructwa Inbanku procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela oprocentowania

O banku

Inbank jest bankiem z Estonii, którego usługi dostępne są dla klientów na 8 europejskich rynkach (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Austria, Francja, Holandia). Bank działa online i oferuje polskim klientom: pożyczki, kredyty i lokaty.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze