My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata została wycofana z oferty banku
Ocena redakcji:

Do 0,95% zysku na lokacie funtowej w Idea Banku

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Do 0,95% zysku na lokacie funtowej w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Lokata walutowa w funtach brytyjskich oferowana przez Idea Bank to aktualnie najlepsza na rynku propozycja dla osób posiadających oszczędności w tej walucie. Depozyt w zależności od wybranego wariantu pozwala na osiągnięcie do 0,95% zysku w skali roku.

Lokata walutowa w funtach brytyjskich charakteryzuje się wysoką elastycznością i konkurencyjnym oprocentowaniem. Do jej otwarcia wystarczy Ci już zaledwie 100 funtów, natomiast maksymalna kwota depozytu to aż 500 tys. funtów (równowartość ok. 2,4 mln zł). W zależności od preferencji lokatę założysz na 3-, 6- lub 12-miesięczny okres, a od wybranego wariantu zależeć będzie Twój zysk:

  • Lokata 3-miesięczna – oprocentowanie 0,80%
  • Lokata 6-miesięczna – oprocentowanie 0,85%
  • Lokata 12-miesięczna – oprocentowanie 0,95%

Lokata na charakter nieodnawialny, co oznacza, że po jej zakończeniu zdeponowane środki wraz należnymi odsetkami wrócą na Twój rachunek bankowy.

Jak założyć lokatę w funtach w Idea Banku?

Do otwarcia lokaty walutowej w funtach brytyjskich będziesz potrzebował rachunku walutowego w tej walucie prowadzonego przez Idea Bank. Konto jest całkowicie darmowe, a najwygodniej założysz je, składając wniosek w systemie bankowości elektronicznej banku (jeśli już jesteś jego klientem) bądź wypełniając ten wniosek. Opcjonalnie możesz otworzyć konto za pośrednictwem infolinii Idea Banku (nr telefonu 22 276 22 76).

Po podpisaniu dokumentów i aktywacji rachunku wystarczy Ci już tylko zalogować się do bankowości elektronicznej i tam złożyć wniosek o otwarcie lokaty walutowej w funtach. Przy jej zakładaniu będziesz musiał jedynie ustalić wysokość deponowanej kwoty oraz podać okres oszczędzania.

Ile mogę zarobić?

Twój zysk na lokacie walutowej w funtach brytyjskich uzależniony jest od okresu oszczędzania oraz zdeponowanej kwoty. Poniżej prezentujemy, ile wyniósłby Twój zarobek, gdybyś wybrał 12-miesięczny wariant depozytu.

Zysk* z lokaty walutowej w funtach brytyjskich

Kwota lokaty 

Zysk 

£100,00 

£0,77 

£1 000,00 

£7,70 

£5 000,00 

£38,48 

£10 000,00 

£76,95 

£25 000,00 

£192,38 

£50 000,00 

£384,75 

£75 000,00 

£577,13 

£90 000,00 

£692,55 

Zysk z lokaty walutowej w funtach w Idea Banku
Kliknij, aby powiększyć
Wyliczenia w tabeli skończyliśmy na 90 tys. funtów. Pewnie zastanawiasz się dlaczego, skoro zgodnie z regulaminem lokaty maksymalna kwota depozytu może wynieść aż 500 tys. funtów? Chodzi tu o kwotę gwarancji udzielanej przez BFG w razie ewentualnego bankructwa banku. Jej wysokość stanowi równowartość 100 tys. euro, co według aktualnego kursu równa się ok. 90 tys. funtów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdeponował większą kwotę – powinieneś jednak zdawać sobie sprawę, że Twój kapitał nie będzie wówczas w 100% bezpieczny.

Oprocentowanie lokat w funtach brytyjskich

Jeśli przeglądałeś nasz ranking najlepszych lokat walutowych, to z pewnością zauważyłeś, że depozyty w funtach są znacznie niżej oprocentowane niż te w polskiej walucie. Główną tego przyczyną są znacznie niższe stopy procentowe obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Jeszcze rok temu główna stopa wynosiła zaledwie 0,25%, a po ostatnich podwyżkach jest to 0,75%. Choć trend jest wzrostowy, to jednak jest to poziom dwukrotnie niższy niż w Polsce.

Podobna różnica występuje, jeśli chodzi o stawki rynku międzybankowego. Aktualnie brytyjski 3-miesięczny LIBOR wynosi tylko 0,80%, podczas gdy analogiczna stawka WIBOR kształtuje się na poziomie powyżej 1,70%. Z tego powodu na depozytach w funtach - zarówno tych dostępnych w polskich, jak i brytyjskich bankach - ze świecą szukać obecnie ofert pozwalających na zarobienie powyżej 1,00% w skali roku.

Wibor vs Libor GBP
Kliknij, aby powiększyć
Naszym zdaniem

Choć na pierwszy rzut oka oprocentowanie lokaty funtowej w Idea Banku nie zachęca, to jednak w porównaniu do konkurencji jest to zdecydowanie najlepsza oferta na rynku. Dla przykładu aktualnie (wrzesień 2018) w Banku Millennium (Lokata Millenet) oraz BOŚ Banku (EKOlokata) liczyć możemy co najwyżej na 0,70% odsetek rocznie, a w innych bankach oferujących lokaty w funtach będzie to jeszcze mniej.

Konkurencyjne oprocentowanie analizowanej oferty to jednak nie jedyny jej atut. Do plusów należy zaliczyć także wysoką elastyczność (różne warianty lokaty i szeroki zakres kwotowy) oraz łatwość założenia (za pośrednictwem sieci Internet).

A jeśli już mielibyśmy coś zarzucić tej lokacie, byłaby to konieczność posiadania konta walutowego. Z drugiej jednak strony rachunek tego typu jest całkowicie darmowy, a jego zasilenia możemy dokonać po bardzo korzystnym kursie, korzystając z kantoru walutowego Idea Banku.

Podsumowując – lokata w funtach brytyjskich to obecnie obowiązkowa propozycja dla wszystkich osób poważnie myślących o oszczędzaniu w tej walucie.

Ocena redakcji:

Zalety

  • najwyższe oprocentowanie spośród lokat funtowych dostępnych w Polsce
  • niska minimalna kwota lokaty (100 funtów)
  • możliwość ulokowania nawet 500 tys. funtów

Wady

  • konieczność posiadania konta walutowego w funtach brytyjskich

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania i regulamin lokaty (str. 13)

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze