My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Nawet 2,5% na lokacie dolarowej w Citibanku

Portrait
Krzysztof Duliński
Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.
Nawet 2,5% na lokacie dolarowej w Citibanku
Źródło: strona Citibanku

W nowy rok wkraczamy z niezwykle ciekawą ofertą depozytową dla osób posiadających oszczędności w dolarach amerykańskich. Citibank proponuje ulokowanie ich na jeden z trzech okresów – 3, 6 lub 12 miesięcy i kusi atrakcyjnym oprocentowaniem. Sprawdź, bo takiej oferty jeszcze nie było!

Szczegóły lokaty

Dopiero co narzekaliśmy w Sylwestra, że poziom oprocentowania lokat w dolarach amerykańskich jest w polskich bankach na żenująco niskim poziomie, że propozycja 1,5% na 6-miesięcznej lokacie to luksus, a tu proszę – Citibank zaczyna rok ze znacznie bardziej atrakcyjną propozycją. Mogą z niej skorzystać obecni i nowi klienci banku będący osobami fizycznymi posiadającymi pełną zdolność do czynności prawnych.

Oferta obowiązuje do 28 lutego 2019 r.

Oferta dla obecnych klientów

Dla klientów Citibanku zadanie jest proste: musisz przelać nowe środki na subkonto walutowe w USD. Gdybyś go jeszcze nie posiadał, możesz je założyć w kilka chwil w bankowości elektronicznej Citibank Online. Potem skontaktuj się ze swoim opiekunem lub odwiedź jeden z oddziałów banku, by założyć promocyjne lokaty (z uwagi na ograniczony czasowo charakter oferty – Citibank nazywa swoje lokaty “promocyjnymi”).

Tylko nowe środki

Warunkiem wymaganym do założenia lokaty jest ulokowanie w Citibanku nowych środków w dolarach amerykańskich. Dla banku są nimi środki stanowiące nadwyżkę na rachunkach klienta prowadzonych w USD, których jest głównym posiadaczem, w stosunku do salda dziennego na tych rachunkach na dzień 30 listopada 2018 r. (jeśli jesteś nowym klientem, sprawa jest o tyle prosta, że wszystkie wpłacone środki będą definiowane jako “nowe”).

Zgodnie z regulaminem oferty przynajmniej raz w trakcie jej trwania musisz zwiększyć saldo dzienne środków na rachunkach w Citibanku prowadzonych w USD, względem salda dziennego w dniu 30 listopada 2018 r., o co najmniej 500 USD. Choć dla niektórych ten warunek może brzmieć nieco enigmatycznie, to chodzi w nim po prostu o to, że do otwarcia lokaty potrzebujesz przynajmniej 500 USD – i taką kwotą powinieneś zasilić swoje konto dolarowe w Citibanku.

Czym jest łączne saldo środków?

Jeśli posiadasz kilka rachunków walutowych w USD, saldo dzienne stanowi sumę środków na wszystkich tych kontach. Wśród branych pod uwagę rodzajów kont znajdują się: Konto Walutowe w USD, Konto Oszczędnościowe w USD, Konto SuperOszczędnościowe w USD, Lokaty terminowe w USD (poza lokatami na nowe środki założonymi w tej ofercie) oraz Inwestycje dwuwalutowe, gdzie walutą bazową jest USD w dniu założenia Lokaty. Przy wyliczaniu salda nie są natomiast brane pod uwagę środki pochodzące z rachunków prowadzonych przez Citibank dla klientów indywidualnych, dla których uczestnik promocji jest drugim lub kolejnym współposiadaczem.

Propozycja zarówno dla nowych jak i “starych” klientów

Jak wspomnieliśmy, z oferty mogą skorzystać obecni i nowi klienci Citibanku. Jeśli jeszcze nie masz w tym banku rachunku osobistego, musisz go założyć. Możesz wybrać dowolne konto z oferty Citibanku, poza Podstawowym Rachunkiem Płatniczym.

Kusząca oferta Citibanku

Przejdźmy teraz do meritum, czyli parametrów oferowanych lokat dolarowych. Klienci Citibanku mogą wybierać spośród trzech różnych wariantów:

  • lokata na 3 miesiące – z oprocentowaniem 2%
  • lokata na 6 miesięcy – z oprocentowaniem 2,2%
  • lokata na 12 miesięcy – z oprocentowaniem 2,5%!

Na tle konkurencji oferowane oprocentowanie wygląda więcej niż znakomicie - dość powiedzieć, że dotychczasowy numer 1 naszego rankingu lokat dolarowych – Walutowa Lokata Terminowa w Santander Bank Polska - pozwalała na zarobienie jedynie 1,5% odsetek.

Jeśli chodzi o możliwą do zainwestowania kwotę, to tak, jak już wspominaliśmy, minimum wynosi tylko 500 USD przy maksimum na poziomie aż 500 tys. USD. Pamiętajmy jednak, że gwarancje ze strony BFG sięgają jedynie kwoty ok. 114 tys. dolarów. Jeśli zdeponujesz wyższą kwotę - robisz to na własne ryzyko.

Każda osoba może otworzyć dowolną liczbę lokat.

Po zakończeniu oszczędzania kapitał i odsetki zostaną przelane na konto walutowe w USD, z którego lokata została założona.

Szczegółowe zasady zakładania promocyjnych lokat znajdziesz w regulaminie akcji: „Do 2,5% na lokacie na nowe środki w USD”.

Ile zarobisz na lokacie dolarowej?

Zysk z lokaty dolarowej oferowanej przez Citibank zależy od zdeponowanej kwoty oraz wybranego okresu. W poniższej tabeli prezentujemy wyliczenia dla przykładowych parametrów. Podane kwoty są wartościami netto - uwzględniają już konieczny do zapłacenia podatek (mimo, że lokaty są w dolarach, obowiązuje tu polski podatek “Belki” w wysokości 19% zarobionej kwoty).

Zysk* z lokaty USD Citibanku

Kwota lokaty

Lokata 3-miesięczna

Lokata 6-miesięczna

Lokata 12-miesięczna

1 000

4

9

20

5 000

20

45

101

10 000

41

89

203

25 000

101

223

506

50 000

203

446

1 013

100 000

405

891

2 025

114 000

462

1 016

2 309

Zysk z lokaty walutowej USD CitiBanku
Kliknij, aby powiększyć

Jak założyć konto osobiste w Citibanku?

Jeżeli nie jesteś klientem Citibanku, wniosek o konto najwygodniej złożysz, wypełniając formularz znajdujący się na stronie banku. Doradca skontaktuje się z Tobą i udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji. Poinstruuje, jak założyć konto osobiste, uruchomić subkonto walutowe i przelać na nie środki.

Jak założyć lokatę dolarową w Citibanku?

Kiedy już staniesz się posiadaczem konta osobistego a także rachunku walutowego w Citibanku, droga do otwarcia lokaty stanie przed Tobą otworem. Depozyt o 3-miesięcznym terminie zapadalności założysz w Citibank Online, w oddziałach banku lub w ramach dedykowanej kampanii telefonicznej. Natomiast lokaty 6- i 12-miesięczne oferowane są jedynie w oddziałach stacjonarnych (znajdź najbliższy Ciebie oddział) oraz przez telefon.

Jakie konto osobiste wybrać?

W ofercie Citibanku jest kilka kont osobistych, ale nam najatrakcyjniejsze wydaje się Citi Priority. Co prawda „standardowe” wymagania wobec jego posiadaczy są dość wysokie, ale zakładając ten rachunek w aktualnie trwającej promocji, zyskasz specjalne – darmowe - warunki prowadzenia konta i karty. Dodatkowo zdobędziesz atrakcyjną premię pieniężną. Będziesz też miał dostęp do karty wielowalutowej oraz możliwości uzyskania 4-procentowej premii walutowej za transakcje zagraniczne.

Szczegóły dotyczące konta Citi Priority i wspomnianych akcji promocyjnych znajdziesz w naszej analizie.

Masz dolary, skorzystaj z oferty

To chyba jedyna możliwa rekomendacja propozycji Citibanku. Lokaty walutowe na poziomie 2% (na 3 miesiące), 2,2% (na 6 miesięcy) czy 2,5% (na 12 miesięcy) to ewenement na polskim rynku bankowym. Nie wierzysz? Spójrz na nasz ranking lokat walutowych i przekonaj się, że propozycje innych banków są dużo, dużo mniej atrakcyjne.

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin oferty „Do 2,5% na lokacie na nowe środki w USD”

O banku

Bank Handlowy - występujący na rynku pod nazwami Citi Handlowy lub Citibank – jest jednym z najstarszych polskich banków, a obecnie należy do międzynarodowej grupy finansowej. Docelowe grupy klientów Handlowego to zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi, jednak o wyższych niż przeciętne dochodach. Oferta depozytowa Citibanku jest dość skromna i obejmuje lokaty internetowe w PLN, EUR, USD i GBP.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze