My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata Wielki Procent została wycofana z oferty Idea Banku 18 grudnia 2018 r.

Ocena redakcji:

3,2% dla dowolnych środków na 3-miesięcznej Lokacie Wielki Procent w Idea Banku

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
3,2% dla dowolnych środków na 3-miesięcznej Lokacie Wielki Procent w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Po chwili nieobecności w ofercie Idea Banku znów pojawiła się Lokata Wielki Procent. Tym razem oferowane oprocentowanie to 3,2% w skali roku. Depozyt jest dostępny dla wszystkich i można go założyć na 3 miesiące - praktycznie bez żadnych limitów kwotowych ani konieczności otwierania konta osobistego. Aktualnie jest to jedna z lepszych lokat kwartalnych na rynku.

Lokata Wielki Procent to cykliczna oferta, która co jakiś czas pojawia się w tabelach oprocentowania Idea Banku. Jednak zazwyczaj po kilku dniach od wprowadzenia lokata znów staje się nieaktywna. Z tego powodu osoby chcące korzystnie ulokować swój kapitał muszą się z tym zadaniem pospieszyć. Inaczej ciekawa oferta po prostu przejdzie im koło nosa!

Najważniejsze parametry Lokaty Wielki Procent

W aktualnej edycji na lokacie można zyskać 3,2% w skali roku i to dla szerokiego zakresu kwot - od 500 zł do nawet 1 mln zł. Warto zaznaczyć, że możemy założyć teoretycznie dowolną liczbę takich lokat, co sprawia, że górny limit kwotowy praktycznie nie istnieje.

Co istotne, w przypadku Lokaty Wielki Procent atrakcyjny procent zyskujemy bezwarunkowo - nie ma mowy o dodatkowych wymaganiach, co wcale nie jest regułą.

Depozyt zakładany jest na stosunkowo krótko, bo na okres 3 miesięcy. Można go zatem wykorzystać jako formę tymczasowego "parkingu" dla swoich wolnych środków.

Ile można zarobić na Lokacie Wielki Procent?

W poniższej tabeli prezentujemy wysokość zysku netto z 3-miesięcznej Lokaty Wielki Procent w zależności od wpłaconej na nią kwoty:

Zysk* z Lokaty Wielki Procent
Inwestowana kwota Zysk z 3-miesięcznej Lokaty Wielki Procent
1 000 zł 6,48 zł
5 000 zł 32,40 zł
10 000 zł 64,80 zł
25 000 zł 162 zł
50 000 zł 324 zł
100 000 zł 648 zł
200 000 zł 1 296 zł
300 000 zł 1 944 zł
400 000 zł 2 592 zł
430 000 zł 2 786,40 zł
500 000 zł 3 240 zł
750 000 zł 4 860 zł
1 000 000 zł 6 480 zł

W przypadku niewielkich kwot jak np. 1000 zł, Twój zysk z Lokaty Wielki Procent po miesiącu oszczędzania nie będzie zbyt spektakularny i wyniesie tylko kilka złotych. Ale już przy wpłatach rzędu kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, zarobiona kwota zrobi się znacznie okazalsza. Przykładowo - deponując na Lokacie Wielki Procent 200 tys. zł, otrzymane odsetki netto wyniosą aż 1296 zł, a w przypadku kwoty 430 tys. zł (równowartość gwarancji BFG) Twój zysk "na czysto" wyniesie aż 2786,40 zł.

Brak konieczności posiadania ROR-u!

Jak już wspominaliśmy, do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie rachunku w Idea Banku.

O czym warto pamiętać?

Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą wypracowanych odsetek. W przypadku 3-miesięcznego depozytu dotrwanie do dnia jego zapadalności nie powinno jednak przysporzyć nam zbyt wielu problemów.

Nieco więcej uwagi wymaga kwestia odnowienia lokaty. Po upływie okresu umownego bank automatycznie odnowi depozyt na warunkach 3-miesięcznej Lokaty Standardowej:

Parametr odnawialności lokaty możesz zmienić w oddziale banku lub przez telefon. Niestety, nie zrobisz tego z poziomu bankowości internetowej (tam możesz ewentualnie zerwać nową lokatę niezwłocznie po odnowieniu).

Z oferty możesz skorzystać do jej odwołania, jednak nie krócej niż do 14 listopada 2018 r. 

Ważna zasada bezpieczeństwa

Nikt z nas nie chce narażać swoich oszczędności na straty. I choć widmo bankructwa banku nie jest aktualnie prawdopodobnym scenariuszem, to warto dmuchać na zimne.

W tym kontekście wystarczy zapamiętać złotą zasadę: suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach (w tym lokatach) danego banku nie powinna przekraczać ok. 430 000 zł. Dlaczego tyle? Środki do kwoty 100 tys. euro (~ 430 tys. zł) są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Oznacza to, że w razie negatywnego scenariusza zostaną nam one zwrócone wraz z wypracowanymi odsetkami. Ta zasada dotyczy także każdego innego banku - nie tylko Idea Banku.

4% na Lokacie Happy

Na koniec przypominamy, że w ofercie Idea Banku wciąż znajdziemy Lokatę Happy z oprocentowaniem wynoszącym 4% dla środków do 10 000 zł.

Jeśli jesteś nowym klientem tego banku, rozważ skorzystanie z tego promocyjnego depozytu. Po złożeniu wniosku otrzymasz dostęp do panelu bankowości elektronicznej Idea Banku, w którym bez problemu wyklinasz sobie dowolną lokatę z oferty banku - w tym opisaną Lokatę Wielki Procent.

Ocena redakcji:

Zalety

  • wysokie oprocentowanie
  • bez konieczności zakładania konta
  • możliwość wpłaty zarówno niskich, jak i wysokich kwot (od 500 zł do 1 mln zł)

Wady

  • brak możliwości zmiany parametru dotyczącego odnawialności lokaty przez bankowość internetową

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin lokaty

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze