My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

2,8% dla dowolnych środków na 3-miesięcznej Lokacie Wielki Procent w Idea Banku

Portrait
Krystian Chlebek Ostatnia aktualizacja:
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
2,8% dla dowolnych środków na 3-miesięcznej Lokacie Wielki Procent w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Po chwili nieobecności, w ofercie Idea Banku znów pojawiła się Lokata Wielki Procent. Tym razem oferowane oprocentowanie to 2,80% w skali roku. Depozyt jest dostępny dla wszystkich i można go założyć na 3 miesiące - praktycznie bez żadnych limitów kwotowych ani konieczności otwierania konta osobistego. Aktualnie jest to jedna z lepszych lokat kwartalnych na rynku.

Szczegóły lokaty

Lokata Wielki Procent to cykliczna oferta, która co jakiś czas pojawia się w tabelach oprocentowania Idea Banku. Jednak zazwyczaj po kilku dniach od wprowadzenia lokata znów staje się niekatywna. Z tego powodu osoby chące korzystnie ulokować swój kapitał muszą sie z tym zadaniem pospieszyć. Inaczej ciekawa oferta po prostu przejdzie im koło nosa.

Najważniejsze parametry Lokaty Wielki Procent

W aktualnej edycji na lokacie można zyskać 2,80% w skali roku i to dla szerokiego zakresu kwot - od 500 zł do nawet 1 mln zł. Warto zaznaczyć, że możemy założyć teoretycznie dowolną liczbę takich lokat, co sprawia, że górny limit kwotowy praktycznie nie istnieje.

I choć w ofercie Idea Banku aktualnie znajdziemy lokaty na 3%, to skorzystać z nich możemy warunkowo – np. alokując nowe środki (o lokatach na nowe środki szerzej piszemy tutaj). W przypadku Lokaty Wielki Procent zyskujemy natomiast atrakcyjny procent, a o dodatkowych wymaganiach nie ma mowy.

Depozyt zakładany jest na stosunkowo krótko, bo na okres 3 miesięcy. Można go zatem wykorzystać, jako formę tymczasowego parkingu dla swoich wolnych środków.

Ile można zarobić na Lokacie Wielki Procent?

 W poniższej tabeli prezentujemy wysokość zysku netto z 3-miesięcznej Lokaty Wielki Procent w zależności od wpłaconej na nią kwoty. Możliwe do zarobienia odsetki porównaliśmy z oprocentowaniem statystycznej lokaty oferowanej aktualnie przez polskie banki komercyjne (dowiedz się więcej):

Zysk* z Lokaty Wielki Procent
Inwestowana kwota Zysk z 3-miesięcznej Lokaty Wielki Procent
1 000 zł 6 zł
5 000 zł 28 zł
10 000 zł 57 zł
25 000 zł 142 zł
50 000 zł 284 zł
100 000 zł 567 zł
200 000 zł 1 134 zł
300 000 zł 1 701 zł
400 000 zł 2 268 zł
430 000 zł 2 438 zł
500 000 zł 2 835 zł
750 000 zł 4 523 zł
1 000 000 zł 5 670 zł

Zysk z Lokaty Wielki Procent
Kliknij, aby powiększyć
W przypadku niewielkich kwot jak np. 1000 zł, Twój zysk z Lokaty Wielki Procent po miesiącu oszczędzania nie będzie zbyt spektakulatrny i wyniesie tylko kilka złotych. Ale juz przy wpłatach rzędu kilkuadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, zarobiona kwota zrobi się znacznie okazalsza. Przykładowo - deponując na Lokacie Wielki Procent 200 tys. zł, otrzymane odsetki wyniosą aż 1134 zł, a w przypadku kwoty 430 tys. zł (równowartość gwarancji BFG) Twój zysk wyniesie aż 2438 zł.

Brak konieczności posiadania ROR-u!

Jak już wspominaliśmy, do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie rachunku w Idea Banku.

O czym warto pamiętać?

Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą wypracowanych odsetek. W przypadku 3-miesięcznego depozytu dotrwanie do dnia jego zapadalności nie powinno jednak przyspożyć nam zbyt wielu problemów.

Nieco więcej uwagi wymaga kwestia odnowienia lokaty. Po miesiącu bank automatycznie uruchomi nową, 3-miesięczną lokatę standardową, ale z niskim oprocentowaniem (0,01%). Aby temu zapobiec wystarczy zmienić parametr odnawialności lokaty w oddziale banku lub przez telefon. Alternatywnie w bankowości elektronicznej możemy zerwać nową lokatę niezwłocznie po odnowieniu (warto sobie zaznaczyć termin zapadalności lokaty w kalendarzu ;)).

Z oferty możesz skorzystać do odwołania, ale nie krócej niż do 14 września br.

Ważna zasada

Nikt z nas nie chce narażać swoich oszczędności na straty. I choć widmo bankructwa banku nie jest aktualnie prawdopodobnym scenariuszem, to warto dmuchać na zimne.

W tym kontekście wystarczy zapamiętać złotą zasadę: suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach (w tym lokatach) danego banku nie powinna przekraczać ok 430 000 zł. Dlaczego tyle? Środki do kwoty 100 tys. euro (~ 430 tys. zł) są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Oznacza to, że w razie negatywnego scenariusza zostaną nam one zwrócone wraz z wypracowanymi odsetkami. Ta zasada dotyczy także każdego innego banku - nie tylko Idea Banku.

4% na Lokacie Happy

Na koniec przypominamy, że w ofercie Idea Banku wciąż znajdziemy Lokatę Happy z oprocentowaniem wynoszącym 4% dla środków do 10 000 zł.

Jeśli jesteś nowym klientem tego banku, rozważ skorzystanie z tego promocyjnego depozytu. Po złożeniu wniosku otrzymasz dostęp do panelu bankowości elektronicznej Idea Banku, w którym bez problemu wyklinasz sobie dowolną lokatę z oferty banku - w tym opisaną Lokatę Wielki Procent.

Nowym i obecnym klientom przypominamy, że aktualnie w ofercie banku dostępna jest także Lokata Na Nowe Środki, którą można założyć na okres od 1 miesiąca (3,5%) do 6 miesięcy (2,7%). Warunek jest tylko jeden - środki muszą stanowić nadwyżkę ponad sumę środków zgromadzonych w Idea Banku wg stanu na dzień 20 sierpnia 2018 r. Szerzej o tej lokacie piszemy tutaj.

Ocena redakcji:

Zalety

  • wysokie oprocentowanie
  • bez konieczności zakładania konta
  • możliwość wpłaty zarówno niskich, jak i wysokich kwot (od 500 zł do 1 mln zł)

Wady

  • bardzo niskie oprocentowanie odnowionej lokaty (0,01%)

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin lokaty

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej
Znajdź podobne:

Przeczytaj także

Komentarze