My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokata została wycofana z oferty Idea Banku.

Ocena redakcji:

2,9% dla dowolnych środków na 1-miesięcznej Lokacie Wielki Procent w Idea Banku

2,9% dla dowolnych środków na 1-miesięcznej Lokacie Wielki Procent w Idea Banku
Źródło: strona Idea Banku

Idea Bank ponownie aktywnie zabiega o nasze oszczędności. Tym razem oferuje 2,90% na Lokacie Wielki Procent. Depozyt jest dostępny dla wszystkich i można go założyć na 1 miesiąc - bez limitów kwotowych czy konieczności otwierania konta osobistego. Aktualnie jest to jedna z lepszych lokat miesięcznych na rynku.

Szczegóły lokaty

Lokata Wielki Procent to oferta cykliczna. Bank co jakiś czas wprowadza ją na kilka dni, aby w krótkim okresie podreperować swoje saldo depozytowe.

W aktualnej edycji na lokacie można zyskać 2,90% w skali roku i to dla szerokiego zakresu kwot - od 500 zł do nawet 1 mln zł. Warto zaznaczyć, że możemy założyć teoretycznie dowolną liczbę takich lokat, co sprawia, że górny limit kwotowy praktycznie nie istnieje.

I choć w ofercie Idea Banku aktualnie znajdziemy lokaty na 3%, to skorzystać z nich możemy warunkowo – np. alokując nowe środki (o lokatach na nowe środki szerzej piszemy tutaj). W przypadku Lokaty Wielki Procent zyskujemy natomiast nieco wyższy procent, a o dodatkowych wymaganiach nie ma mowy.

Depozyt zakładany jest na stosunkowo krótko, bo na okres 1 miesiąca. Można go zatem z powodzeniem wykorzystać np. przy tworzeniu funduszu wakacyjnego.

Oprócz miesięcznej wersji Lokaty Wielki Procent możliwe jest także wybranie wariantu 5-miesięcznego. Oferowane oprocentowanie w tym przypadku jest już jednak znacznie gorsze i wynosi 2,65% w skali roku.

Ile można zarobić na Lokacie Wielki Procent?

 W poniższej tabeli prezentujemy wysokość zysku netto z 1-miesięcznej Lokaty Wielki Procent w zależności od wpłaconej na nią kwoty. Możliwe do zarobienia odsetki porównaliśmy z oprocentowaniem statystycznej lokaty oferowanej aktualnie przez polskie banki komercyjne (dowiedz się więcej):

Inwestowana kwota Zysk z 1-miesięcznej Lokaty Wielki Procent Zysk ze statystycznej lokaty w polskim banku*
1 000 zł 1,96 zł 1,06 zł
5 000 zł 9,79 zł 5,30 zł
10 000 zł 19,58 zł 10,60 zł
25 000 zł 48,94 zł 26,49 zł
50 000 zł 97,88 zł 52,99 zł
100 000 zł 195,75 zł 105,98 zł
250 000 zł 489,38 zł 264,94 zł
400 000 zł 783,00 zł 423,90 zł

* Średnie oprocentowanie dla wszystkich lokat oferowanych przez polskie banki komercyjne (dowiedz się więcej). Stan na 15 maja 2018.

Zysk z 1-miesięcznej Lokaty Wielki Procent
Kliknij, aby powiększyć

Brak konieczności posiadania ROR-u

Jak już wspominaliśmy, do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie rachunku w Idea Banku.

O czym warto pamiętać?

Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą wypracowanych odsetek. W przypadku krótkoterminowego depozytu nie jest to jednak duży problem.

Nieco więcej uwagi wymaga kwestia odnowienia lokaty. Po miesiącu bank automatycznie uruchomi nową, 1-miesięczną lokatę standardową, ale z niskim oprocentowaniem (0,01%). Aby temu zapobiec wystarczy zmienić parametr odnawialności lokaty w oddziale banku lub przez telefon. Alternatywnie w bankowości elektronicznej możemy zerwać nową lokatę niezwłocznie po odnowieniu.

Z oferty możesz skorzystać do odwołania.

Ważna zasada

Nikt z nas nie chce narażać swoich oszczędności na straty. I choć widmo bankructwa banku nie jest aktualnie prawdopodobnym scenariuszem, to warto dmuchać na zimne.

W tym kontekście wystarczy zapamiętać złotą zasadę: suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach (w tym lokatach) danego banku nie powinna przekraczać ok 430 000 zł. Dlaczego tyle? Środki do kwoty 100 tys. euro (~ 430 tys. zł) są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w razie negatywnego scenariusza zostaną nam one zwrócone wraz z wypracowanymi odsetkami. Ta zasada dotyczy także każdego innego banku - nie tylko Idea Banku.

4% na Lokacie Happy

Na koniec przypominamy, że w ofercie Idea Banku wciąż znajdziemy Lokatę Happy z oprocentowaniem wynoszącym 4% dla środków do 10 000 zł.

Jeśli jesteś nowym klientem tego banku, rozważ skorzystanie z tego promocyjnego depozytu. Po złożeniu wniosku otrzymasz dostęp do panelu bankowości elektronicznej Idea Banku, w którym bez problemu wyklinasz sobie dowolną lokatę z oferty banku - w tym opisaną Lokatę Wielki Procent.

Ocena redakcji:

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin lokaty

O banku

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze