My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

2,4% do 50 000 zł na Lokacie Witaj w Kasie w SKOK-u Stefczyka

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
2,4% do 50 000 zł na Lokacie Witaj w Kasie w SKOK-u Stefczyka
Źródło: strona banku

Lokata Witaj w Kasie to specjalna oferta dla nowych klientów SKOK im. Franciszka Stefczyka. Możesz na niej zdeponować środki do 50 tys. zł oprocentowane na poziomie 2,4% przez pół roku. Czas na skorzystanie z tej propozycji jest ograniczony. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy i minusy tego depozytu.

Depozyty w Kasie Stefczyka charakteryzują się atrakcyjnym oprocentowaniem i stosunkowo wysoką kwotą, jaką można zdeponować. Zwykle na lokatach bankowych niezłe stawki obowiązują przez 2-3 miesiące i dotyczą kwot do 10 tys. zł, czasami do 20 tys. zł (szczególnie w ostatnim czasie). Zatem pod tym względem Lokata Witaj w Kasie ze stawką 2,4% w skali roku, zakładana na 6 miesięcy od 300 zł do 50 tys. zł, jest ofertą bardzo konkurencyjną.

Niemniej, ta propozycja ma też swoje słabsze strony. Przede wszystkim, aby ją założyć, musisz być członkiem Kasy i udać się do placówki w celu podpisania umowy o lokatę. Drugą kwestią są obowiązkowe i regularne opłaty, które uiszczają członkowie Kasy; na szczęście nie są one dojmujące i nie pochłoną większości zysku z odsetek.

Lokata na 2,4% dla nowych klientów

Lokata Witaj w Kasie to swego rodzaju jednorazowa nagroda dla osób, które zdecydowały się przystąpić do Kasy Stefczyka. Na założenie depozytu masz 2 miesiące od uzyskania członkostwa. Po tym czasie ta możliwość przepadnie. Można otworzyć tylko jedną lokatę. Po terminie zapadalności depozyt nie odnawia się, a oszczędności wrócą na Twój rachunek osobisty w Kasie.

Jeśli zerwiesz depozyt przed czasem, poza Twoim kapitałem otrzymasz 10% odsetek należnych na dzień zerwania.

Ile możesz zyskać na Lokacie Witaj w Kasie?

Poniżej prezentujemy zysk, jaki osiągniesz po 6 miesiącach, deponując swoje oszczędności na lokacie:

Zysk* z Lokaty Witaj w Kasie

Kwota lokaty

Odsetki z depozytu

300 zł

3 zł

700 zł

7 zł

1 000 zł

10 zł

2 500 zł

24 zł

5 000 zł

49 zł

7 500 zł

73 zł

10 000 zł

97 zł

12 500 zł

122 zł

15 000 zł

146 zł

17 500 zł

170 zł

20 000 zł

194 zł

25 000 zł

243 zł

30 000 zł

292 zł

40 000 zł

389 zł

50 000 zł

486 zł

Jak widzisz, gdy założysz lokatę na najniższą możliwą kwotę (300 zł), Twój zysk netto po pół roku wyniesie zaledwie 3 zł. Z kolei przy maksymalnej dopuszczalnej kwocie (50 tys. zł) odsetki wyniosą już niemal 500 zł.

Zysk z Lokaty Witaj w Kasie SKOK Stefczyka
Kliknij, aby powiększyć

Jak założyć Lokatę Witaj w kasie i… ile to kosztuje?

Otwarcie Lokaty Witaj w Kasie możliwe jest wyłącznie w placówce Kasy Stefczyka (tutaj znajdziesz ich listę). Wpierw jednak musisz zostać członkiem SKOK-u i ponieść koszty wpisowego, wkładu członkowskiego i udziału w Kasie – łącznie 4 zł. Do tego zobligowany będziesz do comiesięcznego uiszczania składki na Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w wysokości 1 zł.

Podsumowując, nakłady z Twojej strony przez cały czas trwania Lokaty Witaj w Kasie wyniosą 10 zł (4 zł + 6 zł ze składek na Stowarzyszenie). Po zapadnięciu terminu depozytu możesz zastanowić się, co dalej: czy zostajesz w Kasie i korzystasz z jej produktów, np. rachunku osobistego czy Lokaty na nowe środki ze stawką 2,4% na 9 miesięcy, czy rezygnujesz z uczestnictwa.

Czy Twoje oszczędności są bezpieczne?

Odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo środków jest jak najbardziej twierdząca: SKOK-i, podobnie jak banki, objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w razie problemów z wypłacalnością Kasy czy banku wypłaca oszczędzającemu środki do równowartości 100 tys. euro. Jest to kwota dalece przekraczająca to, co możesz zdeponować na Lokacie Witaj w Kasie, więc nie ma obaw o Twoje pieniądze.

Rachunek osobisty IKS Classic

Do otwarcia Lokaty Witaj w Kasie konieczne jest posiadanie rachunku osobistego. Sztandarową propozycją Kasy jest rachunek IKS Classic. Choć jego prowadzenie kosztuje 16,50 zł/mies., opłaty unikniesz, gdy co miesiąc wpłynie na niego min. 2000 zł.

Pozostałe koszty przedstawiają się następująco:

  • 0 zł za przelew internetowy (3,09 zł do ZUS lub US);
  • 0,20 zł za autoryzację internetową;
  • 5 zł za kartę debetową (opłaty nie można uniknąć);
  • 0 zł za wypłaty z bankomatów Kasy, 3 zł z maszyn Euronetu, 5 zł – pozostałe;
  • 0 zł za wpłaty i wypłaty gotówkowe w placówce.

Komentarz redakcji

Lokata Witaj w Kasie to jednorazowa oferta dla nowych klientów z naprawdę dobrym oprocentowaniem. Czas jej trwania (6 miesięcy) i maksymalna kwota depozytu (50 tys. zł) wyróżniają ją zdecydowanie na tle konkurencji. Co więcej, nie jest to jedyna atrakcyjna propozycja Kasy Stefczyka; klienci SKOK-u mogą otworzyć też Lokatę na nowe środki, również oprocentowaną na poziomie 2,4% dla 30 tys. zł. Zatem i stali klienci nie są pozbawieni możliwości korzystnego lokowania oszczędności – a to się bardzo chwali.

Z drugiej strony założenie Lokaty Witaj w Kasie wymaga pewnego wysiłku i drobnych kosztów. Po pierwsze, możesz ją otworzyć jedynie w placówce, ponieść opłaty za członkostwo, wpisowe, na fundację itp., posiadać rachunek osobisty, pamiętać o spełnieniu warunków uniknięcia opłaty… Fakt, że koszty nie są wysokie i w sumie za cały czas trwania lokaty wyniosą 10 zł, a zapewnienie wpływu na konto osobiste (min. 2000 zł/mies.) może nie stanowić żadnego problemu, niemniej dla niektórych klientów te wymogi mogą okazać się nie do przeskoczenia. Czy jednak odbiegają one od tego, co zwykle żądają od oszczędzających banki? Naszym zdaniem – zdecydowanie nie.

Przed podjęciem decyzji sprawdź też, jak funkcjonują Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe w artykule „Banki spółdzielcze vs SKOK-i – podobieństwa i różnice”.

Ocena redakcji:

Zalety

  • bardzo atrakcyjne oprocentowanie
  • dość wysoka kwota maksymalna depozytu

Wady

  • obowiązek przystąpienia do Kasy Stefczyka
  • konieczność dopełnienia formalności w placówce

Przydatne dokumenty

  1. Cennik lokat

O banku

Powstała w 1993 r. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka nawiązuje do tradycji polskiej spółdzielczości finansowej z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej
Znajdź podobne:

Przeczytaj także

Komentarze