My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

3,2% do 50 000 zł na Lokacie Witaj w Kasie Stefczyka

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
3,2% do 50 000 zł na Lokacie Witaj w Kasie Stefczyka
Źródło: strona Kasy

Lokata Witaj w Kasie to specjalna oferta dla nowych klientów Kasy im. Franciszka Stefczyka. Możesz na niej zdeponować środki do 50 tys. zł oprocentowane na poziomie 3,2% przez pół roku. Czas na skorzystanie z tej propozycji jest ograniczony. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy i minusy tego depozytu.

Depozyty w Kasie Stefczyka charakteryzują się atrakcyjnym oprocentowaniem i stosunkowo wysoką kwotą, jaką można zdeponować. Zwykle na lokatach bankowych niezłe stawki obowiązują przez 2-3 miesiące i dotyczą kwot do 10 tys. zł, czasami do 20 tys. zł (szczególnie w ostatnim czasie). Zatem pod tym względem Lokata Witaj w Kasie ze stawką 3,2% w skali roku, zakładana na 6 miesięcy od 300 zł do 50 tys. zł, jest ofertą bardzo konkurencyjną.

Niemniej, ta propozycja ma też swoje słabsze strony. Przede wszystkim, aby ją założyć, musisz być członkiem Kasy i udać się do placówki w celu podpisania umowy o lokatę. Drugą kwestią są obowiązkowe i regularne opłaty, które uiszczają członkowie Kasy; na szczęście nie są one dojmujące i nie pochłoną większości zysku z odsetek.

Lokata na 3,2% dla nowych klientów

Lokata Witaj w Kasie to swego rodzaju jednorazowa nagroda dla osób, które zdecydowały się przystąpić do Kasy Stefczyka. Na założenie depozytu masz 2 miesiące od uzyskania członkostwa. Po tym czasie ta możliwość przepadnie. Można otworzyć tylko jedną lokatę. Po terminie zapadalności depozyt nie odnawia się, a oszczędności wrócą na Twój rachunek osobisty w Kasie.

Jeśli zerwiesz depozyt przed czasem, poza Twoim kapitałem otrzymasz 10% odsetek należnych na dzień zerwania.

Ile możesz zyskać na Lokacie Witaj w Kasie?

Poniżej prezentujemy zysk, jaki osiągniesz po 6 miesiącach, deponując swoje oszczędności na lokacie:

Zysk* z Lokaty Witaj w Kasie
Kwota lokaty

Odsetki z depozytu

300 zł 4 zł
500 zł 6 zł
1 000 zł 13 zł
2 500 zł 32 zł
5 000 zł 65 zł
7 500 zł 97 zł
10 000 zł 130 zł
12 500 zł 162 zł
15 000 zł 194 zł
17 500 zł 227 zł
20 000 zł 259 zł
25 000 zł 324 zł
30 000 zł 389 zł
40 000 zł 518 zł
50 000 zł 648 zł

Zysk z Lokaty Witaj w Kasie SKOK Stefczyka
Kliknij, aby powiększyć
Jak widzisz, gdy założysz lokatę na najniższą możliwą kwotę (300 zł), Twój zysk netto po pół roku wyniesie zaledwie 4 zł. Z kolei przy maksymalnej dopuszczalnej kwocie (50 tys. zł) odsetki wyniosą już niemal 650 zł.

Jak założyć Lokatę Witaj w kasie i… ile to kosztuje?

Otwarcie Lokaty Witaj w Kasie możliwe jest wyłącznie w placówce Kasy Stefczyka (tutaj znajdziesz ich listę). Wpierw jednak musisz zostać członkiem SKOK-u i ponieść koszty wpisowego, wkładu członkowskiego i udziału w Kasie – łącznie 4 zł. Do tego zobligowany będziesz do comiesięcznego uiszczania składki na Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w wysokości 1 zł.

Podsumowując, nakłady z Twojej strony przez cały czas trwania Lokaty Witaj w Kasie wyniosą 10 zł (4 zł + 6 zł ze składek na Stowarzyszenie). Po zapadnięciu terminu depozytu możesz zastanowić się, co dalej: czy zostajesz w Kasie i korzystasz z jej produktów, np. rachunku osobistego czy Lokaty na nowe środki ze stawką 3,1% na 11 miesięcy, czy rezygnujesz z uczestnictwa.

Czy Twoje oszczędności są bezpieczne?

Odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo środków jest jak najbardziej twierdząca: SKOK-i, podobnie jak banki, objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w razie problemów z wypłacalnością Kasy czy banku wypłaca oszczędzającemu środki do równowartości 100 tys. euro. Jest to kwota dalece przekraczająca to, co możesz zdeponować na Lokacie Witaj w Kasie, więc nie ma obaw o Twoje pieniądze.

Rachunek osobisty IKS Deponent

Do otwarcia Lokaty Witaj w Kasie konieczne jest posiadanie rachunku osobistego. Rachunek IKS Deponent zakładany jest bezpłatnie, a jego prowadzenie kosztuje 5,90 zł/mies. Warunkiem uniknięcia tej opłaty jest zapewnienie w danym miesiącu wpływów zewnętrznych w łącznej wysokości min. 1000 zł. 

Rachunek można obsługiwać wyłącznie w oddziale, nie ma do niego dostępu elektronicznego. Koszt przelewu zależy od kwoty operacji i wynosi:

  • 3,50 zł za przelew do 200 zł,
  • 5 zł za przelew od 200 zł do 1250 zł,
  • 0,4% wartości transakcji dla kwot od 1250 zł do 20 000 zł,
  • 80 zł za przelew powyżej 20 000 zł.

Do rachunku możesz również zamówić kartę debetową. Jej wydanie jest bezpłatne, zaś miesięczny koszt korzystania wynosi 5 zł.

Jeżeli zależy Ci na dostępie zdalnym do swojego konta, zwróć uwagę na Rachunek IKS Classic. Przelewy internetowe z tego rachunku są darmowe, chociaż trzeba się liczyć z opłatą 0,20 zł za kod autoryzacyjny do transakcji. Aby uniknąć comiesięcznej prowizji za prowadzenie konta Classic, należy zapewnić wpływ w wysokości 2000 zł/mies.

Dodajmy, że wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach Kasy Stefczyka są darmowe.

Komentarz redakcji

Lokata Witaj w Kasie to jednorazowa oferta dla nowych klientów z naprawdę dobrym oprocentowaniem. Czas jej trwania (6 miesięcy) i maksymalna kwota depozytu (50 tys. zł) wyróżniają ją zdecydowanie na tle konkurencji. Co więcej, nie jest to jedyna atrakcyjna propozycja Kasy Stefczyka; klienci SKOK-u mogą otworzyć też Lokatę na nowe środki, również oprocentowaną na poziomie 3,1% do 100 tys. zł. Zatem i stali klienci nie są pozbawieni możliwości korzystnego lokowania oszczędności – a to się bardzo chwali.

Z drugiej strony założenie Lokaty Witaj w Kasie wymaga pewnego wysiłku i drobnych kosztów. Po pierwsze, możesz ją otworzyć jedynie w placówce, ponieść opłaty za członkostwo, wpisowe, na fundację itp., posiadać rachunek osobisty, pamiętać o spełnieniu warunków uniknięcia opłaty… Fakt, że koszty nie są wysokie i w sumie za cały czas trwania lokaty wyniosą 10 zł, a zapewnienie wpływu na konto osobiste (min. 2000 zł/mies.) może nie stanowić żadnego problemu, niemniej dla niektórych klientów te wymogi mogą okazać się nie do przeskoczenia. Czy jednak odbiegają one od tego, co zwykle żądają od oszczędzających banki? Naszym zdaniem – zdecydowanie nie.

Przed podjęciem decyzji sprawdź też, jak funkcjonują Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe w artykule „Banki spółdzielcze vs SKOK-i – podobieństwa i różnice”.

Ocena redakcji:

Zalety

  • bardzo atrakcyjne oprocentowanie
  • dość wysoka kwota maksymalna depozytu

Wady

  • obowiązek przystąpienia do Kasy Stefczyka
  • konieczność dopełnienia formalności w placówce

Przydatne dokumenty

  1. Cennik lokat

O banku

Powstała w 1993 r. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka nawiązuje do tradycji polskiej spółdzielczości finansowej z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej
Znajdź podobne:

Przeczytaj także

Komentarze