My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty Bank Pocztowy

Bank Pocztowy

Bank Pocztowy jest bankiem detalicznym i, jak sama nazwa wskazuje, jest ściśle powiązany z Pocztą Polską, która jest jego większościowym akcjonariuszem. Pocztowy może pochwalić się szeroką siecią placówek, jednak oferta lokat terminowych skupia się głównie na depozytach z progresywnym oprocentowaniem. Działalność banku wyrażają słowa "Bezpieczny polski Bank".

Bank Pocztowy

Informacje o Bank Pocztowy

Główny udziałowiec

Poczta Polska

Rok utworzenia

1990

Prezes

Jakub Słupiński (P.O.)

Gwarancje BFG

tak, do 100 000 EUR

Główna siedziba

85-959 Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 17; 02-707 Warszawa, ul. Puławska 111B

Kapitał zakładowy

0,11 mld zł

Założony w 1990 roku Bank Pocztowy początkowo skupiał się na obsłudze jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. W kolejnych latach bank rozszerzył swoją działalność o ofertę dla klientów indywidualnych. Aktualnie sieć sprzedaży Banku Pocztowego liczy ok. 250 oddziałów, z czego zdecydowana większość (ponad 200) zlokalizowana jest w obrębie placówek pocztowych.

Z aktywami rzędu 7,5 mld zł (stan na koniec 2018 roku) Bank Pocztowy posiadał niewielki, 0,4-proc. udział w polskim sektorze bankowym. Jeśli natomiast chodzi o kwotę zgromadzonych depozytów (uwzględniamy także środki na rachunkach bieżących), to na koniec grudnia 2018 roku bank posiadał ich ok. 6,5 mld zł. W stosunku do tego samego okresu rok wcześniej oznacza to wzrost o bardzo solidne 7%.

Ranking lokat Bank Pocztowy

Oprocentowanie lokat w Banku Pocztowym

Oprocentowanie lokat w Banku Pocztowym nie zachwyca. Obecnie ani jeden spośród oferowanych przez niego depozytów nie pozwala na osiągnięcie zysku przewyższającego rynkową średnią. Lokaty terminowe w Pocztowym plasują się poniżej przeciętnej; jedyny rodzynek, którego oprocentowanie jest najbliżej średniej rynkowej, to Lokata MAXI. Jest to trzyletnia lokata, której aktualne oprocentowanie wynosi 0,75% dla posiadaczy konta w Banku Pocztowym i 0,65% dla pozostałych klientów. Depozyt charakteryzuje się oprocentowaniem progresywnym, które wzrasta co kwartał od 0,3 do 1,2%. Lokatę MAXI można zerwać przed terminem i zachować część wypracowanych odsetek obliczonych według skali progresji. Pozostałe lokaty dostępne w Pocztowym można założyć na 4 lub 6 miesięcy.

Jeszcze mniej interesująco niż lokaty w Banku Pocztowym prezentuje się oferta konta oszczędnościowego. Rachunek oferuje oprocentowanie na symbolicznym poziomie od 0,05% do 0,5% (zależnie od sumy pieniędzy, jakie na nim trzymamy). Czy wobec tego wszystkiego jest sens, abyśmy trzymali swoje oszczędności w Banku Pocztowym? No cóż – na rynku bez trudu znajdziemy lokaty terminowe i konta o znacznie lepszych parametrach. Z drugiej strony Pocztowy jako państwowy bank objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, charakteryzuje się wysoką stabilnością i bezpieczeństwem, czego potwierdzeniem jest chociażby solidna ocena ratingowa. Jeśli więc ktoś myśli o długoterminowym oszczędzaniu, bez stresu i obaw o swoje pieniądze, Bank Pocztowy może okazać się nie najgorszym wyborem.

Aktualności