My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty dla firm - czy warto z nich korzystać?

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Lokaty dla firm - czy warto z nich korzystać?
Źródło: © zubov/ fotolia

Prezentowany artykuł dotyczy głównie oferty depozytów dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz właścicieli mikro- i małych firm. Na temat lokat dedykowanych podmiotom działającym w formie spółek przygotujemy osobny materiał.

Przeglądając oferty lokat dla przedsiębiorców, odnieśliśmy wrażenie, że banki nie przywiązują do tej grupy zbyt dużej wagi. Depozyty, które mogą założyć właściciele firm, charakteryzują się zazwyczaj znacznie gorszymi warunkami niż te oferowane osobom fizycznym.

Klient drugiej kategorii

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Pierwszy i naszym zdaniem najważniejszy powód to relatywnie niewielka liczba klientów firmowych korzystających z usług banków. Wprawdzie nie dotarliśmy do oficjalnych danych na ten temat, ale z pewnym przybliżeniem możemy oszacować, że na 100 obsługiwanych rachunków osobistych przypada mniej niż 6 rachunków firmowych. Możliwe jest więc, że banki, zdając sobie sprawę z tego, jak mała jest to klientela, po prostu traktują ją nieco po macoszemu, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędności.

Druga kwestia wynika z regulacji prawnych – właściciel jednoosobowej firmy nie ma obowiązku posiadania oddzielnego rachunku. Wszelkich rozliczeń może dokonywać z poziomu zwykłego ROR-u. Stąd, aby nie tworzyć dodatkowych bytów, spora część przedsiębiorców nie będzie w ogóle z firmowego konta korzystała.

Jest jeszcze trzeci powód: niewielka zamożność tej grupy klientów. Jak wynika z raportów o wynagrodzeniach opracowywanych przez GUS, posiadacze jednoosobowych działalności oraz właściciele mikro firm zarabiają średnio aż o 1/3 mniej, niż wynosi przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw. Z tego powodu spora grupa klientów firmowych po prostu nie będzie rozpytywała o dedykowane lokaty, gdyż… nie będzie miała czego na nie wpłacić.

Brak promocyjnych lokat

Przeglądając propozycje lokat dla osób fizycznych, znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju promocyjnych ofert skierowanych do nowych klientów. Szybki rzut oka na nasz ranking lokat pozwala stwierdzić, że aktualnie dziesięć najwyżej oprocentowanych depozytów na rynku ma właśnie taki promocyjny charakter (często oznacza to, że taką lokatę możemy założyć jeden raz).

Tymczasem w przypadku lokat dla przedsiębiorców od razu w oczy rzuca się niemal całkowity brak analogicznych ofert. Jedyny wyjątek stanowią lokaty na nowe środki, objęte wyższym oprocentowaniem. Niestety, taką propozycję obecnie można znaleźć tylko w Alior Banku (jakiś czas temu z tego rodzaju depozytów zrezygnował Credit Agricole).

Dłuższy termin – wyższy procent

Właściciel firmy, pragnący ulokować swoje środki na lokacie, stoi dziś przed poważnym dylematem. Jeśli nie chce ich „mrozić” na dłuższy okres – nie ma co liczyć na atrakcyjne odsetki. Natomiast jeśli chciałby od swoich pieniędzy otrzymać relatywnie wysoki zysk, powinien rozejrzeć się przynajmniej za 12-miesięczną lokatą lub - ewentualnie - za promocją na nowe środki.

Jak jednak wiemy, przez ten okres w biznesie może zdarzyć się bardzo wiele, począwszy od zawarcia jakiegoś lukratywnego kontraktu, na (odpukać) zagrożeniu bankructwem skończywszy. Dlatego mało który przedsiębiorca może pozwolić sobie na założenie rocznej lub dwuletniej lokaty. Wprawdzie taki depozyt w razie potrzeby da się w każdej chwili zerwać, ale wówczas straci się naliczone odsetki. Zdając sobie z tego sprawę, lepiej już zdeponować pieniądze na krótki czas np. 1 miesiąc. Ale wówczas – o czym przed chwilą pisaliśmy – nie marzmy o zarobku przekraczającym 3,5%.

Opodatkowanie lokat firmowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacze firmowych lokat od zarobionych odsetek nie muszą płacić 19-proc. podatku „Belki”. Żeby jednak nie było tak różowo, zarobione w ten sposób pieniądze traktowane są jako przychód z prowadzonej działalności i objęte podatkiem dochodowym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że tego typu przychód można kompensować różnego rodzaju kosztami. Jeśli więc w danym roku podatkowym zarobiliśmy na odsetkach 1000 zł, natomiast koszty np. korzystania z telefonu wyniosły 800 zł, wówczas do opodatkowania pójdzie tylko 200 zł. Stawka podatku dochodowego to, w zależności od wybranej formy rozliczenia: 19% (stawka liniowa) lub 18/32 proc., jeśli wybraliśmy opodatkowanie według skali.

Ranking lokat dla firm

Z opisanych wyżej powodów wybór optymalnej lokaty firmowej uzależniony będzie od konkretnej sytuacji. Przedsiębiorca, który chciałby ulokować swoje pieniądze tylko „na chwilę”, powinien rozejrzeć się za lokatą typu overnight lub ewentualnie depozytem 7-dniowym. Wśród lokat krótkoterminowych (od kilku dni do 3 miesięcy) oprocentowanie sięga poziomu ok. 3,5% w skali roku. Wyjątkiem jest tutaj Nest Lokata Witaj w dwóch wariantach, ale jest to oferta jednorazowa dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i zakładających rachunek firmowy w Nest Banku.

Ranking lokat krótkoterminowych dla firm

Osoby mające możliwość zdeponowania swoich środków na dłuższy okres mogą natomiast skorzystać z ofert przygotowanych przez ING Bank Śląskich (oferta tylko dla JDG) Alior Bank, Bank Millennium, Nest Bank, BNP Paribas oraz Credit Agricole:

Ranking lokat średnioterminowych dla firm

W przypadku lokat długoterminowych prym wiodą obecnie ING Bank Śląski (oferta tylko dla JDG), Bank Millennium, BNP Paribas, Nest Bank i Credit Agricole:

Ranking lokat długoterminowych dla firm

Podsumowanie

Znalezienie atrakcyjnej lokaty przez osobę prowadzącą własną firmę jest dziś nie lada wyzwaniem. Poza kilkoma wyjątkami, standardem jest obecnie raptem 4% odsetek w skali roku. Jest to wynik, który z ledwością starcza na zachowanie realnej wartości posiadanych środków. O rzeczywistym zarobku nie ma już mowy.

Z tego powodu – o ile to oczywiście możliwe – polecamy przesunięcie środków z rachunku firmowego na konto osobiste. Jako osoby fizyczne możemy bowiem liczyć na znacznie lepszą ofertę, wliczając w to depozyty na 7,5%–8,5%.

Przeczytaj także

Komentarze