My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty dla firm - czy warto z nich korzystać?

Portrait
Rafał Janik
Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Lokaty dla firm - czy warto z nich korzystać?
Źródło: © zubov/ fotolia

W porównaniu do depozytów dla osób fizycznych, oferta lokat dla przedsiębiorców prezentuje się nader ubogo. Dzisiejszy standard, jeśli chodzi o oprocentowanie, to zaledwie 1%. Więcej otrzymają jedynie ci właściciele firm, którzy „zamrożą” swoje środki na przynajmniej 12 miesięcy. Na taki krok stać jednak nielicznych. Dla większości to ryzyko, że razie potrzeby nie będą mieli pieniędzy na obsługę bieżących wydatków.

Prezentowany artykuł dotyczy głównie oferty depozytów dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz właścicieli mikro- i małych firm. Na temat lokat dedykowanych podmiotom działającym w formie spółek przygotujemy osobny materiał.

Przeglądając oferty lokat dla przedsiębiorców, odnieśliśmy wrażenie, że banki nie przywiązują do tej grupy zbyt dużej wagi. Depozyty, które mogą założyć właściciele firm, charakteryzują się zazwyczaj znacznie gorszymi warunkami niż te oferowane osobom fizycznym.

Dobry tego przykład to Nest Bank. Tu najwyżej oprocentowana BIZnest lokata dla klientów firmowych przyniesie zysk w wysokości raptem 2,10%. Tymczasem udając się do tego banku jako osoba fizyczna, otrzymamy ofertę Nest Lokaty Witaj, pozwalającej zarobić aż 4,00% w skali roku. Inny przykład takiej dysproporcji to lokaty Alior Bank, gdzie różnica między najlepszą a tą, którą może założyć zwykły Kowalski, również jest ponad trzykrotna.

Klient drugiej kategorii

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Pierwszy i naszym zdaniem najważniejszy powód to relatywnie niewielka liczba klientów firmowych korzystających z usług banków. Wprawdzie nie dotarliśmy do oficjalnych danych na ten temat, ale z pewnym przybliżeniem możemy oszacować, że na 100 obsługiwanych rachunków osobistych przypada mniej niż 6 rachunków firmowych. Możliwe jest więc, że banki, zdając sobie sprawę z tego, jak mała jest to klientela, po prostu traktują ją nieco po macoszemu, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędności.

Druga kwestia wynika z regulacji prawnych – właściciel jednoosobowej firmy nie ma obowiązku posiadania oddzielnego rachunku. Wszelkich rozliczeń może dokonywać z poziomu zwykłego ROR-u. Stąd, aby nie tworzyć dodatkowych bytów, spora część przedsiębiorców nie będzie w ogóle z firmowego konta korzystała.

Jest jeszcze trzeci powód – niewielka zamożność tej grupy klientów. Jak wynika z raportów o wynagrodzeniach opracowywanych przez GUS, posiadacze jednoosobowych działalności oraz właściciele mikro firm zarabiają średnio aż o 1/3 mniej, niż wynosi przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw. Z tego powodu spora grupa klientów firmowych po prostu nie będzie rozpytywała o dedykowane lokaty, gdyż…nie będzie miała czego na nie wpłacić.

Brak promocyjnych lokat

Przeglądając propozycje lokat dla osób fizycznych, znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju promocyjnych ofert skierowanych do nowych klientów. Szybki rzut oka na nasz ranking lokat pozwala stwierdzić, że aktualnie dziesięć najwyżej oprocentowanych depozytów na rynku ma właśnie taki promocyjny charakter (de facto oznacza to, że taką lokatę możemy założyć jeden raz).

Tymczasem w przypadku lokat dla przedsiębiorców od razu w oczy rzuca się niemal całkowity brak analogicznych ofert. Jedyny warty wyróżnienia wyjątek to Idea Bank, gdzie znajdziemy dwie oferty zasługujące na miano „promocyjnych”. Pierwsza z nich to 1-miesięczna Lokata Przedsiębiorcza (oferuje 3,0% zysku w skali roku), natomiast druga to zakładana na podobny okres Lokata Przedsiębiorcza Plus (2,5% zysku). Z obu tych siostrzanych ofert (różnią się jedynie oprocentowaniem oraz kwotą, jaką można na nie wpłacić) skorzystamy tylko po jednym razie. W pozostałych bankach lokat o takim charakterze nie znajdziemy (jeśli zauważycie nową promocyjną ofertę oszczędnościową dla firm, to dajcie znać - chętnie się jej przyjrzymy).

Dłuższy termin – wyższy procent

Właściciel firmy, pragnący ulokować swoje środki na lokacie, stoi dziś przed poważnym dylematem. Jeśli nie chce ich „mrozić” na długi okres – nie ma co liczyć na atrakcyjne odsetki. Natomiast jeśli chciałby od swoich pieniędzy otrzymać relatywnie wysoki zysk, powinien rozejrzeć się przynajmniej za 12-miesięczną lokatą.

Jak jednak wiemy, przez ten okres w biznesie może zdarzyć się bardzo wiele – począwszy od zawarcia jakiegoś lukratywnego kontraktu, na (odpukać) zagrożeniu bankructwem skończywszy. Dlatego mało który przedsiębiorca może pozwolić sobie na założenie rocznej lub dwuletniej lokaty. Wprawdzie taki depozyt w razie potrzeby da się w każdej chwili zerwać, ale wówczas straci się naliczone odsetki. Zdając sobie z tego sprawę, lepiej już zdeponować pieniądze na krótki czas np. 1 miesiąc. Ale wówczas – o czym przed chwilą pisaliśmy – nie marzmy o zarobku przekraczającym 1,5%.

Opodatkowanie lokat firmowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacze firmowych lokat od zarobionych odsetek nie muszą płacić 19-proc. podatku „Belki”. Żeby jednak nie było tak różowo, zarobione w ten sposób pieniądze traktowane są jako przychód z prowadzonej działalności i objęte podatkiem dochodowym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że tego typu przychód można kompensować różnego rodzaju kosztami. Jeśli więc w danym roku podatkowym zarobiliśmy na odsetkach 1000 zł, natomiast koszty np. korzystania z telefonu wyniosły 800 zł, wówczas do opodatkowania pójdzie tylko 200 zł. Stawka podatku dochodowego to, w zależności od wybranej formy rozliczenia: 19% (stawka liniowa) lub 18/32 proc., jeśli wybraliśmy opodatkowanie według skali.

„Samochodowe” banki ratują sytuację

Z opisanych wyżej powodów wybór optymalnej lokaty firmowej uzależniony będzie od konkretnej sytuacji. Przedsiębiorca, który chciałby ulokować swoje pieniądze tylko „na chwilę”, powinien rozejrzeć się za lokatą typu overnight lub ewentualnie depozytem 7-dniowym.

W tym segmencie za aktualnie najlepszą ofertę uważamy Lokatę Ping-Pong Biznes w Idea Banku (przeczytaj analizę lokaty w wersji dla klientów indywidualnych). Jej oprocentowanie to 1,40%, natomiast czas oszczędzania wynosi tylko 1 dzień. Pewną niedogodnością Lokaty Ping-Pong Biznes jest brak automatycznej odnawialności. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy systematycznie otrzymywać odsetki, musimy każdego dnia logować się do systemu bankowości internetowej i otwierać nowy depozyt.

Najlepsze krótkoterminowe lokaty dla przedsiębiorców

Bank 

Nazwa lokaty 

Oprocentowanie 

Czas trwania 

Kwota lokaty 

Idea Bank 

Lokata PING-PONG Biznes 

1,40% 

1 dzień  

do 20 tys. zł 

Nest Bank 

BIZnest Lokata 

1,10% 

7 dni 

brak limitu 

NeoBank 

neoLokata Biznes 

1,10% 

1 miesiąc 

1 mln zł 

Plus Bank 

Lokata Standardowa 

do 1,0% 

1 miesiąc 

do 1 mln zł 

Osoby mające możliwość zdeponowania swoich środków na dłuższy okres mogą natomiast skorzystać z ofert przygotowanych przez Volkswagen Bank oraz Toyota Bank. Te dwa „samochodowe” banki pozwalają na założenie 12-miesięcznych lokat i oferują odpowiednio: 2,5% i 2,1% odsetek w skali roku.

Bardzo porządnie wygląda także oferta depozytowa w: Nest Banku, gdzie na wspomnianej BIZNest Lokacie można zarobić aż 2,30% (w wariancie 24-miesięcznym) oraz w Credit Agricole (2,20% na lokacie 36-miesięcznej). W przypadku pozostałych długoterminowych depozytów oferowanych przedsiębiorcom pokonanie granicy 2% aktualnie nie jest możliwe.

Najlepsze długoterminowe lokaty dla przedsiębiorców

Bank 

Nazwa lokaty 

Oprocentowanie 

Czas trwania 

Maks. kwota lokaty 

Volkswagen Bank 

Lokata Max Biznes  

2,50% 

od 1 do 10 lat 

do 100 tys. zł 

Nest Bank BIZnest Lokata do 2,30% od 7 dni do 24 miesięcy brak limitu 
Credit Agricole

Lokata terminowa

2,20%*36 miesięcybrak limitu 

Toyota Bank 

Lokata długoterminowa 

do 2,10% 

od 1 do 12 miesięcy 

brak limitu 

Podsumowanie

Znalezienie atrakcyjnej lokaty przez osobę prowadzącą własną firmę jest dziś nie lada wyzwaniem. Poza kilkoma wyjątkami, standardem jest obecnie raptem 1,0% góra 1,5% odsetek w skali roku. Jest to wynik, który z ledwością starcza na zachowanie realnej wartości posiadanych środków. O rzeczywistym zarobku nie ma już mowy.

Z tego powodu – o ile to oczywiście możliwe – polecamy przesunięcie środków z rachunku firmowego na konto osobiste. Jako osoby fizyczne możemy bowiem liczyć na znacznie lepszą ofertę, wliczając w to depozyty na 3,5-4%.

Przeczytaj także

Komentarze