My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

3 stycznia 2021 r. Idea Bank S.A. został przejęty przez Bank Pekao S.A. O szczegółach przeczytasz tutaj.

Lokaty Idea Bank

Idea Bank

Idea Bank kojarzony jest głównie z obsługą przedsiębiorstw i właśnie ta grupa klientów była początkowo głównym odbiorcą usług banku. Z biegiem czasu oferta instytucji poszerzyła się o usługi dla klientów indywidualnych i właśnie propozycje depozytów terminowych zasługują na szczególną uwagę. W Idea Banku znajdziemy szeroki wybór lokat, a posiadacze konta osobistego często mogą zyskać wyższe oprocentowanie. Motto banku to "Najlepszy bank dla przedsiębiorców".

Idea Bank

Informacje o Idea Bank

Główny udziałowiec

Leszek Czarnecki

Rok utworzenia

1991

Prezes

Jerzy Pruski (P.O.)

Gwarancje BFG

tak, do 100 000 EUR

Główna siedziba

01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 33

Kapitał zakładowy

0,16 mld zł

Idea Bank rozpoczął swoją działalność w 1991 roku, kiedy to funkcjonował pod nazwą GMAC Banku. Od samego początku bank skoncentrował się na obsłudze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Obecna marka – Idea Bank - pojawiła się na rynku w 2010 roku. Pięć lat później akcje banku zadebiutowały na warszawskiej giełdzie, a ich obecna (stan na styczeń 2018) wartość rynkowa sięga 1,8 mld zł.

Idea Bank to jeden z najszybciej rozwijających się polskich banków, który od 2013 do 2019 roku zdołał potroić wielkość posiadanych aktywów. Według stanu na II kwartał 2019 roku ich wartość wynosiła ponad 20 mld zł, co dawało bankowi ok. 1-proc. udział w rynku. W nieco wolniejszym tempie zwiększyła się natomiast baza depozytowa Idea Banku, która na koniec września 2018 roku liczyła ok. 18 mld zł (wzrost o ok. 65 proc. w ciągu 4 lat).

Ranking lokat Idea Bank

Idea Bank – oprocentowanie lokat bankowych

Idea Bank to pod względem oferowanych warunków dla oszczędzających jeden z najlepszych polskich banków. Dość powiedzieć, że kilka dostępnych w nim lokat pod względem oprocentowania przekracza rynkową średnią.

Aktualnie najkorzystniej, jeśli chodzi o ofertę depozytową, prezentuje się Lokata Happy. Jest to lokata, dzięki której zarobimy aż 1,8% w skali roku. Niestety depozyt dostępny jest wyłącznie dla nowych klientów banku. Sporym minusem jest także górny limit kwotowy. Za jego sprawą na Lokatę Happy wpłacimy nie więcej niż 20 tys. zł. Dobrą wiadomością jest to, że zerwanie lokaty przed końcem umowy nie pociąga za sobą utraty odsetek.

Jeśli jednak ktoś dysponuje wyższą kwotą pieniędzy, ten może skorzystać z Lokaty Happy Pro. Jest to depozyt pozwalający zarobić 1,5% w skali roku, ale wpłacimy na niego aż 200 tys. zł. Te parametry czynią omawiają lokatę jednym z najlepszych na rynku depozytów dla osób zamożnych.

Powodów do narzekania nie będą mieli także obecni klienci Idea Banku. Przykładem niezłego depozytu jest Lokata Na Nowe Środki Plus z oprocentowaniem bliskim średniej rynkowej przy jednoczesnym bardzo wysokim limicie kwotowym lokaty (w przypadku wymienionej wynosi on aż 1 mln zł). Depozyt możemy założyć - zgodnie z nazwą - z "nowych środków".

Znacznie gorzej na tle konkurencji prezentuje się z kolei rachunek oszczędnościowy o nazwie Konto Oszczędnościowe Idealnie Proste. Jego oprocentowanie wynosi zaledwie 0,05%, co czyni go jednym z najgorszych rachunków tego typu.

Lokata w Idea Banku - warto?

Czy wobec tego wszystkiego warto jest korzystać z oferty depozytowej Idea Banku? Wiele przemawia za tym, że tak. Lokaty Idea Banku pozwalają szybko pomnażać nasz kapitał, chroniąc przed negatywnym skutkiem inflacji. Jednocześnie objęte są one gwarancjami ze strony BFG, dzięki czemu nawet w przypadku ewentualnego bankructwa banku odzyskamy je z powrotem wraz z należnymi nam odsetkami.

Idea Bank nie będzie natomiast dobrym wyborem dla osób mocno uczulonych na punkcie bezpieczeństwa. Wprawdzie, jak napisaliśmy przed chwilą, bank znajduje się pod parasolem BFG, jednak z drugiej pod względem kondycji finansowej Idea Bank mocno ustępuje takim gigantom jak m.in. PKO BP czy Pekao.

Aktualności