My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty mBank

mBank

mBank to pierwszy w Polsce bank w pełni internetowy, który od lat kojarzony jest z innowacjami i nowoczesnością. Instytucja mieści się w piątce największych banków w kraju i stawia przede wszystkim na zdalne kanały komunikacji z klientami. Oferta depozytowa mBanku obejmuje tradycyjne lokaty w PLN i walutach obcych. Hasło banku to "Ikona mobilności".

mBank

Informacje o mBank

Główny udziałowiec

Commerzbank

Rok utworzenia

2000

Prezes

Cezary Stypułkowski

Gwarancje BFG

tak, do 100 000 EUR

Główna siedziba

00-950 Warszawa, ul. Senatorska 18

Kapitał zakładowy

0,17 mld zł

Początki działalności mBanku sięgają 1986 roku, kiedy to na rynku pojawił się Bank Rozwoju Eksportu. W 1992 roku jako jedna z pierwszych notowanych spółek bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Obecna marka – mBank - pojawiła się w 2000 roku, początkowo obsługując wyłącznie klientów detalicznych. W 2013 roku doszło do unifikacji nazwy mBank, która zastąpiła dotychczas stosowane nazwy – BRE Bank oraz Multibank. Główna siedziba banku znajduje się w Warszawie, a liczba obsługiwanych klientów wynosi ponad 4,6 mln.

mBank to jeden z największych polskich banków komercyjnych. Na koniec czerwca 2019 roku dysponował kwotą ponad 150 mld aktywów, co dawało mu ponad 7,8-proc. udział w rynku. W porównaniu do 2013 roku oznacza to wzrost o blisko 50-proc. W podobnym tempie rosła wartość zgromadzonych depozytów, które według stanu na II kwartał 2019 roku liczyły aż 110 mld zł.

Ranking lokat mBank

mBank – oprocentowanie lokat

mBank to jeden z najsolidniejszych banków funkcjonujących w naszym kraju. Na tle konkurencji wyróżnia się on bardzo dobrą kondycją finansową i co za tym idzie wysokim bezpieczeństwem deponowanych w nim środków (za potwierdzenie może m.in. posłużyć jego wysoka ocena ratingowa). Pod względem oprocentowania lokaty w mBanku dość mocno odbiegają jednak od wielu jego konkurentów.

Dość powiedzieć, że aktualnie znajdziemy w nim zaledwie pięć lokat, z których zaledwie jedną uznalibyśmy za atrakcyjną. Mowa tu o Lokacie dla nowych klientów, której oprocentowanie to bardzo przyzwoite 3,50% w skali roku. Niestety – zgodnie z nazwą – depozyt założą tylko te osoby, które do tej pory nie korzystały z usług mBanku (co za tym idzie jest to jednocześnie oferta dla nowych klientów jak i dla nowych środków). Czas trwania lokaty to 3 miesiące, a maksymalna kwota depozytu to raptem 10 tys. zł. Po zakończeniu okresu umownego, lokata nie będzie już więcej dostępna. Trzeba więc jasno stwierdzić, że jest to oferta o typowo promocyjnym charakterze, która w założeniu ma przyciągnąć nowych klientów.

Jeśli natomiast do tej pory korzystaliśmy z usług mBanku, nie znajdziemy w jego ofercie depozytowej niczego ciekawego. Najwyżej oprocentowany depozyt dla „starych” klientów zapewni nam oprocentowanie wynoszące raptem 1,5%. Jest to jednak oferta na tzw. nowe środki, czyli pochodzące z naszego rachunku obsługiwanego poza mBankiem. Jeśli natomiast chcemy wpłacić na lokatę terminową to co już trzymamy w mBanku, nie mamy co liczyć na więcej niż symboliczny 1% rocznie.

Sytuację nieco poprawia oferta kont oszczędnościowych, a konkretnie propozycja wpłacenia pieniędzy na eKonto oszczędnościowe. Tutaj zysk na jaki możemy liczyć to całkiem niezłe 2,7% w skali roku. Co warte podkreślenia – maksymalna kwota jaką możemy wpłacić na tego typu rachunek to aż 500 tys. zł (pamiętajmy jednak o limicie gwarancji ze strony BFG, wynoszącym równowartość 100 tys. euro). Niestety tak atrakcyjne oprocentowanie uzyskamy jedynie przez pierwsze 4 miesiące od założenia rachunku i to jedynie dla tzw. nowych środków. Później spadnie ono do standardowych 0,4-0,7% w skali roku (oprocentowanie różni się w zależności od salda naszego rachunku).

Podsumowując – oszczędzanie w mBanku będzie dla nas opłacalne jedynie przez pierwsze 3-4 miesiące korzystania z jego usług. Po upływie tego okresu, proponowane nam warunki depozytowe znacznie się pogorszą (standardowa oferta oszczędnościowa mBanku nie zapewnia nawet ochrony przed inflacją). Jeśli więc naszym celem jest długoterminowe akumulowanie naszego majątku – lepiej będzie zainteresować się ofertą któregoś z konkurentów mBanku.

Aktualności