My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty Santander Bank Polska

Santander Bank Polska

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków w Polsce i jednocześnie pionierem we wprowadzaniu innowacji płatniczych. Oferta tej instytucji skierowana jest do wszystkich klientów i ma na celu wspomaganie ich w rozwoju. Propozycje oszczędnościowe banku to głównie standardowe lokaty w złotych. Motto banku to obecnie słowa "Bank Jaki Chcesz".

Santander Bank Polska

Informacje o Santander Bank Polska

Główny udziałowiec

Banco Santander

Rok utworzenia

2001

Prezes

Michał Gajewski

Gwarancje BFG

tak, do 100 000 EUR

Główna siedziba

00-854 Warszawa, al. Jana Pawła II 17

Kapitał zakładowy

1,02 mld zł

Początki działalności banku datowane są na 1989 roku, kiedy to funkcjonował pod nazwą Banku Zachodniego. Cztery lata później jego akcje zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Obecna marka pojawiła się na rynku w 2001 roku, a od 2011 roku głównym akcjonariuszem banku została hiszpańska grupa finansowa Santander. We wrześniu 2018 roku bank zmienił nazwę z BZ WBK na Santander Bank Polska (nie mylić z Santander Consumer Bank!).

Jeden z największych polskich banków na koniec II kwartału 2019 roku dysponował aktywami wynoszącymi przeszło 205 mld zł, co dawało mu 10,5-proc. udział w rynku. Z kolei baza depozytowa banku wynosiła aż 150 mld zł (w porównaniu do 2012 roku oznaczało ponad 3-krotny wzrost).

Ranking lokat Santander Bank Polska

Lokaty bankowe – Santander Bank Polska

Santander Bank Polska to miejsce, gdzie Twoje środki z pewnością będą bezpieczne. Jako część jednej z największych na świecie grup bankowych, Santander znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej, mogąc zawsze liczyć na ewentualne wsparcie swojego hiszpańskiego właściciela. Stabilna sytuacja banku ma swoje odbicie w ocenie ratingowej, która aktualnie jest jedną z najwyższych możliwych (BBB+ w skali krajowej).

Wadą oferty depozytowej Santander Bank Polska jest jednak bardzo niskie oprocentowanie, a także niewielka liczba oferowanych lokat. Co za tym idzie, nie mamy co liczyć na specjalnie wysoki zysk.

Jedyny warty uwagi wyjątek to Lokata Mobilna, pozwalająca zarobić 2,5% w skali roku. Niestety w przypadku tej lokaty obowiązuje stosunkowo niska maksymalna kwota lokaty (20 tys. zł) oraz wymóg posiadania konta osobistego. Wadą jest także, że lokatę założymy tylko raz, zatem po zakończeniu okresu umownego - o ile nie chcemy dalej oszczędzać w Santanderze - warto rozejrzeć się za inną ofertą i przenieść swoje środki. Zerwanie lokaty oczywiście wiąże się z utratą odsetek.

Santander - oprocentowanie lokat nie zachwyca

Poza wymienioną Lokatą Mobilną w ofercie Santandera znajdziemy tylko jedną propozycję - eLokatę z symbolicznym oprocentowaniem. Niestety bank jakiś czas temu mocno uszczuplił swoją ofertę oszczędnościową (nie znajdziemy tu ofert na nowe środki) i obecnie nie mamy co liczyć na zysk sięgający średniej rynkowej.

Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe w Santanderze, to nie prezentują się one zbyt atrakcyjnie. Standardowe oprocentowanie Konta Systematycznego to zaledwie 0,01%, co czyni go mało atrakcyjnym rachunkiem tego typu na rynku.

Podsumowując – oferta Santander Banku Polska raczej nie przypadnie do gustu fanom oszczędzania. Wyjątek to osoby dysponujące relatywnie niewielkimi sumami pieniędzy, które korzystać z Lokaty Mobilnej. Pozostałe będą musiały poszukać lepszych warunków u konkurencji lub pogodzić się z tym, że ich pieniądze w Santanderze raczej nie będą szczególnie szybko zyskiwały na wartości.

Aktualności