My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Lokaty VeloBank (dawniej Getin Bank)

VeloBank (dawniej Getin Bank)

VeloBank (dawniej Getin Bank) zajmuje się bankowością detaliczną skierowaną do klientów indywidualnych, firmowych jak i korporacji czy wspólnot mieszkaniowych. Oferta depozytowa VeloBanku jest bardzo różnorodna i obejmuje lokaty tradycyjne zakładane w oddziale i online, depozyty walutowe, a także wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe.

VeloBank (dawniej Getin Bank)

Informacje o VeloBank (dawniej Getin Bank)

Główny udziałowiec

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Rok utworzenia

2004

Prezes

Adam Marciniak (p.o.)

Gwarancje BFG

tak, do 100 000 EUR

Główna siedziba

00-843 Warszawa, Rondo Ignacego Daszyńskiego 2C

Kapitał zakładowy

25 mln zł

21 listopada 2022 r. Getin Bank zmienił się w VeloBank.

Historia działalności Getin Noble Banku datowana jest na 1990 rok, kiedy funkcjonował jeszcze jako Górnośląski Bank Gospodarczy. Marka Getin Bank pojawiła się na rynku w 2010 roku w wyniku fuzji Getin Banku z Noble Bankiem. Akcje banku notowane były na warszawskiej giełdzie, a ich łączna wartość według stanu na styczeń 2018 roku wynosi blisko 1,5 mld zł. Główna siedziba banku mieści się w Warszawie, a obsługa klientów odbywa się w ponad 300 oddziałach zlokalizowanych na terenie całego kraju. 30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Banku, natomiast 21 listopada 2022 r. bank zmienił się w VeloBank.

Getin Bank był największym polskim bankiem znajdujący się w prywatnych rękach, którego aktywa na koniec I kwartału 2019 roku wynosiły 54 mld zł (2,8-proc. udział w rynku). W porównaniu do wcześniejszych lat w tym zakresie obserwowany jest jednak niewielki spadek. Przykładowo – w 2013 roku aktywa Getin Banku wynosiły przeszło 63 mld zł. Bank od ponad 5 lat utrzymuje natomiast stałą, solidną bazę depozytową w kwocie 45-50 mld zł.

Ranking lokat VeloBank

Oprocentowanie lokat – VeloBank

Lokaty w VeloBanku należą do jednych z lepszych, jakie znaleźć możemy w polskich bankach komercyjnych. Najlepszy tego przykład to Lokata Mobilna, dzięki której możemy zarobić wysokie 8% w skali roku. Depozyt ten – zgodnie ze swoją nazwą – założyć możemy z jedynie z wykorzystaniem urządzenia mobilnego takiego jak np. tablet czy smartfon (oferta dostępna jest zarówno dla nowych klientów jak i dla dotychczasowych użytkowników bankowości mobilnej VeloBanku, jednak wyższe oprocentowanie zyskają tylko ci pierwsi).

Inna ciekawa oferta to Lokata na Nowe Środki, która w zależności od wybranego wariantu pozwoli nam zarobić nawet 8% w skali roku (jak sugeruje nazwa jest to lokata jedynie dla nowych środków). W przypadku tej lokaty obowiązuje wynoszący aż 150 tys. zł górny limit kwotowy, dzięki czemu możemy korzystnie zdeponować nawet bardzo wysokie sumy pieniędzy. Dodatkowo depozyt nie wymaga zakładania z konta osobistego ani korzystania z żadnych innych produktów.

Pozostałe lokaty z oferty VeloBanku prezentują się już wyraźnie słabiej. Taki depozyt jak Lokata Tradycyjna niestety nie umożliwi nam obecnie zarobienia odsetek przewyższających rynkową średnia.

Bardzo silnym elementem oferty oszczędnościowej VeloBanku jest jego konto oszczędnościowe. Jest to rachunek, który umożliwi nam zysk nawet 7% (dla kwot do 10 tys. zł) i 8% (dla kwot do 400 tys. zł) w skali roku. Jeśli więc ktoś nie chce „mrozić” swoich pieniędzy na bankowym depozycie, ten jako alternatywę może wybrać właśnie konto. W takim przypadku jego oszczędności wraz z naliczonymi odsetkami będą dostępne w zasadzie „od ręki” (to duży plus w stosunku do lokat, gdzie w przypadku przedterminowej wypłaty z reguły tracimy naliczony zysk).

Czy warto skorzystać z produktów oszczędnościowych dostępnych w VeloBanku? Naszym zdaniem tak. Przemawia za tym przede wszystkim dobre oprocentowanie oraz szeroka paleta dostępnych produktów. Niektórych zniechęcać może kiepska kondycja finansowa banku, w tym miejscu przypominamy jednak o ochronie ze strony BFG, który gwarantuje środki trzymane w VeloBanku do kwoty 100 tys. euro. Oznacza to, że nawet w ewentualnych problemów banku – otrzymamy nasze pieniądze z powrotem.

Aktualności