My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Grudzień 2020

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Grudzień 2020

Od lata, gdy średnie oprocentowanie lokat w końcu się ustabilizowało, jeśli notujemy podwyżki stawek, to są to raczej zmiany kosmetyczne i krótkotrwałe; zwykle nie mija nawet parę tygodni, a stawki spadają do poprzedniego, niskiego poziomu. Często oszczędzającym nie pozostaje wiele czasu na decyzję, czy zakładać dany depozyt, czy jednak się wstrzymać i poszukać ciekawszej oferty.

Najlepsze lokaty w grudniu 2020 r. to depozyty promocyjne, dedykowane nowym klientom lub łączone z premiami gotówkowymi za otwarcie konta osobistego. Na tym tle wyróżnia się zdecydowanie Idea Bank, który odświeżył ofertę swoich flagowych depozytów i podniósł ich oprocentowanie do poziomu 2,9% (Lokata Happy) i do 2,5% (Lokata Happy PRO). Propozycja Idei jest wyjątkowa także z tego względu, że bank nie wymaga zakładania ROR-u.

Poza Idea Bankiem ciekawe depozyty znajdziesz także w Getin Banku, Nest Banku, Santander Banku. Mimo że część z tych instytucji nie należy do rynkowej czołówki, nie masz się czego obawiać: w naszym przeglądzie wszystkie prezentowane oferty objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w razie ewentualnej niewypłacalności banku zwróci Ci Twoje oszczędności, maksymalnie do równowartości 100 tys. euro (dopiero zdeponowanie wyższych kwot rodzi pewne ryzyko).

Najciekawsze depozyty dla nowych klientów

Przyjrzyjmy się teraz, jakimi propozycjami banki chcą skusić kolejnych klientów. Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie plasuje się Lokata Happy ze stawką aż 2,9% na 3 miesiące:

Drugie miejsce przypadło – a jakże – Lokacie Happy PRO, oprocentowanej na 2,5% w skali roku, również zakładanej na kwartał. Atutem tej oferty jest wysoka kwota maksymalna depozytu: aż 400 tys. zł (do niedawna było to 200 tys. zł).

Co istotne, po oba depozyty możesz sięgnąć, nawet jeżeli nie założysz rachunku osobistego w Idei. Jest tylko jeden „szkopuł”: skorzystanie w przeszłości z jakiegokolwiek produktu Idea Banku bądź Lion’s Banku nieodwracalnie dyskwalifikuje Cię jako nowego klienta. W Idei nie ma, niestety, okresu karencji. Ponadto nie możesz skorzystać z obu ofert jednocześnie, musisz wybrać pomiędzy jedną lokatą Happy a drugą.

Jeżeli propozycja Idea Banku pozostaje poza Twoim zasięgiem, możesz przyjrzeć się ofercie Nest Banku: za założenie darmowego Nest Konta zyskasz możliwość otworzenia Nest Lokaty Witaj z sympatyczną stawką 2,1% w skali roku. Co ciekawe, ten depozyt dostępny jest w wersji kwartalnej lub półrocznej (z identycznym oprocentowaniem). Pamiętaj tylko, że wariant 6-miesięczny nakłada na klienta obowiązek zapewnienia jednorazowego wpływu wynagrodzenia min. 1000 zł na Nest Konto.

[Bad deposit code: Deposit with slug "nest-lokata-witaj-nest-bank-3-6m" does not exist.]

Ostatnia oferta dla nowych klientów na poziomie przynajmniej 2%, to nagroda w ramach programu poleceń w Banku Millennium:

Więcej na temat programu poleceń Millennium przeczytasz w tym artykule.

Najkorzystniejsze depozyty dla obecnych klientów

Osoby, które już korzystają z usług danego banku, najczęściej nie mogą liczyć na profity z tytułu lojalności… Ale nie wszędzie! Niektóre instytucje, nastawione na oszczędzanie, nie dzielą klientów na nowych i „starych”.

Warto także rozglądać się np. za ofertami „na nowe środki”, czyli za lokatami, na których należy zdeponować sumy, których nie posiadano w danym banku jednego konkretnego dnia (data zawsze podawana jest w szczegółach promocji). Przyjmując „nowe” kwoty, bank odwdzięczy Ci się za dokapitalizowanie wyższym oprocentowaniem.

Spójrzmy teraz, który bank najbardziej dba o oszczędności swoich klientów. Nie będzie dużym zaskoczeniem informacja, że na pierwszym miejscu znalazł się Inbank i Lokata Standardowa:

Atutem tej oferty jest brak wymogu posiadania konta osobistego. Depozyt dostępny jest w kilku wariantach, najwyżej oprocentowany jest wariant najdłuższy, 5-letni. Zwracamy uwagę, że Lokata Standardowa Inbanku objęta jest ochroną estońskiego funduszu gwarancyjnego.

Drugie miejsce należy do Lokaty „Lubię to polecam”, gdyż jest to propozycja zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów Banku Millennium.

Trzecie miejsce bezspornie należy do Lokaty na Nowe Środki PLUS na 3 miesiące w Idea Banku, czyli depozytu, na którym należy złożyć oszczędności, których wcześniej nie deponowało się w tej instytucji:

Depozyt ten dostępny jest również w dwóch innych wariantach: na 1 miesiąc (1,2%) i na 2 miesiące (1,5%).

Niezłe stawki – jak na obecne warunki – znajdziesz jeszcze w BFF Banking Group na Lokacie Facto oraz w Toyota Banku.

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-facto-bff-banking-group-3m-6m" does not exist.]

Jak widzisz, najwyższe oprocentowanie uzyskasz na depozycie kwartalnym lub półrocznym, ale Lokata Facto ma jeszcze kilka innych wariantów, nieco niżej oprocentowanych: od 9 miesięcy do 3 lat (1,3%) oraz od 4 do 5 lat (1,0%). Zwracamy uwagę, że Lokata Facto objęta jest ochroną włoskiego funduszu gwarancyjnego.

Z kolei uzyskanie stawki 1,5% na Moto Lokacie w Toyota Banku wiąże się z zaciągnięciem kredytu samochodowego, jest to więc propozycja dla bardzo wąskiego grona klientów:

Podsumowanie

Oszczędzanie na lokatach już od dłuższego czasu ma niewiele wspólnego ze spokojem i poczuciem stałości. Samo znalezienie atrakcyjnej oferty wymaga niemało energii i samozaparcia, a następnie oszczędzający denerwuje się, czy depozyt odnowi się na podobnych warunkach, na jakich był zakładany. Stąd konieczność ciągłego wyszukiwania wartych uwagi propozycji. Najczęściej są to lokaty promocyjne, skierowane do nowych klientów albo wymagające spełniania dodatkowych warunków, albo wiążących się z zapewnieniem tzw. nowych środków.

Choć większość oszczędzających nie chce przy okazji korzystania z oferty oszczędnościowej otwierać ROR-u, często nie ma innego wyjścia. Nie zawsze jednak jest to złe rozwiązanie. Niekiedy można zdobyć naprawdę ciekawe bonusy od banku, a niejako mimochodem stać się posiadaczem tańszego lub nowocześniejszego konta.

A niekiedy, od czasu do czasu, trafią się nam prawdziwe „perełki”, jak np. Lokata Happy z oprocentowaniem na poziomie 2,9%. Doświadczenie jednak uczy, że tak korzystne warunki nie obowiązują długo – nie dotyczy to zresztą wyłącznie Idea Banku.

Jeśli propozycje przedstawione w tym przeglądzie nie do końca do Ciebie przemawiają, sprawdź jeszcze najlepsze konta oszczędnościowe.

Przeczytaj także

Komentarze