My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Listopad 2019

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Listopad 2019

Banki wystawiają cierpliwość oszczędzających na ciężką próbę. Choć w ostatnich tygodniach uniknęliśmy większego przetasowania wśród najbardziej opłacalnych depozytów, to nie obyło się bez dziwnej “huśtawki” oprocentowania, przede wszystkim na Lokacie Happy PRO; w jednym tygodniu można było na niej zyskać nawet 3,3% w skali roku, a kilka dni później - już tylko 3,0%. Mimo że różnica nie wygląda na dramatyczną, dla oszczędzających oznacza ona wymiernie niższy zysk: przy maksymalnej kwocie depozytu, 400 tys. zł, zysk skurczył się o ok. 240 zł.

Jednak znacznie gorszą wiadomością jest całkowite zniknięcie z rynku eurobanku i jego depozytów. Co prawda, produkty tej instytucji nie były najwyżej oprocentowanymi lokatami, jednak ich ogromną zaletą była możliwość zdeponowania wysokich kwot, od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. Bank Millennium, nowy właściciel eurobanku, nie pokusił się o choćby częściowe pozostawienie oferty swojego dawnego konkurenta – ze stratą dla nas, klientów, gdyż najlepsze oferty Millennium dla dużych kwot są oprocentowane na bardzo niskim poziomie.

A jak przedstawiają się najlepsze lokaty w pozostałych bankach? Sprawdźmy, czy coś zmieniło się w tym obszarze w listopadzie 2019 r.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w listopadzie 2019

Nazwa / Bank  

Okres  

Oproc.  

Kwota  

Najlepsza lokata

dla nowych klientów  

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Najlepsza lokata

dla dotychczasowych klientów  

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące  

3,00%  

do 10 tys. zł  

Najlepsza lokata

dla wyższych kwot 

Lokata Facto dla nowego klienta

BFF Banking Group 

5 lat

4,0%

od 5000 zł

Najkorzystniejsze lokaty w listopadzie 2019 dla nowych klientów 

Już od kilku tygodni pierwsze miejsce w naszym rankingu należy do Nest Lokata Witaj – depozytu oprocentowanego na 4% w skali roku, dla kwot do 10 tys. zł. Lokata otwierana jest na kwartał lub pół roku.

Niestety, ta propozycja Nest Banku skierowana jest wyłącznie do nowych klientów, którzy nigdy nie posiadali Nest Konta w tej instytucji. Ponadto, nowy klient musi spełnić jeszcze jeden warunek: zapewnić comiesięczny wpływ na swoje nowo otwarte konto w wysokości min. 1000 zł.

Na szczęście, rachunek osobisty w Nest Banku to jedna z atrakcyjniejszych ofert na rynku (sprawdź nasz ranking kont osobistych). Bank nie pobiera opłat za prowadzenie Nest Konta, korzystanie z karty debetowej ani za wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych. Tak więc z pewnością żadne koszty związane z rachunkiem nie uszczuplą zysku z Nest Lokaty Witaj.

Drugą lokatą, na której można zyskać obecnie “zawrotną” stawkę 4% w skali roku, jest depozyt „Lubię to polecam” Banku Millennium, otwierany na 3 miesiące dla kwot do 15 tys. zł. Jednak w tym wypadku warunki uzyskania podwyższonego oprocentowania są znacznie bardziej wyśrubowane niż w przypadku Nest Lokaty Witaj. Millennium wymaga nie tylko posiadania konta osobistego, ale także aktywnego udziału w swoim programie poleceń.

Kolejnym depozytem z oprocentowaniem na poziomie 4% jest Lokata Facto, oferowana przez BFF Banking Group. Można na niej zdeponować znacznie wyższe środki niż na wspomnianych wcześniej lokatach, jednak na aż 5 lat.

Najatrakcyjniejsze lokaty dla nowych klientów w listopadzie 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak

Lokata Facto dla nowego klienta

BFF Banking Group 

5 lat4,0%od 5 tys. złNieTak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące  3,8%do 20 tys. złTakNie

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,5%  

do 10 tys. zł  

Częściowe

Tak

Najkorzystniejsze lokaty w listopadzie 2019 dla obecnych klientów

Osoby, które skorzystały już z wyżej wymienionych propozycji i utraciły status “nowego klienta”, nie są wcale na straconej pozycji. Spójrzmy, jak przedstawiają się oferty banków dla obecnych klientów:

Najlepsze lokaty dla obecnych klientów w listopadzie 2019

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Mobilna

Getin Bank  

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Nie 

Nie

Lokata Facto

BFF Banking Group 

5 lat3,5%od 5 tys. złNieTak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys. zł  

Nie 

Tak  

Lokata Standardowa

InBank

Od 2 do 5 lat  

Do 3,0%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata Urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak 

Tym razem zestawienie najciekawszych lokat dla obecnych klientów nie uległo poważniejszym zmianom. Pierwsze miejsce zajmuje kwartalna Lokata Mobilna Getin Banku, z oprocentowaniem na poziomie 3% w skali roku dla kwot do 10 tys. zł.

Na drugim miejscu plasuje się Lokata Facto oprocentowana na 3,5%. Choć depozyt ten jest wyżej oprocentowany, to jednak wymaga zamrożenia środków aż na 5 lat i to bez możliwości wypłaty wypracowanych odsetek przed terminem zapadalności.

Wysoką pozycję zajęła również Lokata „Lubię to polecam” w Banku Millennium; szereg warunków związanych z uzyskaniem wyższego oprocentowania na tym depozycie stawia ją nieco niżej od pozostałych lokat na podium.

Najciekawsze depozyty dla wyższych kwot

Uzyskanie niezłego oprocentowania jest wyzwaniem dla oszczędzających dysponujących wyższymi kwotami. Banki swoje promocyjne stawki oferują najczęściej dla środków do 10 tys. zł, maks. 20 tys. zł. Co gorsza, po przejęciu przez Bank Millennium eurobanku, z rynku zniknęły oferty tej drugiej instytucji, która umożliwiała deponowanie wysokich kwot.

Przyjrzyjmy się teraz, jakie warunki proponują banki dla oszczędności wynoszących od kilkuset tysięcy zł.

Najlepsze lokaty do 2 mln zł w listopadzie 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Lokata Facto

BFF Banking Group 

5 lat4,0%od 5000 złNieTak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat2,84%od 1000 złCzęściowoNie

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

3 miesiące2,6%500 zł - 1 mln złNieTak

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata2,60%1 tys. - 400 tys. złNieNie

Minusem przedstawionych propozycji jest kilkuletni okres deponowania środków. Przy ostatnio stale rosnącej inflacji możliwe jest, że oferowane oprocentowanie nie przełoży się na realne zyski dla oszczędzającego.

Najciekawsze lokaty bez konta osobistego

Nietrudno zauważyć, że niemal wszystkie atrakcyjne propozycje lokat wiążą się z obowiązkiem założenia konta osobistego. Na rynku są jednak dostępne ciekawe depozyty, z których możesz skorzystać bez obciążania się dodatkowymi bankowymi produktami.

Poniżej prezentujemy najatrakcyjniejsze lokaty bez konta osobistego: 

Najlepsze lokaty bez konta w listopadzie 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące3,8%do 20 tys. złTak

Lokata Standardowa

InBank

Od 2 do 5 latdo 3,0%do 50 tys. złNie

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące3,0%do 10 tys. złNie

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat2,84%od 1000 złCzęściowo

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata2,6%1 tys. - 400 tys. złNie

Lokata z premią za otwarcie konta osobistego

Skoro często założenie lokaty wiąże się z koniecznością posiadania konta w danym banku, może warto wykorzystać tę sytuację podwójnie? Banki często wprowadzają akcje specjalne, mające na celu wypromowanie rachunków osobistych, i bywa, że oferty te łączą się nie tylko z premiami gotówkowymi, ale i z dobrymi propozycjami oszczędnościowymi. Na zysk składają się wtedy odsetki z lokaty oraz nagroda od banku.

Przykładem może być promocja Konta Jakże Osobistego w Alior Banku, w której do zdobycia jest 200 zł premii oraz 3% na lokacie "100 dni". W tym przypadku efektywne oprocentowanie wynikające z odsetek i premii wynosi 4,8% dla 50 tys. zł. Warto się jednak pospieszyć z podjęciem decyzji, gdyż oferta specjalna obowiązuje tylko do 15 listopada!

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w listopadzie 2019. Podsumowanie

Mimo że lokaty bankowe to wciąż jeden z najpopularniejszych produktów inwestycyjnych, większość banków nie jest szczególnie zainteresowana przyciąganiem do siebie oszczędności klientów. Na szczęście jednak niemało instytucji wyłamuje się z tego marazmu i oferuje stawki co prawda nie oszałamiające, ale przynajmniej “przyzwoite”.

Najczęściej skorzystanie z tego typu ofert wymaga od nas, oszczędzających, pewnego “żonglowania” środkami, dzielenia ich na mniejsze kwoty i lokowania w kilku instytucjach jednocześnie. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci odnaleźć się w bankowych ofertach, zdeponować korzystnie oszczędności i co za tym idzie - zarobić.

Więcej korzystnych depozytów znajdziesz w naszym rankingu najlepszych lokat. Polecamy także przyjrzenie się kontom oszczędnościowym, na których można w ostatnim czasie zyskać więcej niż na lokatach. Najatrakcyjniejsze propozycje przedstawiamy w rankingu kont oszczędnościowych

Przeczytaj także

Komentarze