My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Luty 2021

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Luty 2021

Nie da się ukryć, że banki „odpuściły” sobie ciekawe propozycje dla oszczędzających. Co gorsza, zastój na rynku lokat najwyraźniej zaczyna dotykać także konta oszczędnościowe, na których odnotowaliśmy kolejną serię obniżek.

W przypadku depozytów terminowych nie obserwujemy już takiej fali zmian, jaka ścięła oprocentowanie (i to niejednokrotnie) w ubiegłym roku. Niestety, nie oznacza to, że nie przytrafił się żaden bolesny spadek; niedawno BFF Banking Group ściął stawki na wszystkich wariantach Lokaty Facto, przez co ten niezły depozyt stracił mocno na swojej atrakcyjności.

Dziś najwyższej oprocentowany na rynku depozyt proponuje Bank Pekao SA klientom przejętego w ostatnim dniu grudnia 2020 r. Idea Banku. Choć 3% w skali roku w obecnych warunkach wygląda jak stawka z innej planety, Pekao może sobie na nią pozwolić, gdyż kryteria, jakie muszą spełnić klienci Idei, by otworzyć depozyt, z pewnością na wstępie wykluczą większość z nich: brak produktów Pekao SA przed 31 grudnia 2020 r., rezygnacja z obecnego konta i do tego zamówienie karty kredytowej lub zakup jednostek TFI.

Gdzie zatem znajdziesz najlepsze lokaty? Przedstawiamy zestawienie na luty 2021 r.

Najciekawsze depozyty dla nowych klientów

Na podium najkorzystniejszych lokat dla osób, które dotąd nie miały do czynienia z danym bankiem, nic się nie zmieniło; wciąż pierwsze miejsce zajmuje propozycja Nest Banku, Nest Lokata Witaj ze stawką 2,1%. Możesz ją otworzyć wraz z kontem osobistym (Nest Konto) na 3 lub 6 miesięcy, jednak w przypadku wariantu półrocznego wymagane jest także choćby jednorazowe zapewnienie wynagrodzenia na ROR:

[Bad deposit code: Deposit with slug "nest-lokata-witaj-nest-bank-3-6m" does not exist.]

Drugie miejsce przypadło Lokacie „Lubię to polecam”, którą możesz założyć dzięki udziałowi w programie poleceń Banku Millennium:

Na trzecim miejscu ponownie znalazła się Lokata Mobilna na Start Getin Banku; ta oferta skierowana jest do wszystkich klientów banku, którzy dotąd nie aktywowali bankowości mobilnej:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-mobilna-na-start-getin-bank" does not exist.]

Najkorzystniejsze lokaty dla obecnych klientów

Nie da się ukryć, że klient od dłuższego czasu korzystający z usług danego banku nie jest dla tej instytucji aż tak atrakcyjny jak możliwość pozyskania nowego, toteż nie ma co liczyć na to, że bank nagrodzi go za lojalność np. wyższym oprocentowaniem.

Niemniej, na rynku można znaleźć kilka ciekawych lokat niestanowiących jednorazowych propozycji. Przede wszystkim możesz skorzystać ze wspomnianej już Lokaty „Lubię to polecam” w Banku Millennium.

Szczególnych wymagań nie stawia swoim klientom Inbank. Stawka 1,2% w skali roku wygląda całkiem przyzwoicie, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że dotyczy ona wyłącznie 5-letniego depozytu, natomiast krótsze warianty oprocentowane są już znacznie niżej.

Pamiętaj także, że depozyty w Inbanku gwarantowane są przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond (do 100 tys. euro).

Z kolei w Santander Banku możesz założyć Lokatę Mobilną, a do tego zyskać 50 zł w programie poleceń:

(Uwaga! Nowi klienci mogą dodatkowo zdobyć aż 600 zł premii w kumulacji promocji Konta Jakie Chcę.)

Na kolejnym miejscu plasuje się Lokata Facto BFF Banking Group. Po ostatnich dużych obniżkach nie stanowi ona już tak ciekawej oferty, niemniej wariant 3-miesięczny jest całkiem nieźle oprocentowany:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-facto-bff-banking-group-3m" does not exist.]

W przypadku Lokaty Facto również trzeba pamiętać, że zdeponowane środki chronione są przez zagraniczny fundusz gwarancyjny – włoski Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi.

A na koniec przedstawiamy cykliczną ofertę Getin Banku. W najnowszej promocji Lokaty na Nowe Środki można zyskać 0,8% na 2 miesiące:

Jeśli nie bank, to co?

Skoro bankowa oferta oszczędnościowa jest bardzo ograniczona, to może warto rozglądnąć się wśród innych podmiotów, np. kas spółdzielczych? Od kilku lat również i kasy objęte są gwarancjami BFG, a propozycja Kasy Stefczyka wygląda bardzo korzystnie na tle bankowej konkurencji:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-na-nowe-srodki-kasa-stefczyka" does not exist.]

Mogło być gorzej?

Niestety, kolejny miesiąc upłynął bez dobrych wieści dla oszczędzających. Jak należało się spodziewać, żaden bank nie zawalczył o oszczędzających i nie zaproponował im nic choćby zbliżającego się do atrakcyjnych stawek. Widać, że rynek oszczędności skurczył się do zaledwie kilku podmiotów i na razie nic nie wskazuje, aby w niedalekiej przyszłości miało się to zmienić na lepsze.

Przeczytaj także

Komentarze