My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Marzec 2020

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Marzec 2020

Lokata bankowa wciąż jest jednym z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. Banki proponują naprawdę sporo depozytów zakładanych na okres od kilku dni do nawet kilku lat, dla różnych przedziałów kwotowych i – rzecz jasna – z różnym oprocentowaniem.

Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe, ale bardzo ważne warunki w rodzaju:

- czy lokata przeznaczona jest dla osób, które już korzystają z ich usług, czy wyłącznie dla tych, którzy na konkretny bank dopiero się decydują?

- czy do lokaty koniecznie trzeba zakładać konto osobiste?

- czy należy zapewnić regularny wpływ środków na ROR?

Wszystkie te czynniki sprawiają, że w zalewie bankowych ofert trudno jest wyłowić tę najciekawszą i najkorzystniejszą. Dlatego przychodzimy Ci z pomocą; w naszym zestawieniu zebraliśmy najatrakcyjniejsze depozyty na rynku i uporządkowaliśmy je według kategorii: dla nowych klientów, dla obecnych klientów, dla dużych kwot oraz bez obowiązku zakładania ROR. Dodatkowo przyglądamy się również ofertom, w których możesz połączyć lokatę z promocją konta osobistego i tym samym znacznie zwiększyć swój zysk.

Rozszerzyliśmy również nasz ranking najlepszych lokat o najkorzystniejsze konta oszczędnościowe. Coraz częściej oprocentowanie tych ostatnich bywa lepsze lub porównywalne do stawek proponowanych na lokatach; z tego względu uznaliśmy, że szkoda byłoby nie informować Cię o tym na bieżąco. Dzięki temu rozwiązaniu najlepsze oferty oszczędnościowe masz na wyciągnięcie ręki w jednym miejscu.

Najlepsze depozyty dla nowych klientów

Obecnie najatrakcyjniejszą ofertę na rynku mają wcale nie giganci, ale mniejsze instytucje: w Nest Banku znajdziesz nawet lokatę z oprocentowaniem 4% na 3 lub 6 miesięcy. Nest Lokata Witaj zakładana jest do 10 tys. zł, a mogą po nią sięgnąć wyłącznie nowi klienci banku, którzy otworzą również darmowe Nest Konto (ROR).

Kolejny warunek: w przypadku 6-miesięcznego depozytu należy zapewnić jednorazowy wpływ w wysokości 1000 zł na swoje nowe konto osobiste z tytułu wynagrodzenia, renty, emerytury, stypendium lub świadczenia 500+.

Wymogi stawiane przed nowym klientem na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dojmujące, ale w praktyce ich spełnienie jest bardzo proste. Nest Lokatę Witaj należy założyć w ciągu 30 od chwili otwarcia Nest Konta; później ta możliwość przepadnie bezpowrotnie.

Kolejnym depozytem z oprocentowaniem sięgającym 4% jest Lokata „Lubię to polecam” Banku Millennium. Uzyskanie takiej stawki wiąże się jednak ze specjalnymi warunkami programu poleceń Millennium, których spełnienie wymaga od klienta niemałego zaangażowania.

Wysokie oprocentowanie znajdziesz również wśród ofert Idea Banku i mBanku. Idea w dalszym ciągu proponuje Lokatę Happy ze stawką 3,8% na 3 miesiące lub Lokatę Happy PRO z 3,0% do 200 tys. zł (piszemy o niej w dalszej części artykułu). Z kolei w mBanku warto przyjrzeć się Lokacie dla nowych klientów z oprocentowaniem na poziomie 3,5% w skali roku, zakładanej na 3 miesiące.

Najatrakcyjniejsze lokaty dla nowych klientów w marcu 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?

Wymagane konto

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys. zł  

Nie  

Tak

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące  

3,8%

do 20 tys. zł

Tak

Nie

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,5%  

do 10 tys. zł  

Częściowe

Tak

Najatrakcyjniejsze lokaty dla obecnych klientów

Mimo że większość lokat z wysokim oprocentowaniem proponowana jest wyłącznie nowym klientom, to obecni również nie są na straconej pozycji. Aż 4% w skali roku można zyskać na Lokacie Facto BFF Banking Group; ten włoski bank pojawił się w Polsce kilka miesięcy temu i ukierunkowany jest na ofertę oszczędnościową.

Jeszcze na początku lutego na podium plasowała się Lokata Mobilna Getin Banku, lecz niestety ostatnie obniżki dotknęły także i tę propozycję. Obecnie depozyt ten oprocentowany jest na 2,7% w skali roku (było: 3,0%) dla kwot do 10 tys. zł. Bank zmniejszył również dopuszczalny limit lokat: z trzech prowadzonych jednocześnie do zaledwie jednej.

Obecni klienci Banku Millennium mogą z kolei skorzystać z Lokaty „Lubię to polecam”, zakładanej w ramach programu poleceń. Wymogi i warunki pozostają takie same jak w przypadku osób, które nie korzystały wcześniej z produktów tej instytucji.

W połowie marca Idea Bank podwyższył oprocentowanie na 2-miesięcznym wariancie Lokaty na Nowe Środki PLUS do poziomu 2,7% w skali roku. Atutem tej oferty jest możliwość zdeponowania dużych kwot, do 1 mln zł.

Najciekawsze lokaty dla obecnych klientów w marcu 2020

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Facto

BFF Banking Group

5 lat

4,0%

od 5 tys. zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys. zł  

Nie 

Tak  

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat  

Do 3,0%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata Urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak 

Lokata Mobilna

Getin Bank

3 miesiące  

2,7%

do 10 tys. zł

Nie

Nie

Lokata na Nowe Środki PLUS

Idea Bank

2 miesiące2,7%od 500 zł do 1 mln zł  Nie  Tak, darmowe Konto Idealne

Lokaty od kilkuset tysięcy złotych

Gdzie mają skierować swoje kroki osoby, które chcą ulokować oszczędności znacznie przewyższające 10-20 tys. zł? Nietrudno zauważyć, że banki wyższe kwoty traktują po „macoszemu”, niemniej kilka propozycji wartych jest uwagi zamożniejszych klientów.

Obecnie pod tym względem najciekawiej prezentuje się oferta wspomnianego BFF Banking Group z Lokatą Facto. Na depozycie możesz zyskać nawet 4% w skali roku, pod warunkiem jednak, że wybierzesz wariant 5-letni. Plusem oferty jest nie tylko wysokość oprocentowania, ale i możliwość ulokowania nawet 12 mln zł (maksymalna dopuszczalna suma na wszystkich depozytach w BFF Banking Group). Minusem – utrata wypracowanych odsetek w razie wcześniejszego zerwania depozytu.

Drugą godną polecenia propozycją jest Lokata Happy PRO w Idea Banku, na której zyskasz 3,0% na 3 miesiące dla kwot od 20 tys. do 200 tys. zł. Niepodważalnymi zaletami tego depozytu jest zachowanie części wypracowanych odsetek w razie konieczności wcześniejszej wypłaty środków i brak wymogu posiadania konta osobistego w Idea Banku. Niestety, jest to oferta adresowana wyłącznie do nowych klientów.

W połowie marca Idea Bank podwyższył także oprocentowanie krótkoterminowych wariantów Lokaty na Nowe Środki PLUS. Stawka na lokacie 2-miesięcznej wynosi 2,7%, zaś na 3-miesięcznej 2,5% w skali roku.

Co ciekawe, korzystne lokaty na wysokie kwoty znajdziesz również w rodzimym BOŚ Banku oraz w niewielkim Toyota Banku.

Przy wyborze długoterminowych lokat przeznaczonych dla dużych kwot warto pamiętać, że traci się dostęp do swoich oszczędności na kilka lat. Oczywiście lokatę można w każdej chwili zerwać, ale wtedy w niemal w każdym banku stracisz wypracowane do tej pory odsetki, a to oznacza, że żaden zysk nie zostanie osiągnięty. Można się chronić przed takim scenariuszem, dzieląc jedną dużą kwotę na kilka mniejszych; nawet jeśli będziesz zmuszony zamknąć jeden depozyt, aby pilnie odzyskać swoje pieniądze, to reszta oszczędności wciąż będzie pracowała na innych lokatach.

Drugą istotną kwestią jest bezpieczeństwo Twoich oszczędności. Deponując pieniądze, otrzymujesz gwarancję wypłaty środków do 100 tys. euro w razie ewentualnej niewypłacalności banku. Lokowanie oszczędności ponad tę kwotę jest już obarczone pewnym – niewielkim, niemniej istniejącym – ryzykiem. Czytaj więcej o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Najciekawsze lokaty do 2 mln zł w marcu 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Lokata Facto

BFF Banking Group

Od 1 do 5 lat

Od 2,5% do 4,0%

od 5000 zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

3,0%

20 000,01 - 200 000 zł

Tak

Nie

EKOlokata 5 na 5

BOŚ Bank

5 lat

2,84%

od 1000 zł

Częściowo

Nie

Lokata na Nowe Środki PLUS

Idea Bank

2 miesiące2,70%od 500 zł do 1 mln złNieTak, darmowe Konto Idealne

EKOlokata Na Lata

BOŚ Bank

3 lata

2,60%

Od 1000 zł

Nie

Tak, np. EKOkonto bez Kosztów

Lokata na Nowe Środki PLUS

Idea Bank

3 miesiące2,50%od 500 zł do 1 mln złNieTak, darmowe Konto Idealne

Lokata Plus

Toyota Bank

3 lata

2,40%

Od 5000 zł

Częściowo

Tak, np. Moto Konto

Najciekawsze depozyty bez konta osobistego

Chyba nic tak nie odrzuca osób poszukujących ofert oszczędnościowych jak konieczność założenia nowego (i często kolejnego) konta osobistego. Z tego względu wybraliśmy spośród bankowych propozycji te, które nie wymagają otwarcia czy posiadania ROR-u w danej instytucji.

Najlepiej oprocentowane depozyty bez konta w marcu 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące

3,8%

do 20 tys. zł

Tak

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat

do 3,0%

do 50 tys. zł

Nie

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące

2,7%

do 10 tys. zł

Nie

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat

2,84%

od 1000 zł

Częściowo

Odsetki z premią, czyli jak bezpiecznie „podrasować” zysk

Banki tną oprocentowanie lokat i jednocześnie zachęcają do zakładania kolejnych rachunków osobistych. Tę mało komfortową dla oszczędzających sytuację można jednak na swój sposób wykorzystać, powiększając zysk z depozytu o premię gotówkową za otwarcie ROR.

W tym miesiącu taka okazja nadarza się w Santander Banku. Wybierając Lokatę Mobilną z oprocentowaniem 2,5% i zdobywając 200 zł premii gotówkowej wraz z Kontem Jakim Chcę, podniesiesz swoje realne oprocentowanie do 6,20% w skali roku (pod warunkiem, że zdeponujesz maksymalną dopuszczalną kwotę, czyli 20 tys. zł).

Jak to działa, dowiesz się z tego artykułu: 6,20% dla 20 000 zł na Lokacie Mobilnej w Santander Bank Polska dzięki premii 200 zł za Konto Jakie Chcę.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w marcu 2020

Lokata, która niegdyś była wyjątkowo pasywnym i „statecznym” produktem oszczędnościowym, coraz częściej wymaga od oszczędzających sporego zaangażowania, poświęcania czasu, energii i spełniania warunków, które z samym depozytem nie mają bezpośrednio nic wspólnego (jak choćby zapewnienie wpływu na konto osobiste). W przeciwnym razie skazani jesteśmy na stawki, które nie przyniosą realnego zysku, szczególnie przy rosnącej inflacji.

Na razie nie widać większych szans na poprawę tej sytuacji, pozostaje więc nam regularna „gimnastyka” z przerzucaniem środków pomiędzy bankami i przeszukiwaniem bankowych ofert. Jak widzisz, nawet obecnie można wśród nich znaleźć całkiem sporo atrakcyjnych propozycji. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci dobrać najlepszy depozyt, dopasowany do Twojej sytuacji i potrzeb.

Przeczytaj także

Komentarze