My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Marzec 2021

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Marzec 2021

Ostatnie dni musiały być ciężkie dla oszczędzających, szczególnie tych, którzy inwestowali wyższe kwoty i nie chcieli zakładać dodatkowych kont osobistych, bowiem z rynku w praktyce zniknęła jedna z ciekawszych propozycji; gdy BFF Banking Group tak mocno obniżył oprocentowanie swoich depozytów, że zakładanie ich straciło większy sens. Obecnie jedynie 3-miesięczny wariant Lokaty Facto oprocentowany jest na poziomie 0,25%, stawki na pozostałych wariantach wynoszą zaledwie… 0,01%.

Z pewnością właścicieli oszczędności nie ucieszyły też obniżki na Lokacie na Nowe Środki w Getin Banku do zaledwie 0,5%. W ostatnim czasie była to jedna z lepszych systematycznie odnawianych ofert, wątpliwe jednak, by wkrótce ponownie pozytywnie nas zaskoczyła.

Ale, co ciekawe, niektóre banki zdecydowały się nawet na podwyżki oprocentowania; rzecz jasna w obecnych warunkach niskich stóp procentowych nie są to zmiany, które mogłyby usatysfakcjonować klientów, niemniej warto odnotować, że wyższe stawki znajdziemy teraz na lokatach długoterminowych (od 2 lat wzwyż) w Inbanku oraz w Santander Consumer Banku, gdzie oprocentowanie niektórych wariantów podniesiono o 0,15 p.p.

Nie możemy również zapomnieć o ofertach specjalnych; Toyota Bank przedłużył promocję na bonusowe oprocentowanie Moto Lokaty, w której to akcji możesz zdobyć nawet 100 zł premii za samo zdeponowanie oszczędności.

Spójrzmy zatem, w którym banku znajdziesz najlepsze lokaty w marcu 2021 r.

Najatrakcyjniejsze depozyty dla nowych klientów

W kategorii „lokata dla nowego klienta”, zwykle najstabilniejszej spośród wszystkich, które wyróżniamy, w ostatnim czasie również zaszło wiele modyfikacji. Najważniejszą z nich jest chyba mocny spadek Nest Lokaty Witaj z pozycji lidera na drugie miejsce w rankingu.

Tym samym na pierwsze miejsce wysunęła się Lokata „Lubię to polecam” Banku Millennium, stanowiąca nagrodę w programie poleceń tej instytucji:

Po ostatnich obniżkach oprocentowanie Nest Lokaty Witaj wynosi jedynie 1,5%, choć inne warunki (wymóg zapewnienia wpływu, założenie Nest Konta) pozostały bez zmian:

[Bad deposit code: Deposit with slug "nest-lokata-witaj-nest-bank-3-6m" does not exist.]

Kolejna na liście jest Lokata dla Nowych Klientów w mBanku. Możesz ją otworzyć na etapie otwierania eKonta osobistego, oszczędnościowego lub mKonta Intensive:

Na koniec warto wspomnieć o Lokacie Mobilnej na Start Getin Banku. Choć nie jest to stricte depozyt przeznaczony wyłącznie dla nowych klientów, to w praktyce właśnie oni najczęściej będą mogli go założyć. Jest on bowiem dostępny tylko dla osób, które dotąd nie aktywowały bankowości mobilnej Getin Banku.

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-mobilna-na-start-getin-bank" does not exist.]

Korzystne lokaty dla stałych klientów

Zapewne niezamierzonym efektem „posuchy” wśród lokat dla nowych klientów jest wzrost liczby ciekawych ofert dla osób, które już korzystają z usług danego banku. Warto wspomnieć, że wymienione wyżej oferty Lokaty „Lubię to polecam” Banku Millennium czy Lokaty Mobilnej na Start Getin Banku również adresowane są do tej grupy.

Jednak nasze zestawienie otwiera propozycja nie bankowa, lecz SKOK-u. Jak na obecne warunki panujące na rynku parametry depozytu można uznać za wręcz rewelacyjne. Minusy? Oferta przeznaczona jest wyłącznie dla członków Kasy Stefczyka.

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-na-nowe-srodki-kasa-stefczyka" does not exist.]

Niezłą stawkę możesz uzyskać również na lokatach Inbanku, których oprocentowanie dochodzi do 1,5% w skali roku:

Podana stawka dotyczy depozytu 5-letniego, krótsze warianty lokaty oprocentowane są nieco niżej (szczegóły znajdziesz w analizie oferty). Pamiętaj też, depozyty założone w Inbanku gwarantowane są przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond (do 100 tys. euro).

Lokaty, na których zarobisz przynajmniej 1% w skali roku, znajdziesz jeszcze w Santander Banku i w Banku Millennium. Pierwsza wymaga korzystania z aplikacji mobilnej banku, drugą możesz założyć w tym miesiącu, w którym… obchodzisz urodziny.

Promocje w Toyota Banku: nawet 1,82% z premią

Dość nietypowy sposób na podniesienie zysku z lokaty znalazł Toyota Bank. Obecnie instytucja ta oferuje premię pieniężną dla oszczędzających, którzy otworzą Moto Lokatę. Im wyższa kwota zdeponowana na depozycie, tym premia wyższa. Przykładowo, jeśli założysz lokatę na 30 tys. zł, bank poza odsetkami dorzuci Ci stuzłotowy bonus:

Skorzystanie z oferty wymaga posiadania Moto Konta w Toyota Banku.

Podsumowanie

Jeszcze nie tak dawno najwyżej oprocentowane lokaty przeznaczone były wyłącznie dla nowych klientów i bankowcy nawet nie ukrywali, że wyższe stawki miały być przynętą na skorzystanie z innych bankowych produktów, przede wszystkim ROR-ów.

Obecnie jednak nawet ta prawidłowość wydaje się już nieaktualna, co skłania do zastanowienia, czy banki (przynajmniej niektóre) nie zamierzają odejść zupełnie od ofert lokat. Czym je zastąpią? Trudno powiedzieć; fala podwyżek za usługi bankowe, słabe stawki na kontach oszczędnościowych i sporadyczne oferty specjalne pozwalają przypuszczać, że banki wyczekują poprawy sytuacji i w najlepszym razie dopiero szykują nową strategię.

Nasze pieniądze czekają jednak już teraz. Dlatego tym aktywniej musimy wyszukiwać (w miarę) korzystnych i bezpiecznych ofert, bo lepsze czasy mogą nie nadejść prędko.

Przeczytaj także

Komentarze