My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Styczeń 2021

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Styczeń 2021

Gdy już wydawało się nam, że gorzej być nie może – przynajmniej w bliższej perspektywie – niespodziewanie Bankowy Fundusz Gwarancyjny dokonał przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, którą to instytucję przejął Bank Pekao SA. Nowy właściciel z miejsca wycofał ofertę najciekawszych lokat Idei, w zamian udostępniając, najwyraźniej na pocieszenie, jeden promocyjny depozyt:

Na pierwszy rzut oka propozycja wygląda atrakcyjnie, wręcz rewelacyjnie na tle pozostałych depozytów Pekao SA, ale, niestety, nie jest ona dla wszystkich; przede wszystkim mogą z niej skorzystać wyłącznie klienci Idei, którzy przed 31 grudnia 2020 r. nie byli klientami Pekao. Co więcej, muszą oni zrezygnować z produktów poprzedniego banku i przejść „pod skrzydła” Pekao. Do tego bank uzależnia wysokość oprocentowania od kupna jednostek TFI lub wyrobienia karty kredytowej.

Na początku roku odnotowaliśmy także spadki w Nest Banku, NeoBanku oraz w Inbanku, zaś pod koniec grudnia stawki na Lokacie Facto obniżył BFF Banking Group. Sprawdźmy zatem, gdzie znajdziesz najlepsze lokaty w styczniu 2021 r.

Najciekawsze depozyty dla nowych klientów

Po przejęciu Idea Banku przez Pekao SA ponownie na pierwsze miejsce w zestawieniu lokat dla nowego klienta wysunęła się Nest Lokata Witaj. Na szczęście ominęły ją ostatnie cięcia i wciąż można na niej zyskać 2,1% w skali roku na 3 lub 6 miesięcy:

[Bad deposit code: Deposit with slug "nest-lokata-witaj-nest-bank-3-6m" does not exist.]

Należy pamiętać, że uzyskanie wyższego oprocentowania w wariancie półrocznym wymaga zapewniania przynajmniej raz wpływu wynagrodzenia na konto osobiste w Nest Banku (Nest Konto).

Na drugim miejscu uplasowała się Lokata „Lubię to polecam”, stanowiąca nagrodę w programie poleceń Banku Millennium:

Ciekawie prezentuje się także Lokata Mobilna na Start w Getin Banku. Depozyt ten dedykowany jest klientom, którzy nigdy nie aktywowali bankowości mobilnej tej instytucji. Nowi klienci z zasady spełniają ten warunek, co więcej, nie muszą oni zakładać konta osobistego, aby otworzyć lokatę:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-mobilna-na-start-getin-bank" does not exist.]

Najkorzystniejsze lokaty dla obecnych klientów

Jeśli nie spełniasz wymagań stawianych przed „nowym klientem”, sprawdź oferty, w przypadku których nie liczy się, czy miałeś już do czynienia z daną instytucją, czy nie.

Przede wszystkim możesz skorzystać ze wspomnianych już Lokaty „Lubię to polecam”w Banku Millennium orazLokaty Mobilnej na Start w Getin Banku (pod warunkiem, że nie aktywowałeś nigdy aplikacji mobilnej Getinu).

Ponadto wciąż ciekawą ofertę posiada Inbank. Na Lokacie standardowejmożesz zyskać nawet 1,8% w skali roku. Niestety, najwyżej oprocentowany jest długoterminowy depozyt, krótsze warianty lokaty objęte są niższymi stawkami:

Warto też zwrócić uwagę na propozycje powiązane z promocjami. Przykładowo, jeżeli do 15 stycznia otworzysz Lokatę Plus w promocji w Toyota Banku i spełnisz warunki akcji specjalnej, bank nagrodzi Cię premią gotówkową w wysokości 100 zł. Dzięki temu efektywne oprocentowanie Twojego depozytu podskoczy z 0,8% do ok. 1,59%:

Kolejną akcją wartą zainteresowania jest promocja na nowe środki w Getin Banku. Jej zaletą jest brak wymogu posiadania konta osobistego i możliwość założenia aż trzech depozytów. Oferta obowiązuje do 17 stycznia i trudno powiedzieć, na jakich warunkach zostanie przedłużona:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-na-nowe-srodki-getin-bank-3m" does not exist.]

Na koniec wspomnijmy o Lokacie Facto BFF Banking Group. Mimo ostatnich obniżek wciąż jest to dość atrakcyjna oferta, szczególnie na tle innych banków. Najwyżej oprocentowane są depozyty krótko- i średnioterminowe. Pamiętaj, że lokaty BFF chronione są przez włoski fundusz gwarancyjny Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-facto-bff-banking-group-3m-6m" does not exist.]

Spieszmy się z podejmowaniem decyzji

Nie ma co ukrywać, na rynku oszczędności na razie na pewno nie będzie lepiej. Wycofanie lokat Idei, obniżki stawek w innych bankach i mizerna aktywność banków w zakresie produktów oszczędnościowych pozwalają przypuszczać, że sensowne ulokowanie środków będzie coraz trudniejsze. Dlatego lepiej nie zwlekać z wyborem oferty.

Sprawdź także najlepsze konta oszczędnościowe w styczniu 2021 r.

Przeczytaj także

Komentarze