My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty w październiku 2016 r.

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
Najkorzystniejsze lokaty w październiku 2016 r.

Niskie stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzaniu - średnie oprocentowanie najlepszych lokat oscyluje obecnie w okolicach 2,2 - 2,8%.

W minionym miesiącu banki kolejny raz obniżały oprocentowanie depozytów, jednak wciąż można znaleźć dość dobre oferty oszczędnościowe.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych w podziale na 4 główne kategorie: krótkoterminowe, kwartalne plus, średnio- oraz długoterminowe. Na potrzeby niniejszego zestawienia depozyty podzieliliśmy na dwie podgrupy: promocyjne, czyli skierowane do nowych klientów, z których skorzystać można jeden raz (często wymagające założenia konta osobistego), oraz lokaty standardowe i na nowe środki.

Lokaty krótkoterminowe

Wśród lokat krótkoterminowych dominują oferty promocyjne – dla nowych klientów banków. Jeśli jesteś gotowy założyć np. konto osobiste, zwróć uwagę na poniższe depozyty:

Depozyty promocyjne

 1. Lokata Happy w Idea Banku – dwumiesięczna lokata z oprocentowaniem 4% w Idea Banku to jedna z najlepszych krótkoterminowych okazji do oszczędzania. Na depozycie możesz ulokować od 500 do 10 000 zł. Możesz skorzystać z oferty, jeśli jesteś nowym klientem tej instytucji. Wniosek o lokatę możesz złożyć na stronie Idea Banku.
 2. Lokata Standardowa w Alior Banku – depozyt na dwa miesiące z oprocentowaniem 4% to oferta dla nowych klientów Alior Banku, którzy założą Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub Konto Internetowe. Na lokatę można wpłacić od 1 do 10 tys. zł, a depozyt założymy w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta osobistego. O ofercie kont osobistych Alior Banku przeczytasz na tej stronie;
 3. Lokata LOG-ujesz LOK-ujesz w eurobanku – depozyt na miesiąc w eurobanku z oprocentowaniem 3,5% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty w aplikacji mobilnej. Maksymalnie można ulokować 10 tys. zł.

Depozyty standardowe i na nowe środki

 1. Lokata Miracle w Lion's Banku – odnawialna lokata zakładana na 2 miesiące z oprocentowaniem 1,85% w skali roku dla kwot od 100 tys. zł. Wniosek o lokatę możesz złożyć na stronie Lion's Banku.
 2. Lokata Stabilna w Idea Banku – 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 1,65% w skali roku. Na lokatę możesz wpłacić od 500 do 1 mln. zł.
 3. Lokata Internetowa w Plus Banku – miesięczny depozyt z oprocentowaniem 1,4% w skali roku. Na lokatę możesz wpłacić min. 1000 zł (kwota maksymalna nie została określona).

Lokaty kwartalne

Lokaty kwartalne plus, czyli depozyty na okres od 3 do 5 miesięcy, są obecnie jednymi z lepiej oprocentowanych lokat na rynku. Zysk jest tu wyższy ze względu na dłuższy czas lokowania środków, dodatkowo w tej grupie bardzo liczne są lokaty promocyjne. Oprócz wspominanej w naszych zestawieniach Lokaty Happy w Idea Banku (3,5% na 3 miesiące) możesz skorzystać także z innych ofert dla nowych klientów:

Depozyty promocyjne

 1. Lokata na Start w Plus Banku – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z progresywnym oprocentowaniem od 3 do 5%. Średnia stawka oprocentowania wynosi 4%. Maksymalnie możesz ulokować do 10 tys. zł.
 2. Lokata 3,5% na wejście w mBanku – oferta mBanku dla nowych klientów to kwartalna lokata z oprocentowaniem 3,5%. Kwota lokaty to od 500 do 10 tys. zł, dodatkowo bank otwiera klientowi konto osobiste. Lokatę 3,5% wraz z rachunkiem eKONTO możesz założyć na stronie mBanku.
 3. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczna lokata dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładana jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Na depozyt możesz wpłacić do 20 tys. zł. Zamiast Lokaty Bezkarnej możesz wybrać Lokatę Bezkompromisową z oprocentowaniem 3,0% dla kwot do 100 tys. zł. Ofertę opisaliśmy w tym artykule. To niewątpliwie jedne z lepszych lokat na rynku, a sam rachunek oszczędnościowy dodatkowo pozwala pomnażać bieżące oszczędności. Lokatę Bezkarną możesz założyć na stronie BGŻOptima.

Depozyty standardowe i na nowe środki

 1. Lokata Nowe Środki w eurobanku – kwartalny depozyt z oprocentowaniem 2,25% to propozycja na nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo lokat klienta na dzień 25 lipca 2016 r. Maksymalnie możesz na tę lokatę wpłacić 50 000 zł.
 2. e-Lokata na nowe środki w Getin Banku – 4-miesięczna lokata z oprocentowaniem 2,2% to oferta na nowe środki klienta w banku, stanowiące nadwyżkę nad saldem depozytów z dnia 30 lipca 2016 r. Podobną lokatę możesz założyć także w placówkach Getin Banku. Możesz ulokować od 500 do 200 000 zł. Wniosek o lokatę możesz złożyć na stronie Getin Banku.
 3. Lokata Prestige w Lion's Banku – depozyt na 4 miesiące z maksymalnym oprocentowaniem 2,15% dla kwot powyżej 2 mln zł.

Lokaty średnioterminowe

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat w tej kategorii to ok. 2% i choć można znaleźć depozyty z oprocentowaniem powyżej tej stawki, to często wymagają one większej aktywności ze strony klienta (np. założenia konta osobistego czy transakcji kartą debetową).

Depozyty promocyjne

 1. EKOlokata Wysoko Procentująca w BOŚ Banku – depozyt na 6 miesięcy z oprocentowaniem 2,4% to propozycja dla posiadaczy konta osobistego w BOŚ Banku, którzy aktywnie korzystają z karty debetowej. Lokatę możesz otworzyć już od wpłaty w wysokości 1000 zł.
 2. Lokata Październikowa w Idea Banku – promocyjny depozyt na 7 miesięcy z oprocentowaniem 2,15%. Możesz tu ulokować nawet 1 mln zł.
 3. Lokata Powitalna 2% w Credit Agricole - półroczna lokata z oprocentowaniem 2% dla klientów, którzy otworzą ją w ciągu pół roku od założenia rachunku osobistego w Credit Agricole. Bank określił maksymalną wpłatę na poziomie 25 000 zł.

Depozyty standardowe i na nowe środki

 1. Lokata na nowe środki w Idea Banku – lokata na 6 lub 9 miesięcy z oprocentowaniem 2,2% to oferta na nowe środki stanowiące nadwyżkę nad saldo depozytów klienta na 20 września 2016 r. Możesz ulokować od 500 do 1 000 000 zł.
 2. Lokata Miracle w Lion's Banku – półroczna odnawialna lokata z oprocentowaniem 2% w skali roku (lokata dla kwot od 100 tys. zł).
 3. e-Lokata Tradycyjna w Getin Banku – depozyt na 6 miesięcy z oprocentowaniem 1,95%. Minimalnie możesz ulokować 500 zł.

Lokaty długoterminowe

W grupie lokat 12-36M wyższe oprocentowanie dotyczy głównie lokat trzyletnich i dwuletnich i często wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 2-2,75%, dlatego warto rozważyć także ich wybór.

Depozyty promocyjne

 1. EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku – ten 5-letni depozyt charakteryzuje progresywne oprocentowanie rosnące co rok od 1,5% do 5%. Średnie oprocentowanie wynosi 2,84%. Minimalna wpłata wynosi 1000 zł.
 2. Depozyt Plus w Toyota Banku – trzyletnia lokata z oprocentowaniem 2,75% to propozycja dla posiadaczy konta osobistego w Toyota Banku. Bank ustalił minimalną wpłatę na poziomie 13 000 zł.
 3. E-Lokata Rentierska w Noble Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 2,6% w skali roku to oferta dla posiadaczy większej gotówki (150 000 – 20 000 000 zł).

Depozyty standardowe i na nowe środki

 1. Lokata Stabilna w Idea Banku – 24-miesięczna lokata z oprocentowaniem 2,75%. Zakres wpłat to od 500 do 1 000 000 zł.
 2. Lokata Standardowa w Credit Agricole - depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 2,7% w skali roku to oferta na na nowe środki stanowiące nadwyżkę nad saldo depozytów klienta na dzień 31 sierpnia 2016 r. Na lokatę możesz wpłacić od 1000 zł.
 3. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 2,5% to oferta dla tych, którzy mają do dyspozycji min. 5000 zł. Wniosek o lokatę możesz złożyć na stronie Santander Banku.

Sytuacja na rynku lokat

We wrześniu kolejny raz zaobserwowaliśmy liczne cięcia oprocentowania lokat, np. w Getin Banku, Noble Banku, neoBanku czy Santanderze. Ten niekorzystny trend nie ominął również Idea Banku (np. Lokaty Cloud), choć w tym akurat banku systematycznie pojawiają się nowe depozyty, jak np. Lokata Bezkonkurencyjna czy Wrześniowa.

Nieco lepsze warunki oferuje obecnie Credit Agricole, o ile założymy depozyt przez aplikację mobilną. We wrześniu można było również skorzystać z Lokaty Gwarantowany Zysk w Expanderze, jednak oferta skierowana była tylko do 300 nowych klientów tej instytucji i została już zakończona.

W październiku nie odnotowaliśmy jak dotąd większych zmian na rynku depozytów.

Komentarz Redakcji

Rynek lokat terminowych wciąż zmaga się z cięciami oprocentowania lokat. Na ostatnim posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, dlatego w najbliższym czasie warto raczej nastawić się na kolejne niezbyt pozytywne zmiany w ofertach depozytowych banków.

Obecnie na rynku dominują lokaty promocyjne, które wymagają spełnienia dodatkowych warunków np. posiadania konta osobistego czy aktywności na rachunku – oprocentowanie tych depozytów sięga nawet 4% w skali roku. Jeśli zaczynasz oszczędzać i poszukujesz atrakcyjnej lokaty, możesz skorzystać z tych ofert, w przeciwnym razie sprawdź także propozycje depozytów standardowych.

W naszym rankingu znajdziesz najlepsze lokaty, dlatego wybierz ofertę dla siebie już dziś, aby nie stracić okazji do wyższego zysku.

Przeczytaj także

Komentarze