My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty w sierpniu 2015 r.

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
Najkorzystniejsze lokaty w sierpniu 2015 r.

Średnie oprocentowanie najlepszych ofert w minionym miesiącu wahało się minimalnie i obecnie - w sierpniu - oscyluje w okolicach 2,85 – 3%.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych w podziale na 4 główne kategorie: krótkoterminowe, kwartalne plus, średnio- oraz długoterminowe. Wybraliśmy oferty dość zróżnicowane, dopasowane do potrzeb osób o różnorodnych potrzebach i oczekiwaniach.

Lokaty krótkoterminowe

Czołówka zestawienia depozytów krótkoterminowych od kilku miesięcy pozostaje podobna. W tej kategorii lokat znajduje się sporo ofert dla nowych klientów, dlatego jeśli zaczynasz swoją przygodę z oszczędzaniem, zwróć uwagę na tego typu depozyty.

 1. dbLokata w Deutsche Banku – lokata na 2 miesiące z oprocentowaniem 5% w Deutsche Banku to oferta z najlepszym oprocentowaniem na rynku. Jedynym warunkiem jest tu posiadanie Konta dbNET. Na lokacie możesz ulokować do 10 000 zł.
 2. Lokata Standardowa w Alior Banku – dwumiesięczny depozyt z oprocentowaniem 4% to oferta dla nowych klientów Alior Banku, którzy założą Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub nowe Konto Internetowe. Na lokatę można wpłacić od 1 do 10 tys. zł, a depozyt założymy w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta osobistego.
 3. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – depozyt na 2 miesiące w BIZ Banku z oprocentowaniem 3,5% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty bez dodatkowych produktów (np. konta osobistego). Niestety maksymalna kwota lokaty jest dosyć niska i wynosi 5000 zł.
 4. Lokata Mobilna w Getin Online – to również oferta na 2 miesiące z oprocentowaniem 3,5%, jednak do jej założenia wymagana jest aplikacja mobilna Getin Banku, a limit kwotowy wynosi od 1000 do 10 000 zł.

Wśród lokat krótkoterminowych warto również zwrócić uwagę na oferty dla osób z większym kapitałem (min. 100 000 zł), czyli depozyty Lion's Banku (Lokata Welcome na 2,6%) czy Noble Banku (Lokata 3,5% z wymogiem otwarcia ROR-u).

Lokaty kwartalne

Wśród lokat kwartalnych również można zaobserwować liczne oferty dla nowych klientów, ale również i depozyty na nowe środki czy lokaty standardowe. Oprocentowanie dwóch ostatnich grup waha się między 2,3% a 2,9%.

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów nie wymaga posiadania konta osobistego i pod tym względem jest jedną z lepszych ofert na rynku. Jedynym mankamentem oferty jest niska kwota maksymalna – 10 tys. zł. Z dokładnym opisem tej lokatymożesz się zapoznać tutaj.
 2. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładany jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie naprawdę korzystna okazja do pomnażania oszczędności [rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny]. Na lokatę możesz włożyć od 1000 do nawet 100 000 zł. Z oferty możesz skorzystać przez Internet, przechodząc na stronę BGŻ Optima.
 3. Lokata Welcome w Lion's Banku - lokata zakładana na 3 miesiące z oprocentowaniem 3,5% dla kwot min. 100 tys. zł to propozycja dla klientów z większą gotówką, z której możemy skorzystać w oddziale banku. Wersja online depozytu posiada oprocentowanie o 0,25 p.p. niższe.
 4. Lokata Powitalna 123 w BZ WBK – depozyt na 3 miesiące z progresywnym oprocentowaniem, które po uśrednieniu wynosi 3,33% to oferta dla nowych klientów BZ WBK, którzy założą Konto 123. Na lokatę można wpłacić od 1 do 20 tysięcy złotych.

Lokaty średnioterminowe

Średnie oprocentowanie lokat na 6-11 miesięcy to niecałe 3%, jednak najlepsze oferty tej kategorii wciąż wymagają większej aktywności i niejednokrotnie także założenia konta osobistego. Standardowe lokaty są tu mniej atrakcyjne (oprocentowanie ok. 1,8% - 2,5%).

 1. Promocja SUPER DUET w Toyota Banku – nowa promocja Toyota Banku i Agora SA pozwala uzyskać na produktach oszczędnościowych w tym banku nawet 6,44%, wystarczy założyć Konto Jedyne oraz dwie lokaty: Plan Depozytowy na 80 dni (3%) oraz Depozyt Plus na 6 miesięcy (2,6%). Więcej szczegółów w tym artykule.
 2. Lokata Extra w Meritum Banku – 7-miesięczny depozyt w Meritum Banku z oprocentowaniem 2,85% to oferta na nowe środki, stanowiące nadwyżkę nad saldem depozytów klienta na dzień 20 lipca 2015 r. Rachunek osobisty nie jest wymagany do założenia lokaty.
 3. Lokata 2,8% w Credit Agricole – powitalna lokata na 9 miesięcy ze stawką 2,8% to propozycja dla nowych klientów Credit Agricole, którzy otworzą w tym banku konto osobiste.
 4. Lokata NR 1 w Idea Banku – lokata na 8 miesięcy z oprocentowaniem 2,75% to solidna propozycja dla osób, które poszukują depozytu na standardowych warunkach bez konta osobistego i bez ograniczeń w kontekście wpłacanej kwoty.

Lokaty długoterminowe

W grupie lokat 12-36M wysokie oprocentowanie dotyczy głównie lokat trzyletnich i dwuletnich oraz wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 2,1-2,8%.

 1. Lokata Rentierska Gold XI w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3,25% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (500 tys. zł – 20 mln zł). Jeżeli jesteś zainteresowany tą lokatą, przejdź na stronę Noble Banku.
 2. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 3% to oferta dla tych, którzy mają do dyspozycji min. 5000 zł. Lokata nie wymaga dodatkowych produktów i można ją założyć online.
 3. Lokata Standardowa w Alior Banku – dwuletnia lokata ze stawką 3% to jedna z najlepszych długoterminowych propozycji oszczędnościowych, która nie wymaga zakładania konta osobistego ani korzystania z innych produktów.
 4. Lokata Stabilna w Idea Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 2,8% to warta uwagi oferta, która nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków.

Sytuacja na rynku lokat

W lipcu na rynku lokat nie odnotowaliśmy wielkich zmian. Kilka banków wprawdzie obniżyło oprocentowanie swoich depozytów, jednak inne instytucje wprowadziły dość ciekawe oferty. Poniższy wykres prezentuje średnie oprocentowanie najlepszych lokat z naszego rankingu w ujęciu miesięcznym w okresie od stycznia do lipca tego roku.

Średnie oprocentowanie lokat styczeń - lipiec 2015
Kliknij, aby powiększyć

W pierwszym wakacyjnym miesiącu na rynku pojawiła się miesięczna Lokata Wakacyjna oferowana przez Expandera, a zakładana formalnie w Meritum Banku (będącym już częścią Alior Banku), jednak obecnie została już wycofana. W Idea Banku można było skorzystać z dwumiesięcznej Lokaty na Wakacje na 3,5% czy 4-miesięcznej Lokaty Bezkonkurencyjnej na 3,15%, jednak obie oferty były ograniczone czasowo. Do połowy sierpnia można jeszcze skorzystać z półrocznej Lokaty 4% dla nowych posiadaczy Konta Jedynego (którzy założyli je między 16 a 31 lipca).

Jeśli chodzi o obniżki oprocentowania, to były one raczej niewielkie i pojawiły się m.in. w BIZ Banku, jednak ich skala nie przekraczała 0,5 p.p.

Komentarz redakcji

Wakacje nie sprzyjają ważnym decyzjom finansowym. Podczas urlopu mało osób myśli o pomnażaniu swojego kapitału, dlatego też działania bankowców w tym okresie są dość spokojne i wyważone. Można było zaobserwować nowe propozycje czy promocje, jednak większość z nich została wycofana po stosunkowo krótkim czasie.

W naszym zestawieniu po raz kolejny prezentujemy podobne depozyty, jednak nie można wykluczyć, że banki w końcu zaproponują klientom nowe lokaty, dzięki którym będzie można zyskać więcej.

Przeczytaj także

Komentarze