My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w grudniu 2019 r. Oferty dla nowych klientów, dla „nowych środków” i łączenie promocji

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w grudniu 2019 r. Oferty dla nowych klientów, dla „nowych środków” i łączenie promocji

Ostatni w tym roku przegląd najlepszych kont oszczędnościowych nie przyniósł rewolucji. Tak jak w poprzednich miesiącach, mimo wszystko zalecamy optymizm i niepopadanie w nadmierny defetyzm. Choć oczywiście mogło być lepiej, to w aktualnie obowiązujących ofertach i tak znajdziemy kilka „perełek”.

Najlepsze konta oszczędnościowe nadal możemy traktować jako godną uwagi alternatywę dla lokat. W szczycie przygotowań do Świąt czas jest na wagę złota, a zatem bez przydługich wstępów przejdźmy do konkretów.

Ranking kont oszczędnościowych – grudzień 2019 r.

Sprawdźmy, jak wygląda aktualne zestawienie rachunków oszczędnościowych:

Najlepsze konta oszczędnościowe - grudzień 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Citibank / Konto Oszczędnościowe

4%

3%

4%: do 10 tys. zł, przez 4 miesiące

3%: do 100 tys. zł, przez 6 miesięcy

4%: Wymagane konto Citi Priority oraz zapewnienie wpływu wynagrodzenia w kwocie min. 2000 zł w każdym z 4 miesięcy. Oferta ważna do 14 stycznia 2020 r.

3%: Wymagane konto Citi Priority oraz karta kredytowa Citi Simplicity. Należy zapewniać wpływy min. 8000 zł lub utrzymywać saldo min. 100 tys. zł. Oferta ważna do 31 stycznia 2020 r.

Getin Bank / Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,7% / 2% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,7% / 2%: do 200 tys. zł nowych środków, przez 4 miesiące (2% dla nowych środków w przedziale 200-400 tys. zł)

3,5%: Wymagane Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 29 lutego 2020 r.

2,7% / 2%: Konto Proste Zasady + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta trwa do 19 stycznia 2020 r.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 50 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 31 grudnia 2019 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%Do 30 tys. zł, przez 4 miesiąceWymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%Do 30 tys. zł, przez 180 dniWymagane Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 8 stycznia 2020 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%Do 20 tys. zł, do 31 marca 2020 r.Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

W ścisłej czołówce rankingu doszło w ostatnich tygodniach do dwóch niewielkich zmian. Zacznijmy od gorszej wiadomości – w najnowszej edycji promocji Getin Banku oprocentowanie nowych środków do 200 tys. zł na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym obniżone zostało o 0,1 p.p. i wynosi obecnie 2,7% w skali roku. Cięcie oprocentowania nie jest może drastyczne, jednak należy je odnotować.

Cieszy za to fakt, że jeszcze przed końcem roku Alior Bank zdecydował się na przedłużenie oferty z Kontem Oszczędnościowym 3%. Już wiadomo, że podwyższone oprocentowanie będzie przysługiwało do 31 marca 2020 r.; dotyczy to oczywiście tych posiadaczy Konta Jakże Osobistego, którzy zdecydują się na uruchomienie właściwej „Korzyści”.

Terminy zakończenia niektórych ze wspomnianych ofert nieuchronnie zbliżają się ku końcowi. Nie warto więc zwlekać z ewentualnym skorzystaniem, choć zawsze można liczyć na to, że banki zdecydują się na przedłużenie promocji kont oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe dla nowych klientów…

Przekroczenie bariery 4% na kontach oszczędnościowych wciąż pozostaje w sferze marzeń, nawet w przypadku – tradycyjnie najbardziej atrakcyjnych – ofert dla nowych klientów. Do 4-procentowego progu dobija jedynie Citibank (do 10 tys. zł), ale stawiane przez niego warunki są niestety dość wymagające. Konieczne jest bowiem zapewnianie wpływów wynagrodzenia na konto osobiste w każdym z 4 miesięcy. Nieco łatwiej zapewnić sobie 3,5%, także do 10 tys. zł, na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym w Getin Banku.

Jeśli obniżymy nasze oczekiwania względem oprocentowania do 3% w skali roku (za to dla wyższych kwot, nawet do 50 tys. zł), to możemy otrzymać niezłe warunki w zamian za samo otwarcie konta osobistego. Dotyczy to ofert w T-Mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole, Banku Pekao i Alior Banku.

…a może „na nowe środki”?

Klienci, dla których ważniejsza od stawki oprocentowania jest jak najwyższa kwota, której dotyczy promocyjna stawka, mogą dokonać wyboru spośród ofert „na nowe środki”. Na rynku funkcjonuje kilka produktów, które pozwolą zarobić co nieco na odsetkach dla kwot do 100, a nawet kilkuset tys. zł:

Najlepsze konta „na nowe środki” – grudzień 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,7% / 2%2,7% do 200 tys. zł, 2% między 200 a 400 tys. zł, przez 122 dniWymagane Konto Proste Zasady. Oferta ważna do 19 stycznia 2020 r.

mBank / eKonto oszczędnościowe

2,7% / 2,3%

500 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane mKonto intensive (2,7%) lub inny rachunek osobisty (2,3%). Oferta ważna do 3 lutego 2020 r.

Bank Millennium / Konto Oszczędnościowe Profit

2,7%100 tys. zł, przez 92 dniWymagane Konto 360°. Oferta ważna do 11 stycznia 2020 r.

Alior Bank / Konto Mega Oszczędnościowe

2.6% / 2,2%100 tys. zł, 3 miesiąceWymagane Konto Jakże Osobiste oraz wpływy min. 1500 zł. Stawka 2,3% nie wymaga otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 30 stycznia 2020 r.

ING Bank Śląski / Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,5%100 tys. zł, 4 miesiąceBrak konieczności otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 5 marca 2020 r.

W kontekście tego typu ofert warto postawić na wspomniane już Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku i to nawet pomimo niewielkiego spadku oprocentowania promocyjnego. Jednym z powodów jest możliwość jednoczesnego korzystania z promocji dla tzw. nowych środków (2,7% / 2%) wraz z ofertą dla nowych klientów (3,5%).

Równie korzystne warunki oferuje eKonto oszczędnościowe w mBanku. Stawką 2,7% objęte są środki nawet do pół miliona złotych, ale jej uzyskanie wiąże się niestety z koniecznością otwarcia drogiego mKonta Intensive… Z drugiej strony, wpłata na rachunek oszczędnościowy co najmniej 100 tys. zł zwolni jednocześnie z wysokiej opłaty za prowadzenie konta osobistego, więc osoby z większą sumą oszczędności mogą śmiało rozważyć tę propozycję.

Stawkę uzupełniają popularne oferty Banku Millennium, Alior Banku i ING Banku Śląskiego. Przy okazji, mamy zagadkę dla spostrzegawczych – zauważyliście może wśród tych kont coś nietypowego…?

Odpowiedź: rachunek w Alior Banku, dotychczas znany jako “Konto Mocno Oszczędnościowe”, zmienił nazwę na „Konto Mega Oszczędnościowe”. Szkoda, że wraz ze zmianą nazwy nie nastąpił choćby najmniejszy wzrost oprocentowania. Wówczas efekt marketingowy byłby zapewne lepszy…

Łączenie promocji jak zwykle opłacalne

W ostatnich miesiącach często zwracamy uwagę na możliwości łączenia promocji w celu powiększenia efektywnego zysku. No cóż, w obecnej sytuacji na rynku trzeba się nieco bardziej postarać.

Osoby przywiązane do lokat do końca roku mogą – zgodnie z naszymi wskazówkami – połączyć studniowy depozyt dla nowego klienta (3% w skali roku) w Alior Banku z premią za Konto Jakże osobiste (200 zł). Efekt? Przy oszczędnościach na poziomie 50 tys. zł efektywne oprocentowanie wynosi… 4,8%!

Wracając do kont oszczędnościowych – na początku grudnia podpowiadaliśmy, jak połączyć oprocentowanie na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym w Getin Banku z premią 50 zł za otwarcie rachunku osobistego z polecenia. Przy kwocie 50 tys. zł możemy liczyć na zysk ponad 3% w skali roku.

Nowy Rok, nowe nadzieje

Oszczędzający z pewnością nie będą wspominali 2019 roku z sentymentem. Średnie oprocentowanie produktów oszczędnościowych osiągnęło na tyle niski poziom, że jedynie oferty ze ścisłej czołówki pozwalają dziś na ochronę środków przed wpływem rosnącej inflacji.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że rok 2020 przynajmniej nie będzie pod tym względem gorszy. Dopóki nie nastąpi długo wyczekiwane podniesienie stóp procentowych, musimy aktywnie poszukiwać nielicznych okazji na rynku. W kolejnych miesiącach będziemy więc nadal monitorować najlepsze konta oszczędnościowe, które z powodzeniem mogą konkurować z lokatami.

A może i w przypadku depozytów wydarzy się w końcu coś pozytywnego? Jeśli nie chcesz, by ominęły Cię dobre (miejmy nadzieję) wiadomości, śledź na bieżąco nasz ranking lokat.

Przeczytaj także

Komentarze