My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w lipcu 2019 r.

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w lipcu 2019 r.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony (jak wskazywaliśmy już w zeszłotygodniowym podsumowaniu sytuacji na rynku lokat), konta oszczędnościowe oferują zwykle wyższe oprocentowanie od lokat. Tak przynajmniej wynika z porównania najlepszych ofert w ramach jednego banku. Dla przykładu, na najwyżej oprocentowanym koncie oszczędnościowym w Citibanku otrzymamy aż 4%, a najlepsza lokata oferowana przez tę samą instytucję daje posiadaczom jedynie 0,75% w skali roku.

Jest też druga strona medalu. Uzyskanie wyższego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym uzależnione jest zazwyczaj od spełnienia mniej lub bardziej wymagających warunków. Powodem jest fakt, że banki traktują podwyższoną stawkę jako premię w promocji, o której uzyskanie trzeba się postarać. Tymczasem skorzystanie z depozytu zwykle nie wiąże się z dodatkowymi warunkami lub wymaga jedynie otwarcia konta.

Nie zmienia to jednak faktu, że dla zdeterminowanych poszukiwaczy okazji do oszczędzania to rachunek oszczędnościowy może się okazać lepszym wyborem od lokaty. Warto więc zapoznać się z najlepszymi ofertami tego typu.

Ranking kont oszczędnościowych – lipiec 2019 r.

Czołówka rachunków oszczędnościowych prezentuje się w tym miesiącu następująco:

Ranking kont oszczędnościowych - lipiec 2019

Bank / Nazwa rachunku

Oprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Citibank / Konto Oszczędnościowe

4%

Do 10 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane konto Citi Priority oraz zapewnienie wpływu wynagrodzenia w kwocie min. 2000 zł w każdym z 4 miesięcy. Oferta ważna do 13 września 2019 r.

Getin Bank / Konto Oszczędnościowe

3,5%

3% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

3%: do 400 tys. zł nowych środków, przez 4 miesiące

3,5%: Wymagane Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 31 sierpnia 2019 r.

3%: Konto Proste Zasady + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta trwa do 21 lipca 2019 r

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%

Do 50 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 30 tys. zł, przez 180 dni

Wymagane Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 30 września 2019 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnociowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%

Do 20 tys. zł, do 31 grudnia 2019 r.

Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 grudnia 2019 r.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 50 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 25 września 2019 r.

Z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych zapoznasz się tutaj.

Nowe-stare promocje kont oszczędnościowych

Skok na pozycję lidera Citi Handlowy zawdzięcza powtórzeniu w lipcu promocji z oprocentowaniem 4% na Koncie Oszczędnościowym. Stawka robi wrażenie, choć obejmuje ona jedynie środki do 10 tys. zł. Powyżej tej kwoty obowiązuje oprocentowanie standardowe 0,1% lub 0,8%. Kolejnym mankamentem są niestety dość wyśrubowane warunki uzyskania oprocentowania. Oprócz otwarcia konta osobistego Citi Priority bank wymaga regularnych wpływów wynagrodzenia w niemałej kwocie (min. 2000 zł). Na osłodę dorzucił za to gwarancję braku opłat za prowadzenie rachunku osobistego i 3 darmowe przelewy natychmiastowe w miesiącu.

Stały bywalec rankingu – Konto Oszczędnościowe w Getin Banku – wciąż oferuje 3,5% dla kwot do 10 tys. zł pod warunkiem zapewnienia wpływów na Konto Proste Zasady. Przypominamy, że dzięki równolegle obowiązującej promocji „Na nowe środki” w tempie 3% w skali roku mogą pracować nowe środki do wysokości aż 400 tys. zł. Obie oferty możesz oczywiście połączyć.

Pozostałe 4 banki z czołówki rankingu proponują na kontach oszczędnościowych solidne 3%. Wraz z początkiem lipca promocje odnowiły Bank Pekao oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Swoje dotychczasowe oferty utrzymują natomiast Credit Agricole i Alior Bank, w którym podwyższone oprocentowanie przysługuje po wybraniu odpowiedniej Korzyści w ramach Konta Jakże Osobistego.

Poza czołówką również ciekawie

Kolejne propozycje niewiele ustępują czołówce. Na Koncie Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium niezmiennie można zyskać 2,7% dla nowych środków do 100 tys. zł (92 dni). Oferta jest regularnie odnawiana, więc raczej nie przejmowalibyśmy się zbytnio zbliżającym się terminem zakończenia bieżącej edycji (20 lipca 2019 r.).

Dalsze miejsca okupują oferty wspomnianego już Alior Banku. Na Koncie Mocno Oszczędnościowym obowiązuje oprocentowanie 2,5% dla nowych środków do 100 tys. zł (3 miesiące) i jest to jednocześnie najwyżej oprocentowany rachunek spośród tych, które nie wymagają posiadania konta osobistego. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż termin wpłaty nowych środków w tej edycji mija już 25 lipca 2019 r. Odrębną propozycją Alior Banku jest Konto Oszczędnościowe (również na 2,5%) dla osób pobierających świadczenie 500 plus.

Nie zapominajmy o popularnym Otwartym Koncie Oszczędnościowym w ING Banku Śląskim, które również nie wymaga posiadania rachunku osobistego, a oferuje 2,5% w skali roku dla środków do 100 tys. zł przez 4 miesiące.

Oszczędzanie „boli”, ale warto zacisnąć zęby

W ostatnim, trudnym dla oszczędzających okresie, osoby oczekujące naprawdę solidnego zysku są skazane na oferty promocyjne. Obie propozycje kont oszczędnościowych z oprocentowaniem przekraczającym 3% (Citi Handlowego i Getin Banku) wiążą się nie tylko z koniecznością posiadania konta osobistego, ale również zapewniania określonych wpływów. Za to stawkę 3% uzyskamy bez większych problemów tylko dzięki otwarciu ROR-u.

Trudnym do zignorowania problemem jest natomiast fakt, że najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe sprawdzają się jedynie w przypadku przechowywania na nich stosunkowo niewielkich kwot. Osobom posiadającym wyższe sumy wolnych środków pozostaje skorzystanie z promocji „Na nowe środki” w Getin Banku lub – mimo wszystko – rozejrzenie się za odpowiednią lokatą.

Jak widać, odrobina wysiłku włożona w spełnienie warunków powinna się opłacić. Nie warto więc obrażać się na rzeczywistość i niskie stopy procentowe, a zamiast tego – zacisnąć zęby i powalczyć o możliwie najwyższy zysk.

Przeczytaj także

Komentarze