My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w listopadzie 2019 r. Czołowe oferty dla nowych klientów i 'na nowe środki'

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w listopadzie 2019 r. Czołowe oferty dla nowych klientów i 'na nowe środki'

Jakie konto oszczędnościowe oferuje aktualnie najwyższe oprocentowanie? Z jakich ofert skorzystają nowi klienci, a które z nich dotyczą jedynie „nowych środków”? Na te pytania odpowiadamy w naszym comiesięcznym przeglądzie kont oszczędnościowych.

Minął miesiąc, odkąd po raz ostatni analizowaliśmy rynek rachunków oszczędnościowych, a sytuacja właściwie się nie zmieniła. Czy to zła wiadomość? Cóż, zależy, jak na to spojrzeć. Pesymista powie, że średnie oprocentowanie nie tylko kont, ale także lokat, pozostaje na rekordowo niskim poziomie; optymista, że zawsze mogło być gorzej i trzeba docenić to, co jest.

Godne uwagi tylko oferty z czołówki

„Mogło być gorzej” – choć brzmi to jak truizm, to jednak w obecnej sytuacji trudno o bardziej trafne spostrzeżenie. Tendencje na rynku produktów oszczędnościowych są dla klientów na tyle niekorzystne, że utrzymanie przez banki warunków czołowych ofert należy szczerze docenić.

Nie warto przy tym tracić czasu na nisko- czy nawet średniooprocentowane konta. Aby oszczędzać efektywnie, konieczne jest korzystanie z rachunków oferujących najwyższe stawki. Solidne 2,5% w skali roku to absolutne minimum, by całego zysku z odsetek nie “zjadła” inflacja.

Ranking kont oszczędnościowych – listopad 2019 r.

Oto aktualne zestawienie najlepszych ofert:

Najlepsze konta oszczędnościowe - listopad 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

4%

3%

4%: do 10 tys. zł, przez 4 miesiące

3%: do 100 tys. zł, przez 6 miesięcy

4%: Wymagane konto Citi Priority oraz zapewnienie wpływu wynagrodzenia w kwocie min. 2000 zł w każdym z 4 miesięcy. Oferta ważna do 14 stycznia 2020 r.

3%: Wymagane konto Citi Priority oraz karta kredytowa Citi Simplicity. Należy zapewniać wpływy min. 8000 zł lub utrzymywać saldo min. 100 tys. zł. Oferta ważna do 31 stycznia 2020 r.

Getin Bank / Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,8% / 2% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,8% / 2%: do 200 tys. zł nowych środków, przez 4 miesiące (2% dla nowych środków w przedziale 200-400 tys. zł)

3,5%: Wymagane Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 30 listopada 2019 r.

2,8% / 2%: Konto Proste Zasady + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta trwa do 30 listopada 2019 r.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 50 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 31 grudnia 2019 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%Do 30 tys. zł, przez 4 miesiąceWymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%Do 30 tys. zł, przez 180 dniWymagane Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 8 stycznia 2020 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%Do 20 tys. zł, do 15 stycznia 2020 r.Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 15 stycznia 2020 r.

Zapoznaj się z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

Listopadowy ranking nie różni się właściwie od październikowego zestawienia, przynajmniej w zakresie najwyżej oprocentowanych rachunków (3% w skali roku i więcej).

Najważniejsze wydarzenia na rynku kont oszczędnościowych dotyczyły odnowienia kilku popularnych ofert dla wyższych kwot z oprocentowaniem od 2,5% do 2,8% w skali roku. Na taki krok zdecydowały się chociażby Getin Bank (2,8%), Bank Millennium (2,7%) czy Alior Bank (2,6% / 2,2%), choć ten ostatni wprowadził kosmetyczną zmianę na niekorzyść klientów. W rankingu pojawiła się też propozycja mBanku ze stawką 2,7% dla posiadaczy mKonta intensive.

Spełniaj warunki aktywności w ramach ofert dla nowych klientów

Tradycyjnie najwyższe oprocentowanie oferują konta dostępne dla nowych klientów. „Magiczną barierę” 4% nadal osiąga wyłącznie rachunek w Citibanku, a uzyskanie najwyższej stawki dla środków do 10 tys. zł jest możliwe po spełnieniu warunków aktywności (wpływ wynagrodzenia na konto Citi Priority w każdym z 4 miesięcy). Co więcej, środki do 100 tys. zł mogą być oprocentowane na 3%, ale w tym przypadku warunki są już naprawdę wymagające.

Szukamy więc dalej. Również bardzo wysokie oprocentowanie 3,5% otrzymasz w Getin Banku, jeśli na konto osobiste będzie wpływało regularnie min. 1000 zł. Kwota objęta podwyższoną stawką to ponownie 10 tys. zł, ale nie zapominajmy o obowiązującej na tym samym koncie promocji „na nowe środki” (do której jeszcze wrócimy).

Propozycje na 3% w skali roku dotyczą już wyższych kwot, nawet do 50 tys. zł. Do uzyskania wysokiej stawki w T-Mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole, Banku Pekao i Alior Banku wystarczy samo otwarcie konta osobistego.

Wpłacaj nowe środki

Osoby posiadające wyższe oszczędności niż wspomniane kilkadziesiąt tysięcy mogą podzielić swoje środki między kilka banków lub skorzystać z jednej dobrej oferty – co prawda z nieco niższym oprocentowaniem, ale za to obejmującym wyższe kwoty.

Mamy tu oczywiście na myśli oferty „na nowe środki”. Rzut oka na poniższą tabelę wystarczy, by dojść do wniosku, że całkiem dobra stawka może obejmować kwoty rzędu 100, 200, 400 a nawet 500 tys. zł:

Najlepsze konta „na nowe środki” – listopad 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,8% / 2%2,8% do 200 tys. zł, 2% między 200 a 400 tys. zł, przez 122 dniWymagane Konto Proste Zasady. Oferta ważna do 30 listopada 2019 r.

mBank / eKonto oszczędnościowe

2,7% / 2,3%

500 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane mKonto intensive (2,7%) lub inny rachunek osobisty (2,3%). Oferta ważna do 3 lutego 2020 r.

Bank Millennium / Konto Oszczędnościowe Profit

2,7%100 tys. zł, przez 92 dniWymagane Konto 360°. Oferta ważna do 11 stycznia 2020 r.
Alior Bank / Konto Mocno Oszczędnościowe2.6% / 2,2%100 tys. zł, 3 miesiąceWymagane Konto Jakże Osobiste oraz wpływy min. 1500 zł. Stawka 2,3% nie wymaga otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 21 listopada 2019 r.

ING Bank Śląski / Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,5%100 tys. zł, 4 miesiąceBrak konieczności otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 17 grudnia 2019 r.

Wśród propozycji dla nowych środków pod względem oprocentowania wygrywa Getin Bank (Elastyczne Konto Oszczędnościowe), którego 2,8% (do 200 tys. zł nowych środków) przez 4 miesiące można połączyć ze wspomnianą już ofertą dla nowych klientów.

Środki do 100 tys. zł możesz powierzyć Bankowi Millennium (Konto Profit), Alior Bankowi (Konto Mocno Oszczędnościowe) oraz ING Bankowi Śląskiemu (Otwarte Konto Oszczędnościowe); a jeśli wykażesz się sprytem i w odpowiednim momencie wypłacisz środki po to, by wpłacić je ponownie jako „nowe”, zapewnisz sobie możliwość ponownego skorzystania z promocyjnych ofert - oczywiście pod warunkiem, że wciąż będą pojawiały się ich kolejne edycje.

Coś dla zdeterminowanych – łączenie promocji

Jak widać, najlepsze konta oszczędnościowe na rynku dzielnie trzymają poziom. Nawet w obecnej sytuacji można znaleźć nie najgorsze propozycje pozwalające zarobić co nieco na odsetkach i to niezależnie od posiadanej kwoty oszczędności.

Osobom szczególnie zdeterminowanym, a także tym, których mimo wszystko nie satysfakcjonuje zysk oferowany na samych lokatach i rachunkach oszczędnościowych, niezmiennie polecamy łączenie promocji. Schemat działania jest zawsze taki sam – sprawdzamy, czy wraz z podwyższonym oprocentowaniem bank nie przyznaje również premii za konto osobiste.

Przykładów nie brakuje:

  1. W Getin Banku możesz połączyć promocję Elastycznego Konta Oszczędnościowego z premią 50 zł za otwarcie rachunku osobistego w programie poleceń.
  2. W Credit Agricole, który oferuje nowym klientom oprocentowanie 3%, suma premii za konto osobiste może wynieść nawet 350 zł (uwaga: tylko do 30 listopada 2019 r.).
  3. Bank Pekao łączy promocję konta oszczędnościowego (3%) z akcją na Koncie Przekorzystnym, w której można zgarnąć nawet 200 zł.
  4. W ING Banku Śląskim Otwarte Konto Oszczędnościowe (2,5%) funkcjonuje równolegle z promocją Konta z Lwem Direct (do 140 zł premii).

Taki „mix” może znacząco podnieść efektywny zysk. Chcesz dowodów? Znajdziesz je w artykule „Najlepsze konta oszczędnościowe z premią”.

Zresztą równie dobrze połączyć możesz promocje rachunku osobistego z atrakcyjną lokatą, jak np. w Alior Banku. Dzięki premii 200 zł za Konto Jakże Osobiste i 100-dniowej lokacie na 3% w skali roku możesz zyskać efektywnie – uwaga – 4,8% (przy wpłacie na depozyt 50 tys. zł).

A skoro przy lokatach jesteśmy, to pamiętaj, że zawsze warto być na bieżąco – nigdy nie wiadomo, może nagle pojawi się na rynku jakaś „perełka”? Jeśli będziesz regularnie przeglądał nasz ranking, na pewno jej nie przegapisz.

Polecamy optymizm i… aktywność!

Przy okazji kolejnych przeglądów kont oszczędnościowych podkreślamy, że zdecydowanie najgorszą rzeczą, którą możemy zrobić w obliczu niskich stóp procentowych, to poddać się bez walki i narzekać. Powodów do optymizmu jest całkiem sporo, wystarczy tylko poszukać.

Banki konsekwentnie podtrzymują swoje sztandarowe propozycje rachunków i rzadko decydują się na pogorszenie warunków. W efekcie bez większego problemu znajdziemy produkty dla wielu różnych kwot oszczędności. A jeśli komuś wciąż mało (nic w tym złego, wręcz przeciwnie!), to może pokusić się o połączenie oszczędzania na koncie oszczędnościowym z zyskiwaniem w promocji konta osobistego.

Przeczytaj także

Komentarze