My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w lutym 2020 r. Gdzie zarobisz najwięcej jako nowy klient, a gdzie po wpłacie 'nowych środków'?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w lutym 2020 r. Gdzie zarobisz najwięcej jako nowy klient, a gdzie po wpłacie 'nowych środków'?

Nasze (i innych oszczędzających) nastroje przy okazji styczniowego przeglądu były dość minorowe. Żadnych nowych ofert, za to definitywne zakończenie promocji z jedyną na rynku stawką 4% w skali roku…

W lutym sytuacja nie uległa poprawie. Citi Handlowy najwyraźniej wypisał się z walki o klientów posiadających nieco niższe oszczędności; podobnie mBank, który zdecydował o nieprzedłużaniu oferty na eKoncie oszczędnościowym. Na rynku nie pojawiły się też żadne „świeżynki”, które wprowadziłyby odrobinę tak mocno wyczekiwanego ożywienia.

Pozostaje korzystać z tego, co jest. Na szczęście nie brakuje propozycji, które od dłuższego czasu nas nie zawodzą. Czynimy zatem swoją powinność i przedstawiamy aktualny ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2020 r.

Lutowe zestawienie prezentuje się następująco:

Najlepsze konta oszczędnościowe – luty 2020
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,7% / 2% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,7% / 2%: do 100 tys. zł nowych środków, przez 92 dni (2% dla nowych środków w przedziale 100-400 tys. zł)

3,5%: Wymagane konto osobiste, np. Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 29 lutego 2020 r.

2,7% / 2%: konto osobiste + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta ważna do 29 lutego 2020 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%

Do 30 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 50 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%

Do 20 tys. zł, do 31 marca 2020 r.

Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 30 tys. zł, przez 120 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

W porównaniu ze stanem ze stycznia z czołówki najwyżej oprocentowanych rachunków definitywnie zniknął Citi Handlowy. Jeszcze na początku tego roku jego Konto Oszczędnościowe ze stawką 4% spoglądało na konkurencję z samego szczytu rankingu. Liczymy na to, że bank zdecyduje się tam powrócić lub ewentualnie znajdzie się inna instytucja, która dobije do magicznego poziomu 4% w skali roku.

Smutny wniosek jest też taki, że tabela z kontami, których oprocentowanie wynosi co najmniej 3%, z miesiąca na miesiąc się kurczy…

Najwyższe % oczywiście dla nowych klientów

Na najwyższe stawki oprocentowania tradycyjnie mogą liczyć nowi klienci. Otwarcie Konta Proste Zasady w Getin Banku – oprócz 150 zł premii – pozwala na uzyskanie 3,5% na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Przypominamy jednak, że do otrzymania najwyższego na rynku oprocentowania dla środków do 10 tys. zł konieczne jest regularne zapewnianie wpływów na koncie osobistym.

3% – za to dla 30 tys. zł – pozwala zarobić Credit Agricole na Rachunku Oszczędzam. Jak wskazuje nawet nazwa promocji, oferta dotyczy nowych klientów, którzy otworzą w banku dowolny rachunek osobisty, np. Konto dla Ciebie. Takie same stawki obowiązują na innych, dobrze znanych kontach oszczędnościowych w T-Mobile Usługi Bankowe, Alior Banku i Banku Pekao.

Oferty „na nowe środki”, czyli coś dla obecnych klientów

Kolejna kategoria rachunków to oferty dla tzw. nowych środków. W ich przypadku oprocentowanie jest co prawda niższe, ale za to obejmuje zwyczajowo większe kwoty. W dodatku odrobina sprytu (wypłata i ponowna wpłata środków w odpowiednim momencie) może sprawić, że pieniądze będą zarabiały na lepszych warunkach znacznie dłużej.

Co jednak najważniejsze, to właśnie na te propozycje powinni zwrócić uwagę ci, którzy nie mogą się „załapać” na promocje dla nowych klientów.

Najlepsze konta oszczędnościowe „na nowe środki” - luty 2020
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,7% / 2%

2,7% do 100 tys. zł, 2% między 100 a 400 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto Proste Zasady. Oferta ważna do 29 lutego 2020 r.

Bank Millennium / Konto Oszczędnościowe Profit

2,7%

100 tys. zł, przez 100 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto 360°. Oferta ważna do 14 marca 2020 r.

Alior Bank / Konto Mega Oszczędnościowe

2.6% / 2,2%

100 tys. zł, 3 miesiące

Wymagane konto osobiste (np. Konto Jakże Osobiste) oraz wpływy min. 1500 zł. Stawka 2,2% nie wymaga otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 5 marca 2020 r.

ING Bank Śląski / Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,5%

100 tys. zł, 4 miesiące

Brak konieczności otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 5 marca 2020 r.

W kategorii rachunków oszczędnościowych „na nowe środki” również zwycięża Getin Bank. Jego przewaga nad drugim Kontem Profit w Banku Millennium polega na tym, że Elastyczne Konto Oszczędnościowe oferuje nieco wyższe oprocentowanie także dla kwot powyżej 100 tys. zł.

Z drugiej strony, propozycję Banku Millennium należy docenić za możliwość płynnego przejścia z jednej edycji promocji do kolejnej (w Getin Banku po zakończeniu danej odsłony trzeba odczekać swoje, by jeszcze raz skorzystać z podwyższonej stawki). Dobrym pomysłem wydaje się być zatem posiadanie obu kont i przerzucanie środków między nimi.

Alior Bank nie zawiódł i odnowił promocję Konta Mega Oszczędnościowego z oprocentowaniem do 2,6%. Kto nie otworzy jednocześnie rachunku osobistego i nie będzie zapewniał na nim wpływów, musi zadowolić się stawką 2,2%.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Otwartego Konta Oszczędnościowego w ING Banku Śląskim. Uwaga! Po otwarciu OKO do 8 marca 2020 r. ustaw Cel oszczędnościowy, dzięki czemu będziesz mógł zyskać łatwe 100 zł premii za regularne wpłaty.

Citi Handlowy celuje w najbogatszych klientów

Wspomnieliśmy już, że Citi Handlowy – przynajmniej chwilowo – zrezygnował z walki o oszczędności klienta masowego. Osoby z nieco grubszym portfelem i wyższą kwotą oszczędności kusi za to podwyższonym oprocentowaniem 2,5% do 300 tys. zł oraz 2,2% do… 3 mln zł, obowiązującym przez 4 miesiące.

Warunki są jednak „kosmiczne”. Uzyskanie stawek 2,5% i 2,2% wymaga nie tylko otwarcia bardzo drogiego konta Citigold (lub Citigold Private Client), ale także utrzymywania średniomiesięcznego salda na poziomie odpowiednio 400 tys. zł i 4 mln zł.

Jeśli masz szczęście należeć do grupy najbogatszych, to zapoznaj się ze szczegółami oferty Konta Oszczędnościowego Citigold.

Rzut oka na promocje % + konto z premią

Jak co miesiąc zerkamy też na oferty produktów oszczędnościowych, które można połączyć z premią za otwarcie konta, zwiększając tym samym efektywny zysk.

  1. Do końca lutego 2020 r. masz czas, by otworzyć Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska, a następnie skorzystać z Lokaty mobilnej na 2,5%. Taki „miks” da Ci efektywny zysk na poziomie aż 8,06% dla 20 tys. zł.
  2. Przypominamy też o promocji Konta Proste Zasady w Getin Banku (100 zł do Decathlonu + 50 zł w gotówce za otwarcie rachunku z polecenia), która po połączeniu ze wspomnianym Elastycznym Kontem Oszczędnościowym (2,7%) pozwoli zarobić np. 4,18% dla 50 tys. zł.

Aktywność się opłaca! Jeśli jednak mimo wszystko wolisz tradycyjne podejście do oszczędzania, zajrzyj na aktualny ranking lokat.

Kolejny miesiąc stagnacji… ale i tak jest lepiej niż na lokatach

Wydaje Ci się, że na rynku kont oszczędnościowych jest coraz mniejszy wybór? Z bólem serca przyznajemy Ci rację. Tęsknimy już trochę za czymś nowym i ciągle nie tracimy nadziei, że dostępnych i godnych uwagi propozycji będzie w przyszłości więcej.

Zawsze lepsza stagnacja niż regularne spadki oprocentowania, które obserwujemy na lokatach… Tym bardziej że w przypadku rachunków oszczędnościowych ciągle jednak mamy w czym wybierać. Dlatego w tym miesiącu kończymy jak zwykle – głowa do góry, korzystaj z czołowych ofert!

Przeczytaj także

Komentarze