My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w marcu 2020 r. Wciąż możesz realnie zyskać!

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w marcu 2020 r. Wciąż możesz realnie zyskać!

Długo narzekaliśmy na konsekwentne pozostawianie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na tym samym, niskim poziomie. Potrzeba było globalnej pandemii, by wykonano pierwszy od 5 lat ruch; tyle, że RPP zdecydowała o... obniżeniu stóp. Mamy więc nowy rekord, a oszczędzający na lokatach i kontach oszczędnościowych – coraz mniej opłacalnych opcji.

Jeśli zależy nam właśnie na „opłacalnych” ofertach oszczędnościowych – tzn. takich, które w pewnym stopniu ograniczą negatywne skutki inflacji – to ich odnalezienie jest względnie proste. Sprawa się komplikuje, gdy chcemy skorzystać z całkowicie bezpiecznego produktu i jednocześnie realnie na nim zarobić.

Skupmy się na kontach oszczędnościowych. Co banki proponują klientom w czasach zarazy?

Ranking kont oszczędnościowych – marzec 2020 r.

Oto zestawienie najlepszych ofert w tym miesiącu:

Najlepsze konta oszczędnościowe – marzec 2020
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,7% / 1,5% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,7% / 1,5%: do 100 tys. zł nowych środków, przez 92 dni (1,5% dla nowych środków w przedziale 100-400 tys. zł)

3,5%: Wymagane konto osobiste, np. Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 31 maja 2020 r.

2,7% / 1,5%: konto osobiste + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta ważna do 5 kwietnia 2020 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%

Do 30 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 50 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%

Do 20 tys. zł, do 31 marca 2020 r.

Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 30 tys. zł, przez 120 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Zapoznaj się z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

Analiza najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych nie napawa optymizmem. Przede wszystkim rzuca się w oczy fakt, że spora część ofert wkrótce przestanie obowiązywać. Możemy co prawda liczyć na ich odnowienie w kwietniu, ale biorąc pod uwagę obniżkę stóp, nie należy spodziewać się fajerwerków. Banki prawdopodobnie zredukują stawki lub wprowadzą dodatkowe warunki, w najlepszym razie odnowią swoje propozycje w niezmienionej formie.

Jeszcze niedawno żałowaliśmy, że na rynku funkcjonuje tylko jedno konto oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie 4%. Dziś wydaje się to nieco abstrakcyjne – nawet jedną nową ofertę z podobną stawką przyjęlibyśmy obecnie z dużym entuzjazmem. Problem w tym, że się na to nie zanosi.

Czołówka bez zmian

W porównaniu z lutowym zestawieniem wszystkie czołowe propozycje zachowały swoje miejsce w rankingu. Liderem pozostaje więc Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku, oferujące nowym klientom aż 3,5% przez rok dla środków do 10 tys. zł. Bank wprowadził zmiany w warunkach oferty dla nowych środków, ale o tym za chwilę.

Drugie miejsce należy do Rachunku Oszczędzam w Credit Agricole. Nowi posiadacze konta osobistego wciąż mogą liczyć na 3% w skali roku przez pierwsze 4 miesiące (do 30 tys. zł).

Kolejne pozycje zajmują promocyjne konta, które w obecnej formie zostaną utrzymane już tylko do 31 marca. Co dalej? Wiemy już z opublikowanej tabeli oprocentowania, że Alior Bank przedłuży do końca czerwca termin obowiązywania „Korzyści” do Konta Jakże Osobistego w postaci 3% na Koncie Oszczędnościowym. Nastąpi jednak dość istotna zmiana – od 1 kwietnia konieczne będzie spełnienie dodatkowego warunku, a mianowicie wykonanie w danym miesiącu transakcji kartą na łączną kwotę min. 300 zł. Ciągle nie wiemy natomiast, jak na obniżkę stóp przez RPP zareagują T-Mobile Usługi Bankowe (3% do 50 tys. zł) i Bank Pekao (3% do 30 tys. zł).

Szukajmy dalej – oferty na nowe środki

Jeśli posiadasz oszczędności na poziomie zbliżonym do 100 tys. zł (lub więcej) i nie interesuje Cię dzielenie ich między kilka rachunków, zwróć uwagę na oferty dla tzw. nowych środków:

Najlepsze konta oszczędnościowe „na nowe środki” - marzec 2020
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,7% / 1,5%

2,7% do 100 tys. zł, 1,5% między 100 a 400 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto Proste Zasady. Oferta ważna do 5 kwietnia 2020 r.

Bank Millennium / Konto Oszczędnościowe Profit

2,6%

100 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto 360°. Oferta ważna do 25 kwietnia 2020 r.

ING Bank Śląski / Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,5%

100 tys. zł, 4 miesiące

Brak konieczności otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 6 maja 2020 r.

Alior Bank / Konto Mega Oszczędnościowe

2.5% / 2,1%

100 tys. zł, 3 miesiące

Wymagane konto osobiste (np. Konto Jakże Osobiste) oraz wpływy min. 1500 zł. Stawka 2,1% nie wymaga otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 7 kwietnia 2020 r.

Również w przypadku tej kategorii ofert mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia ze „zjazdami”. Getin Bank obniżył aż o 0,5 p.p. oprocentowanie nowych środków powyżej 100 tys. zł na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym (obecnie to 1,5%). Na pocieszenie warto jednak odnotować, że do tej kwoty wciąż można otrzymać naprawdę niezłe 2,7%.

Bank Millennium jak dotąd wykazywał się godną podziwu konsekwencją i bardzo długo utrzymywał oprocentowanie na Koncie Profit na poziomie 2,7%. Niestety, w końcu i tutaj nastąpił spadek, choć na szczęście nieznaczny. Aktualnie na rachunku oszczędnościowym obowiązuje stawka 2,6%. Ponadto ze 100 do 92 dni skrócono okres naliczania podwyższonego oprocentowania.

Na lekkie obniżenie stawek (o 0,1 p.p.) zdecydował się też Alior Bank. Konto Mega Oszczędnościowe oferuje od 2,1% do 2,5% w zależności od tego, czy klient posiada konto osobiste i zapewnia regularne wpływy.

Jedynie ING Bank Śląski trzyma się dzielnie. Na początku tego miesiąca odnowił swoją promocję z 2,5% na Otwartym Koncie Oszczednościowym na niezmienionych warunkach.

Łącz promocje – to jedyny sposób na efektywny zysk!

Inflacja nie pomaga oszczędzającym. Dość powiedzieć, że nawet najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe nie pozwalają aktualnie na całkowite zniwelowanie jej wpływu na wartość naszych oszczędności. By tak się stało, środki powinny bowiem pracować tak naprawdę na ok. 4% wzwyż.

W obecnej sytuacji na taką hojność banków nie ma jednak co liczyć, przynajmniej jeśli chodzi o samą stawkę oprocentowania. Aby „wyjść na swoje”, musimy się nieco natrudzić. Od pewnego czasu proponujemy Wam łączenie ofert promocyjnych i maksymalizację zysku. Wydaje się, że aktualnie jest to jedyny sposób na to, by realnie zyskiwać w sposób pozbawiony jakiegokolwiek ryzyka.

Warto zatem rzucić okiem na oferty tych banków, które:

  • posiadają – jak na obecne warunki – niezłą ofertę oszczędnościową oraz
  • oferują premię za otwarcie konta osobistego.

Przykłady? Łącząc promocję Konta Jakże Osobistego w Alior Banku (200 zł premii) z wpłatą nowych środków na Konto Mega Oszczędnościowe, możesz uzyskać efektywny zysk na poziomie chociażby 4,48% (dla 50 tys. zł). W przypadku niższych kwot oszczędności stawki prezentują się jeszcze lepiej, osiągając nawet wartości dwucyfrowe! Możliwość połączenia promocji masz do 7 kwietnia 2020 r.

Kolejny przykład: 2,7% na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym w Getin Banku wraz z premią 150 zł za Konto Proste Zasady może przynieść 4,18% dla 50 tys. zł oszczędności (oferta trwa do odwołania).

Na koniec oferta łączona z lokatą. W Santander Bank Polska zyskujesz aż 5,70% (dla 20 tys. zł) po zgarnięciu 200 zł za Konto Jakie Chcę oraz wpłacie środków na Lokatę Mobilną.

„Wyciągnij” od banku, ile się da!

Ostatnie tygodnie są trudne z wielu względów. Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych to dodatkowe zmartwienie dla oszczędzających. Sytuację, którą jeszcze jakiś czas temu określaliśmy jako „nienajlepszą”, dziś śmiało możemy uznać za naprawdę złą (a może być jeszcze gorzej...).

Dziś, jak nigdy wcześniej, konieczna jest determinacja. Powinna się ona przejawiać nie tylko w wyborze jak najwyżej oprocentowanych produktów oszczędnościowych, ale także w łączeniu ofert. Nie ma innego wyjścia – aby zarobić bez ponoszenia ryzyka, trzeba zawsze celować w pełną pulę i brać wszystko, co daje bank, od podwyższonego oprocentowania aż po premię gotówkową.

Z całą pewnością lepiej przyjąć bojową postawę niż poddać się i pozwolić, by nasze oszczędności leżały bezczynnie, tracąc na wartości.

Przeczytaj także

Komentarze