My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2019 r. Jak efektywnie oszczędzać dla kwot do 10 tys. zł, do 100. tys. zł i wyższych?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2019 r. Jak efektywnie oszczędzać dla kwot do 10 tys. zł, do 100. tys. zł i wyższych?

Moglibyśmy ponownie zacząć od przypomnienia, dlaczego w obecnej sytuacji zwracamy się ku rachunkom oszczędnościowym, ale powód jest chyba dla wszystkich oczywisty. Zamiast narzekać na to, na co nie mamy wpływu (niskie stopy procentowe, inflację itd.), róbmy co się da i poszukujmy optymalnych rozwiązań dla naszych oszczędności.

Głowa do góry – aktywność przynosi efekty!

Recepta na bieżącą sytuację jest prosta – nie pozostaje nam nic innego, jak wykazać się aktywnością i determinacją.

Choć średnie oprocentowanie produktów oszczędnościowych jest najniższe w historii, to czołowe propozycje wciąż pozwalają na całkiem efektywne zarabianie na odsetkach. Dlatego właśnie zalecamy aktywność w poszukiwaniu i korzystaniu z tych ofert, które aktualnie są dostępne na rynku.

Ranking kont oszczędnościowych – październik 2019 r.

Tradycyjnie zaczynamy od ogólnego przedstawienia najlepszych kont oszczędnościowych w tym miesiącu:

Najlepsze konta oszczędnościowe - październik 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Citibank / Konto Oszczędnościowe

4%

3%

4%: do 10 tys. zł, przez 4 miesiące

3%: do 100 tys. zł, przez 6 miesięcy

4%: Wymagane konto Citi Priority oraz zapewnienie wpływu wynagrodzenia w kwocie min. 2000 zł w każdym z 4 miesięcy. Oferta ważna do 14 stycznia 2020 r.

3%: Wymagane konto Citi Priority oraz karta kredytowa Citi Simplicity. Należy zapewniać wpływy min. 8000 zł lub utrzymywać saldo min. 100 tys. zł. Oferta ważna do 31 stycznia 2020 r.

Getin Bank / Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,8% / 2% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,8% / 2%: do 200 tys. zł nowych środków, przez 4 miesiące (2% dla nowych środków w przedziale 200-400 tys. zł)

3,5%: Wymagane Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 30 listopada 2019 r.

2,8% / 2%: Konto Proste Zasady + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta trwa do 3 listopada 2019 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%Do 30 tys. zł, przez 4 miesiąceWymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%Do 30 tys. zł, przez 180 dniWymagane Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 8 stycznia 2020 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%Do 20 tys. zł, do 31 grudnia 2019 r.Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 grudnia 2019 r.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%Do 50 tys. zł, przez 92 dniWymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 31 grudnia 2019 r.

Zapoznaj się z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

Październikowe zestawienie topowych kont oszczędnościowych właściwie nie różni się od wrześniowego, co mimo wszystko przyjmujemy z zadowoleniem. W obecnych warunkach należy się cieszyć, że banki nie rezygnują ze swoich najlepszych propozycji. W ostatnim miesiącu odnowione zostały oferty Citibanku (3%), Getin Banku (2,8% / 2%), Banku Pekao oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać dla niewielkich sum (do 10 tys. zł)?

W przypadku niewielkich oszczędności Twoją uwagę powinno zwrócić Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku w ofercie dla nowych klientów. Oprocentowanie 3,5% będzie obowiązywało 12 miesięcy, pod warunkiem, że w tym czasie nasze konto osobiste będzie regularnie zasilane wpływami w łącznej wysokości min. 1000 zł miesięcznie.

Długi okres naliczania wysokiego oprocentowania sprawia, że pod względem zysku oferta Getin Banku wygląda nawet lepiej od Konta Oszczędnościowego 4% w Citibanku. Najwyższa stawka na rynku obowiązuje tam bowiem tylko przez 4 miesiące, a w dodatku konieczne jest zapewnienie wpływów wynagrodzenia w wysokości min. 2000 zł.

Konta oszczędnościowe dla kwot do 100 tys. zł

Na pierwszy rzut oka największy wybór korzystnych ofert mają osoby, które chciałyby oszczędzać kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto tu wspomnieć oferty Alior Banku (do 20 tys. zł) Credit Agricole i Banku Pekao (obie do 30 tys. zł) oraz T-Mobile Usługi Bankowe (do 50 tys. zł).

Oczywiście dla osób posiadających większe oszczędności wskazane byłoby rozdzielenie środków między dwie lub więcej instytucji, by całość środków pracowała na wysoki procent. Alternatywą jest skorzystanie z oferty Citibanku na 3% aż do 100 tys. zł, choć uzyskanie takiej stawki jest możliwe po spełnieniu mocno wyśrubowanych warunków.

Najlepsze oferty dla wyższych oszczędności (powyżej 100 tys. zł)

A co z klientami, którzy poszukują sposobu na zarabianie na odsetkach dla kwot przekraczających 100 tys. zł? Propozycje kont z oprocentowaniem 3% i wyższym nie dają im zbyt dużego pola manewru. Pozostaje więc podział kapitału między różne banki i korzystanie z kilku ofert jednocześnie lub obniżenie swoich oczekiwań względem stawki oprocentowania.

Nie ma jednak tego złego… W przypadku najwyższych kwot wysoki zysk z odsetek przyniosą także nieco niżej oprocentowane konta. Wystarczy poszukać wśród ofert ze stawką 2,5-2,8% (o których za chwilę).

Oprócz tego musimy przypomnieć, że jeśli posiadasz kilkusettysięczne oszczędności, to ich dywersyfikacja może się okazać konieczna także ze względu na kwestię ochrony środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Mówiąc wprost, przechowywanie w jednym banku kwot przekraczających ok. 430 tys. zł wiąże się pewnym z ryzykiem, którego zdecydowanie warto unikać.

Wskazane progi oszczędności (do 10 tys., do 100 tys. i powyżej 100 tys. zł) wyodrębniliśmy na podstawie Waszych odpowiedzi na pytanie w anonimowej ankiecie. Jeśli chciałbyś nam pomóc w dokładniejszym dostosowaniu treści w serwisie do Twoich oczekiwań i jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz odpowiedzieć na pytanie dotyczące posiadanych przez Ciebie oszczędności, które zamierzasz ulokować w banku.

Co dalej? Jak najefektywniej oszczędzać długoterminowo?

Niezależnie od oferty i posiadanych oszczędności okres promocyjnego oprocentowania w końcu dobiegnie końca. Świadome oszczędzanie polega jednak na przyjęciu długoterminowej perspektywy i planowaniu o co najmniej jeden krok naprzód.

Jeśli chcesz, by Twoje oszczędności pracowały efektywnie dłużej niż tylko przez kilka miesięcy, masz następujące opcje:

  1. Mimo wszystko skorzystać z oferty lokaty długoterminowej.
  2. Rozglądać się za kolejnymi ofertami kont oszczędnościowych dla nowych klientów w poszukiwaniu jak najwyższej stawki oprocentowania, nawet jeśli jej uzyskanie będzie wymagało spełnienia dodatkowych warunków aktywności na koncie osobistym.
  3. Wpłacić środki na konto oszczędnościowe w ofercie „na nowe środki” i postarać się o to, by środki nieustannie pracowały na wysoki procent w ramach jednego rachunku.

Przeanalizujmy je wszystkie. Znalezienie korzystnej lokaty jest od dłuższego czasu trudnym zadaniem. Choć w perspektywie długoterminowej zysk z najlepszych lokat może się okazać całkiem solidny, to pozostaje kwestia utrudnionego dostępu do środków, które musimy „zamrozić” na depozycie bez możliwości ich wypłaty przed terminem bez utraty odsetek (z nielicznymi wyjątkami).

Problem z ofertami dla nowych klientów polega natomiast na tym, że po ich zakończeniu wymagają przerzucania środków do innego banku, otwierania kolejnych rachunków osobistych oraz, najczęściej, spełnienia dodatkowych warunków aktywności. Im więcej kont posiadasz, tym trudniej będzie Ci uniknąć związanych z nimi opłat, a te mogą pomniejszyć spodziewane zyski. I jeszcze jedno – liczba ofert dla nowych klientów na rynku jest ograniczona i po pewnym czasie trzeba będzie jednak zmienić taktykę.

Kompromisem między wysokim zyskiem w perspektywie długoterminowej, swobodnym dostępem do środków a wysiłkiem niezbędnym do jego osiągnięcia jest naszym zdaniem opcja nr 3, czyli skorzystanie z kont oszczędnościowych, na których wysokie oprocentowanie przysługuje dla tzw. nowych środków. To właśnie na nich skupimy się w tym miesiącu.

Liczby nie kłamią. Wyliczenia spodziewanego zysku dla kont oszczędnościowych „na nowe środki” oraz ofert dla nowych klientów jasno wskazują, że to właśnie propozycje „na nowe środki” wypadają korzystniej pod kątem zysku osiąganego w dłuższej (rocznej) perspektywie. Przy odrobinie sprytu można z nich bowiem korzystać właściwie non stop, co w przypadku ofert dla nowych klientów nie jest niestety możliwe.

Najlepsze konta oszczędnościowe „na nowe środki” – październik 2019 r.

Przedstawmy zatem najlepsze konta oszczędnościowe z kategorii ofert „na nowe środki”:

Najlepsze konta „na nowe środki” – październik 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,8% / 2%2,8% do 200 tys. zł, 2% między 200 a 400 tys. zł, przez 122 dniWymagane Konto Proste Zasady. Oferta ważna do 3 listopada 2019 r.

Bank Millennium / Konto Oszczędnościowe Profit

2,7%100 tys. zł, przez 92 dniWymagane Konto 360°. Oferta ważna do 16 listopada 2019 r.
Alior Bank / Konto Mocno Oszczędnościowe2.6% / 2,3%100 tys. zł, 3 miesiąceWymagane Konto Jakże Osobiste oraz wpływy min. 1500 zł. Stawka 2,3% nie wymaga otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 23 października 2019 r.

ING Bank Śląski / Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,5%100 tys. zł, 4 miesiąceBrak konieczności otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 17 grudnia 2019 r.

W tabeli znalazły się dobrze znane propozycje, które są regularnie odnawiane. Na czele uplasował Getin Bank, którego Elastyczne Konto Oszczędnościowe w ofercie „Na nowe środki” oprocentowane jest na 2,8% w skali roku dla nowych środków do 200 tys. zł. Jeśli wpłacisz na rachunek wyższą kwotę, to nadwyżka ponad 200 tys. (ale nie więcej niż 400 tys. zł) będzie oprocentowana na 2%. Jedyny problem polega na tym, że w praktyce nie jest tu niestety możliwe nieprzerwane korzystanie z podwyższonego oprocentowania – z kolejnej odsłony nie skorzystasz, jeśli w jej trakcie wciąż będziesz korzystał z promocyjnej stawki w ramach aktualnej edycji.

Tego mankamentu pozbawione są dwie pozostałe propozycje: Konto Oszczędnościowe Profit 2,7% w Banku Millennium oraz 2,5% na Otwartym Koncie Oszczędnościowym w ING Banku Śląskim. W przypadku tych kont wystarczy regularnie wypłacać środki w okolicach przewidywanego „dnia badania salda” (zwykle wypada on pod koniec danej edycji) i po chwili wpłacać je ponownie. Tym samym w kolejnych odsłonach środki wciąż będą uznawane jako „nowe”, co zapewni posiadaczowi promocyjne warunki obowiązujące „na okrągło”.

Spryt i dyscyplina ważniejsze od kwoty posiadanych oszczędności

Osoby z niewielkimi (do 10 tys. zł) i średnimi (do 100 tys. zł) oszczędnościami mogą więc skorzystać z przedstawionych wcześniej ofert z oprocentowaniem 3% i wyższym, a następnie „przerzucić się” na zaproponowaną przez nas metodę długoterminowego oszczędzania na kontach z ofertą na tzw. nowe środki.

Taka metoda sprawdzi się też w przypadku klientów dysponujących wyższymi kwotami (pow. 100 tys. zł), przy czym powinni oni postawić na odpowiedni podział środków między poszczególne banki. Zwróć uwagę, że skorzystanie ze wszystkich 4 kont oszczędnościowych „na nowe środki” pozwoli w sumie na efektywną pracę łącznej kwoty do 500 tys. zł (lub 700 tys. zł, jeśli weźmiemy również pod uwagę 2% dla najwyższych sum w Getin Banku).

W każdym przypadku długoterminowe oszczędzanie na tego typu rachunkach wymaga pewnej dyscypliny. Wyzwaniem jest szczególnie wypłacenie w odpowiednim momencie wszystkich środków i ponowna ich wpłata, by pieniądze były wyżej oprocentowane w kolejnych edycjach. Nasza rada: zapisz sobie (w kalendarzu, na karteczce nad biurkiem, gdzie chcesz) daty zakończenia bieżących odsłon promocji. Zobaczysz, że gdy nabierzesz wprawy i wypróbujesz ten sprytny sposób w praktyce, będziesz czerpał satysfakcję i wymierne zyski w dłuższej perspektywie.

Na koniec przypominamy o naszej petycji w sprawie likwidacji podatku Belki. Jeśli jeszcze jej nie podpisałeś, poświęć krótką chwilę. Każdy głos poparcia może mieć znaczenie. To kolejny przejaw aktywności, którą możesz wykonać w celu poprawy sytuacji swojej i innych oszczędzających.

Przeczytaj także

Komentarze