My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe w styczniu 2020 r. Gdzie warto wpłacać niskie (do 10 tys. zł), średnie (do 100 tys. zł) i wysokie (pow. 100 tys. zł) kwoty?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe w styczniu 2020 r. Gdzie warto wpłacać niskie (do 10 tys. zł), średnie (do 100 tys. zł) i wysokie (pow. 100 tys. zł) kwoty?

W ubiegłym miesiącu zastanawialiśmy się, czy rok 2020 r. może przynieść pozytywne ożywienie w postaci interesujących ofert oszczędnościowych. No cóż, jeśli początek roku traktujemy jako zwiastun na kolejne miesiące, to trudno być w tej kwestii optymistą…

O ile jeszcze niedawno szukaliśmy pocieszenia w tym, że „zawsze mogło być gorzej”, o tyle styczeń nie daje nam ku temu większych podstaw. Zamiast tradycyjnej stagnacji na rynku kont oszczędnościowych w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z istotnymi zmianami. Niestety, były to raczej zmiany na gorsze, bo jak inaczej określić koniec oferty z najwyższą stawką oprocentowania oraz wyraźne pogorszenie warunków na jednym z najpopularniejszych kont?

Mimo to wciąż możemy liczyć na stabilne warunki na kilku produktach, odnawianych konsekwentnie na niezmienionych zasadach. Po ogólnym przeglądzie rynku poszukamy odpowiedzi na pytanie – gdzie najkorzystniej wpłacić środki do 10 tys. zł, do 100 tys. zł i powyżej 100 tys. zł?

Ranking kont oszczędnościowych – styczeń 2020 r.

Aktualne zestawienie rachunków oszczędnościowych prezentuje się następująco:

Najlepsze konta oszczędnościowe – styczeń 2020
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,7% / 2% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,7% / 2%: do 100 tys. zł nowych środków, przez 92 dni (2% dla nowych środków w przedziale 100-400 tys. zł)

3,5%: Wymagane konto osobiste, np. Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 29 lutego 2020 r.

2,7% / 2%: konto osobiste + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta trwa do 29 lutego 2020 r.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 50 tys. zł, przez 92 dni

Wymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%Do 30 tys. zł, przez 4 miesiąceWymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

Citibank / Konto Oszczędnościowe

3%

3%: do 100 tys. zł, przez 6 miesięcy

3%: Wymagane konto Citi Priority oraz karta kredytowa (np. Citi Simplicity). Należy zapewniać wpływy min. 8000 zł lub utrzymywać saldo min. 100 tys. zł. Oferta ważna do 31 stycznia 2020 r.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%

Do 30 tys. zł, przez 120 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%Do 20 tys. zł, do 31 marca 2020 r.Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 marca 2020 r.

Zapoznaj się z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

Co z tym Citi?

Porównując aktualne zestawienie z grudniowym, już na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że coś tu nie gra. W ostatnich miesiącach szczyt rankingu dumnie zajmował Citi Handlowy ze swoim Kontem Oszczędnościowym w ofercie dla nowych klientów. Był to jedyny rachunek na rynku, który kusił stawką 4% w skali roku. Oferta zakończyła się jednak 14 stycznia 2020 r. i do dziś nie doszło do jej odnowienia.

Na stronie banku wciąż widnieje jednak informacja o poprzedniej edycji, co jest dość tajemnicze… Może jeszcze nie wszystko stracone? Może to tylko chwilowe niedopatrzenie, a Citi Handlowy lada moment ponownie będzie jedynym bankiem, który oferuje aż 4%? Nadzieja umiera ostatnia.

Getin Bank i Bank Pekao zmieniają warunki

W styczniu swoje oferty odnowiły Getin Bank i Bank Pekao. W obu przypadkach proponowane stawki oprocentowania pozostały niezmienione, czego niestety nie możemy powiedzieć o pozostałych warunkach wpływających na ostateczny zysk z odsetek.

Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku oferuje oprocentowanie 2,7% nie do 200 tys. zł, a tylko 100 tys. zł „nowych środków”. Do tego okres obowiązywania wyższej stawki skrócono z 4 do 3 miesięcy. Z kolei Bank Pekao skrócił czas naliczania 3% na Koncie Oszczędnościowym dla posiadaczy Konta Przekorzystnego z 6 do 4 miesięcy.

Oferty pozostałych rachunków z czołówki albo wciąż obowiązują (jak np. Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole), albo zostały ostatnio odnowione na niezmienionych warunkach (np. Konto Oszczędnościowe w T-Mobile Usługi Bankowe).

Konta oszczędnościowe do 10 tys. zł

Jeśli zależy nam na wysokich odsetkach dla stosunkowo niewielkich kwot – do 10 tys. zł – to zdecydowanie mamy w czym wybierać. Najwyższe stawki oferują rzecz jasna rachunki dla nowych klientów. Jeśli nie korzystasz z usług Getin Banku, to największy zysk przyniesie Ci Elastyczne Konto Oszczędnościowe (3,5% przez rok). Warunkiem jest oczywiście otwarcie rachunku osobistego i regularne zapewnianie wpływów.

Jeśli nie zamierzasz sobie zaprzątać głowy dodatkowymi warunkami, to możesz obniżyć swoje oczekiwania do 3% w skali roku i skorzystać ze wspomnianych już propozycji Credit Agricole, T-Mobile Usługi Bankowe lub Banku Pekao, ewentualnie Alior Banku (Konto Oszczędnościowe w ramach „Korzyści” do Konta Jakże Osobistego).

Najlepsze oferty dla średnich kwot (do 100 tys. zł)

Posiadasz oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych? Nadal jesteś w całkiem dobrej sytuacji. Niektóre konta z czołówki oferują wysokie stawki dla kwot do 20 tys. zł (Alior Bank), 30 tys. zł (Bank Pekao), a nawet 50 tys. zł (T-Mobile Usługi Bankowe). Jeśli jedno konto okaże się niewystarczające, to środki zawsze możesz rozdzielić między kilka instytucji.

Im bliżej progu 100 tys. zł, tym lepszym pomysłem będzie skierowanie uwagi ku ofertom „na nowe środki”. Oprocentowanie w takich promocjach spada co prawda poniżej 3% w skali roku, ale ostateczny zysk i tak wygląda okazale. Co jednak jeszcze ważniejsze, w ich przypadku masz możliwość ponownego skorzystania z oferty i zapewnienie sobie dłuższego okresu obowiązywania promocyjnego oprocentowania. Trzeba jedynie pilnować terminu wypłaty pieniędzy pod koniec danej edycji i ponownej wpłaty w kolejnej, by te same środki ponownie zostały uznane za „nowe”.

Najlepsze konta oszczędnościowe „na nowe środki” - styczeń 2020
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Getin Bank / Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,7% / 2%2,7% do 100 tys. zł, 2% między 100 a 400 tys. zł, przez 92 dniWymagane konto osobiste, np. Konto Proste Zasady. Oferta ważna do 29 lutego 2020 r.

Bank Millennium / Konto Oszczędnościowe Profit

2,7%

100 tys. zł, przez 100 dni

Wymagane konto osobiste, np. Konto 360°. Oferta ważna do 14 marca 2020 r.

mBank / eKonto oszczędnościowe

2,7% / 2,3%

500 tys. zł, przez 4 miesiące

Wymagane mKonto intensive (2,7%) lub inny rachunek osobisty (2,3%). Oferta ważna do 3 lutego 2020 r.

Alior Bank / Konto Mega Oszczędnościowe

2.6% / 2,2%100 tys. zł, 3 miesiąceWymagane konto osobiste (np. Konto Jakże Osobiste) oraz wpływy min. 1500 zł. Stawka 2,3% nie wymaga otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 30 stycznia 2020 r.

ING Bank Śląski / Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,5%100 tys. zł, 4 miesiąceBrak konieczności otwierania konta osobistego. Oferta ważna do 5 marca 2020 r.

W tej kategorii ponownie najlepiej wypada Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku, nawet pomimo ostatniej zmiany warunków. Przewaga tej propozycji nad następnym w kolejności Kontem Profit w Banku Millennium polega na tym, że z promocji „Na nowe środki” można korzystać równolegle z ofertą 3,5% dla nowych klientów. Poza tym mamy tu do czynienia z wyższym niż w przypadku Banku Milllennium oprocentowaniem środków powyżej 100 tys. zł.

Interesująco wygląda też propozycja mBanku (eKonto oszczędnościowe), ale z jednym zastrzeżeniem – uzyskanie 2,7% dla środków nawet do pół miliona złotych jest dostępne jedynie dla posiadaczy mKonta intensive, które należy uznać za dość drogie. Z wysokiej opłaty za jego prowadzenie zwalnia ulokowanie na rachunkach w mBanku co najmniej 100 tys. zł (ewentualnie wpływy min. 7 tys. zł), więc to oferta dla tych, którzy dysponują sporymi oszczędnościami.

Do atrakcyjnych stawek dla nowych środków w Alior Banku (Konto Mega Oszczędnościowe) i ING Banku Śląskim (Otwarte Konto Oszczędnościowe) zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Miejmy nadzieję, że wspomniane instytucje konsekwentnie będą oferowały co najmniej tak dobre warunki w kolejnych miesiącach.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla kwot powyżej 100 tys. zł

Spore pole manewru mają również Ci, którzy chcieliby wpłacić na konto oszczędnościowe (lub kilka takich rachunków) kwotę wyższą niż 100 tys. zł. Środki na poziomie kilkuset tysięcy złotych mogą z powodzeniem zasilić eKonto oszczędnościowe w mBanku, gdzie maksymalna kwota objęta promocyjnym oprocentowaniem to aż pół miliona złotych. Tutaj jednak zaczyna już wchodzić w grę kwestia ochrony ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Oczywiście można też podzielić kapitał między kilka rachunków. Jednoczesne korzystanie ze wszystkich wspomnianych wyżej propozycji „na nowe środki” pozwoli na efektywną pracę ponad miliona złotych, choć przy tak wysokich kwotach możliwości oszczędzania i inwestowania jest oczywiście znacznie więcej. Niedawno pokazywaliśmy, jak szeroki jest wachlarz dostępnych opcji i to nawet w przypadku oszczędności na poziomie 100 tys. zł.

A może jednak lokata? Jak najbardziej, ale…

Ci, którzy z różnych powodów chcą się „trzymać” tradycyjnych depozytów, są zmuszeni poszukiwać ofert ze ścisłej czołówki. Możesz je znaleźć w aktualnym rankingu lokat.

A gdyby tak połączyć niezłą lokatę z premią gotówkową za konto osobiste? Ostatnio udowodniliśmy, że taki mariaż produktów w przypadku Santander Bank Polska może przynieść efektywny zysk na poziomie… 8,06% przy wpłacie na depozyt 20 tys. zł. Warunkiem jest jednoczesne spełnienie warunków promocji Konta Jakie Chcę, w której do zgarnięcia jest aż 300 zł. Warto dodać, że to nie jedyne bonusy, jakie czekają na posiadaczy tego rachunku.

Premię za konto osobiste można zresztą połączyć także z promocyjnym rachunkiem oszczędnościowym. Taką okazję mamy aktualnie w Getin Banku. Dla przykładu, po otrzymaniu premii 150 zł za Konto Proste Zasady i wpłacie na Elastyczne Konto Oszczędnościowe 50 tys. zł efektywny zysk wynosi aż 4,18%.

Wciąż są powody do optymizmu

Always look on the bright side of life… – ta melodia mogłaby służyć za idealny podkład muzyczny pod nasze poszukiwania atrakcyjnych rachunków oszczędnościowych. Styczniowy przegląd rozpoczęliśmy co prawda dość pesymistycznie, ale w miarę zgłębiania się w szczegóły obowiązujących ofert robiło się coraz „jaśniej”.

Pomimo paru negatywnych zmian okazuje się, że kilka rachunków wciąż pozwala na zysk wyższy niż na standardowych lokatach, a swoich faworytów mogą znaleźć zarówno osoby posiadające niewielkie, jak i naprawdę duże oszczędności. Dlatego – choć z miesiąca na miesiąc stwierdzamy to z coraz mniejszym przekonaniem – nie warto się poddawać, a zamiast tego aktywnie korzystać z topowych propozycji. Najlepsze konta oszczędnościowe ciągle pozwalają co nieco zarobić, a to zawsze lepsze niż trzymanie oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach.

Przeczytaj także

Komentarze