My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze konta oszczędnościowe we wrześniu 2019 r. Jakie oferty wybrać dla oszczędności na poziomie 10, 50, 100 i 500 tys. zł?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Najlepsze konta oszczędnościowe we wrześniu 2019 r. Jakie oferty wybrać dla oszczędności na poziomie 10, 50, 100 i 500 tys. zł?

Propozycje kont oszczędnościowych – w odróżnieniu od lokat – wykazują się względną stabilnością. Choć ich warunki są uzależnione od decyzji o przedłużeniu promocji, to w ogromnej większości przypadków banki nie zawodzą i konsekwentnie oferują atrakcyjne oprocentowanie swoich sztandarowych rachunków oszczędnościowych.

Niewielkie zmiany w rankingu nie zmieniają faktu, że wciąż mamy do dyspozycji szeroki wachlarz ofert dostosowanych do naszych potrzeb i posiadanych środków. Podpowiadamy zatem, które konta warto mieć w swoim „portfelu”, by nasze oszczędności (te małe i te nieco większe) pracowały tak efektywnie, jak to tylko możliwe.

Ranking kont oszczędnościowych – wrzesień 2019 r.

Zacznijmy od uszeregowania kont pod względem oprocentowania, by zyskać szerszą perspektywę i odpowiedni kontekst dla naszych poszukiwań najkorzystniejszych ofert:

Ranking kont oszczędnościowych - wrzesień 2019
Bank / Nazwa rachunkuOprocentowanie w skali rokuZakres kwot, okres obowiązywaniaWarunki uzyskania oprocentowania

Citibank / Konto Oszczędnościowe

4%

3%

4%: do 10 tys. zł, przez 4 miesiące

3%: do 100 tys. zł, przez 6 miesięcy

4%: Wymagane konto Citi Priority oraz zapewnienie wpływu wynagrodzenia w kwocie min. 2000 zł w każdym z 4 miesięcy. Oferta ważna do 14 stycznia 2019 r.

3%: Wymagane konto Citi Priority oraz karta kredytowa Citi Simplicity. Należy zapewniać wpływy min. 8000 zł lub utrzymywać saldo min. 100 tys. zł. Oferta ważna do 30 września 2019 r.

Getin Bank / Konto Oszczędnościowe

3,5%

2,8% (dla nowych środków)

3,5%: do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy

2,8%: do 200 tys. zł nowych środków, przez 4 miesiące

3,5%: Wymagane Konto Proste Zasady oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Oferta ważna do 30 listopada 2019 r.

2,8%: Konto Proste Zasady + wyrażenie zgód marketingowych + wpłata nowych środków. Oferta trwa do 22 września 2019 r.

Credit Agricole / Rachunek Oszczędzam (w ofercie "Na start")

3%Do 30 tys. zł, przez 4 miesiąceWymagane konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Oferta ważna do odwołania.

Bank Pekao / Konto Oszczędnościowe

3%Do 30 tys. zł, przez 180 dniWymagane Konto Przekorzystne. Oferta ważna do 30 września 2019 r.

Alior Bank / Konto Oszczędnościowe ("Korzyść" do Konta Jakże Osobistego)

3%Do 20 tys. zł, do 31 grudnia 2019 r.Wymagane Konto Jakże Osobiste oraz wybór Korzyści „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym". Oferta ważna do 31 grudnia 2019 r.

T-Mobile Usługi Bankowe / Konto Oszczędnościowe

3%Do 50 tys. zł, przez 92 dniWymagane Konto Freemium lub Konto Premium. Oferta ważna do 25 września 2019 r.

Z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych zapoznasz się tutaj.

W rankingu czołowych ofert odnajdujemy dobrze znane propozycje rachunków, których konsekwentne podtrzymywanie należy uznać za dobrą informację. Gorsza wiadomością jest fakt, że aktualnie obowiązuje już tylko jedna oferta z oprocentowaniem 4%.

Nie ma jednak sensu narzekać, bo zawsze mogło być gorzej. Klienci wciąż mają w czym wybierać i to niezależnie od sumy posiadanych oszczędności.

Jakie konto oszczędnościowe warto posiadać dla niewielkich sum (do 10 tys. zł)?

Jeśli naszym założeniem jest możliwie efektywne zarabianie na odsetkach, to w przypadku najniższych kwot oszczędności najbardziej oczywistym wyborem będzie Konto Oszczędnościowe w Citi Handlowym w ofercie z oprocentowaniem 4% w skali roku przez 4 miesiące. Bank wymaga jednak otwarcia konta Citi Priority oraz zapewniania wpływów wynagrodzenia w wysokości aż 2000 zł.

Nieco łagodniejsze warunki uzyskania wysokiej stawki dotyczą Konta Oszczędnościowego w Getin Banku w ramach promocji „Bonus za aktywność”. Oprocentowanie wynosi co prawda nie 4, a 3,5% w skali roku, ale za to obowiązuje przez pełne 12 miesięcy. By je otrzymać, konieczne jest otwarcie konta osobistego oraz zapewnianie comiesięcznych wpływów min. 1000 zł. Obiektywnie są to wymagania łatwiejsze „do przełknięcia” niż w przypadku oferty Citibanku.

Opcja „wygodna” do 10 tys. zł

Jeśli nie mamy ochoty na spełnianie warunków aktywności, pozostaje nieco obniżyć swoje oczekiwania względem oprocentowania do 3% w skali roku. Taką stawkę – jedynie pod warunkiem posiadania rachunku osobistego – oferują Credit Agricole, Bank Pekao, Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe.

W przypadku oszczędności na poziomie nie większym niż 10 tys. zł najlepszym wyborem będzie Konto Oszczędnościowe w Banku Pekao. Powód? To właśnie na tym rachunku oprocentowanie promocyjne jest naliczane najdłużej spośród wymienionych propozycji, bo aż przez 180 dni.

Z oferty można jednak skorzystać tylko raz (jako „nowy klient”), więc po upływie 6 miesięcy warto przenieść oszczędności do konkurencji. Uwaga! bieżąca edycja promocji Banku Pekao trwa tylko do końca września.

Konta oszczędnościowe dla kwot do 50 tys. zł

Z powodu długiego okresu obowiązywania podwyższonej stawki polecimy propozycję Banku Pekao również tym, którzy mają do dyspozycji nieco więcej wolnych środków – między 10 a 50 tys. zł. Oprocentowaniem promocyjnym będzie objęte maksymalnie 30 tys. zł.

Pozostałą kwotę posiadanych oszczędności warto powierzyć konkurencji, np. Credit Agricole. Musisz się jednak liczyć z tym, że przeniesienie środków z Rachunku Oszczędzam w ofercie “Na start” do innego banku w celu efektywnego zarabiania na odsetkach będzie konieczne już po 4 miesiącach (z oferty można skorzystać tylko raz).

Kolejna opcja to Konto Oszczędnościowe w Alior Banku, gdzie można zyskać stawkę 3% dla środków do 20 tys. zł obowiązującą do końca 2019 r., a więc jeszcze przez ponad 3 miesiące – wystarczy otworzyć Konto Jakże Osobiste i wybrać właściwą „Korzyść”.

Opcja „wygodna” do 50 tys. zł

Dla tych, którzy wolą mieć całość posiadanych oszczędności na poziomie do 50 tys. zł w jednym miejscu, najlepsza będzie opcja z Kontem Oszczędnościowym w T-Mobile Usługi Bankowe (dla nowych klientów). To właśnie tam oprocentowaniem 3% (przez 92 dni) zostanie objęta cała ta kwota. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że promocja, o ile nie zostanie przedłużona, będzie ważna już tylko kilka dni.

Najlepsze oferty dla wyższych oszczędności (do 100 tys. zł)

Najefektywniejsze zarabianie na oszczędnościach w przedziale 50-100 tys. zł umożliwi nam kolejna promocyjna propozycja Konta Oszczędnościowego w Citi Handlowym. Środki do 100 tys. zł będą tam oprocentowane na 3% w skali roku aż przez 6 miesięcy. Zysk netto po tym okresie dla maksymalnej kwoty może wyniesie ponad 1200 zł!

Niestety, jest też druga strona medalu. Citi Handlowy wymaga w tym przypadku spełnienia kilku warunków. W praktyce trzeba by się z nim związać umowami o 3 produkty (oprócz Konta Oszczędnościowego również o konto osobiste Citi Priority oraz kartę kredytową), a także notować comiesięczne wpływy min. 8000 (!) zł, ewentualnie utrzymywać średnie saldo na rachunkach na poziomie min. 100 tys. zł (co dla osób posiadających wysokie oszczędności może być nawet warunkiem prostszym do spełnienia).

Należy również zaznaczyć, że promocja tego rachunku obowiązuje tylko do końca września.

Opcja „wygodna” do 100 tys. zł

Alternatywą dla osób, które nie mają ochoty na zamartwianie się skomplikowanymi warunkami uzyskania promocyjnego oprocentowania w Citibanku, może być jednoczesne korzystanie z dwóch lub trzech ofert kont oszczędnościowych oprocentowanych na 3% (patrz tabela) tak, by efektywnie pracowała cała suma oszczędności.

Zdecydowanie najprostszym (aczkolwiek najmniej opłacalnym pod względem oprocentowania) rozwiązaniem będzie jednak ulokowanie całości oszczędności na jednym rachunku. W takim przypadku ponownie najlepiej sprawdzi się Konto Oszczędnościowe w Getin Banku, tym razem w ramach oferty „Na nowe środki” (2,8% w skali roku, przez 4 miesiące dla środków do 200 tys. zł), której bieżąca edycja potrwa już tylko kilka dni.

Niewiele niższe oprocentowanie – 2,7% w skali roku – oferuje Bank Millennium na Koncie Oszczędnościowym Profit. Stawka obejmuje nowe środki do 100 tys. zł i obowiązuje przez 100 dni, choć umiejętne „manewrowanie” na przełomie kolejnych edycji promocji pozwala na nieustanne przedłużanie tego okresu.

Pomijamy Konto Mocno Oszczędnościowe w Alior Banku, gdyż związana z nim promocja (2,5% dla nowych środków do 100 tys. zł) obowiązuje tylko do 18 września 2019 r. włącznie. Mamy jednak nadzieję na odnowienie tej oferty.

Konta Oszczędnościowe dla najwyższych oszczędności (do 500 tys. zł)

W przypadku kilkusettysięcznych kwot oszczędności dywersyfikacja środków jest koniecznością. Po pierwsze, w grę powoli zaczyna wchodzić kwestia ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Mówiąc wprost, lepiej nie powierzać jednej instytucji kwot przewyższających równowartość 100 tys. euro, czyli ok. 430 tys. zł.

Po drugie, najlepsze pod względem oprocentowania oferty proponują atrakcyjne stawki maksymalnie do kwoty 100-200 tys. zł, a wyjątki zdarzają się bardzo rzadko. Z punktu widzenia efektywnego oszczędzania wskazane jest więc podzielenie oszczędności między kilka rachunków.

W zamożnych klientów celuje oczywiście Citi Handlowy. To właśnie w jego ofercie odnajdujemy Konto Oszczędnościowe Citigold, które oferuje oprocentowanie 2,7% dla kwot aż do 300 tys. zł, do tego naliczane pół roku. Warunki to posiadanie rachunku osobistego (Citigold / Citigold Private Client), choćby jednorazowe osiągnięcie salda dziennego min. 410 tys. zł oraz utrzymanie miesięcznego salda na poziomie min. 400 tys. zł. Oferta obowiązująca do końca września ma, jak widać, ekskluzywny charakter, o czym dodatkowo świadczy fakt, że może z niej skorzystać maksymalnie… 300 osób.

Opcja „wygodna” do 500 tys. zł

Mówimy jednak o oszczędnościach dochodzących do 500 tys. zł, więc nawet skorzystanie z wyjątkowej propozycji Citibanku może okazać się niewystarczające.

Pozostaje więc skierowanie swojej uwagi ku już wspomnianym ofertom Getin Banku (Na nowe środki) i Banku Millennium, a także ING Banku Śląskiego (Otwarte Konto Oszczędnościowe – 2,5% do 100 tys. zł przez 4 miesiące). W tym ostatnim przypadku bank nie wymaga nawet posiadania konta osobistego.

Zarabianie na odsetkach dostępne dla każdego

W okresie „wielkiej smuty” na lokatach proponujemy od pewnego czasu odskocznię w postaci kont oszczędnościowych. Tym razem naszym celem było przedstawienie, że efektywne zarabianie na swoich oszczędnościach jest możliwe dla każdego, niezależnie od tego, jakimi rezerwami finansowymi dysponuje.

Względna stabilizacja na rynku kont oszczędnościowych zachęca do skorzystania z różnorodnej oferty banków. Atrakcyjnych opcji jest bardzo wiele. Osiągnięcie najwyższych stawek wymaga nieraz wysiłku, ale nie brakuje też korzystnych wariantów „wygodnych”, w których wystarczy po prostu otworzyć konto (zwykle wraz z rachunkiem osobistym) i wpłacić środki.

Przeczytaj także

Komentarze